Nájdeš nás aj na:

Tipy

Parmigiano reggiano – Talianske bohatstvo a prečo stojí jeden syr viac ako 800€

Parmigiano reggiano – Talianske bohatstvo a prečo stojí jeden syr viac ako 800€

Zbožňujem Taliansko. Talianske hory a kopce, talianske more a špeciálne miesto u mňa v srdci má talianska kuchyňa. Syry, v ňom majú dokonca svoj piedestál. Dnes si spolu posvietime na syr Parmigiano a prenesieme sa do Talianska aspoň svojimi chuťovými bunkami.

Reklama

Kráľ syrov

Možno ťa názov troška zmiatol. U nás na Slovensku má kratšiu prezývku – jednoducho parmezán. Tento syr patrí medzi jeden z najkvalitnejších syrov vôbec.

Parmigiano je tvrdý kravský syr. Na jeho výrobu sa spotrebuje až 16 litrov mlieka na 1 kilogram syra. Pri spracovaní sa väčšina mlieka (až 70%) stratí. Vyrába sa z časti mlieka, ktoré je nadojené ráno a primieša sa k nemu mlieko nadojené predchádzajúci večer. Toto musí byť odstredené v špeciálnych nádržiach. Mlieko sa nesmie chladiť, pretože by sa tým zničili mliečne baktérie. Takto zmiešané mlieko z dvoch dojení sa naďalej udržuje čiastočne odstredené. Preto je jeho výroba možná iba jeden krát denne. 

Pri produkcii je povolené len použitie nepasterizovaného mlieka, syridla a srvátkového štartéra. Počas zrenia je syr prísne kontrolovaný. Aby bol označený ako parmezán nemôže mať ani len maličké nedostatky. To znamená, že inšpektori preklepávajú každý jeden bochník špeciálnym kladivkom. Podľa zvuku zisťujú či vo vnútri nevznikli prázdne miesta. Syr, ktorý nemá žiadne vady, je zaradený do 1.kategórie. Syr s menšími chybičkami bude zaradený do do 2. kategórie a značka Parmeggiano Reggiano je prečiarknutá. Takýto syr sa ďalej predáva pod názvom Mezzano ako strúhaný parmezán.

Hotové syrové bochníky sa ešte ponoria na 18 dní do roztoku zo soli. Počas tohto kúpeľa soľ prenikne 3cm pod povrch. Pri dozrievaní sa dostane až do stredu syra. Hlavnou funkciou soli v tomto procese je vytváranie pevnej kôry a odoberanie vody. Takto nasolený syr dozrieva na drevených doskách.

Stupne zrelosti parmezánu            

  • Fresco: doba zrenia je kratšia ako 18 mesiacov
  • Vecchio: doba zrenia od 18 do 24 mesiacov
  • Stravecchio: doba zrenia od 24 do 36 mesiacov

Je to 100% prírodný syr. Používanie akéhokoľvek konzervantu v ňom je zakázané. Práve preto nemusí mať etiketu zo zložením. Jeho výroba je sústredená iba v regiónoch Parma, Reggio Emilia, Modena, Mantua a Bologna.

Prečo by mal každý jesť parmezán?

Okrem chuti, aj jedinečný proces výroby naznačuje, že parmezán je aj veľmi zdravou potravinou.

  • Je to bohatý zdroj bielkovín, 100g parmezánu obsahuje 35,8 g.
  • Má nízky až nulový obsah laktózy.
  • Vďaka dlhému procesu zrenia je veľmi ľahko stráviteľný.
  • Obsahuje Omega 3, vitamín menachinón K2 a širokú škálu minerálov.

Andrea Ena – U Taliana

Keď už sa bavíme o talianskom syre obrátila som sa na toho najpovolanejšieho – Andrea Ena je majiteľ a šéfkuchár obľúbenej reštaurácie U taliana. Pochádza zo Sardínie, ale prvú reštauráciu v Bratislave otvoril už v roku 2003.

„Aby syr bol nazvaný Parmigianom musí mať aspoň 12 mesiacov. Vtedy sa zisťuje, či môže parmezán pokračovať v procese zrenia ďalej na  24 mesiacov a viac. Vtedy dostane označenie  DOP (denominazione origine protetta).“ Takto sa označuje produkt najvyššej kvality. Zároveň predstavuje najvyššiu úroveň európskej agropotravinárskej výroby. Každý výrobok s týmto označením je výsledkom jedinečnej kombinácie ľudskej práce, danej geografickej oblasti a jej prírodných podmienok.

Zdroj: archív Andrea Ena

Za kvalitu sa platí. Proces výroby parmezánu je podmienený prísnym pravidlám, ktoré začínajú už chovom zvierat, výrobou a dlhým zrením. Preto je parmezán relatívne drahý syr.

Ako hovorí Andrea: „Predal sa aj parmezán ktorý zrel 18 rokov vážil 33kg. Jeho cena bola 10.000 eur. V Taliansku sú  používané syry, ktoré zrejú 24 mesiacov. Strúhajú sa k cestovinám, alebo sa len tak nakrájajú spolu s dobrým vínom, kúskom chleba a olivovým olejom. Nič viac k tomu nepotrebujeme, aby bol život krajší.“ S týmto názorom môžem iba súhlasiť.

Tip na recept – Lasagne od Andrea

Talianska kuchyňa je radosť na tanieri. Parmezán je jej neodškriepiteľnou súčasťou. Má vynikajúcu a nezameniteľnú chuť. Je vynikajúci ako taký, ale možno ho použiť aj na dochutenie jedál. Ako tip na záver prikladám recept na Lasagne od Andrea:


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (2 votes)
Komentáre

Ako 15 ročná sa vybrala na tri mesiace do Kuala Lumpur a bola to láska. Cestovanie aj Malajzia. Pracovne precestovala veľa krajín z Ázie, no ak by mala vybrať jedno miesto, ktoré jej učarovalo, sú to Princové ostrovy 20 km juhovýchodne od Istanbulu. Na cesty po Slovensku, ale aj po Európe má už pár rokov svoju parťáčku - nemeckú dogu Elizabeth. Najobľúbenejšou krajinou, kde sa každý rok vracajú je Slovinsko.

Hore