Nájdeš nás aj na:

Koronavírus

Boeing testoval čistenie lietadla so živým vírusom. Použité metódy sa osvedčili

Boeing testoval čistenie lietadla so živým vírusom. Použité metódy sa osvedčili

Boeing otestoval svoje čistiace technológie s použitím živého vírusu a skutočného lietadla. V spolupráci s Arizonskou univerzitou vyčistili lietadlo chemickými prostriedkami, elektrostatickými rozprašovačmi, antimikrobiálnymi nátermi a ultrafialovým žiarením. Všetky použité technológie sa ukázali ako účinné.

Reklama

Po vyčistení urobili v lietadle výtery na miestach, ktoré kontaminovali vírusom MS2. Ten je pri odstraňovaní odolnejší ako COVID-19, píše Simple Flying. Testy boli súčasťou inicitiatívy spoločnosti Boeing s názvom Confident Travel Initiative. Tá má za cieľ podporiť aerolinky v bezpečnom cestovaní pre zamestnancov aj pasažierov.

Tento test so živým vírusom v lietadle bol prvý svojho druhu. Test najskôr vyskúšali na napodobenine Boeingu 737, až potom postúpili k skutočnému stroju. Výskum prebehol na zemi aj vo vzduchu, s cieľom eliminovať všetky faktory ako nadmorská výška, vlhkosť alebo zmena prúdenia vzduchu.

Ako test prebiehal?

Vedci aplikovali jednu alebo dve kvapky vírusu MS2, pre ľudí neškodného vírusu, na dotykové plochy ako stolíky, operadlá, odkladacie priehradky a WC. Všetky tieto miesta boli vyčistené štandardným tímom ľudí.

Arizonská univerzita analyzovala každú plochu, ktorá bola vydezinfikovaná. Výsledky ukázali rôzne úrovne efektivity, v konečnom dôsledku však všetky odporúčané produkty, metódy a technológie úspešne zničili vírus MS2.

Aby sa univerzita uistila, že výsledky sú skutočne platné, výskum zopakovali aj v laboratóriu so živým SARS-CoV-2 a vzorkami z lietadla. Výsledky sa aj v laboratórnom prostredí potvrdili.

Boeing počas prezentácie výsledkov zdôraznil potrebu ochranných vrstiev, ktoré zabraňujú šíreniu koronavírusu na letisku aj v lietadle. Okrem toho odporúčajú, aby pasažieri necestovali ak sa cítia chorí. K tomuto by mali pomôcť zrušené poplatky za zmenu letov.

Nápomocné je tiež hĺbkové čistenie letísk a zavádzanie bezdotykových technológií, nosenie rúšok a umývanie rúk.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre

Hana je z Bratislavy, kde vyštudovala žurnalistiku. Vyskúšala si život vo Varšave ako študent médií a v Berlíne ako redaktor v online magazíne. Pracovné skúsenosti ju zaviali do cestovného ruchu a tam sa doteraz cíti ako doma. Miluje víkendové city breaky po európskych destináciách, ale aj exotiku.

Hore