Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Cestovať sa dá bezpečne aj počas pandémie: Po Európe aj exotike s Petrou a Tomášom

Cestovať sa dá bezpečne aj počas pandémie: Po Európe aj exotike s Petrou a Tomášom

Petra a Tomáš sú vášnivými cestovateľmi, ktorí sa radi o svoje kultúrne aj gastronomické zážitky delia prostredníctvom spoločného blogu. Najskôr obaja cestovali individuálne, až ich osud spojil a stali sa manželskou aj bádateľskou dvojicou. V záľube ich neodradila ani pandémia koronavírusu. Hoci cestovanie aktuálne nie je ani zďaleka také jednoduché, aké bolo pred pandémiou, nič nie je nemožné. Petra a Tomáš dbali na všetky pravidlá a reštrikcie, práca z domu im uľahčila povinnú karanténu a aj vďaka tomu sa im podarilo v zdraví navštíviť nie jednu, ale hneď niekoľko krásnych destinácií. Ktoré miesta si vybrali, ako to tam vyzeralo a kam sa chystajú najbližšie? Prečítaj si v rozhovore.

Reklama
Na úvod by ste nám mohli povedať niečo o sebe 🙂 Ako ste sa dostali k tomu, čo robíte? Prečo vás cestovanie tak baví?

Sme Petra a Tomáš, dvojica milujúca cestovanie každou svojou bunkou a keďže okrem cestovania radi píšeme, tak sme v 2017 spustili náš web streetfoodhunters, kde píšeme často o gastronómii, streetfoode, ale aj klasické príbehy z ciest či pohľady na rôzne miesta. Cestovali sme už dávno predtým, než sme sa spoznali, každý po vlastnej linke až sa naše cesty (vďaka cestovaniu) preťali, a tak cestujeme spolu, posledné roky ako manželia. Petra má svoju klasickú prácu a vďaka flexibilite môže pomerne veľa cestovať, Tomáš cestuje poslednú dekádu intenzívne aj vďaka práci sprievodcu, no vždy si nájdeme niekoľko mesiacov čas na vlastné potulky po svete. Ani po rokoch nás cestovanie neomrzelo, práve naopak, akoby s každou ďalšou cestou dostaneme energiu na ďalšiu a ďalšiu. Svet je najlepší učiteľ, na cestách sa tak naučíme obrovské množstvo zaujímavostí, ochutnáme jedlá o akých sa nám ani nesnívalo, spoznáme kultúry, ktoré sme videli len v dokumentoch či knihách a je to ako žiť svoj sen.

Bahrajn, Arad Fort
Kedy ste sa rozhodli, že podniknete dovolenku v zahraničí aj napriek pandémii koronavírusu?

Ešte v marci 2020, kedy sa svet začal meniť a zatvára,ť sme verili, že v lete budeme môcť cestovať. Hoci na začiatku nebolo jasné akým spôsobom a kedy sa svet znova otvorí, hneď ako to bolo možné, sme v júni vyrazili do Grécka na dva týždne. Čiže akési rozhodnutie sa zrodilo hneď na začiatku pandémie, keď to vyzeralo veľmi zvláštne a veľmi zle, ale tá viera, že sa to zlomí, tá tam bola od začiatku a v lete sa cestovať s obmedzeniami dalo. Grécko teda bola prvá cesta, odkedy pandémia začala.

Svet je najlepší učiteľ, na cestách sa tak naučíme obrovské množstvo zaujímavostí, ochutnáme jedlá o akých sa nám ani nesnívalo, spoznáme kultúry, ktoré sme videli len v dokumentoch či knihách a je to ako žiť svoj sen.

Na ktoré miesta ste počas pandémie cestovali? Podľa čoho ste si vyberali?

Od leta sme napokon sledovali miesta, kde sa cestovať dá a za akých podmienok, a tak sme postupne navštívili Grécko, Litvu, Maďarsko, znovu sme sa vrátili do Grécka, boli sme v Neapole a napokon na jeseň v Egypte a neskôr na Maldivách. Výber destinácii bol veľmi oklieštený vzhľadom na situáciu, a tak sme si vyberali destinácie podľa toho, že je možné do nich cestovať a že sú v našich očiach bezpečné z hľadiska epidemiologickej situácie. Samozrejme ak mala krajina povinnú karanténu, tak nebola na našom rebríčku vysoko, pretože by sme ju rešpektovali a tým pádom by nám nezostal čas na nič iné. Pri príchodoch do Grécka sme absolvovali testy na letiskách, pred cestou do Egypta či na Maldivy to boli PCR testy, ale toto neberieme ako obmedzenie.

Maldivy
Ktorá cesta do zahraničia bola aktuálne vaša posledná?

Naposledy sme sa vrátili z Egypta začiatkom marca.

V čom vidíte hlavný rozdiel v cestovaní pred koronavírusom a počas neho?

Najväčší rozdiel je v opatreniach. Dnes je veľkým problémom aj plánovanie na dlhú trať. Pred pandémiou si človek pokojne kúpil letenku v januári s tým, že bude letieť v novembri, ale dnes je to iné, lebo človek nevie, ako sa situácia zmení v novembri a či sa bude dať cestovať do danej destinácie. Plánovanie je teda krátkodobé. Obrovský rozdiel sú samozrejme pravidlá krajín, ktoré dosiaľ neexistovali. Treba sa zorientovať v pravidlách krajiny, ktorú chceme navštíviť (a samozrejme zorientovať sa aj v našich domácich pravidlách, čo býva niekedy žiaľ ešte komplikovanejšie a nepredvídateľnejšie). Mnohé krajiny vyžadujú PCR testy pred odletom, niektoré letecké spoločnosti vyžadujú FFP2 na palube, niektoré krajiny majú ďalšie PCR testy po prílete a potom sú tu také, kde putujete do karantény. Navyše je o dosť zložitejšie plánovať návštevu niekoľkých krajín počas jednej cesty. Na jeseň v roku 2019 sme absolvovali niekoľkomesačnú cestou Áziou, ktorá by v dnešnej situácii možná nebola. Aby sme to teda zhrnuli, cestovanie počas pandémie si vyžaduje o dosť viac plánovania, nie je však nemožné.

Oman, Wahiba
Ako to vyzeralo na letiskách, z ktorých ste odlietali a na ktoré ste prilietali?

Najväčší vizuálny dojem spravila Viedeň počas leta, kedy sme prvýkrát od marca leteli. Tá všadeprítomná prázdnota bola tak zvláštne skľučujúca. Neskôr aj vo Viedni pribudli ľudia, ale celkovo sa situácia prelievala a raz bolo letisko živšie, inokedy ako letisko duchov. Neapol aj Vilnius boli citeľne prázdnejšie ako inokedy, Káhira si žila vlastným životom a bolo cítiť, že je menej letov, ale nie tak markantne ako vo Viedni. Maldivy chytili turizmus vynikajúco a už sa vrátili do svojich čísel pred pandémiou, takže letisko v Malé bolo rušné.

Aké podmienky ste museli splniť pri vstupe do krajín, kam ste cestovali?

Pri európskom cestovaní to bolo jednoduchšie, no napríklad Grécko požadovalo vyplnený formulár, na základe ktorého sme dostali QR kód a buď sme išli po prílete na test alebo nešli. My sme po dvoch príletoch na test vždy išli a tým pádom sme strávili 24 hodín bez nejakého veľkého programu, aby sme necestovali po krajine, nepresúvali sa hromadnou dopravou a zbytočne neboli na miestach s koncentráciou ľudí. Pred cestou do Egypta bolo potrebné ísť na PCR test a Maldivy fungovali na tom istom princípe, no tam sme ešte podobne ako v Grécku museli vyplniť formulár, aby sme dostali QR kód, ktorý sme museli pri odlete a prílete pri sebe mať. Keď sa na to človek pozrie, tak to nie sú veľké obmedzenia, ak vďaka nim môže cestovať.

„…cestovanie počas pandémie si vyžaduje o dosť viac plánovania, nie je však nemožné.“

Ako vyzeral každodenný život v krajinách, ktoré ste navštívili? Dodržiavajú všetci zavedené opatrenia?

V krajinách, kde sme sa posledné mesiace zastavili, bežal, nazvime to, normálny život. Taliansko, Litva aj Grécko boli miesta, kde sa nosili rúška v interiéroch, čo sme dodržiavali a nosili sme ich na miestach s vyššou koncentráciou ľudí. Obchody, reštaurácie však boli cez leto a začiatkom jesene, kedy sme tam boli, otvorené. Egypt sa tváril na mnohých miestach, akoby korona neexistovala, čo človeka akoby „núti“ zabudnúť na akékoľvek obmedzenia, ale aj tu sme mali rúška na exponovaných miestach – na staniciach, v káhirskom metre či v plnšom bazáre. Egypt je v tomto krajina, kde keby človek nevedel, že je pandémia, tak sa ho to dotkne len veľmi okrajovo. Maldivy sú akoby bez zmeny, pretože človek je v rezorte, kde sú všetci otestovaní a rúška sa tam teda nenosia (staff ich však nosí). Cestovanie z ostrova na ostrov je však obmedzované a teda funguje princíp bublín.

Giza bez turistov
Abu Simbel, bez ľudí
V ktorej destinácii sa vám páčilo najviac?

Toto je vždy veľmi ťažká otázka, ale ak vyberáme z týchto vyššie spomínaných, tak si vyberieme Grécko, hoci nie je také exotické ako Maldivy. Grécko máme radi už roky a tieto naše posledné cesty boli mimoriadne príjemné. Nikam sme sa nenáhlili, chodili sme autobusmi, lokálnymi spojmi, túlali sme sa a objavili sme niektoré krásne miesta, kam by ste sa hneď vrátili. Medzi náš najväčší objav posledných návštev patrí ostrov Naxos. Všetci sa náhlia na Santorini či Mykonos a práve Naxos nás privítal pokojom, tichom a tak krásnou atmosférou, že sa tam chceme vrátiť pokojne aj na pár týždňov.

Čo vám najviac pomohlo k tomu, aby ste sa na dovolenke a počas cestovania cítili bezpečne?

Cestovanie nebolo o strachu, pretože ak by sme sa ho báli, nikam sa nevyberieme. Hotely a dokonca aj rodinné penzióny mali dezinfekciu, starali sa o to, aby sa človek u nich cítil príjemne. Spravili niektoré zmeny ohľadom raňajok, aby sa na jednom mieste nestretlo veľa ľudí. Ak povieme, že sme sa nikde necítili nekomfortne, tak hovoríme pravdu

Naxos, Grécko
Souvlaki
Bolo ťažké rozvrhnúť si čas tak, aby ste po cestovaní stihli aj karanténu a čakanie na výsledky testu?

S týmto našťastie nemáme žiaden problém. Obaja môžeme pracovať z domu, a tak to pre nás nebolo žiadne obmedzenie. Karanténu sme dodržiavali vždy tak, ako sme mali, čiže naozaj sme boli len a len doma a nešli sme ani do obchodu, nikam. Či už bola 5-dňová alebo naposledy už 8-dňová. Škoda je len to, že mnohí na to kašlali a teraz nemôže cestovať „nikto“ .

Chystáte sa ešte niekam? (po zrušení aktuálneho zákazu cestovania do zahraničia za účelom rekreácie)

My sa pravdupovediac neustále niekam chystáme, stále niečo vymýšľame, plánujeme, snívame. Snívanie nám nemôže vziať ani pandémia. Petra je z nás taká, že sa viac drží pri zemi, ale Tomáš ten sníva už o tom, ako sa bude dať ísť kamkoľvek, tak si to navzájom vyvažujeme. Máme však v pláne znovu Egypt, pretože tá krajina má čo ponúknuť, veľmi radi by sme sa vrátili do Istanbulu a kalkulujeme aj s ďalšími cestami, no všetko záleží na tom, kedy a ako budú ktoré krajiny otvorené.

„Hotely a dokonca aj rodinné penzióny mali dezinfekciu, starali sa o to, aby sa človek u nich cítil príjemne.“

Máte nejaké osobné tipy pre cestovateľov, ktorí by sa chceli do zahraničia vydať ešte počas pandémie?

Jedine to, že cestovanie nie je strašiak, hoci to tak mnohí u nás prezentujú naháňajúc politické body. Treba však sledovať pravidlá, aby sa človeku nestalo, že kvôli chybe nebude môcť odcestovať. Koľko má platnosť PCR test pred odletom? Treba ho mať, netreba? Budem sa musieť po príchode do krajiny testovať a teda stráviť deň v hoteli? Ak si toto človek ošetrí a počíta s tým, je to jednoduché. Taktiež je dôležité dodržiavať stanovené hygienické pravidlá a cestovať zodpovedne, pretože zdravie je to najdôležitejšie, čo máme.

Litva, leto 2020
Na čo sa po skončení pandémie koronavírusu najviac tešíte?

Na tie najobyčajnejšie veci v zmysle, kúpiť si v pondelok letenku a utorok ráno odísť na miesto, o ktorom snívame. Bez počítania toho, kedy musíme ísť na PCR test, aby sme stihli odlet či prílet a podobné byrokratické veci. Niekde prísť, vychutnať si krajinu, zostať v nej dlhšie, jednoducho užiť si cestovanie ako sme ho poznali.

Ďakujeme za rozhovor Petre Kubušovej a Tomášovi Kubušovi. Zdroj foto: Archív Petry a Tomáša.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (4 votes)
Komentáre

Hana je z Bratislavy, kde vyštudovala žurnalistiku. Vyskúšala si život vo Varšave ako študent médií a v Berlíne ako redaktor v online magazíne. Pracovné skúsenosti ju zaviali do cestovného ruchu a tam sa doteraz cíti ako doma. Miluje víkendové city breaky po európskych destináciách, ale aj exotiku.

Hore