Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Bali za 499€! Zaži Ubud, ryžové polia, sopky, Nusa Penida a iné (cestopis)

Bali za 499€! Zaži Ubud, ryžové polia, sopky, Nusa Penida a iné (cestopis)

Patrím medzi ľudí, ktorí snívali o Bali asi odjakživa. Moje snívanie umocnilo množstvo kamošov, ktorí sa odtiaľ vracali s úžasnými zážitkami, krásnymi fotkami a teda – niektorí tam zostali žiť dodnes. Preto keď prišli pod ruku lacné letenky, rozhodol som sa, že sa počas svojho marcového ázijského tripu na týždeň zastavím aj na tomto posvätnom ostrove.

Reklama

Očakávania boli vysoké a musím povedať, že boli do bodky naplnené. Bali je skutočne ostrov, ktorý musíš aspoň raz zažiť a odniesť si čo najviac. A je to tiež miesto, kam sa budeš chcieť vrátiť.

Dá sa tu toho stihnúť pomerne veľa aj za týždeň a napísať by som vedel o každom mieste pokojne tri slohové práce. Ja som sa rozhodol vypichnúť najkrajšie miesta a verím, že ťa svojimi postrehmi inšpirujem. Nech sa páči, toto je Bali, ktoré som si za 7 dní tak obľúbil.

Viedeň 1 prestup Denpasar 1 prestup Viedeň
Kanton Kanton
za 499 Rezervuj

1. Ubud je srdce Bali

Pôvodne malé a ospalé mestečko sa vďaka umelcom, ktorí sa tu v minulosti usídlili, stalo kultúrnym centrom celého ostrova. Dnes je Ubud plný galérii, reštaurácii, barov, autentických hotelov a treba povedať, že aj turistov.

Aj napriek tomu sa tu budeš cítiť veľmi uvoľnene. Ubud nie je tak turisticky preplnený ako napríklad Kuta a aj preto má svoje nezameniteľné čaro. Ja osobne ho považujem za srdce Bali. Zachytáva jeho bohatú kultúru a určite ti odporúčam vyhradiť si na toto miesto aspoň jeden deň.

Moje odporúčanie pre Ubud: navštív miestne trhy, kúp si suveníry, daj si hodinu jogy, oddychuj a najmä jedz, koľko vládzeš.

2. Ranna káva v Tegallalangu

Ryžové terasy v Tegallalangu sú veľmi blízko Ubudu. Ak si požičiaš skúter, si tu raz-dva. A odporúčam sem prísť veľmi skoro ráno, kedy si môžeš vychutnať kávu v jednej z mnohých kaviarní s výhľadom bez davov turistov.

Jedno espesso s výhľadom, prosím!

Určite sa po ryžových poliach prejdi a samozrejme rešpektuj aj domácich a ich súkromie. Mnohé cestičky vedú cez pozemky miestnych a tí si za takýto prechod sem-tam vypýtajú pár drobných, tak na to mysli a nehnevaj sa na nich. Sú to všetko skvelí ľudia.

Ranná prechádzka po ryžových poliach
Hojdačka ponad ryžové polia v Tegallalangu

3. Východ slnka na sopke Batur

Východ slnka na sopke Batur (1717 m.n.m.) je určite jeden z najkrajších zážitkov na Bali. A to aj v prípade, že ti nie tak celkom vyjde počasie. Odporúčam ho robiť výhradne len so sprievodcom, v opačnom prípade sa môžeš dostať do nepríjemných konfliktov s miestnymi. Ak si dohodneš takýto výlet v hoteli, zabezpečia ti skorý ranný transfer, sprievodcu, raňajky a desiatu na cestu. Pri dobrej viditeľnosti ťa čaká úžasné prírodné divadlo.

Čakanie na východ slnka z vrchola sopky Batur

Oproti Baturu sa nachádza aj aktívna sopka Agung (3142 m.n.m) a zároveň najvyšší vrch Bali. Jej výbuch v minulosti spôsobil množstvo problémov miestnym a ohrozuje aj leteckú dopravu ostrova. V čase mojej návštevy v marci 2019 bola turistika na sopku zakázaná, inak sa tam vieš bez problémov dostať so sprievodcom. Teda najmä ak máš dobrú kondičku.

Pohľad na Agung zo susednej sopky Batur

4. Posvätné chrámy v sukni aj bez

Počet chrámov na Bali si nedovolím tipnúť, ale musí ti skrátka stačiť, že ich je veľa. Na mňa urobili najväčší dojem tri z nich.

Pura Luhur Uluwatu je morský chrám, ktorý sa nachádza na samotnom južnom cípe Bali. Je to rozsiahly chrámový komplex, odkiaľ sú úžasné výhľady na obrovské útesy okolo a vychutnáš si ho v špeciálnom oblečení – pri vstupe na teba navlečú sukňu.

Svoju prvú a poslednú sukňu v živote som si obliekol na Bali 😀
Pura Luhur Uluwatu a miestny strážca

Pura Ulun Danu Bratan nie je náhodná kombinácia slov, ale nádherný chrámový komplex v severnej časti ostrova na jazere Beratan. Stihneš ho vidieť napríklad po návšteve jednej zo sopiek – Batur alebo Agung.

Pura Ulun Danu Bratan

Jedno z najznámejších miest na celom Bali je určite aj chrám Pura Tanah Lot. Morský chrám leží 30km západane od Denpasaru a je postavený na skale približne 20 metrov od pobrežia. Z pevniny je naň krásny výhľad, a to najmä počas západu slnka.

Pura Tanah Lot

5. Kúpanie pod vodopádom je masovka, ale stojí za to

Všetky krásne vodopády na Bali sa nachádzajú prevažne v severnej časti ostrova. Dovolím si povedať, že takmer všetky vieš navštíviť na vlastnú päsť a nepotrebuješ sprievodcu. Pod niektorými sa môžeš aj okúpať a takmer určite tam s tebou bude aj kopa iných ľudí.

Vodopády Tegunungan

Mňa najviac oslovili Tegunungan, Nung Nung a Sekumpul. Každý jeden ťa prevedie aj balijskou divočinou, zabeháš si po stovkách schodov, ale ani jeden z nich ťa nenechá suchého. Nezabudni si do batohu pribaliť náhradné oblečenie 😉

Celkom pekný je ten Sekumpul, čo povieš?

6. Najkrajšie pláže na Bali

Kuta, Seminyak, Dreamland. Tieto pláže som počas návštevy Bali stihol ja. Samozrejme je ich omnoho viac a každý si obľúbi tú svoju. Navyše, ak surfuješ, alebo sa len chystáš začať, na Bali nájdeš hneď niekoľko ideálnych miest.

Sú ich stovky a aj ty si nájdeš tu svoju (myslím pláže na Bali :D)

7. Nusa Penida: ostrov dobrodružstiev

Na ostrov Nusa Penida si vyhraď minimálne jeden deň. Hovorí sa o ňom, že vyzerá presne tak, ako Bali zhruba pred 30 rokmi. V hoteli si vieš zakúpiť celodenný výlet s transferom do prístavu a rýchloloďou na ostrov. Ak si môžeš vybrať výlet so šoférom na ostrove, urob tak. Cesty na Nusa Penida sú v extrémne zlom stave a na skútri si môžeš celkom ľahko privodiť vážnejšie zranenie.

Celodenný výlet ťa zavedie na najkrajšie miesta ostrova. Fenomenálny výhľad pri pláži Kelingking si budeš pamätať ešte veľmi dlho. Stihneš aj kúpanie na pláži, obed v džungli a mnohé ďalšie super veci.

8. Bejby nebude sedět v Kute!

Miestni vždy považovali južné pobrežie Bali za pustinu a neúrodný kraj. Dokonca sem istý čas aj posielali chorých ľudí a kriminálníkov. V 19. storočí sa ale všetko zmenilo a do prístavu sa prisťahovali obchodníci. Pred druhou svetovou vojnou tu otvorili prvý americký hotel a od nejakých 60. rokov je toto miesto dodnes považované za akúsi Mekku novodobých cestovateľov, hipíkov a batôžkárov.

Do Kuty prúdi množstvo turistov najmä kvôli večernej zábave

Dnes je Kuta jedno z najživších miest na Bali. Nájdeš tu krásne pláže, divoké a bujaré párty do skorého rána a obrovské množstvo ubytovania. Ak sa prejdeš po sedemkilometrovej promenáde, nebudeš sa cítiť ako na Bali. Vrátiš sa na chvíľu do rušných miest Ameriky či Európy. Takže komu sa na chvíľu zacnie za domovom, nech sa páči.

Dreamland Beach neďaleko Kuty

Jedlo na Bali? Ochutnaj, čo môžeš

Jedlo je obrovská kapitola na Bali. Ak si dáš vydatné raňajky na hoteli, cez deň toho veľa nezješ – týmto pravidlom som sa doposiaľ riadil pri cestovaní, ale Bali mi ukázalo, že by to bola veľká škoda. Miestne jedlo je úžasné. V bežných hoteloch ti pripravujú skôr európske jedlá, no v lepších hoteloch ponúkajú príjemnú fúziu Indonézie a Európy. V jeden večer si vychutnáš tradičné a autentické jedlo, druhý deň si dáš pokojne burger.

Stále platí, že ak sa budeš stravovať v lokálnych reštauráciach, vyjde ťa to menej a ochutnáš skutočné Bali. Môj denný jedálniček pozostával zo šiestich či siedmich jedál denne! Ešteže to bolo také lacné a ešteže som to mal kde vybehať.

Kde sa ubytovať na Bali? Nusa Dua

Luxusné hotely, nádherné pláže, výborná infraštruktúra. Ak chceš super ubytovanie v špičkovom hoteli a nechceš platiť veľa, na Nusa Dua si vyberieš. Áno, sú tu aj najdrahšie hotelové značky sveta, kde ťa týždňový pobyt vyjde niekoľko tisíc eur, no ja som si napríklad vybral Courtyard by Marriott Bali Nusa Dua Resort.

Týždňový pobyt s raňajkami, deluxe izbou a výhľadom do exotickej záhrady ma vyšiel menej ako 500 eur. Ako to? Cestoval som v marci, čo sa nepovažuje za hlavnú sezónu. V cene bol aj každodenný transfer z hotela na pláž, požičanie bicykov, fitness centrum, bazény. Ak sa ti to zdá veľa, nájdeš samozrejme aj lacnejšie ubytovanie v rovnakom štandarde. Mojim cieľom nebolo bývať za každú cenu čo najlacnejšie, ale Bali si skrátka vychutnať. A tento typ hotela ti to umožňuje po všetkých stránkach.

Doprava na Bali? Mne vyhovuje skúter

Doprava na Bali je tak chaotická, ako si len vieš predstaviť. To je ale pre tento región veľmi typické. Tisíce áut, taxíkov, motoriek či skútrov sa každý deň preháňajú ulicami a Slovák, ktorý práve priletel z relatívne pokojného mestečka tak môže byť pár minút v šoku. Po pár hodinách si však rýchlo zvykneš a stávaš sa súčasťou tohto organizovaného chaosu.

Na Bali si vieš skúter požičať veľmi jednoducho. Celé to trvá asi 3 minúty. Podpíšeš papier, zaplatíš smiešnu zálohu a vyberieš si skúter. Dodržiavaj ale niekoľko zásad. Na Bali sa jazdí vľavo, tak na to mysli za každým, keď prídeš na križovatku. Určite sa pred dovolenkou na Bali poisti. Používaj prilbu a vždy si dotankuj plnú nádrž. Palivo síce zoženieš v každej malej dedinke, no pri cestách do džungle to niekedy môže byť problém. Ak sa bojíš, tak si radšej prenajmi auto so šoférom, pri viac cestujúcich sa ti určite oplatí.

Požičanie skútra na Bali trvá pár minút, je to veľmi šikovný pomocník na cesty po celom ostrove.

Ďalšie články z mojej ázijskej cesty:

Viedeň 1 prestup Denpasar 1 prestup Viedeň
Kanton Kanton
za 499 Rezervuj

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodila dcérka Eliška.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

BLACK FRIDAY je tu! Letenky do zelenej exotiky od 29€ (platí len do 1. decembra) https://t.co/0793HuXBuJ #letenky12 hodiny dozadu
Silvester na Kanárskych ostrovoch! 8 dní s all-inclusive v 4* hoteli za 1289€ https://t.co/sEQhpdFqLA #dovolenky13 hodiny dozadu
TOP destinácie na rok 2021: V Lonely Planet si posvietili na udržateľnosť https://t.co/lEwPdafFFX #cestopisy14 hodiny dozadu
Cestovanie do Španielska: od 23. novembra povinný COVID test, inak hrozí mastná pokuta https://t.co/tPWwJvdVkF #novinky14 hodiny dozadu
Lockdown Európy. Krajiny, ktoré čiastočne či úplne ,,zamykajú“ život https://t.co/HUp36ORCSu #novinky16 hodiny dozadu
5 dôvodov, prečo je Balaton našou obľúbenou destináciou + pobyty na rok 2021 od 70€ https://t.co/w9ojt47eKW #dovolenky16 hodiny dozadu
Zelené krajiny cestovateľského semafora: všetko čo treba vedieť o vstupe a tranzite https://t.co/SGJb5njzCa #letenky17 hodiny dozadu
Cestovanie do Dominikánskej republiky: na vstup stačí formulár, letenky sú od 489€ https://t.co/ApniKCBwG6 #letenky17 hodiny dozadu
Exotika bez testu a karantény. 8 krajín, ktoré sľubujú bezpečnú dovolenku https://t.co/pN4m5cNz7f #dovolenky18 hodiny dozadu
Kam môžeme cestovať? S týmto rýchlym prehľadom si hneď v obraze https://t.co/7cHVIhbXek #novinky18 hodiny dozadu

Odporúčame tiež:

Reklama
Reklama
Hore