Nájdeš nás aj na:

Koronavírus

Ako sa teraz dostať domov z Kanady? Pozrite si rady MZV

Ako sa teraz dostať domov z Kanady? Pozrite si rady MZV

Veľvyslanectvo SR v Ottawe upozorňuje slovenských občanov na rapídny nárast prípadov nákazy vírusom COVID-19 na celom území Kanady. Kanada považuje situáciu za vážne ohrozenie pre verejné zdravie. Informuje MZV na svojom webe.

Reklama

Cestovné obmedzenia

Letecká doprava – zákaz vstupu cudzích štátnych príslušníkov cestujúcich zo všetkým krajín okrem USA:

 • Od 18. marca 12,00 hod. EDT majú leteckí prepravcovia povinnosť odmietnuť boarding/nástup do lietadla pri letoch do Kanady každému pasažierovi, ktorí nemá kanadské občianstvo alebo trvalý pobyt v Kanade a zdržiaval sa v inej krajine ako USA v posledných 14 dňoch.
 • Zákaz sa netýka leteckých posádok, cestujúcich pri tranzite do tretej krajiny, kanadských občanov a trvalých rezidentov, diplomatov a bezprostredných rodinných príslušníkov kanadských občanov.
 • Letecké spoločnosti majú od 19. marca zákaz púšťať na paluby lietadiel ľudí vykazujúcich symptómy ochorenia, vrátane kanadských občanov.  
 • Od 18. marca majú medzinárodné lety povolenie pristáť iba na 4 kanadských letiskách: Toronto, Montreal, Vancouver, Calgary. 
 • Od pondelka 23. marca mnohé letecké spoločnosti obmedzujú frekvenciu alebo úplne rušia aj vnútroštátne letové spojenia.
 • Pozemná doprava – hranica s USA – S platnosťou od 21. marca Kanada a USA po vzájomnej dohode uzatvorili svoju pozemnú hranicu pre všetky cesty, ktoré nie sú nevyhnutného (essential) charakteru. Platí pre všetkých cestujúcich za účelom turizmu a rekreácie. Nákladná doprava tovarov nebude obmedzená. Cez hranicu sa dostanú ľudia pracujúci v nevyhnutných (essential) sektoroch (napr. zdravotníci).  Opatrenie platí predbežne na 30 dní, následne obe strany jeho uplatňovanie zvážia.
 • 20. marca boli ohlásené ďalšie výnimky z cestovných obmedzení pre cudzích štátnych príslušníkov, ktorí v Kanade už pracovali, študovali alebo pre nich „bola Kanada už domovom“. Výnimky by mali byť aplikované od budúceho týždňa, preto tí, ktorých sa týkajú by sa nemali pokúšať cestovať do Kanady okamžite.

Výnimky sa týkajú:

 • dočasných pracovníkov, napríklad ošetrovateľov, sezónnych pracovníkov v poľnohospodárstve, rybárskom priemysle,
 • medzinárodní študenti, ktorí mali platné povolenie na štúdium alebo ho mali schválené pred vstupom cestovných obmedzení do platnosti 18. marca,
 • žiadatelia, ktorých povolenie o trvalý pobyt bolo schválené pred vstupom cestovných obmedzení do platnosti, ale zatiaľ do Kanady nevycestovali.     

Ako sa môžu Slováci dostať domov?

 • Ak ste občan SR, máte pracovné povolenie v Kanade, už ste boli v Kanade pred cestovnými obmedzeniami, ale ste momentálne mimo Kanadu a snažíte sa dostať späť – informujte nás na cons.ottawa@mzv.sk     
 • Ak ste občan SR, máte v najbližšom čase vycestovať do Kanady na iný ako turistický účel, napr. na základe kanadských víz programu mobilita mladých – International Experience Kanada, ale súčasné podmienky vám v tom bránia – informujte nás na cons.ottawa@mzv.sk

MZV vyzýva slovenských občanov so záujmom o návrat do SR, aby sa snažili z Kanady letecky dostať komerčných linkami čo najbližšie k SR a ďalej hľadali možnosti komerčnej prepravy na Slovensko. V prípade núdze kontaktujte veľvyslanectvá SR v príslušnej krajine.

Lety dostupné z Kanady do Európy (nutné vždy preveriť s konkrétnou leteckou spoločnosťou!):

 • Toronto – Lisbon – dočasné prerušenie letov od 29. marca do 30. apríla
 • Calgary – London – dočasné prerušenie letov od 26. marca do 30. apríla
 • Toronto – Amsterdam – dočasné prerušenie letov od 28. marca do 30. apríla
 • Montreal – Brussels – dočasné prerušenie letov od 28. marca do 30. apríla
 • Toronto – Dublin – dočasné prerušenie letov od 28. marca do 30. apríla
 • Calgary – London – dočasné prerušenie letov od 26. marca do 30. apríla
 • Toronto – Munich – dočasné prerušenie letov od 28. marca do 30. apríla
 • Toronto – Zurich – dočasné prerušenie letov od 28. marca do 30. apríla
 • Calgary – Amsterdam – dočasné prerušenie letov od 28. marca do 30. apríla
 • Montreal – Paris – dočasné prerušenie letov od 28. marca do 30. apríla

Lety z Kanady do Francúzska a Holandska, ktoré by mali pokračovať aj po 28.marci:

 • Air France, 3x do týždňa (streda, piatok, nedeľa), Montreal – Paríž CDG
 • KLM, 3x do týždňa, Toronto – Amsterdam, Calgary – Amsterdam

Repatriácia z Kanady

Veľvyslanectvo SR v Ottawe eviduje informácie o občanoch, ktorí sa momentálne stále nachádzajú v Kanade a majú záujem o repatriáciu. Prípadná repatriácia sa z kapacitných dôvodov bude riešiť podľa priorít: maloletí, študenti, občania vyslaní do zahraničia z pracovných dôvodov.

Pre vyťaženosť telefónnych liniek odporúčame, aby občania kontaktovali Veľvyslanectvo SR v Ottawe emailom na: cons.ottawa@mzv.sk. Uveďte svoje identifikačné a kontaktné údaje a dôvod pobytu v zahraničí.

Upozorňujeme, že v zmysle platných nariadení je všetkým osobám, ktoré sa ako zorganizované skupiny vracajú z postihnutých oblastí zahraničia na územie SR alebo o repatriácii ktorých na územie SR sa rozhodne, nariadená izolácia v zariadenia určených Ministerstvom vnútra SR na dobu nevyhnutnú na vykonanie laboratórnej diagnostiky COVID-19 a následne po zistení negatívneho výsledku je tejto osobe nariadená domáca izolácia v celkovej dobe spoločne 14 dní.

V prípade núdze môžu občania SR kontaktovať Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Ottawe na telefónnom čísle +1 613 296 8659 alebo Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky: +421 2 5978 5978.

Aktuálne informácie ohľadne ochorenia COVID-19 v Kanade

Kontakty k informáciám o ochorení COVID-19 v Kanade: 1-833-784-4397, e-mail: phac.info.aspc@canada.ca

Aktuálne informácie ohľadne ochorenia COVID-19 a opatreniach na Slovensku môžete nájsť na novovytvorenej webstránke www.korona.gov.sk

Odporúčané články:

Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodila dcérka Eliška.

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Svet zachraňuje aerolinky, Európa na čele s Merkelovou aj cestovky https://t.co/fGOlfT3sJw #novinky4 hodiny dozadu
Aerolinky strácajú milióny, aj keď sú ich lietadlá územnené https://t.co/FUdB6wIS0C #novinky7 hodín dozadu
Cestujete na Slovensko zo zahraničia? Musíte sa registrovať https://t.co/0w1tLOcIRX #novinky12 hodín dozadu
Koronavírus a cestovanie – všetko, čo potrebuješ vedieť https://t.co/QOAvhIh2a4 #novinky12 hodín dozadu
Repatriácia z Miami do Bratislavy sa odkladá o týždeň (aktualizované) https://t.co/k0o2fNZUQR #novinky12 hodín dozadu
Emirates od 6. apríla obnovia niektoré lety. Zatiaľ len jedným smerom https://t.co/anHbtjVaed #novinky3 dni dozadu
Airbnb ponúka ubytovanie zadarmo pre doktorov a záchranárov bojujúcich s COVID-19 https://t.co/d2dAnWfBRZ #novinky3 dni dozadu
Kultúrny program počas karantény: Van Gogh, Banksy, Rómeo a Júlia online https://t.co/W5ZggbUhcU #novinky3 dni dozadu
Lufthansa zrejme dostane miliardovú pomoc od Nemecka https://t.co/1rfSjWdqjK #novinky3 dni dozadu
Belgicko zvažuje zoštátnenie Brussels Airlines https://t.co/qUeWCVm2gM #novinky3 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore