Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

10 luxusných tipov, ako cestovať luxusne za menej peňazí

Rozmýšľate, ako cestovať luxusne, ale bez radikálneho navýšenia rozpočtu na vašu každoročnú dovolenku? Nemusí to byť jednoduché, no a hlavne nie je jedno, čo si pod pojmom „luxus“ predstavujete. Pokiaľ balík drahých služieb s absolútnym komfortom bez vynaloženia akejkoľvek snahy vypracovať si presný plán – či už priebehu samotnej cesty alebo financií – nepredpovedáme veľmi veľký úspech. Ale keď sa spoľahnete na naše tipy a triky, máte veľkú šancu, že tento rok zažijete luxusnú dovolenku, ktorá sa bude páčiť aj vašej peňaženke.

Reklama
ako cestovať luxusne

1. Cestovanie ako #lifestyle

Dobrá orientácia na trhu nie je predpokladom cenovo výhodného cestovania len turistov „backpackerov“. Pokiaľ sa chcete zúčastniť luxusnej dovolenky a na rozpočte vám absolútne nezáleží, takéto zručnosti nebudete potrebovať, ale v takomto prípade by ste asi ani neotvorili tento článok. Ak to však chcete spraviť tak, že váš bankový účet bude trpieť čo najmenej, do prieskumu trhu budete musieť investovať rovnaké množstvo energie (ak nie viac), ako keby ste išli na lacný trip nízkonákladovou leteckou spoločnosťou s ubytovaním v hosteli.

Ak sa o cestovanie zaujímate počas celého roka a nielen počas dovolenkovej sezóny, je to veľké plus. V opačnom prípade s pravidelnou návštevou cestovateľských blogov, čítaním bedekrov a sledovaním turistických účtov na sociálnych sieťach začnite už dnes. Oplatí sa však poradiť aj s profesionálmi, užitočné informácie môžete získať aj od Zákazníckeho oddelenia Pelikána, napríklad.

2. Buďte trendy tam, kde to nie je trendy

V kategórii luxusných dovoleniek sú dlhodobé stálice (Maldivy, Côte d’Azur, Havaj), ale každý rok má aj svoje aktuálne hviezdy. Na obe skupiny platí to, že bývajú drahšie ako miesta, ktoré sa tešia menšej popularite. A práve sme vám poskytli ďalší kľúč k tomu, ako ušetriť pár eur na luxusnej dovolenke: výberom cieľa.

Ak tento rozdiel má byť radikálny, myslite v dimenzii štátov. Namiesto Ženevského jazera vo Švajčiarsku choďte do Slovinska, k jazeru Bled. Rovnocennou, ale lacnejšou alternatívou Londýna bude Varšava. No a náruč Thajska je otvorená v rovnakej miere ako Havaja. Nemusíte sa ale vzdať svojej vysnívanej krajiny, niekedy sa stačí presunúť trochu ďalej, bez prekročenia hraníc. Napríklad, v Grécku nájdete luxus aj na Naxose, nielen na Santorini. Ak sa chcete vybrať na Bora Bora, skúste si najprv pozrieť letenky do Tahiti. A tou najlepšou možnosťou v Mexiku nemusí byť Cabo, čo by ste povedali radšej na La Paz?

Neplatí to ale všade, samozrejme. Dobrým príkladom je Dubaj, kam si letenku viete kúpiť za fakt nízku cenu. No a trendom bude (aj) tento rok (aj) Chorvátsko, ktorého určité časti, najmä tie severné, ešte stále patria medzi lacné luxusné destinácie. Takže, aj tu platí, že treba postupovať individuálne, v závislosti od konkrétnej destinácie a daného obdobia, ale o tom vám viac povieme v ďalšom odseku.

ako cestovat luxusne

3. Čarovné slovíčko: medzisezóna

Najľahšie je kúpiť si dovolenku alebo zájazd v hlavnej sezóne danej destinácie, pretože ponuky sú najbohatšie práve na tieto obdobia. No ak ste ochotní čerpať len o trošičku viac energie a času zo svojich kapacít, pozrite si ponuky na tzv. medzisezóny. Zvyčajne je to mesiac tesne pred alebo tesne po špičke, a to platí najmä na európske letné dovolenkové miesta. Ale v horách, napríklad, ide o kratšie obdobie, skôr dni a týždne.

Možno sa teraz pýtate, prečo neodporúčame absolútny opak hlavnej sezóny. Je síce pravda, že ubytovanie vás s najväčšou pravdepodobnosťou bude stáť najmenej vtedy, keď je v danej destinácii ticho, no a ani reštaurácie to nebudú preháňať s cenami. Myslite ale na to, že mnohé služby a atrakcie sa ponúkajú iba sezónne, niektoré inštitúcie a zariadenia sú mimo špičky zatvorené. Nehovoriac o tom, že bez vhodného počasia môžu určité miesta stratiť svoje čaro.

Táto krása je na Mauríciu, kde hlavná sezóna je od novembra do marca.

4. Luxusné ubytovanie za luxusné ceny

Ak nemáte nejaký vysnívaný hotel, viete len to, že chcete bývať luxusne, pozrite sa na to, či sa v danej destinácii nenájde nejaký novootvorený. Promo ceny bývajú veľmi príťažlivé, a ak sa nebojíte možných drobných nedostatkov, ktoré sa pri štartovní chodu nejakej inštitúcie môžu objaviť, tak viete ušetriť fakt aj niekoľko stoviek eur.

Pokiaľ máte v pláne prespať v nejakom konkrétnom luxusnom hoteli, oplatí sa sledovať ponúkané ceny dlhšiu dobu (aj celý rok) a cez rôzne portály. Ubytovacie zariadenia zvyčajne ponúkajú vernostné programy, do tých sa prihláste. Navštívte aj cestovateľské portály so zameraním na „upgrade“ v konkrétnom zariadení. Za príbehmi a recenziami sa často skrývajú veľmi užitočné tipy. No a ak patríte do skupiny odvážnych turistov, za priamu otázku nič nedáte. Nezabudnite spomenúť aktuálne sviatky alebo významné udalosti vo vašom živote, napríklad narodeniny, výročie svadby alebo svadobnú cestu.

Nejako neviete spojiť pojem Airbnb s luxusom? Chyba. Tento portál ponúka aj veľmi prepychové ubytovanie, najmä ak plánujete dlhšiu dovolenku. Môžete použiť filter „Luxe“, ale pri trochu väčšej časovej investícii môžete nájsť krásne apartmány aj v iných kategóriách. Skúste aj ďalšie podobné stránky, napríklad Vrbo.com.

5. Choďte tam, kde je luxus lacnejší

Je celkom prirodzené, že slovo luxus vyvolá asociácie na nejaké drahé krajiny. Pritom jedným z tých najjednoduchších spôsobov, ako cestovať luxusne, ale lacno, je práve opačné zameranie. Nie je jedno, či si za 10 eur kúpite jednu kávu alebo jednu celú teplú večeru. Choďte tam, kde za určitú sumu dostanete viac. V tomto kontexte sa nerozhodujte podľa toho, koľko stojí letenka, ale zistite to, aké sú životné náklady v danej destinácii. Takýmito miestami sú aj krásne Bali, atraktívne Thajsko alebo sexi Argentína.

6. Ste online? Ukážte to

Nemusíte byť blogerom, influencerom, videomakerom (ak ste, tak o to lepšie), nepotrebujete mať žiadnu takúto konkrétnu pozíciu vo svete internetu, aby vaše online aktivity boli pre niektoré spoločnosti zaujímavé. Niektoré hotely sa napríklad silno zameriavajú na recenzie na rôznych turistických portáloch. Ukážte, že ste „relevantný zdroj“ pozitívnych odporúčaní, pomôcť vám môžu vyššie pozície alebo členstvá, ako aj dosah vašich príspevkov. Vysoké čísla môžu byť lákavé, ak napríklad disponujete vyšším počtom followerov na sociálnych sieťach, pokojne sa môžete pokúsiť o nejakú skromnú spoluprácu s daným zariadením.

7. Čím viac, tým menej

Predchádzajúca veta vám nedáva zmysel? Spomeňte si na veľké výhodné balenia potravín alebo kozmetiky. Takéto nastavenie sa môže vyplatiť aj v súvislosti s tým, ako cestovať luxusne. Môže sa stať, že čím dlhšie niekde zostanete, tým nižšie budú vaše denné náklady. Túto možnosť by ste nemali zahodiť ani v takom prípade, že konečná cena za ubytovanie v pôvodnej plánovane dĺžke a predĺženej verzii je rovnaká. Veľkú časť výdavkov tvorí totižto letenka. Takže, preklikajte sa rôznymi dátumami, a pokiaľ najekonomickejšie bude zostať v danej destinácii trochu dlhšie, pouvažujte aj nad možnosťou luxusného home office-u.

ako cestovať luxusne

8. Zázračná sila all inclusive

Pri prvom pohľade na cenové rozdiely medzi pobytmi bez stravy a balíkmi „all inclusive“ môže byť pokušením ušetriť určitú sumu práve v tomto kroku. Ale predstavy a silné predsavzatia nemíňať zbytočne veľa na jedlo, mať pod kontrolou chuť na sladké a obmedziť počet drinkov za jeden večer majú pred počítačom väčšiu moc ako v reálnom živote. Stravovať sa v hoteli sa vo väčšine prípadov naozaj oplatí.

Keď si zakúpite ubytovanie v cene s ďalšími službami, a teraz máme na mysli hlavne stravu, vo väčšine prípadov už nemusíte rátať so žiadnymi skrytými poplatkami alebo doplatkami. Vďaka tomu budete môcť svoje výdavky naplánovať vopred oveľa realistickejšie. Tie budú spočívať v platbách za také položky, ktoré si budete chcieť zakúpiť po prekročení prahu vášho ubytovacieho zariadenia.

9. Máte kreditku?

Niektoré kreditky vám pomôžu efektívne a rýchlo zbierať body vo vernostných programoch, taktiež sú dobrým prostriedkom nadobudnúť elitný status. To je potom už priama cesta k upgrade-om, čiže službám na vyššej úrovni bez dodatočných nákladov. Platí to na ubytovanie aj letenky.

Kreditná karta vám môže priniesť iné výhody, napríklad cestovné poistenie. Aj pri rezervácii auta vám pomôže. Mnohokrát je to jediný možný spôsob platby pri tejto službe. Predstavuje zároveň určitú ochranu, vymáhanie peňazí v prípade zneužitia totižto prebieha medzi bankou a predajcom, vaše vlastné prostriedky by mali zostať nedotknuté.

10. Zavolajte aj kamošov

O tom, že viac vám môže dať v súvislosti s dovolenkou veľakrát naozaj viac, sme už písali vyššie, keď sme rozoberali výhody dlhšieho pobytu. Niečo podobné vám chceme odporučiť aj s počtom zúčastnených osôb. Čím väčšia je vaša skupina, tým výhodnejšie bude nasťahovať sa do veľkého luxusného apartmánu s bazénom. Ušetriť viete takto aj na výletoch, pretože skupinové vstupenky a lístky sú skoro vždy výhodnejšie. No a keď sa rozhodnete pre vlastnú stravu, asi vám ani nemusíme vysvetľovať benefity skupinového varenia: rozdelíte si medzi sebou nielen výdavky, ale aj čas strávený v kuchyni.  

Zdroj fotiek: Shutterstock


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre

Milujeme cestovanie a písanie. A tak sme to spojili a už roky vám na Pelipeckách prinášame články, cestopisy a reportáže o tom, ako šikovne precestovať celý svet. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka a Roland, ale sem-tam napíšu niečo aj naši kolegovia z Pelikána.

Hore