Nájdeš nás aj na:

Novinky

Absurdná doprava: Balený horský vzduch aj mäso, čo precestovalo viac ako my

Absurdná doprava: Balený horský vzduch aj mäso, čo precestovalo viac ako my

Koho  by ste nominovali na cenu za najabsurdnejšiu dopravu na svete? Napríklad firmu, ktorá tvrdí, že jej produkt je prospešný pre pľúca, srdce a dokonca aj pre potenciu? To neznie úplne fér, až kým nezistíte, že doprava takéhoto produktu, konkrétne čistého horského vzduchu zo Švajčiarska, napríklad do Thajska a Číny, vyprodukuje oveľa, oveľa viac oxidu uhličitého ako dýchanie lokálneho vzduchu v tejto krajine.

Čistý horský vzduch od Swiss Air Deluxe.
Zdroj forografie: https://swiss-air-deluxe.shop/en/

Pre ázijskú potenciu už vymierajú slony aj iné druhy zvierat, švajčiarska mimovládna organizácia Alpine Initiative, ktorá upozorňuje na ekologicky závadnú dopravu už od roku 1989, preto udelila cenu za environmentálne najneudržateľnejšiu dopravu švajčiarskej spoločnosti Swiss Air Deluxe. Tá dodáva balený horský vzduch do Ázie. Ten musí prejsť takmer 20 tisíc kilometrov, aby sa dostal k svojim zákazníkom.

Čistý horský vzduch od Swiss Air Deluxe.
Zdroj forografie: https://swiss-air-deluxe.shop/en/

Po balenom vzduchu balená voda

Viete, ktorý produkt je 7 180-krát horší ako pitná voda z lokálnej vodovodnej siete? Fľašková voda. Konkrétne fľašková voda Voss z Nórska. Tá putuje najprv loďou a potom nákladným autom viac ako 1 500 kilometrov, aby zakotvila v obchodnom reťazci Migros vo Švajčiarsku. Žeby Nóri mali lepšiu vodu ako Švajčiari? A aj keď, nemá tá švajčiarska jeden z najvyšších štandardov na svete? Z hľadiska tvorby emisií skleníkových plynov je takýto typ dopravy environmentálne veľmi nebezpečný.

Balená voda Voss.
Zdroj fotografie: https://www.voss-slovakia.sk/

Po balenej vode šunka, ktorá precestovala Európu

Tretí produkt, ktorý získal anticenu za dopravu, je bravčová šunka vyrobená v Holandsku, ktorej mäso sa následne spracováva v Taliansku, balí sa v Rakúsku a nakoniec sa predáva v obchodoch Aldi vo Švajčiarsku. Viete koľkokrát viac emisií vyprodukuje táto multikultúrna šunka ako švajčiarska šunka predávaná na švajčiarskom trhu? O deväťkrát viac!

Obchodný reťazec Aldi.
Zdroj fotografie: https://www.shutterstock.com/

Firmy, ktoré boli na túto cenu nominované, svoj spôsob prepravy produktov bránia. Firma Swiss Air Deluxe napríklad tvrdí, že balený alpský vzduch prepravujú do Ázie na lodiach vracajúcich sa do Ázie po vyložení tovaru v Európe, reťazec Aldi zase tvrdí, že jeho cieľom je zabezpečiť čo najkratší prepravný čas s využitím čo najväčšej kapacity kamiónov.

Čo môžeme urobiť my spotrebitelia? Dávať väčší pozor na to, aké produkty nakupujeme. Je to predsa náš odkaz výrobcom o tom, čo chceme.

Zdroj informácií: https://www.dw.com/en/

Komentáre

Diana lepšie umýva riad, ako varí. Aj preto tak miluje svojho chlapa, čo sa v kuchyni snáď narodil. Na psy nedá dopustiť, na tie svoje, ani na tie z OZ Pes v núdzi. Ostatne, ako na všetky iné zvieratá. Keby mohla v živote vycestovať už len jediný raz, vrátila by sa domov k mame Esther, do Kene, na Aloo Drive do domčeka nad zátokou.

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Maldivy s 5* Qatar Airways za 529€ UŽ LEN DNES: https://t.co/2ttRHTQGO32 hodiny dozadu
Kanada za 369€! OMG, ideme: https://t.co/nsCuM3ZswT2 hodiny dozadu
Bol(a) si už v Strednej Amerike? Kúp si letenky do Guatemaly alebo Belize od 489€! https://t.co/28JqRpRdDM3 hodiny dozadu
Phuket za 539€ z Viedne! https://t.co/Jm7M2UKvJc6 hodín dozadu
ARGENTÍNA: Leť do Buenos Aires za 549€ https://t.co/yoLyOEvgt06 hodín dozadu
LETENKA DŇA: Bangkok v hlavnej sezóne za 399 EUR https://t.co/i45ynt354921 hodín dozadu
PONUKA DŇA: Letenky + hotel + víza zadarmo. Kam? No predsa do Petrohradu: https://t.co/ZVYSlemjsf23 hodín dozadu
Výpredaj Ryanair: Letenky z Bratislavy od 15€ https://t.co/iMSfh3lrL61 deň dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore