Nájdeš nás aj na:

Novinky

Absurdná doprava: Balený horský vzduch aj mäso, čo precestovalo viac ako my

Absurdná doprava: Balený horský vzduch aj mäso, čo precestovalo viac ako my

Koho  by ste nominovali na cenu za najabsurdnejšiu dopravu na svete? Napríklad firmu, ktorá tvrdí, že jej produkt je prospešný pre pľúca, srdce a dokonca aj pre potenciu? To neznie úplne fér, až kým nezistíte, že doprava takéhoto produktu, konkrétne čistého horského vzduchu zo Švajčiarska, napríklad do Thajska a Číny, vyprodukuje oveľa, oveľa viac oxidu uhličitého ako dýchanie lokálneho vzduchu v tejto krajine.

Reklama
Čistý horský vzduch od Swiss Air Deluxe.
Zdroj forografie: https://swiss-air-deluxe.shop/en/

Pre ázijskú potenciu už vymierajú slony aj iné druhy zvierat, švajčiarska mimovládna organizácia Alpine Initiative, ktorá upozorňuje na ekologicky závadnú dopravu už od roku 1989, preto udelila cenu za environmentálne najneudržateľnejšiu dopravu švajčiarskej spoločnosti Swiss Air Deluxe. Tá dodáva balený horský vzduch do Ázie. Ten musí prejsť takmer 20 tisíc kilometrov, aby sa dostal k svojim zákazníkom.

Čistý horský vzduch od Swiss Air Deluxe.
Zdroj forografie: https://swiss-air-deluxe.shop/en/

Po balenom vzduchu balená voda

Viete, ktorý produkt je 7 180-krát horší ako pitná voda z lokálnej vodovodnej siete? Fľašková voda. Konkrétne fľašková voda Voss z Nórska. Tá putuje najprv loďou a potom nákladným autom viac ako 1 500 kilometrov, aby zakotvila v obchodnom reťazci Migros vo Švajčiarsku. Žeby Nóri mali lepšiu vodu ako Švajčiari? A aj keď, nemá tá švajčiarska jeden z najvyšších štandardov na svete? Z hľadiska tvorby emisií skleníkových plynov je takýto typ dopravy environmentálne veľmi nebezpečný.

Balená voda Voss.
Zdroj fotografie: https://www.voss-slovakia.sk/

Po balenej vode šunka, ktorá precestovala Európu

Tretí produkt, ktorý získal anticenu za dopravu, je bravčová šunka vyrobená v Holandsku, ktorej mäso sa následne spracováva v Taliansku, balí sa v Rakúsku a nakoniec sa predáva v obchodoch Aldi vo Švajčiarsku. Viete koľkokrát viac emisií vyprodukuje táto multikultúrna šunka ako švajčiarska šunka predávaná na švajčiarskom trhu? O deväťkrát viac!

Obchodný reťazec Aldi.
Zdroj fotografie: https://www.shutterstock.com/

Firmy, ktoré boli na túto cenu nominované, svoj spôsob prepravy produktov bránia. Firma Swiss Air Deluxe napríklad tvrdí, že balený alpský vzduch prepravujú do Ázie na lodiach vracajúcich sa do Ázie po vyložení tovaru v Európe, reťazec Aldi zase tvrdí, že jeho cieľom je zabezpečiť čo najkratší prepravný čas s využitím čo najväčšej kapacity kamiónov.

Čo môžeme urobiť my spotrebitelia? Dávať väčší pozor na to, aké produkty nakupujeme. Je to predsa náš odkaz výrobcom o tom, čo chceme.

Zdroj informácií: https://www.dw.com/en/

Komentáre

Diana lepšie umýva riad, ako varí. Aj preto tak miluje svojho chlapa, čo sa v kuchyni snáď narodil. Na psy nedá dopustiť, na tie svoje, ani na tie z OZ Pes v núdzi. Ostatne, ako na všetky iné zvieratá. Keby mohla v živote vycestovať už len jediný raz, vrátila by sa domov k mame Esther, do Kene, na Aloo Drive do domčeka nad zátokou.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Nové aerolinky OWG vznikali tajne. Lietať budú do tropických destinácií https://t.co/W5RhnTOo0o #novinky10 hodín dozadu
Pri ceste do Grécka nezabudnite vyplniť online dotazník (aktualizované) https://t.co/wADZn4OYHE #letenky10 hodín dozadu
Budúcnosť lowcostových aeroliniek AirAsia je neistá. V hre je aj krach https://t.co/IfVl4O0qgT #novinky10 hodín dozadu
Japonsko má nový rýchlovak, ktorý môže jazdiť aj počas zemetrasenia https://t.co/kIc3ocGvbk11 hodín dozadu
Zelené krajiny cestovateľského semafora: všetko čo treba vedieť o vstupe a tranzite https://t.co/SGJb5nBatI #letenky11 hodín dozadu
Koronavírus a cestovanie – všetko, čo potrebuješ vedieť https://t.co/QOAvhIh2a4 #novinky13 hodín dozadu
Ktoré krajiny môžeme navštíviť: mapa, aktuálne odporúčania a zákazy (COVID-19) https://t.co/x7NNWluw1g #novinky13 hodín dozadu
Dubaj opäť otvorený! Emiráty vyžadujú test, ak ho nemáte, spravia ho zdarma https://t.co/CPr5HnU6dI #letenky13 hodín dozadu
Kolumbia predĺžila lockdown do 1. augusta lety sú zakázané do septembra https://t.co/NTUphP7rvo #novinky13 hodín dozadu
Rím pre pokročilých: 11 dôvodov, prečo je toto mesto večné https://t.co/ARZRMdsI2r #cestopisy13 hodín dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore