Nájdeš nás aj na:

Novinky

Absurdná doprava: Balený horský vzduch aj mäso, čo precestovalo viac ako my

Absurdná doprava: Balený horský vzduch aj mäso, čo precestovalo viac ako my

Koho  by ste nominovali na cenu za najabsurdnejšiu dopravu na svete? Napríklad firmu, ktorá tvrdí, že jej produkt je prospešný pre pľúca, srdce a dokonca aj pre potenciu? To neznie úplne fér, až kým nezistíte, že doprava takéhoto produktu, konkrétne čistého horského vzduchu zo Švajčiarska, napríklad do Thajska a Číny, vyprodukuje oveľa, oveľa viac oxidu uhličitého ako dýchanie lokálneho vzduchu v tejto krajine.

Reklama
Čistý horský vzduch od Swiss Air Deluxe.
Zdroj forografie: https://swiss-air-deluxe.shop/en/

Pre ázijskú potenciu už vymierajú slony aj iné druhy zvierat, švajčiarska mimovládna organizácia Alpine Initiative, ktorá upozorňuje na ekologicky závadnú dopravu už od roku 1989, preto udelila cenu za environmentálne najneudržateľnejšiu dopravu švajčiarskej spoločnosti Swiss Air Deluxe. Tá dodáva balený horský vzduch do Ázie. Ten musí prejsť takmer 20 tisíc kilometrov, aby sa dostal k svojim zákazníkom.

Čistý horský vzduch od Swiss Air Deluxe.
Zdroj forografie: https://swiss-air-deluxe.shop/en/

Po balenom vzduchu balená voda

Viete, ktorý produkt je 7 180-krát horší ako pitná voda z lokálnej vodovodnej siete? Fľašková voda. Konkrétne fľašková voda Voss z Nórska. Tá putuje najprv loďou a potom nákladným autom viac ako 1 500 kilometrov, aby zakotvila v obchodnom reťazci Migros vo Švajčiarsku. Žeby Nóri mali lepšiu vodu ako Švajčiari? A aj keď, nemá tá švajčiarska jeden z najvyšších štandardov na svete? Z hľadiska tvorby emisií skleníkových plynov je takýto typ dopravy environmentálne veľmi nebezpečný.

Balená voda Voss.
Zdroj fotografie: https://www.voss-slovakia.sk/

Po balenej vode šunka, ktorá precestovala Európu

Tretí produkt, ktorý získal anticenu za dopravu, je bravčová šunka vyrobená v Holandsku, ktorej mäso sa následne spracováva v Taliansku, balí sa v Rakúsku a nakoniec sa predáva v obchodoch Aldi vo Švajčiarsku. Viete koľkokrát viac emisií vyprodukuje táto multikultúrna šunka ako švajčiarska šunka predávaná na švajčiarskom trhu? O deväťkrát viac!

Obchodný reťazec Aldi.
Zdroj fotografie: https://www.shutterstock.com/

Firmy, ktoré boli na túto cenu nominované, svoj spôsob prepravy produktov bránia. Firma Swiss Air Deluxe napríklad tvrdí, že balený alpský vzduch prepravujú do Ázie na lodiach vracajúcich sa do Ázie po vyložení tovaru v Európe, reťazec Aldi zase tvrdí, že jeho cieľom je zabezpečiť čo najkratší prepravný čas s využitím čo najväčšej kapacity kamiónov.

Čo môžeme urobiť my spotrebitelia? Dávať väčší pozor na to, aké produkty nakupujeme. Je to predsa náš odkaz výrobcom o tom, čo chceme.

Zdroj informácií: https://www.dw.com/en/


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Revolut karta zdarma - Potrebuješ zameniť peniaze alebo vyberať hotovosť v zahraničí? Kašli na zmenárne a stiahni si aplikáciu Revolut. Platby prijímaš a posielaš do pár sekúnd a výbery z bankomatov po celom svete do výšky 200 EUR mesačne máš ZDARMA. Revolut karta a doručenie domov ZDARMA.
  • Požičaj si auto cez Pelikán. Klikni, zvoľ si destináciu, porovnaj ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzdvihneš po prílete na letisko. Kamošíme sa totiž s Rentalcars.com.
Komentáre

Diana lepšie umýva riad, ako varí. Aj preto tak miluje svojho chlapa, čo sa v kuchyni snáď narodil. Na psy nedá dopustiť, na tie svoje, ani na tie z OZ Pes v núdzi. Ostatne, ako na všetky iné zvieratá. Keby mohla v živote vycestovať už len jediný raz, vrátila by sa domov k mame Esther, do Kene, na Aloo Drive do domčeka nad zátokou.

Zľavy pre našich čitateľov

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Varšava z Viedne od 36€! Poď za históriou a výhľadmi https://t.co/qLkk1dQdjU #letenky12 minút dozadu
5 bezplatných aplikácií, ktoré potrebuje každý cestovateľ https://t.co/cdIoPDNTot #novinky36 minút dozadu
Srí Lanka predĺžila voľné víza. Chce aj naďalej podporovať turizmus https://t.co/7NwstPPO20 #novinky1 hodinu dozadu
Wizz Air ruší pre koronavírus všetky lety z Budapešti a Viedne do Talianska https://t.co/lqXYuxTD6t2 hodiny dozadu
Wizz Air zastavuje pre koronavírus všetky lety z Budapešti do Talianska https://t.co/lqXYuxTD6t3 hodiny dozadu
Srí Lanka predĺžila voľné víza. Chce aj naďalej podporovať turizmus https://t.co/7NwstPPO203 hodiny dozadu
Chuť na zmenu? Kuvajt s Turkish Airlines z Viedne za 169€ https://t.co/LY4Y4EoF7i4 hodiny dozadu
Srí Lanka predĺžila voľné víza. Chce aj naďalej podporovať turizmus https://t.co/PZNBEFT3DY4 hodiny dozadu
Človek nikdy nevie, kam ho vietor zaveje. Napríklad na 1 200 km plavbu Karibikom https://t.co/FbHAp6CmjR5 hodín dozadu
Do izraelského Eilatu z so zľavou od 37€! https://t.co/rjr5AzMIPB7 hodín dozadu
1 2 3 5

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore