Nájdeš nás aj na:

Novinky

Škótsko: Turistická daň v Edinburghu môže byť prvou v Anglicku

Škótsko: Turistická daň v Edinburghu môže byť prvou v Anglicku

Aby sa vyrovnalo s rastúcim počtom turistov, už niekoľko rokov zvažuje Škótsko zaviesť turistickú daň. Tentokrát to podľa redaktorky Laury D. Redman z magazínu cntraveler vyzerá pre vážnosť situácie konečne nádejne. Prvé mesiace v roku bývalo Škótsko pre nepriaznivé počasie a tuhú zimu od turistov oslobodené, posledné roky to však už vôbec neplatí.

Reklama

Len Edinburgh, hlavné mesto Škótska, s počtom obyvateľov okolo pol milióna, navštívia ročne viac ako dva milióny turistov. Podľa Škótskej národnej organizácie pre cestovný ruch sa počet turistov zvýšil v roku 2017 o 19 percent, v roku 2018 o ďalších takmer 13 percent. Slovné spojenie nadmerný turizmus sa v rozhovoroch Škótov už objavuje častejšie ako v Barcelone, Reykjavíku či v Amsterdame – píše Redmanová.

Turistická daň v Edinburghu tak možno bude prvá svojho druhu nielen v Škótsku, ale aj v samotnom Spojenom kráľovstve.

Daň s výnimkou, no nie skôr ako budúci rok

Mestská rada v Edinburghu oslovila začiatkom roka 2019 obyvateľov mesta a podniky, či s turistickou daňou vo výške dvoch percent (približne 2,30 eur) na deň súhlasia. Veľká väčšina, až 85 percent respondentov, medzi nimi aj firmy, ktoré v turistickom ruchu podnikajú, takúto daň podporili. Rozpočet mesta by sa tak mohol ročne zvýšiť o 11,6 až 14,6 milióna libier.

Turisti by mali podľa návrhu zaplatiť daň najviac za týždeň svojho pobytu v Edinburghu, hoci v ňom plánujú zostať dlhšie. Daň sa podľa britského denníka The Independent nebude týkať turistov prespávajúcich v kempoch, ale tých v hoteloch či dokonca používateľov služby Airbnb. O osude turistickej dane už rozhodne škótsky parlament, v mestskej rade návrh ešte začiatkom tohto roka podporilo 43 poslancov, 15 boli proti.  

Podľa BBC sa tak však nestane skôr ako budúci rok, parlament musí najskôr prijať potrebné právne predpisy.

Môže za všetko Outlander?

Medzičasom sa o spoplatnení prístupu k obľúbeným turistickým miestam začalo debatovať aj v Highlands, v Škótskej vysočine. Vďaka cestovnému ruchu tu podľa Redmanovej pracuje až 16 tisíc ľudí, ktorí musia obslúžiť približne pol milióna zahraničných turistov a takmer dva milióny domácich. Aj tento škótsky región už pociťuje napätie.

Podobne ako Černobyl, aj Škótsku vysočinu má vďaka seriálu, hoci trochu odlišnému, v hľadáčiku oveľa viac turistov. Historický, romantický seriál Outlander natáčali snáď po celom Škótsku, no Edinburgh, North Cost 500, Škótska vysočina a liehovary sú najvyťaženejšie miesta v krajine.

Hodnota za peniaze

Zabezpečenie udržateľnosti cestovného ruchu v krajine si vyžaduje citlivý dotyk –  povedal Redmanovej Chris Taylor, regionálny riaditeľ Škótskej národnej organizácie pre cestovný ruch. Návrh miestnej rady v Highlands privítal, má však obavy, že by cestovná daň turizmus zabrzdila a to by ovplyvnilo pracovné miesta.

Hodnota za peniaze je jedným z kľúčových faktorov, ktoré zákazníci pri rozhodovaní o svojom voľnom čase alebo hoci aj o pracovnej ceste zvažujú – dodal Taylor. Akékoľvek rozhodnutie o zavedení poplatku za cestovný ruch by sa tak podľa neho muselo prijať v širšom kontexte celkového zdaňovania návštevníkov. Navrhuje teda, aby sa pri zavedení turistickej dane reinvestovali tieto peniaze naspäť do cestovného ruchu.

Škóti sa už dnes môžu inšpirovať hneď niekoľkými mestami a krajinami, ktoré turistickú daň zaviedli alebo o nej už na parlamentnej úrovni rokujú. Paríž, Benátky či Barcelona. Aj v Japonsku už od januára tohto roka platí daň Sayonara, poplatok pre tých, ktorí krajinu opúšťajú loďou alebo lietadlom. Opatrenie sa vzťahuje na japonských aj medzinárodných cestujúcich.

Z pôvodného originálu: Scotland’s Popularity Is Soaring—But Is It Too Much of a Good Thing? od autorky Laura Dannen Redman pre cntraveler.com, 12. februára 2019


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (1 vote)
Komentáre

Diana lepšie umýva riad, ako varí. Aj preto tak miluje svojho chlapa, čo sa v kuchyni snáď narodil. Na psy nedá dopustiť, na tie svoje, ani na tie z OZ Pes v núdzi. Ostatne, ako na všetky iné zvieratá. Keby mohla v živote vycestovať už len jediný raz, vrátila by sa domov k mame Esther, do Kene, na Aloo Drive do domčeka nad zátokou.

Hore