Nájdeš nás aj na:

Novinky

Škótsko: Turistická daň v Edinburghu môže byť prvou v Anglicku

Škótsko: Turistická daň v Edinburghu môže byť prvou v Anglicku

Aby sa vyrovnalo s rastúcim počtom turistov, už niekoľko rokov zvažuje Škótsko zaviesť turistickú daň. Tentokrát to podľa redaktorky Laury D. Redman z magazínu cntraveler vyzerá pre vážnosť situácie konečne nádejne. Prvé mesiace v roku bývalo Škótsko pre nepriaznivé počasie a tuhú zimu od turistov oslobodené, posledné roky to však už vôbec neplatí.

Reklama

Len Edinburgh, hlavné mesto Škótska, s počtom obyvateľov okolo pol milióna, navštívia ročne viac ako dva milióny turistov. Podľa Škótskej národnej organizácie pre cestovný ruch sa počet turistov zvýšil v roku 2017 o 19 percent, v roku 2018 o ďalších takmer 13 percent. Slovné spojenie nadmerný turizmus sa v rozhovoroch Škótov už objavuje častejšie ako v Barcelone, Reykjavíku či v Amsterdame – píše Redmanová.

Turistická daň v Edinburghu tak možno bude prvá svojho druhu nielen v Škótsku, ale aj v samotnom Spojenom kráľovstve.

Daň s výnimkou, no nie skôr ako budúci rok

Mestská rada v Edinburghu oslovila začiatkom roka 2019 obyvateľov mesta a podniky, či s turistickou daňou vo výške dvoch percent (približne 2,30 eur) na deň súhlasia. Veľká väčšina, až 85 percent respondentov, medzi nimi aj firmy, ktoré v turistickom ruchu podnikajú, takúto daň podporili. Rozpočet mesta by sa tak mohol ročne zvýšiť o 11,6 až 14,6 milióna libier.

Turisti by mali podľa návrhu zaplatiť daň najviac za týždeň svojho pobytu v Edinburghu, hoci v ňom plánujú zostať dlhšie. Daň sa podľa britského denníka The Independent nebude týkať turistov prespávajúcich v kempoch, ale tých v hoteloch či dokonca používateľov služby Airbnb. O osude turistickej dane už rozhodne škótsky parlament, v mestskej rade návrh ešte začiatkom tohto roka podporilo 43 poslancov, 15 boli proti.  

Podľa BBC sa tak však nestane skôr ako budúci rok, parlament musí najskôr prijať potrebné právne predpisy.

Môže za všetko Outlander?

Medzičasom sa o spoplatnení prístupu k obľúbeným turistickým miestam začalo debatovať aj v Highlands, v Škótskej vysočine. Vďaka cestovnému ruchu tu podľa Redmanovej pracuje až 16 tisíc ľudí, ktorí musia obslúžiť približne pol milióna zahraničných turistov a takmer dva milióny domácich. Aj tento škótsky región už pociťuje napätie.

Podobne ako Černobyl, aj Škótsku vysočinu má vďaka seriálu, hoci trochu odlišnému, v hľadáčiku oveľa viac turistov. Historický, romantický seriál Outlander natáčali snáď po celom Škótsku, no Edinburgh, North Cost 500, Škótska vysočina a liehovary sú najvyťaženejšie miesta v krajine.

Hodnota za peniaze

Zabezpečenie udržateľnosti cestovného ruchu v krajine si vyžaduje citlivý dotyk –  povedal Redmanovej Chris Taylor, regionálny riaditeľ Škótskej národnej organizácie pre cestovný ruch. Návrh miestnej rady v Highlands privítal, má však obavy, že by cestovná daň turizmus zabrzdila a to by ovplyvnilo pracovné miesta.

Hodnota za peniaze je jedným z kľúčových faktorov, ktoré zákazníci pri rozhodovaní o svojom voľnom čase alebo hoci aj o pracovnej ceste zvažujú – dodal Taylor. Akékoľvek rozhodnutie o zavedení poplatku za cestovný ruch by sa tak podľa neho muselo prijať v širšom kontexte celkového zdaňovania návštevníkov. Navrhuje teda, aby sa pri zavedení turistickej dane reinvestovali tieto peniaze naspäť do cestovného ruchu.

Škóti sa už dnes môžu inšpirovať hneď niekoľkými mestami a krajinami, ktoré turistickú daň zaviedli alebo o nej už na parlamentnej úrovni rokujú. Paríž, Benátky či Barcelona. Aj v Japonsku už od januára tohto roka platí daň Sayonara, poplatok pre tých, ktorí krajinu opúšťajú loďou alebo lietadlom. Opatrenie sa vzťahuje na japonských aj medzinárodných cestujúcich.

Z pôvodného originálu: Scotland’s Popularity Is Soaring—But Is It Too Much of a Good Thing? od autorky Laura Dannen Redman pre cntraveler.com, 12. februára 2019

Komentáre

Diana lepšie umýva riad, ako varí. Aj preto tak miluje svojho chlapa, čo sa v kuchyni snáď narodil. Na psy nedá dopustiť, na tie svoje, ani na tie z OZ Pes v núdzi. Ostatne, ako na všetky iné zvieratá. Keby mohla v živote vycestovať už len jediný raz, vrátila by sa domov k mame Esther, do Kene, na Aloo Drive do domčeka nad zátokou.

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Svet zachraňuje aerolinky, Európa na čele s Merkelovou aj cestovky https://t.co/fGOlfT3sJw #novinky13 hodín dozadu
Aerolinky strácajú milióny, aj keď sú ich lietadlá územnené https://t.co/FUdB6wIS0C #novinky16 hodín dozadu
Cestujete na Slovensko zo zahraničia? Musíte sa registrovať https://t.co/0w1tLOcIRX #novinky21 hodín dozadu
Koronavírus a cestovanie – všetko, čo potrebuješ vedieť https://t.co/QOAvhIh2a4 #novinky21 hodín dozadu
Repatriácia z Miami do Bratislavy sa odkladá o týždeň (aktualizované) https://t.co/k0o2fNZUQR #novinky21 hodín dozadu
Emirates od 6. apríla obnovia niektoré lety. Zatiaľ len jedným smerom https://t.co/anHbtjVaed #novinky4 dni dozadu
Airbnb ponúka ubytovanie zadarmo pre doktorov a záchranárov bojujúcich s COVID-19 https://t.co/d2dAnWfBRZ #novinky4 dni dozadu
Kultúrny program počas karantény: Van Gogh, Banksy, Rómeo a Júlia online https://t.co/W5ZggbUhcU #novinky4 dni dozadu
Lufthansa zrejme dostane miliardovú pomoc od Nemecka https://t.co/1rfSjWdqjK #novinky4 dni dozadu
Belgicko zvažuje zoštátnenie Brussels Airlines https://t.co/qUeWCVm2gM #novinky4 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore