Nájdeš nás aj na:

Novinky

Škótsko: Turistická daň v Edinburghu môže byť prvou v Anglicku

Škótsko: Turistická daň v Edinburghu môže byť prvou v Anglicku

Aby sa vyrovnalo s rastúcim počtom turistov, už niekoľko rokov zvažuje Škótsko zaviesť turistickú daň. Tentokrát to podľa redaktorky Laury D. Redman z magazínu cntraveler vyzerá pre vážnosť situácie konečne nádejne. Prvé mesiace v roku bývalo Škótsko pre nepriaznivé počasie a tuhú zimu od turistov oslobodené, posledné roky to však už vôbec neplatí.

Reklama

Len Edinburgh, hlavné mesto Škótska, s počtom obyvateľov okolo pol milióna, navštívia ročne viac ako dva milióny turistov. Podľa Škótskej národnej organizácie pre cestovný ruch sa počet turistov zvýšil v roku 2017 o 19 percent, v roku 2018 o ďalších takmer 13 percent. Slovné spojenie nadmerný turizmus sa v rozhovoroch Škótov už objavuje častejšie ako v Barcelone, Reykjavíku či v Amsterdame – píše Redmanová.

Turistická daň v Edinburghu tak možno bude prvá svojho druhu nielen v Škótsku, ale aj v samotnom Spojenom kráľovstve.

Daň s výnimkou, no nie skôr ako budúci rok

Mestská rada v Edinburghu oslovila začiatkom roka 2019 obyvateľov mesta a podniky, či s turistickou daňou vo výške dvoch percent (približne 2,30 eur) na deň súhlasia. Veľká väčšina, až 85 percent respondentov, medzi nimi aj firmy, ktoré v turistickom ruchu podnikajú, takúto daň podporili. Rozpočet mesta by sa tak mohol ročne zvýšiť o 11,6 až 14,6 milióna libier.

Turisti by mali podľa návrhu zaplatiť daň najviac za týždeň svojho pobytu v Edinburghu, hoci v ňom plánujú zostať dlhšie. Daň sa podľa britského denníka The Independent nebude týkať turistov prespávajúcich v kempoch, ale tých v hoteloch či dokonca používateľov služby Airbnb. O osude turistickej dane už rozhodne škótsky parlament, v mestskej rade návrh ešte začiatkom tohto roka podporilo 43 poslancov, 15 boli proti.  

Podľa BBC sa tak však nestane skôr ako budúci rok, parlament musí najskôr prijať potrebné právne predpisy.

Môže za všetko Outlander?

Medzičasom sa o spoplatnení prístupu k obľúbeným turistickým miestam začalo debatovať aj v Highlands, v Škótskej vysočine. Vďaka cestovnému ruchu tu podľa Redmanovej pracuje až 16 tisíc ľudí, ktorí musia obslúžiť približne pol milióna zahraničných turistov a takmer dva milióny domácich. Aj tento škótsky región už pociťuje napätie.

Podobne ako Černobyl, aj Škótsku vysočinu má vďaka seriálu, hoci trochu odlišnému, v hľadáčiku oveľa viac turistov. Historický, romantický seriál Outlander natáčali snáď po celom Škótsku, no Edinburgh, North Cost 500, Škótska vysočina a liehovary sú najvyťaženejšie miesta v krajine.

Hodnota za peniaze

Zabezpečenie udržateľnosti cestovného ruchu v krajine si vyžaduje citlivý dotyk –  povedal Redmanovej Chris Taylor, regionálny riaditeľ Škótskej národnej organizácie pre cestovný ruch. Návrh miestnej rady v Highlands privítal, má však obavy, že by cestovná daň turizmus zabrzdila a to by ovplyvnilo pracovné miesta.

Hodnota za peniaze je jedným z kľúčových faktorov, ktoré zákazníci pri rozhodovaní o svojom voľnom čase alebo hoci aj o pracovnej ceste zvažujú – dodal Taylor. Akékoľvek rozhodnutie o zavedení poplatku za cestovný ruch by sa tak podľa neho muselo prijať v širšom kontexte celkového zdaňovania návštevníkov. Navrhuje teda, aby sa pri zavedení turistickej dane reinvestovali tieto peniaze naspäť do cestovného ruchu.

Škóti sa už dnes môžu inšpirovať hneď niekoľkými mestami a krajinami, ktoré turistickú daň zaviedli alebo o nej už na parlamentnej úrovni rokujú. Paríž, Benátky či Barcelona. Aj v Japonsku už od januára tohto roka platí daň Sayonara, poplatok pre tých, ktorí krajinu opúšťajú loďou alebo lietadlom. Opatrenie sa vzťahuje na japonských aj medzinárodných cestujúcich.

Z pôvodného originálu: Scotland’s Popularity Is Soaring—But Is It Too Much of a Good Thing? od autorky Laura Dannen Redman pre cntraveler.com, 12. februára 2019


Čítaš naše články? Zaslúžiš si odmeny:

Zľavový kód 10€ na letenky

  • Pri objednávke zadaj zľavový kód PECKYJAN10 a Pelikán ti odpočíta 10€ z celkovej sumy - platí na objednávky vyššie ako 20€

Zľavy na ubytovanie (Airbnb, Booking, Pelikán)

Booking.com

Pridaj sa do VIP skupiny cestovateľov 

Ušla ti dobrá letenka alebo dovolenka? Už sa ti to nemusí stať. Klikni nižšie na zelené tlačidlo CHCEM a medzi prvými od nás dostaneš #pelipecky notifikáciu na najlepšie letenky, dovolenky, zľavové kody na cestovanie a výhody

Výhodný autobus na letisko

Bezplatná Wi-Fi, klimatizácia a nástup priamo pri termináli letiska. Pre pohodlnú a spoľahlivú cestu na letisko Viedeň/Budapešť odporúčame využiť výhodné lístky na autobus od našich kamarátov zo SLOVAK LINES. Do Viedne sa vieš dostať z Bratislavy 25-krát denne, do Budapešti až 3-krát denne.

Revolut karta zdarma od Pelikána

Vykašli sa na zmenárne. Stiahni si appku Revolut, zaregistruj sa pár kliknutiami a „bankuj“ šikovne po celom svete. Revolut sa ti zíde najmä ak potrebuješ stabilne dobrý menový kurz – k dispozícii máš 29 svetových mien a stredové kurzy pre prevody. Z Revolutu môžeš posielať alebo tiež prijímať platby aj z iných bankových účtov. Výbery zo všetkých bankomatov na svete máš zdarma až do výšky 200 EUR mesačne a peniaze si vieš poslať na kartu kedykoľvek a prevod prebehne do pár sekúnd.

Karta Revolut

Lacný prenájom auta

Ušetri na požičaní auta a urob to cez Pelikán. Cez vyhľadávač si vyber konkrétnu destináciu, porovnaj ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzdvihneš po prílete na letisko. Vďaka Rentalcars a Pelikánu uvidíš vždy najvýhodnejšie ceny na trhu v ponúkanom dátume.

#stacivyrazit

Tento rok Pelikán oslavuje 15 rokov, ale darčeky dostávajú jeho zákazníci. Najväčšia cestovná kancelária na Slovensku spustila zrýchlené rezervácie leteniek bez nutnosti vypĺňať mená ostatných cestujúcich, kompletne nový produkt kombinovaných leteniek, spolupráce s leteckými spoločnosťami aké nemá nikto iný a Peli-vyhľadávacie technológie sa už za tie roky naučili samé vyrábať bestseller ponuky. Podpor slovenskú firmu a spolu precestujeme celý svet za málo peňazí. #stacivyrazit

Komentáre

Diana lepšie umýva riad, ako varí. Aj preto tak miluje svojho chlapa, čo sa v kuchyni snáď narodil. Na psy nedá dopustiť, na tie svoje, ani na tie z OZ Pes v núdzi. Ostatne, ako na všetky iné zvieratá. Keby mohla v živote vycestovať už len jediný raz, vrátila by sa domov k mame Esther, do Kene, na Aloo Drive do domčeka nad zátokou.

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

VÝPREDAJ peckových leteniek do exotiky od 289€! https://t.co/i5K61IrJZ0 #2v1 cestovanie #afrika #ázia #exotika #lacné letenky z bratislavy #lacné letenky z viedne #letenky #multicity4 hodiny dozadu
PECKA DŇA: Letecký pobyt v 3* hoteli s raňajkami na Dubrovníku za 199€ https://t.co/zBqKmh6VAi #dovolenky #stredomorie #víkend5 hodín dozadu
Bukurešť ťa milo prekvapí! Tipy na výlet https://t.co/D5BOuDJqzd #cestopisy #destinácie9 hodín dozadu
Navštív tento rok Kubu. Termíny máme do decembra a letenky za 519€ https://t.co/tiIG6vKadB10 hodín dozadu
Phuket a 2 dni v Dubaji s letenkami od Emirates za 499€! https://t.co/vUnakBC8Or #multicity11 hodín dozadu
Slnečné Alicante na jar s letenkami od 21€! https://t.co/jeDG4YTvrG #letenky12 hodín dozadu
PONUKA DŇA: Pobyt v 4* hoteli Tri Studničky, wellness a skipass za 159€ https://t.co/N3pdQPpCQZ1 deň dozadu
Hra na schovávačku – nájdi tento Volkswagen ukrytý vo švédskom lese a je tvoj https://t.co/ATc9gde4ZU1 deň dozadu
MEGA VÝPREDAJ: Objav svet za veľkou mlákou od 319€ len do konca januára! https://t.co/PzfzAdgqRQ1 deň dozadu
Slovenský pas patrí opäť medzi najsilnejšie. Prvé hodnotenie novej dekády https://t.co/bMNmEyxnji1 deň dozadu
1 2 3 5

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore
// peli affil searchform