Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

8 najkrajších jaskýň z celého sveta

8 najkrajších jaskýň z celého sveta

Návšteva jaskýň láka nejedného z nás. Mnoho z týchto prírodných úkazov nie je voľne prístupných verejnosti, ale stále je tu dostatok jaskýň, ktoré môžeme navštíviť. Niektoré sa nachádzajú na opačnej strane zemegule, ale mnoho z nich nájdeme aj v Európe.

Reklama

Blue Grotto, Capri (Taliansko)

Známu morskú jaskyňu nevynechá snáď nikto, kto navštívi obľúbenú turistickú destináciu Capri. Tomuto magickému miestu dodáva atmosféru práve skupina slnečných lúčov, ktoré sem presvítajú cez malé otvory a vytvárajú tak magické odrazy.

Glowworm Cave, Waitomo (Nový Zéland)

Táto čarovná jaskyňa sa nachádza na severnom ostrove Nového Zélandu. Populárna je najmä pre veľké množstvo svetlušiek, ktoré tu poletujú. Vytvárajú dojem, že sa pozeráš na oblohu plnú žiarivých hviezd. Počet turistov, ktorí môžu denne navštíviť jaskyňu je obmedzený, práve kvôli svätojánskym muškám.

Fingal’s Cave (Škótsko)

Jaskyňa do ktorej sa dostaneš iba od mora, je jedna z tých ťažšie prístupných. No patrí medzi najkrajšie v Európe. A čím vyniká? Je tvorená z pravidelných kameňov v tvare šesť a osemuholníkov, ktoré majú stĺpcovitový tvar. Zaujímavosťou je, že vedci ešte neprišli na to, ako vznikli tieto pravidelné piliere.

Marble Cave, Patagonia (Čile)

Ďalší dôkaz o sile prírodných živlov je mramorová jaskyňa, ktorá leží medzi Argentínou a Čile. Jazero, ktoré jaskyňu vytvorilo, má na oboch brehoch iné meno. Ak chceš jaskyňu preskúmať, je potrebné, aby si si prenajal malý čln. Jaskyňa je úzka a väčšou loďou by si sa len ťažko dostal do jej útrob. Z diaľky vyzerá celkom nenápadne (viď.titulná fotka).

Skaftafell (Island)

Táto jaskyňa na Islande je považovaná za jednu z najkrajších ľadových jaskyň na svete, avšak nie je tak ľahko dostupná. Je voľne prístupná verejnosti, no jej návšteva sa odporúča pod dozorom skúsených sprievodcov.

Mutnovsky Cave, Kamčatka (Rusko)

V Rusku na Kamčatke stojí majestátna sopka Mutnovsky na ktorej objavili vedci jedinečnú ľadovú jaskyňu. Už mnoho rokov sa nachádza v blízkosti žeravého kráteru sopky. Čím je jaskyňa výnimočná? Slnečné svetlo, ktoré preniká do jaskyne, vyfarbuje vnútro do všetkých farieb dúhy. Výlet na sopku a jaskyňu je rozhodne zážitkom, nakoľko je tu mnoho sprievodných aktivít, ktoré môžu turisti využiť.

Son Doong (Vietnam)

Najväčšia, najokúzľucejšia a zároveň jedna z najmenej dostupných jaskýň sveta. Jej dĺžka je približne neuveriteľných 9 kilometrov. Je zmesou viacerých útvarov. Nachádza sa tu rieka, džungľa a rôzne ekosystémy. Jaskyňa je od roku 2013 sprístupnená verejnosti, avšak dostať sa sem vieš len cez jednu jedinú agentúru, ktorá organizuje výpravy. Návšteva jaskyne stojí 3-tisíc dolárov a trvá 5 dní. Ide o väčšiu investíciu, ale rozhodne o zážitok na celý život. Zaujímavosťou je, že doposiaľ navštívilo viac ľudí samotný Mount Everest, než jaskyňu Son Doong.

Naica Mine (Mexiko)

Vstup do tejto jaskyne v Mexiku je životu nebezpečný. Nemusíš mať však obavy, so špeciálnym oblečením a profesionálnym dozorom si vieš tento unikát užiť v bezpečí. Kryštálová jaskyňa sa nachádza v púšti Chihuahua až 300 metrov pod zemou. Jaskyňa ukrýva mnoho pozoruhodností, medzi nimi aj najväčšie kryštály, aké boli kedy objavené na našej planéte. Aj keď sa môže zdať, že v jaskyni je zima, opak je pravdou. Teplota v jaskyni sa pohybuje okolo 55°C a vlhkosť vzduchu dosahuje až 90-100 percent. Práve preto by človek v jej priestoroch neprežil viac ako 10 minút bez bezpečnostného odevu. Návštevníci tak majú počas exkurzie oblečenie, ktoré je chladené ľadom.

Mohlo by vás zaujímať:


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (1 vote)
Komentáre

Nataly študuje masmediálnu komunikáciu v Bratislave. Cestovanie je jej veľkou vášnou a tak cestuje vždy, keď je príležitosť. Miluje tiež jedlo, módu a autentické mestské bary či reštaurácie po celom svete. Nohavice na nej uvidíte zriedka, naopak sukňu a tenisky má na sebe takmer nonstop.

Hore