Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Kirgizsko lieči, plní žalúdky aj cestovateľské sny (letenky od 389€)

Kirgizsko lieči, plní žalúdky aj cestovateľské sny (letenky od 389€)

Kirgizsko je hornatou a zelenou krajinou nomádov a ich tradícií. Má liečivé sily a dokonca i veľmi pohostinných obyvateľov. No ak by ste otvorili štandardný dovolenkový katalóg, Kirgizsko by ste v ňom pravdepodobne ešte stále nenašli. Prečo? To teda netušíme, pretože podľa nás je viac ako peckové! Uistili sme sa, že v pelikánskej ponuke ho nájdete. Letieť môžete so spoločnosťou Aeroflot z Viedne do Biškeku alebo Osh od 389€. Ak sa ešte stále pýtate, kam v roku 2020, prečítajte si 6 dôvôdov, prečo dať zelenú tejto krajine.

Reklama

Akciové letenky

Nomádi a lovci orlov

Etnická skupina, ktorá dnes tvorí obyvateľstvo naoko vzdialeného Kirgizska, sa označovala za nomádov. Aj dnes, hoci je krajina zahraničným návštevníkom omnoho otvorenejšia ako kedysi, sa mnohí z jej obyvateľov prikláňajú k nomádskemu životnému štýlu. Ctia si svoje tradície a v mnohom sa stále podobajú svojim predkom.

Nie je ničím nezvyčajným, ak tu v obklopení nedotknutej prírody počas teplých letných mesiacov nájdete i niekoľko júrt, obkolesených dobytkom. Často sa praktizuje aj ázijská staroveká tradícia – lovenie orlov. Zvyk, podľa ktorého krotili tieto vznešené vtáky, sa stále predáva z generácie na generáciu. Kirgizsko je jedno z mála miest, kde ešte tradícia nevymrela.

V Kirgizsku sa pravidelne koná veľa rôznych festivalov. Za spomienku stojí určite Nowruz – „Nový deň“. Je oslavou perzského nového roku, značí prvý deň prvého mesiaca v iránskom kalendári a začína spolu s jarnou rovnodennosťou. Niekedy sa mu preto hovorí aj Festival jari. Ako inak, je plný dobrého jedla a tradícií. Súčasťou sú i recitácie, piesne a príbehy dopĺňané hudbou a tancami.

Raj horskej turistiky

Kirgizsko je rajom pre každého milovníka pešej turistiky. Tisíce horských cestičiek, krásne vysokohorské jazerá a údolia sa hádam ani nedajú zrátať. Keďže je krajina hornáta krížom-krážom, nájde sa tu turistika pre začiatočníkov i pre pokročilých. Na území Kirgizska sa totiž tiahnu dve gigantické pohoria. Veľkú časť tvorí pohorie Ťanšan a do prírodnej nádhery prispieva i Pamír na juhu.

Skvelou voľbou je napríklad trek Archa Tör Pass, počas ktorého sa naskytne nádherný výhľad na horu Karakol. Trek Ala Kul zasa končí pri priezračnom jazere Ala Kul, asi 4-tisíc metrov nad morom. Jedným z najikonickejších vrchov Kirgizska je Lenin, tiahnuci sa do viac ako 7-tisíc metrov nad morom. Vyšplhať sa až na samý vrch vyžaduje v tomto prípade viac skúseností, do základného tábora to však zvládne každý. A aj ten stojí za to.

Kirgizsko zabáva aj lieči

Kirgizsko má asi 2 tisíc jazier a 40 tisíc riek. Takže je okrem turistiky tiež úžasným miestom na vodné športy ako kajakovanie či rafting. Ďalším lákadlom sú termálne pramene s liečivými účinkami. Najznámejšími sú tie v údolí Altyn Arashan, v preklade „Zlaté kúpele“. Kvôli veľkej popularite tu vybudovali rezort s chatkami pre návštevníkov. Voda v týchto prameňoch dosahuje takmer bod varu a pomáha pri nervových, endokrinných, kardiovaskulárnych aj svalových chorobách.

V dedine Alty Arashan

Ako doma

Chvalabohu, netreba ísť až do Kirgizska, aby ste stretli milých ľudí. Vedzte však, že ich tam stretnete určite. A veľa. Nečudujte sa, ak vás neznámi pozvú k sebe domov na večeru. Radi vás vo svojich jednoduchých jurtách pohostia čajom či chlebom. Pitie čaju v spoločnosti je tu rituálom. Zvyčajne nechajú domáci šálku po naliatí poloprázdnu (alebo poloplnú?:) ), aby mali príležitosť hosťovi doliať neskôr. Hoci bude večera možno skromná, láskavosť a priateľskosť miestnych je nenahraditeľná. Hádam nie je ani autentickejšej ochutnávky krajiny, ako cez žalúdok s pokrmom pripraveným od lokálnych obyvateľov a priateľského rozhovoru o ich zvykoch a tradíciách. Mnohí z obyvateľov dokonca ponúkajú svoje domy na ubytovanie pre cudzincov. Hoci sú často ich životné podmienky neľahké, o to väšia je chuť podeliť sa. Kto dáva, ten dostane. A nikdy neviete, kedy sa budete pomoc potrebovať. Najmä nomádsky život je do istej miery závislý na ochote druhých.

Cestovanie ide cez žalúdok

Kirgizské jedlo je akousi lákavou, v niektorých prípadoch záhadnou, kombináciou ruskej, ázijskej a tureckej kuchyne. Na svojom tanieri nájdete veľa mäsa, cestovín, zemiakov aj ryže. Nechýba však ani čerstvá zelenina či ovocie. Národným jedlom je Beshbarmak, hoci stretnúť sa s ním môžete aj v Kazachstane alebo Uzbekistane. Treba dodať, že nie je pre každého a ochutnanie tohto pokrmu vyžaduje istú dávku odvahy. Skladá sa z konského mäsa (niekedy nahradeného hovädzím alebo baraním) vyvareného vo vlastnej šťave a podávaného s domácimi cestovinami. Zloženie jedla však nie je také šokujúce, ak si predstavíte, že v minulosti tu väčšina obyvateľov žila nomádskym štýlom a žalúdky si museli zasýtiť tým, čo bolo poruke. V tomto prípade najčastejšie dobytok.

Beshbarmak
Bazár v Meshe Osh

Autentickú atmosféru a veľa lokálneho jedla nájdete aj na bazáre Jayma v meste Osh, ktorý je jeden z najväčších v strednej Ázii. Patrí takisto k jedným z najstarších v tomto kyrgyzskom regióne. Ľudia sem prichádzali už pred 2-tisíc rokmi, aby si nakúpili zásobu potravín. Aj dnes sem chodia z rovnakého dôvodu. Ovocie, koreniny, orechy aj sladkosti. V niektorých stánkoch vás dokonca nechajú malé vzorky ochutnať.

Biškeku treba dať šancu

Plný zelene a postsovietskych prežitkov. Mnohí charakterizujú hlavné mesto Kirgizska – Biškek, práve takto. Málo ľudí však vie, že je neuveriteľne viac, ako len tento zaužívaný obraz. Nielen, že sa môže chváliť umeleckou scénou, ponukou kulinárskych zážitkov a nočného života, ale je vstupnou bránou do úžasného Ťanšanu. Centrálne námestie Ala-Too s dominantnou sochou mocného Manasa je v lete príjemným miestom na krátky odpočinok. Lavičky, fontány a občasné oslavy či protesty sú preň rovnako typické, ako hlúčiky turistov. Povinnou zastávkou je impozantné Štátne múzeum výtvarných umení. Pýši sa zbierkou kirgizských výšiviek, plsťových kobercov, hodnotných malieb a rotujúcich výstav miestneho i medzinárodného umenia. Akousi otvorenou galériou posiatou sochami a zeleňou je Dubový park. Hoci bol oficiálne premenovaný podľa miestneho autora Chingiza Aitmatova, nik mu nepovie inak, ako dubový.

Socha Manasa
Námestie Ala Too

zdroj informícií: journalofnomads.com, againstthecompass.com, lonelyplanet.com, wanderlust.co.uk, timetravelturtle.com

zdroj foto: shutterstock.com, pixabay.com


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected] Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected] Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Zľava na PCR testy cez Pelipecky. Klikni a rezervuj si termín od 36,90€
  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 12-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    5/5 - (1 vote)
Komentáre

Hana je z Bratislavy, kde vyštudovala žurnalistiku. Vyskúšala si život vo Varšave ako študent médií a v Berlíne ako redaktor v online magazíne. Pracovné skúsenosti ju zaviali do cestovného ruchu a tam sa doteraz cíti ako doma. Miluje víkendové city breaky po európskych destináciách, ale aj exotiku.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

PONUKA DŇA: Bergamo + výlet na Lago di Garda s letenkami, 4*hotelom a raňajkami od 279€ https://t.co/UpouzCpBcq #dovolenky1 deň dozadu
Hongkong chce prilákať turistov, v lotérii rozdá 500-tisíc leteniek https://t.co/UZYafmX3nl #novinky1 deň dozadu
Najlacnejšie letenky do USA: leť do Ameriky od 279€ (New York, Kalifornia a iné pecky) https://t.co/94VM9ubNnY #letenky1 deň dozadu
Roadtrip za 4 týždne okolo USA: Death Valley (diel štrnásty) https://t.co/FzRoNwhQ1A #cestopisy1 deň dozadu
Leť na Valentína do Milána už od 38€! https://t.co/FO8tj4CODf #cestopisy1 deň dozadu
Menej známe Thajsko: 7-dňový itinerár, ktorý ti ukáže národné parky, krásne pláže i autentické miesta https://t.co/UXKhGJscbf #cestopisy1 deň dozadu
Skús novú linku z Bratislavy: litovské mesto Kaunas od 48€! https://t.co/Z8Z3i3ITIE #novinky1 deň dozadu
PONUKA DŇA: Cool hotel v Rimini s raňajkami a letenkami z Viedne od 299€! https://t.co/qhWSK5z2NP #dovolenky2 dni dozadu
Lážo-plážo Cancún podľa „Starej Lišky“ (tipy a super letenky na sezónu za 529€!) https://t.co/OCs49vjBQ6 #letenky2 dni dozadu
Hotel Bristol, Pošta i Grandhotel Praha. Pobyty, ktoré najviac zlacneli: rezervuj od 89€! https://t.co/1sUCS0xeag #dovolenky2 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore