Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

7 prírodných divov Latinskej Ameriky

Latinská Amerika je ako prekrásna žena, ktorú  väčšina z nás potichu obdivuje z diaľky, ale len málokto naberie odvahu prihovoriť sa jej a pozvať ju von. Jej chrbticou sú Andy, vlasmi husté dažďové pralesy a cez žily jej preteká mohutná Amazonka. Veru, je to poriadna alfa ženská, ktorá nejedného odstraší. Tí, ktorí si však dali námahu spoznať ju, dobre vedia, že jej divokosť je strhujúca. Neveríte? Tak sa s nami pozrite na sedem prírodných zázrakov tejto energickej Latino divy.

Reklama

1. Vodopády Iguazu, Argentína a Brazília

Vodopády Iguazu sa nachádzajú na hranici Argentíny s Brazíliou. Hoci najkrajší výhľad je z brazílskej časti, rozhodne sa vám oplatí navštíviť obidve strany. Na tej argentínskej môžete totiž vysadnúť na čln, ktorý vás vezme až k tesnej blízkosti dopadajúcej vody. Vodopády bývajú častokrát porovnávané s Niagarskými vodopádmi, tie však musia na Iguazu žiarliť ako škaredá Betty na kamarátku bez zubného strojčeka. Eleanor Rooseveltová, niekdajšia prvá dáma USA, bola schopná po návšteve tohto prírodného zázraku povedať len: „Úbohá Niagara”. Iguazu so svojimi vyše 275 kaskádami sú jednoducho božské. Voda miestami dopadá až z výšky 82 metrov, pričom pri slnečnom počasí uvidíte nad vodopádmi dúhu. Okolitý prales už len dotvára dojem tropického raja. Nemusíme hádam ani dodávať, že Iguazu sú najkrajšie vodopády sveta.

 Zdroj: YouTube – Drone Clips

2. Púšť Atacama, Čile

Púšť Atacama zaberá v severnej časti Čile rozsiahlych 105 000 km2. Vysoká námorná výška, nízky stupeň znečistenia a vlhkosti sú zodpovedné za to, že Atacama je jedno z najkrajším miest sveta pre pozorovanie nočnej oblohy. Mliečnu dráhu vidno z Atacamy úžasne jasno a každú chvíľu tu zazriete aj nejaký ten padajúci meteor. Mnohí tu pozorujú hviezdy len tak pred rozloženým stanom. Iní zas uprednostňujú o niečo sofistikovanejší zážitok v planetáriu ALMA či Mamalluca. Bez ohľadu na zvolený spôsob Atacama je miesto, ktoré vám silne pripomenie veľkosť človeka v nekonečnom vesmíre.

3. Torres del Paine, Čile

Národný park Torres del Paine so svojimi takmer 600 000 akrami patrí k tým najväčším a najnavštevovanejším v Čile. Masívne pohoria, krištáľovo čisté jazerá, obrovské ľadovce a husté lesy – pre všetkých fanúšikov turistiky je park niečo ako Disneyland. Najobľúbenejšia trasa sa volá „W-okruh“, má okolo 70 km a spočíva v 4 až 6 dňoch trekovania. Môžete si ju však predĺžiť aj na 9-dňový intenzívny výlet. Jedným z jeho vrcholov bude rozhodne pohľad na akoby nekonečný Sivý ľadovec, ktorý je druhým najväčším súvislým ľadovcovým poľom sveta (mimo ľadovcov na severnom a južnom póle).

4. Galapágy, Ekvádor

Súostrovie sopečných ostrovov je ukryté hlboko vo vodách Pacifiku – takmer 1000 km od pobrežia Ekvádoru. Už po stáročia udivuje prírodovedcov svojim jedinečným prírodným ekosystémom, ktorý tu študoval dokonca aj samotný Charles Darwin. Štúdium neskôr zásadne prispelo k sformovaniu jeho priekopníckej evolučnej teórie. Mimochodom, vedeli ste, že ostrovy sú domovom najväčšieho pozemského druhu korytnačiek, po ktorom nesú svoje meno?

5. Ľadovec Perito Moreno, Argentína

Patagónsky ľadovec Perito Moreno sa nachádza na juhu Argentíny, neďaleko mesta El Calafate. Pokrýva plochu úžasných 250 km2. Perito Moreno je jeden z troch svetových ľadovcov, ktoré vzdorujú globálnemu otepľovaniu a na počudovanie rastú. A to pekne nadupanou rýchlosťou – Perito Moreno narastie v priemere až dva metre za deň. Ľadovec si však žije vlastným životom. Niečo naberie a niečo zhodí. Pomerne často z neho môžete počuť zvuky praskajúceho a odlamujúceho ľadu, ktorý hlučne dopadá do jazera. O najväčší rachot sa však postará raz za štyri až päť rokov, keď svojim objemom prehradí jedno zo slepých ramien jazera, ktoré napokon pretrhne ľadovcovú hrádzu.

6. Púšť Salar de Uyuni, Bolivia

Púšť Salar de Uyuni je najväčšou soľnou plošinou sveta. Rozprestiera sa na masívnych 10 582 km2. Biela soľ a ešte belší horizont tu vytvárajú neobvyklé optické perspektívy, ktoré ponúkajú široké možnosti na zachytenie skvelých fotiek. Ak sa správne postavíte, pri plechovke Coca-Coly budete na fotke vyzerať len ako smädný púštny trpaslík. Nedostatok vody a vysoká nadmorská výška majú za následok obmedzený prírodný život, avšak tento v Salar de Uyuni vyvažuje neobvyklé nerastné bohatstvo. Nachádza sa tu totiž až 50 – 70 % svetových rezerv lítia.

7. Anjelské vodopády, Venezuela

Anjelské vodopády sú najvyššími vodopádmi našej planéty. V Národnom parku Canaima stekajú dole až z výšky 979 metrov. Hoci sú situované uprostred dažďového pralesa a prístup k ním je pomerne dobrodružný, začuť ich môžete už zo vzdialenosti 50 km. Vodopádom sa podarilo skrývať pred zrakom ľudstva neobvykle dlho. Svet sa o tomto unikáte dozvedel až v 30-tych rokoch 20. storočia, keď nad nimi prelietal americký pilot James Crawford Angel, po ktorom boli napokon pomenované.

Zdroj: YouTube – pinkdiamond82


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre

Už päť rokov pre teba náš tím loví lacné letenky, dovolenky a píše tipy na cestovanie po celom svete. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka, Katka, Aďa a Roland, ktorí pre teba hľadajú to najlepšie zo sveta cestovania 24 hodín, 7 dní v týždni.

Hore