Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Od Kostariky po Brazíliu za 8 mesiacov s batohom na chrbte (rozhovor)

Od Kostariky po Brazíliu za 8 mesiacov s batohom na chrbte (rozhovor)

Šťastie praje odvážnym! V dobe, keď je k práci naozaj potrebné len dobré internetové pripojenie, stačí občas iba nabrať odvahu a vyskúšať, čo by na prácu z druhej strany sveta povedal váš šéf. Miška to skúsila, zbalila notebook a frajera Tomáša a vybrali sa na 8-mesačnú cestu spoznávať známe aj neznáme krásy Latinskej Ameriky.

Reklama

Zo spontánneho rozhodnutia životná skúsenosť

Miška šéfuje marketingu v IT firme, Tomáš pracoval ako salesák v korporáte. Obaja milujú cestovanie a ich spoločná túžba vypadnúť na dlhšiu dobu preč zo stereotypu každodenného života ich priviedla k odvážnemu rozhodnutiu. Zbalili ruksaky tými najpotrebnejšími vecami a vyrazili na takmer ročnú cestu po krajinách Strednej a Južnej Ameriky.

Šikovne využili možnosti, ktoré nám v súčasnosti umožňujú technológie. Síce s časovým posunom a občasnými výpadkami internetu, Miška svoju prácu vykonávala z druhej strany sveta bez problémov celých 5 mesiacov. Na zvyšok tripu si vzala neplatené voľno. Tomáš dal vo svojej práci výpoveď, predal auto a počas ciest sa venoval najmä copywritingu a prekladom.

Dobrodružný a spontánny pár! A práve spontánne pristupovali aj k plánovaniu svojej cesty. Všetky papierovačky a nákupy si nechali až na posledné týždne pred cestou, niekoľko mesiacov vopred kúpili len letenku na Miami. Kam ich však kroky povedú a ktoré krajiny vlastne navštívia riešili až na mieste.

Prečo práve Latinská Amerika?

Všetci to určite poznáme – akciové letenky do desiatok destinácií a človek by najradšej videl všetko. Vybrať si zo všetkých zaujímavých kútov sveta tak môže byť občas naozaj náročné. Kým vychyteným kútom sveta je pre cestovateľov ešte stále Ázia, Miška s Tomášom sa rozhodli ísť opačným smerom, do stále viac populárnej Latinskej Ameriky.

Tá ich lákala najmä svojou živelnosťou, srdečnosťou miestnych ľudí, kultúrou a prírodou. ,,Nakoľko som sa dlhé roky venovala španielčine, brala som to zároveň aj ako skvelú príležitosť zlepšiť si svoje jazykové schopnosti,“ hovorí Miška. Počas ciest nemal na výber ani jej frajer a čo to z tohto jazyka na tripe pochytil aj on.

Počet krajín, ktoré dvojica prešla za 8 mesiacov, im môžeme naozaj závidieť. Navštívili Kostariku, Mexiko, Nikaraguu, Guatemalu, Belizé, Kubu, Kolumbiu, Ekvádor, Peru, Bolíviu, Paraguaj a Brazíliu.

Potápanie so žralokmi aj detox v džungli

Dlhodobé cestovanie sa od kratších výletov či dovoleniek podstatne líši. Človek nezažíva nové veci úplne každý deň a postupne sa dostáva do bežnej rutiny. Na tú sa ale rýchlo zabudne a s odstupom času sú práve tie mnohé skvelé zážitky to, na čo sa s úsmevom spomína.

Pre týchto dobrodruhov bolo ťažké zrhnúť to „naj“ z ich dlhej cesty. Zažili potápanie so žralokmi na otvorenom mori v Belizé, svoje prvé surfovanie v Nicarague, kilometer dlhý zipline ponad vodopád v Kostarike či dokonca otestovali svoje kondičky a výstupili na najvyšší vrchol Strednej Ameriky – Tajumulco v Guatemale (4220 m.n.m.).

Obaja s úsmevami spomínajú aj na trojdňový technologický detox v amazonskej džungli v Bolívii. ,,Bývali sme v drevených ekodomoch poháňaných solárnou energiou, prepravovať sa dalo len člnom po rieke. Každých 50 metrov bolo vidieť aligátory, ako sa slnia na hladine alebo brehu rieky či skupiny korytnačiek“.

Posledný deň amazonskej expedície sa hecli a zaplávali si v rieke s rúžovými delfínmi. ,,Skočiť do tej hnedej, nepriehľadnej rieky, keď len 40 metrov od člna vidíš oddychovať vo vode aligátora, bolo pomerne stresujúce. Tento nepríjemný pocit ma však prešiel v momente, keď sa asi meter odo mňa vynoril jeden z delfínov,“ spomína na zážitok Miška.

Mexiko srdcovkou, Paraguaj nuda

Nie všetko počas ciest je také perfektné, ako to častokrát vyzerá na sociálnych sieťach. Nie každé miesto je také fotogenické alebo zaujímavé, a niektoré sú občas aj nebezpečné. Mišku hneď prvý mesiac okradli v Guatemale v miestnom autobuse, keď jej miestny vreckár rozrezal ruksak bez toho, aby si to vôbec všimla. Prišla o peniaze aj karty, pas sa mu našťastie ukradnúť nepodarilo.

Zo všetkých krajín, ktoré navštívili, sa ich srdcovkou stalo Mexiko. Usadili sa tu takmer na štyri mesiace, s krajinou si vytvorili blízky vzťah a ako sami hovoria, stala sa takým ich novým domovom.

A čo ostatné krajiny? ,,Úžasná bola aj Nicaragua, aj keď trochu divoká. Brazília sa nám zdala ako skvelá krajina na život, v Peru sa dalo robiť veľa aktivít, na Bolíviu budeme navždy spomínať práve vďaka zážitku z džungle. Nádherné boli aj Iguazu Falls.“

Aj v cestovaní platí staré známe ,,sto ľudí, sto chutí“. Najmenej sa Miške a Tomášovi páčil Paraguaj, ktorý na nich nijak špeciálne nezapôsobil. Počas ciest ich sklamala aj Kuba. V porovnaní s inými krajinami Latinskej Ameriky nemali dobrý pocit z ľudí a nahromadením viacerých nepríjemných situácií si z tejto krajiny odniesli, bohužiaľ, negatívny pocit.

Ťažký návrat domov

Nič snáď neotestuje vzťah viac, ako niekoľkomesačná spoločná cesta. Tráviť spolu celé dni a riešiť každodenné situácie dá rozhodne zabrať! Dvojica zvládla túto výzvu po svojom. ,,Tomáš je flegmatik, a keď bolo treba, ja som si na nervy dala jedno pivo,“ smeje sa Miška. Z kritických situácií si našťastie obaja vedia urobiť poriadnu srandu.

Budúcim odvážlivcom radia hlavne, aby na seba nekládli pri plánovaní takýchto tripov zbytočný tlak. Ako sami hovoria, netreba zažiť úplne všetko zo zoznamov a internetových itinerárov.

Cestovať osem mesiacov dá zabrať, a obaja sa už domov po takej dlhej dobe tešili. Chýbali im najmä kamaráti a rodina, počas tripu si začali ešte viac vážiť a uvedomovať, čo majú doma.

S postupným približovaním sa k Európe a domovine prišli aj depresívne pocity z návratu. Aklimatizačný proces po návrate sprevádzalo asociálne obdobie a ťažké zvykanie si na kultúrne rozdiely a tak chvíľu trvalo, kým sa opäť zaradili do každodenného života.

Bezpochyby bol tento trip pre Mišku a Tomáša obrovským zážitkom a životnou skúsenosťou, no obaja sa zhodli, že budú do budúcna preferovať skôr kratšie výlety. Ako však býva zvykom, oboch chytil klasický cestovateľský syndróm – keď boli dlho preč tak sa tešili domov, a teraz, keď sú už dlho doma, nevedia sa dočkať kedy zbalia ruksaky a znovu vyrazia na cesty.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov

  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP a tiež náš WhatsApp kanál.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut.
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne.

    4.7/5 - (19 votes)
Komentáre

Rada cestuje a potom všetkým neprimerane dlho a stále dokola rozpráva zážitky z ciest. A ešte ľúbi životné príbehy. Taká je naša Lucka, ktorá precestovala skoro celú Južnú Ameriku a po rokoch sa vrátila späť na Slovensko.

Hore