Nájdeš nás aj na:

Novinky

5 zmien, vďaka ktorým je lietanie čoraz bezpečnejšie

5 zmien, vďaka ktorým je lietanie čoraz bezpečnejšie

Napriek strachu z lietania, ktorý majú mnohí z nás, stále platí, že letecká doprava je bezpečnejšia ako vlak, auto či dokonca ako prejsť cez ulicu.

Reklama

V roku 2015 sa veľké letecké nehody objavili len v jednom z 3,1 miliónov letov podľa IATA (International Air Transport Association). Fakt, že letecké nehody sú omnoho zriedkavejšie ako v minulosti, nie je náhodou. Poučili sme sa z chýb a ťažíme z pokrokov v technológiách.

5 dôvodov, prečo sú lietadlá dnes oveľa bezpečnejšie:

1. Pravidlá týkajúce sa únavy pilotov

Po vyšetrovaní nehody letu 5966 v Missouri z roku 2004, pri ktorom zomrelo 11 z 13 pasažierov a celá posádka, FAA (Federálna správa letectva) implementovalo odporúčania na limitovanie času, počas ktorého môže jeden pilot riadiť lietadlo a stanovenie času oddychu medzi letmi. Podľa týchto pravidiel musí mať rezervný pilot medzi svojimi letovými povinnosťami aspoň 10 hodín na oddych. Maximálny čas pilotovania počas dňa je 9 hodín, počas noci 8 hodín.

2. Lietadlá dokážu viac ako pilot

Nové lietadlá sú plne automatizované a majú zabudovaný systém, ktorý v prípade poruchy prevezme riadenie. V mnohých prípadoch dokážu zastúpiť pilota, ak zlyhá.

3. Satelitná technológia

Rastúci počet leteckých spoločností inštaluje satelitné technológie vrátane iPadov a podobných GPS zariadení v kokpitoch. To umožňuje pilotom efektívnejšie zmapovať trasy, vyhnúť sa zlému počasiu a všeobecne zlepšiť navigáciu.

4. Dvere kokpitu

Vo všeobecnosti sa zabezpečenie dverí v lietadlách môže líšiť od spoločnosti k spoločnosti, spravidla sú však zamknuté a otvorenie musí byť povolené od pilota zvnútra. Pre prípad pohotovosti sa niektoré dvere napríklad otvoria automaticky, ak na signál pilot nereaguje dlhšie ako minútu. Niektoré letecké spoločnosti z dôvodu bezpečnosti svoje vybavenie kokpitových dvier nechcú vôbec prezradiť. Od smutnej udalosti známej ako 9/11 musia byť všetky kokpitové dvere pancierové. Toto opatrenie sa ukázalo ako užitočné aj pri nepoddajných pasažieroch.

5. Letecká vzdelanosť a počet cestujúcich

Dni, kedy ľudia popíjali koktejly a fajčili cigarety na palube lietadla sú už dávno za nami. Dnes je letecká kultúra celkom iná. Mnohí pravidelní cestujúci by vedeli priam od srdca zarecitovať pravidlá bezpečnosti počas letu a vedia, že je fajn ostať pripútaný, aj keď signál nesvieti. Lietadlami cestuje väčší počet ľudí, ako kedykoľvek predtým. Aj preto sa opatrenia pre ich bezpečnosť musia stále rozvíjať a prísne dodržiavať.

zdroj: cnntraveler.com


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (6 votes)
Komentáre

Hana je z Bratislavy, kde vyštudovala žurnalistiku. Vyskúšala si život vo Varšave ako študent médií a v Berlíne ako redaktor v online magazíne. Pracovné skúsenosti ju zaviali do cestovného ruchu a tam sa doteraz cíti ako doma. Miluje víkendové city breaky po európskych destináciách, ale aj exotiku.

Hore