Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

10 vecí, ktoré si v Kuala Lumpur môžete vychutnať zadarmo

10 vecí, ktoré si v Kuala Lumpur môžete vychutnať zadarmo

Dvíhajú sa do výšky 451.9 metrov a sú majstrovským dielom architekta Cesara Pellia. Mahathir Mohamad, v poradí štvrtý premiér Malajzie, ich menoval za symbol modernej malajskej architektúry. Sú uznávané na medzinárodnej úrovni ako jedna z ikon 21. storočia. Reč je o najvyššej dvojici mrakodrapov, Menara Berkembar Petronas.

Reklama

Doslova by sme ich mohli preložiť ako Veže-dvojičky Petronas. Nepochybne symbol hlavného mesta Malajzie a zrejme najnavštevovanejšia pamiatka Kuala Lumpur. Vstup na ne vás vyjde na približne 30 eur. Ak však hľadáte niečo menej mainstreamové a, bez poplatku, inšpirujte sa našimi tipmi. 10 vecí, ktoré si v Kuala Lumpur môžete vychutnať zadarmo.

1. Navštívte Kuala Lumpur City Center Park (KLCC Park)

Pri spomínaných neprehliadnuteľných dvojičkách sa nachádza prvé miesto, ktoré by ste podľa nás nemali zameškať. Krásne upravená záhrada, ktorá sa rozprestiera na ploche 50 akrov. Pod tento skvost sa podpísal Roberto Burle Marx, brazílsky záhradný architekt a nepochybne i tak trochu umelec. Dostať sa sem môžete linkou Kelana Jaya LRT, ktorá stojí priamo pod dvojičkami, taxíkom, alebo peši, klimatizovaným chodníkom KLCC to Bukit Bintang Pedestrian Walkway.

2. Poprechádzajte sa v Botanickej záhrade Perdana 

Tropická flóra, upokojujúce vodopády, upravené záhrady. Znie to, akoby ste ocitli v raji? Určite to od neho nemá ďaleko. Založená bola v 80. rokoch 19. storočia a je považovaná za najstarší rekreačný park v Kuala Lumpur. Prístupné vám je veľké detské ihrisko, početné vonkajšie cvičebné vybavenie či pešie alebo bežecké trasy.

Ak skôr hľadáte miesto na oddych, môžete tak urobiť s nápojom v ruke, v kaviarni, ktorá je pre svojich návštevníkov otvorená od 9:00 do 18:00. Na preskúmanie vám je k dispozícii mnoho tematických záhrad (napr. záhrada orchideí a ibišteka). Ak sa chcete vyhnúť davom, navštívte park počas týždňa, namiesto víkendu. V nedeľu od 8:00 do 10:00 je vám zase k dispozícii bezplatná, informáciami nabitá prechádzka so sprievodcom.

3. Prehliadka Royal Selangor Visitor Centre

Royal Selangor bol založený v roku 1885 a považuje za najkvalitnejšieho výrobcu cínu na svete. Zúčastniť sa môžete bezplatných prehliadok Návštevníckeho centra, v ktorom sú umiestnené múzejné exponáty. Máte možnosť i naživo sledovať remeselnícku prácu s cínom. Vyskúšať si ju môžete sami, aby ste tak získali autentický pocit z procesu. Sprievodca je k dispozícii v malajčine, angličtine, mandarínčine, kantončine a japončine.

4. Vychutnajte si Národnú galériu umenia

Táto štvorposchodová budova je domovom diel viacerých národných popredných umelcov a dizajnérov. Podľa toho, kedy ju navštívite, budete mať tiež možnosť oceniť množstvo putovných výstav či experimentálnych diel. Keďže sa jej budova nachádza v blízkosti Titiwangsa Lake Gardens, môžete tieto dve návštevy spojiť a pokojne sa v záhradách prechádzať.

Keďže sa galéria nenachádza v práve najdostupnejšej oblasti, najlepšie pre vás bude zobrať si taxi, alebo RapidKL, autobus číslo B103, ktorý premáva z Bukit Bintang.

5. Zastavte sa v umeleckej galérii PETRONAS

Táto nezisková galéria výtvarného umenia vznikla v roku 1993 na podporu rozvoja malajského umenia. Tento, verejnosti otvorený umelecký priestor, nájdete priamo v centre mesta. Výnimočný je tým, že sa tu môžete zúčastniť bezplatných kurzov, podporujúcich miestne umelecké techniky.

Na presný prehľad súčasných a minulých výstav navštívte ich webovú stránku. Zobrať sa sem môžete taxíkom alebo vlakom (LRV) Kelana Jaya, ktorý zastavuje priamo pod Petronas dvojičkami. Rovnako sa môžete prejsť klimatizovaným chodníkom KLCC to Bukit Bintang Pedestrian Walkway.

6. Navštívte Kultúrny komplex Kuala Lumpur

Malajzia je na kultúrne remeslá bohatá. Mnohé z nich si môžete pozrieť v otvorenom komplexe kultúrnych remesiel, ktorý sa nachádza v Jalan Conlay. Budova je rozdelená na niekoľko častí. Tvorí ju predovšetkým múzeum, osada umeleckých kolónií a remesiel, galéria batikovania a obchod so suvenírmi. Máte výnimočnú príležitosť pozrieť si ručné práce a proces umeleckých remeselníkov a remeselníčok pri tradičnom tkaní košov, batikovaní, hrnčiarstve a pri mnoho iných remesiel. Za poplatok si ich môžete sami vyskúšať.

7. Preskúmajte jaskyne Batu

Asi desať kilometrov od centra mesta Kuala Lumpur narazíte na tento úžasný vápencový vrch, posypaný jaskyňami a chrámami. Uctievači hinduistického Boha Murugana tu pravidelne navštevujú chrámy, aby sa k nemu modlili a obetovali mu. Ak nemáte radi davy, mali by ste sa radšej vyhnúť festivalu Thaipusam, ktorý je plný veriacich a návštevníkov. Počas neho sa v noci pred rituálnym sprievodom Silver Chariot vydávajú z Kuala Lumpur do Batu Caves. Návštevníci tejto obľúbenej destinácie sa môžu vyšplhať 272 strmými skalnými schodmi k prvej jaskyni.

Ak ste v horolezectve nováčikom, toto je ideálne miesto na precvičenie si vašich schopností. Radšej sa sem vyberte skôr, aby ste si mohli vybrať dobré miesto na lezenie. Na výber však budete mať i veľa trás. Nezabudnite si priniesť vlastné horolezecké vybavenie. Okrem taxíka vás sem zavezie autobus Intrakota č. 11D z centrálneho trhu (Pasar Seni) alebo autobus Cityliner č. 69 z Jalan Pudu.

8. Prechádzka v ekologickom parku Forest Kuala Lumpur (predtým známy ako Lesná rezervácia Bukit Nanas)

Tento neobjavený poklad je jednou z najstarších lesných rezervácií v Malajzii. Stovky rokov starý dažďový prales je obľúbený miestnymi i turistami, je dobre značený a pravidelne udržiavaný. Vďaka svojej najnovšej atrakcii, dvesto metrov pešej chôdze po visutom moste, získajú návštevníci výnimočný pohľad z vtáčej perspektívy na okolité lesy a panorámu mesta. Toto je zážitok, ktorý by ste určite nemali vynechať.

Sprievodné prehliadky, organizované rezortom Malaysian Forest Department sú prístupné o 10:30, 12:30, 14:30 a 16:30. Ak by ste tu radi ostali cez noc, vždy môžete vopred žiadať o povolenie na kempovanie. Dostanete sa sem desaťminútovou chôdzou z Chinatown alebo z autobusovej stanice Puduraya.

9. Zapojte sa do prehliadky Dataran Merdeka

Britské koloniálne budovy Malajzie si môžete pozrieť sami, ale na autentickú predstavu o tejto časti malajskej histórie máte možnosť zúčastniť sa bezplatnej prehliadky mesta, ktorú ponúka radnica mesta, začínajúc Galériou mesta na Námestí Dataran Merdeka. Prehliadka pozostáva z jedenástich historických miest a trvá približne 2,5 hodiny. Ak máte chuť vyskúšať miestne občerstvenie, k dispozícii máte aj bezplatné ochutnávky. Zaregistrujete sa jednoducho, e-mailom na adresu [email protected]. Premáva sem i Hop-On-Hop-Off autobus.

10. Navštívte Masjid Negara (Národná mešita)

Popredné a najväčšie miesto moslimských bohoslužieb v Malajzii sa nachádza na okraji botanickej záhrady Perdana v Kuala Lumpur. Pred vstupom do mešity dostanete róbu, siahajúcu po zem. Zložiť si tiež budete musieť i svoje topánky, aby ste nerušili ticho. Navštíviť ju môžete v konkrétnych hodinách, denne od 9:00 do 12:00, od 15:00 do 16:00 a od 17:30 do 18:30 hod. V piatok ráno je mešita kvôli modlitbám návštevníkom neprístupná.

Akciové letenky do Kuala Lumpur

Zdroj fotografií: Shutterstock a Unsplash


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (2 votes)
Komentáre

Viki je blogerka, umelkyňa, milovníčka čerstvého vzduchu a pocitov nekonečna. Na Pelipecky prispieva už od roku 2016 a stretnúť ju môžete najmä v Berlíne, kde sa rozhodla žiť a študovať.

Hore