Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

10 skutočných miest zo sveta Harryho Pottera

10 skutočných miest zo sveta Harryho Pottera

Kto povedal, že svet Harryho Pottera existuje len v knihách a na filmovom plátne? Skutočne jestvuje, len treba vedieť, kde hľadať. Muklovia bývajú veľmi často úplne nevšímaví. Bez ohľadu na to, či plánujete použiť lietadlo alebo prenášadlo, pozrite sa s nami na 10 ozajstných potterovských miest, ktoré môžete kedykoľvek navštíviť.

Reklama

1. Leadenhall Market

Trh Leadenhall Market v Londýne inšpiroval tvorcov filmov o Harrym Potterovi pri vytvorení štúdiovej verzie Šikmej uličky, v ktorej sa dajú kúpiť čarodejnícke pomôcky od výmyslu sveta. Vonkajšiu časť trhu môžete vidieť vo filmoch aj ako vchod do Deravého kotlíka. Hoci by ste v Leadenhall Markete asi ťažko kúpili dračiu krv či lietajúcu metlu, stále si tu môžete dať výbornú kávu a sendvič.

Zdroj: Cedric Weber / Shutterstock.com

2. Katedrála Gloucester

Prekrásnu Gloucesterskú katedrálu nájdete 150 km od Londýna v meste Gloucester. Jej impozantné gotické priestory môžete poznať najmä z prvých dvoch filmov o Harrym Potterovi. V jednotke Harry a Ron bežali cez chodbu katedrály zachrániť Hermionu na záchody, v ktorých vyčíňal trol. V dvojke sa na stene katedrály objavil krvavý nápis, ktorý sa vyhrážal muklom hroznou smrťou. Na katedrálu nebude mať najlepšie spomienky ani mačka pani Norrisová, ktorá v jej chodbách skamenela, po tom, ako uzrela v odraze vody oči baziliška.

3. Viadukt Glenfinnan

Asi každý fanúšik miluje filmové zábery, v ktorých Rokfortský expres vezie Harryho partičku z nástupišťa 9 a ¾ do Rokfortu. Najikonickejšia je azda scéna, v ktorej sa Harry a Ron snažia dohnať expres v lietajúcom aute nad viaduktom obkolesenom sviežimi zelenými pahorkami. Viadukt skutočne existuje, nazýva sa Glenfinnan, má presne 21 oblúkov a nájdete ho v Škótsku. Ak by ste sa chceli previesť starobylým parným vlakom nad týmto viaduktom, môžete si kúpiť lístky na obojsmernú 135-km dlhú jazdu vlakom Jacobite Steam Train. Počas jazdy uvidíte to najlepšie na západnej strane Škótska – jazerá, rieky či dokonca najvyšší vrch Británie Ben Nevis.

4. Oxfordská fakulta Christ Church

Oxford a Harry Potter, to jednoducho patrí k sebe. Internátne školy, v ktorých študenti bývajú v budovách pripomínajúcich menšie hrady, čierne habity či impozantné knižnice a múzeá plné vecičiek, ktoré vyzerajú ako ukradnuté z poličiek Dumbledorovej pracovne. Podobnosť vám tu bude hneď jasná. Fanúšikovia Harryho Pottera mimoriadne obľubujú najmä budovu oxfordskej fakulty Christ Church, ktorej jedáleň poslúžila ako predloha pre vytvorenie filmovej Veľkej siene. Na Christ Church neštuduje len tak hocikto. Fakulta vychovala až 13 ministerských predsedov Veľkej Británie.

Zdroj: e X p o s e / Shutterstock.com

5. Kníhkupectvo Lello & Irmão

Podľa Lonely Planet je kníhkupectvo Lello & Irmão tretím najlepším kníhkupectvom sveta. Nájdete ho v portugalskom Porte, kde prežila J.K. Rowlingová vyše dvoch rokov svojho života. Začiatkom 90-tych rokov tu totiž učila angličtinu, keď sa zoznámila so svojim portugalským manželom, otcom jej prvej dcéry Jessicy. Slávna autorka zvykla popíjať kávu na druhom poschodí kaviarničky v kníhkupectve, kde trávila hodiny písaním prvých kapitol Harryho Pottera a Kameňa mudrcov a položila základy celej sedemdielnej série. Prekrásne vyrezávané schodisko vo vnútri kníhkupectva, ktoré sa nepravidelne točí a stúpa, údajne poslúžilo ako inšpirácia pre rokfortské pohyblivé schody a okrúhle schodisko vedúce do Dumbledorovej pracovne.

Zdroj: anahtiris / Shutterstock.com

6. Hrad Alnwick

Na hrade Alnwick, ktorý sa mimochodom nachádza neďaleko škótskej hranice, sa natáčali prvé dva filmy o Harrym Potterovi. Exteriér hradu spoznáte najmä zo scény, ktorá ukazuje Harryho prvú lekciu lietania na metle. Scéna sa končí tým, ako Harry bravúrne chytí na metle Nezabúdal, a to vo výške niekoľko desiatok metrov nad sýtozeleným trávnikom hradu. V Alnwicku môžete zažiť hodinu lietania na metle aj vy. Profesor v habite vám presne vysvetlí, ako na to. To, že sa vám podarí zvládnuť lekciu ako Harrymu, vám však garantovať nemôžeme. Predsa len, bol tam dôvod, prečo sa stal najmladším členom metlobalového tímu za posledných sto rokov????

Zdroj: Sue Burton PhotographyLtd / Shutterstock.com

7. Vlaková stanica King’s Cross

Nástupnou stanicou rokfortského expresu je nástupište 9 a ¾ na vlakovej stanici King’s Cross v Londýne. Stanica má 11 perónov a ročne ju navštívi viac ako 50 miliónov ľudí. Toto miesto má pre J.K. Rowlingovú špeciálny význam. Na King’s Cross sa totiž zoznámili jej rodičia. Ak sa vyberiete hľadať nástupište 9 a ¾ na King’s Cross, nájdete tam tabuľu označujúcu stenu, za ktorou sa údajne nachádza. Pracovníci stanice však dôrazne neodporúčajú rozbehnúť sa s batožinovým vozíkom priamo oproti tehlovej stene????

 Zdroj: Benjamin B / Shutterstock.com

8. Útesy Cliffs of Moher

Útesy Cliffs of Moher v Írsku môžete spoznať z filmu Harry Potter a Polovičný princ. Dumbledore sa premiestni spolu s Harrym na skalu oproti ozrutným útesom, v ktorých sa nachádza zlovestná jaskyňa s ukrytým horcruxom. Reálne zábery útesov boli neskôr upravené vo filmovom štúdiu, aby vyzerali čo najdesivejšie. V skutočnom živote však útesy vôbec nie sú také ponuré ako vo filme. Posiate svietivo zelenou trávou spolu so sýtomodrým oceánom, ktorý buráca priamo pod nimi, Cliffs of Moher na vás zanechá vskutku mierumilovný a majestátny dojem.

9. Kaviareň Elephant house

V kaviarni Elephant house v Edinburgu dokončila J.K. Rowlingová väčšinu prvej čarodejníckej knihy. V roku 1993, keď sa po nevydarenom manželstve presťahovala z Portugalska k sestre do Edinburgu, trpela ťažkými depresiami, dokonca zvažovala samovraždu. Ako slobodná matka poberajúca štátne dávky nemala peniaze a práve v tejto kaviarni našla zázemie. Predstavovala pre ňu únik z nevykúreného bytu a miesto, kde rada zaspávala jej malá dcérka. Rovnako ako drobná Jessica, kaviareň milujú aj mnohí fanúšikovia Harryho Pottera, čo dávajú tak trochu nevhodne najavo. Steny záchodov sú totiž celé pokryté odkazmi pre J.K. Rowlingovú či Harryho. Personál už vzdal zatieranie záchodových čarbancov. Po pár hodinách sa totiž vždy objavili nové vyznania????

Niektoré z nápisov sú obzvlášť vtipné. Napríklad, niekto tu napísal na stenu: „Obsluha v tejto kaviarni je taká pomalá, že tu môže napísať knihu úplne ktokoľvek.“ Tento odkaz bol však zo zrejmých dôvodov zatretý????

Zdroj: f11photo / Shutterstock.com

10. Filmové štúdiá Warner Bros v Leavesden

A na záver to najlepšie –  filmové štúdiá Warner Bros v Leavesden. Štúdiá, v ktorých sa po vyše 10 rokoch natáčali filmy o Harrym, sú vzdialené len 32 kilometrov severozápadne od Londýna. Dnes v nich nájdete obrovské množstvo rekvizít použitých vo filmoch. A čo viac, môžete sa tu prejsť cez Veľkú sieň, Šikmú uličku, Chrabromilskú klubovňu, Dumbledorovú pracovňu alebo si dať ďatelinové pivo či kúpiť čokoládovú žabku. V štúdiách sa nachádza aj pravý Rytiersky autobus či Privátna cesta a mnohé iné čarodejnícke rekvizity a scény.

Zdroj: tipwam / Shutterstock.com

Zdroj: COO7 / Shutterstock.com

Zdroj:  Kravtsov_Ivan / Shutterstock.com

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Už päť rokov pre teba náš tím loví lacné letenky, dovolenky a píše tipy na cestovanie po celom svete. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka, Katka, Aďa a Roland, ktorí pre teba hľadajú to najlepšie zo sveta cestovania 24 hodín, 7 dní v týždni.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Woodpark Valča: Dve jedinečné chaty s výhľadom na Malú Fatru https://t.co/3G1eQm4Kms #dovolenky9 hodiny dozadu
Nový Zéland otvára oázu Deer Park Hights. Spoznáš ju z Pána prsteňov https://t.co/zoCe5j6ay7 #novinky10 hodiny dozadu
Letisko v Bratislave vybavilo za 9 mesiacov 381-tisíc cestujúcich. Je to pokles o 79% https://t.co/61Qsmh2III #novinky11 hodiny dozadu
19 hodín v oblakoch! Singapore Airlines opäť spustia najdlhší let na svete https://t.co/aEE4uLNoKD #novinky11 hodiny dozadu
Letisko Bratislava od nedele prechádza na zimný letový poriadok. Ponúkne 4 linky do 3 destinácií https://t.co/BHtDs7QHVP #novinky12 hodiny dozadu
12 atrakcií v Štokholme, a ani jedna z nich nie sú mäsové guličky https://t.co/k1MmFDpTKS #cestopisy13 hodiny dozadu
Kto míňa najviac za súkromné lietadlá? Umiestnil sa Putin aj Travolta https://t.co/o4yQixxwkE #novinky13 hodiny dozadu
Testovanie na hraniciach má trvať 60 dní a týkať sa zrejme bude všetkých https://t.co/Alwufub9W8 #novinky15 hodiny dozadu
Ktoré krajiny môžeme navštíviť: mapa, aktuálne odporúčania a zákazy (COVID-19) https://t.co/x7NNWluw1g #novinky15 hodiny dozadu
Kam môžeme cestovať? S týmto rýchlym prehľadom si hneď v obraze https://t.co/7cHVIhbXek #novinky15 hodiny dozadu

Odporúčame tiež:

Reklama
Reklama
Hore