Nájdeš nás aj na:

Ázia

10 dôvodov, prečo navštíviť Baku + letenky od 136€!

10 dôvodov, prečo navštíviť Baku + letenky od 136€!

Hlavné mesto Azerbajdžanu je spleť parížskeho šarmu a dubajského prepychu okorenená sovietskym nádychom minulosti. Baku je eklektická metropola s dedičstvom UNESCO v jeho srdci, a mesto superlatív mimo neho. Kým za hradbami starého mesta plynie život pomaly, pod mrakodrapmi sa žije rýchlo. Poďte sa s nami pozrieť do krajiny, v ktorej objavili oheň, na mrakodrapy Flame Towers, ktoré symbolizujú tri horiace plamene, na extravagantné kultúrne centrum od slávnej Zahy Hadid, na prechádzku pri brehoch Kaspického mora, na nákup exotických korenín na miestnych trhoch. Baku je dokonalá kombinácia minulosti a súčasnosti, kokteil luxusu s obyčajným, neobjavený kus sveta vhodný pre ozajstných cestovateľov.

Reklama

Akciové letenky do Azerbajdžanu

1. Centrum Baku

Mesto je rozdelené do troch hlavných častí – starobylé mesto, mesto sovietskej výstavby a najnovšia časť moderného mesta. İçəri Şəhər (staré mesto) ponúka celý rad zaujímavých miest v okolí a vo vnútri starobylej pevnosti. Tá obkolesuje najdôležitejšie historické pamiatky mesta a dostala sa preto na zoznam Svetového dedičstva UNESCO. Keď sa toto krásne mesto začalo rozrastať, rozdelilo sa na dve časti: vnútornú a vonkajšiu. Teda na časť vo vnútri hradieb Starého mesta a za hradbami. Staré mesto Baku je obrovský zážitok, veľmi ľahko sa tu môžete stratiť v úzkych uličkách a objavovať famózne jedlá, koreniny, ovocie a alebo napríklad aj tradičné koberce!

2. Flame Towers

Tri rovnaké mrakodrapy stojace na najvyššom kopci v Baku. To je dôvod, prečo ich vidno takmer z každého kúta tejto metropoly. Merajú 190 metrov a postavili ich v najluxusnejšej časti mesta. Nachádzajú sa tu kancelárie, apartmány a mega luxusný hotel Fairmont. Prečo sa nazývajú Flame Towers? Azerbajdžan je krajinou ohňa a tento živel je jej symbolom.

3. Philarmonic gardens

Jednoznačne najkrajší park v Baku. Nájdete ho v Starom meste a jeho história siaha až do roku 1860. Uprostred parku sa nachádza fontána ktorú navrhli francúzski architekti a množstvo pokojných zákutí. Možno i preto sa vám sa nebude chcieť z tohto miesta odísť.

4. Drink s výhľadom na Baku

Hotel Hilton v Baku ponúka 2 skvelé veci. Jednou je 360° panoramatická terasa na 25 poschodí hotela a tou druhou je unikátny bar zariadený v tradičnom azerbajdžanskom štýle, kde si môžete dopriať výborné drinky a cigáry. Tieto dve veci sú samozrejme na jednom a tom istom poschodí 😉

Foto – Hilton.com

5. Hodovanie v miestnych reštauráciach

Baku musíte ochutnať! Odporúčame skúsiť miestny street-food, dať si čaj a zbehnúť ochutnať aj jedlo z reštaurácií. Ak ste mäsový typ, národné jedlo Azerbajdžanu vás určite nesklame. Hroznové, či kapustové listy plnené mäsom, ryžou, obilím a zeleninou sú určené pre pravých gurmánov. Ak vám nie je po chuti listová zelenina, či hrozno, môžete ich zameniť za baklažán, či rožok. Pri teplom spracovaní sa k Dolmasi podáva jogurt s cesnakom, alebo kyslé mlieko. Určite ochutnajte aj jahňacinu, azerbajdžanské červené víno a miestne syry.

6. Louvre v Baku? Nie, to je metro stanica!

Áno, aj v Baku majú metro a za zmienku stojí najmä stanica s názvom Icheri Sherer. Architekti ju dali postaviť do tvaru pyramídy, je priesvitná a niekomu môže pripomínať parížsky Louvre. V noci navyše mení farby.

Foto: Icheri Sheher Metro | by teuchterlad Icheri Sheher Metro | by teuchterlad

7. Nová promenáda

Na jednej strane Kaspické more, na druhej strane zeleň a výhľad na Flame Towers. Baku Boulevard je vraj jedno z najkrajších miest Azerbajdžanu. Tiahne sa takmer pozdĺž celého pobrežia a môžete tu stretnúť miestnych chytajúcich ryby, randiace páriky a pritom všetkom máte skvelý výhľad na mesto.

8. Horiaca hora

Unikátne miesto poblíž Baku s názvom Yanar Dag alebo po slovensky horiaca hora. Plamene tu vystupovali zo zeme vďaka veľkej koncentrácii zemného plynu pod celou oblasťou polostrova Absheron už v staroveku, pričom neskôr ich popísal napríklad aj známy Marco Polo.

9. Qobustan a sopky

Jaskynné maľby, vykopávky a bahenné sopky. Qobustan je síce vzdialený zhruba 100 kilometrov od Baku, no ponúka ohromné zážitky. Ide o národný park taktiež zapísaný v medzinárodnom dedičstve UNESCO, kde sa zo zeme dvíhajú neveľké bahenné sopky a kde skaly zdobia tisíce rokov staré petroglyfy zabudnutých kultúr.

[Best_Wordpress_Gallery id=“77″ gal_title=“Austin Baku“]

10. Super lacné letenky do Baku

KLIKNI A PRESVEDČ SA O TOM – LACNÉ LETENKY DO AZERBAJDŽANU


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (1 vote)
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodili dcérky Eliška a Nina.

Hore