Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

10 dôvodov, prečo sa zamiluješ do Bejrútu (+ super letenka v článku)

10 dôvodov, prečo sa zamiluješ do Bejrútu (+ super letenka v článku)

Hovoria mu aj Paríž Blízkeho východu. Bejrút ťa očarí bohatou históriou, kultúrnou diverzitou, či pulzujúcim nočným životom. Tu je desať dôvodov, prečo by si si ho mal pridať na svoj cestovateľský zoznam. A aby sme nezabudli – pridali sme ti sem aj super letenku z Viedne od 74 EUR a pobyt v 4* hoteli od 239€.

Reklama
Viedeň Priamy let Bejrút Priamy let Viedeň
3h 25m 3h 40m
od 74 Rezervuj

1. Úchvatná história

Hlavné mesto Libanonu sa na pobreží Stredozemného mora rozprestiera vyše 5000 rokov. Za ten čas si zažilo niekoľko vzostupov a pádov. Najčerstvejšia udalosť, ktorá rozvíjajúcu sa metropolu poznačila, bol konflikt s Izraelom v roku 2006. V uliciach sú tak stále prítomné obe tváre mesta – vojnou zmietaná aj pokroková.

2. Orient sa mieša s modernou architektúrou

Architektúra Bejrútu je zmesou budov z čias Osmanskej ríše a éry francúzskeho vplyvu. V starom meste zasa prevládajú zrekonštruované orientálne stavby a na pobreží sa týčia moderné výškové budovy. V Bejrúte nikdy nezažiješ nudný výhľad. Navyše, veľa domov v meste je opustených, takže smelo do objavovania.

3. Umenie Bejrút neobišlo

Na nestabilnom Blízkom východe sa Bejrút rýchlo stal útočiskom mnohých maliarov, spisovateľov, či muzikantov. A mesto im s nadšením dáva priestor. Súčasné umenie sa v Bejrúte sústredí v najmä v Beirut Art Centre, ktoré sídli v industriálnej zóne na brehu rieky. Minimalisticky dizajnovaný priestor ponúka okrem výstav aj premietanie filmov a umelecké vystúpenia.

4. Túlaj sa – čím viac, tým lepšie

Len tak sa prechádzať ulicami mesta je jedna z najobľúbenejších aktivít turistov. Nikdy totiž nevieš, čo objavíš. Ak by sme ti ale mali poradiť, určite sa prejdi ulicou Bliss. Je na nej najväčšia koncentrácia reštaurácií. Alebo zájdi na ulicu Gemmayzeh, ktorá patrí medzi najtrendovejšie v meste.

5. Šmrnc a atmosféra

Poznáš ten pocit, keď sa do mesta zamiluješ len pre jeho „vibe“? Ak sa ti to nestane v Bejrúte, tak potom už nevieme kde. Do toho jedinečného mixu starého a nového, vojny a mieru sa jednoducho budeš chcieť ponoriť.

6. Diverzita mesta

Mesto je domovom niekoľkých univerzít vrátane Americkej univerzity v Bejrúte. Ulice sú tak vždy plné študentov z celého sveta. Domáci si už na multikultúrny tón mesta zvykli a sú priateľskí k ľuďom každej národnosti, či vierovyznania.

7. Výlety v okolí

Ak chceš precestovať aj zvyšok Libanonu, Bejrút je ideálna základňa na jednodňové výlety. Jednoducho sa odtiaľ dostaneš do ktoréhokoľvek väčšieho libanonského mesta. Dve hodiny jazdy na sever a si v druhom najväčšom meste Tripolis, smerom na juh zasa za návštevu stoja prístavné mesto Súr alebo údolie Bikáa.

8. Nákupná mánia

Bejrút je módny centrom Blízkeho východu. Každý rok posiela do sveta prvotriednu módu a je domovom mnohých dizajnérov, módnych blogerov a influencerov. Pri objavovaní miestnej módy poteší aj to, že niektoré obchody pre turistov ponúkajú možnosť  zaplatiť za veci bez dane. Takže stať sa v Bejrúte nákupným maniakom nie je nič náročné.

Zdroj fotografie: Diego Fiore / Shutterstock.com

9. Poď a skús street food

Bejrútsky street food, malé bistrá a kaviarničky ti ponúknu to najlepšie z blízkovýchodnej kuchyne. Ochutnať určite treba humus, šalát  tabbouleh alebo preslávenú bejrútsku shawarmu.

10. Nočný život ťa prekvapí

Keď nad Stredozemným morom zapadne slnko, mesto začína žiť ešte intenzívnejšie. Bejrút má bez pochýb najvyhlásenejší nočný život v regióne. Atmosféru mnohí prirovnávajú k divokým 60. rokom, keď mesto zažívalo zlaté časy. Dnešná libanonská mládež chce párty ako z rozprávania starých rodičov zažiť tiež.

Do Bejrútu môžeš ísť aj s nami!

Máme pre teba skvelý 4 alebo 5-dňový pobyt v 4* hoteli s raňajakmi v centre mesta od 239€. A prepravíme ťa z letiska do hotela aj späť!

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Egypt bude mať svoj prvý rýchlik. Spojí Červené more so Stredozemným https://t.co/LKLSdquRwE #novinky2 hodiny dozadu
Kostarika bez testu a karantény. 10 dôvodov prečo je to najlepšia destinácia na svete a letenky za 499€! https://t.co/RDEvkqMjNG #letenky2 hodiny dozadu
Hurá na Kubu: letenky na Varadero rezervuješ z Viedne od 489€! https://t.co/pqmUnP3PDU #letenky3 hodiny dozadu
Maldivy s Emirates v sezóne od 499€: leť super lacno z Budapešti! https://t.co/co2koyhG8I #dovolenky3 hodiny dozadu
Lufthansa už neponúkne jedlo zdarma. Sústrediť sa chce na kvalitu a životné prostredie https://t.co/69w4nvTFMU #novinky3 hodiny dozadu
Cestovanie do Gruzínska: od 1. februára sa ruší zákaz medzinárodných letov https://t.co/wCWGIeed3W #letenky3 hodiny dozadu
Otvorené Seychely a Srí Lanka, zrušené lety z Bratislavy a povinné respirátory na palube https://t.co/EVYzcQwhJk #novinky3 hodiny dozadu
Zatvorený zrejme až do konca roka. Nový Zéland zatiaľ neplánuje otvoriť hranice https://t.co/lwpya2faDv #novinky3 hodiny dozadu
PONUKA DŇA: Jarné prázdniny na Maldivách s all inclusive a 5*hotelom za 2947€ https://t.co/dg36oqbWI2 #dovolenky4 hodiny dozadu
Cestovanie do USA: test, 10-dňová karanténa a povinnosť rúšok na palube https://t.co/i87riLgfST #letenky4 hodiny dozadu

Odporúčame tiež:

Reklama
Reklama
Hore