Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

10 dôvodov, prečo sa zamiluješ do Bejrútu (+ super letenka v článku)

10 dôvodov, prečo sa zamiluješ do Bejrútu (+ super letenka v článku)

Hovoria mu aj Paríž Blízkeho východu. Bejrút ťa očarí bohatou históriou, kultúrnou diverzitou, či pulzujúcim nočným životom. Tu je desať dôvodov, prečo by si si ho mal pridať na svoj cestovateľský zoznam. A aby sme nezabudli – pridali sme ti sem aj super letenku z Viedne od 74 EUR a pobyt v 4* hoteli od 239€.

Reklama
Viedeň Priamy let Bejrút Priamy let Viedeň
3h 25m 3h 40m
od 74 Rezervuj

1. Úchvatná história

Hlavné mesto Libanonu sa na pobreží Stredozemného mora rozprestiera vyše 5000 rokov. Za ten čas si zažilo niekoľko vzostupov a pádov. Najčerstvejšia udalosť, ktorá rozvíjajúcu sa metropolu poznačila, bol konflikt s Izraelom v roku 2006. V uliciach sú tak stále prítomné obe tváre mesta – vojnou zmietaná aj pokroková.

2. Orient sa mieša s modernou architektúrou

Architektúra Bejrútu je zmesou budov z čias Osmanskej ríše a éry francúzskeho vplyvu. V starom meste zasa prevládajú zrekonštruované orientálne stavby a na pobreží sa týčia moderné výškové budovy. V Bejrúte nikdy nezažiješ nudný výhľad. Navyše, veľa domov v meste je opustených, takže smelo do objavovania.

3. Umenie Bejrút neobišlo

Na nestabilnom Blízkom východe sa Bejrút rýchlo stal útočiskom mnohých maliarov, spisovateľov, či muzikantov. A mesto im s nadšením dáva priestor. Súčasné umenie sa v Bejrúte sústredí v najmä v Beirut Art Centre, ktoré sídli v industriálnej zóne na brehu rieky. Minimalisticky dizajnovaný priestor ponúka okrem výstav aj premietanie filmov a umelecké vystúpenia.

4. Túlaj sa – čím viac, tým lepšie

Len tak sa prechádzať ulicami mesta je jedna z najobľúbenejších aktivít turistov. Nikdy totiž nevieš, čo objavíš. Ak by sme ti ale mali poradiť, určite sa prejdi ulicou Bliss. Je na nej najväčšia koncentrácia reštaurácií. Alebo zájdi na ulicu Gemmayzeh, ktorá patrí medzi najtrendovejšie v meste.

5. Šmrnc a atmosféra

Poznáš ten pocit, keď sa do mesta zamiluješ len pre jeho „vibe“? Ak sa ti to nestane v Bejrúte, tak potom už nevieme kde. Do toho jedinečného mixu starého a nového, vojny a mieru sa jednoducho budeš chcieť ponoriť.

6. Diverzita mesta

Mesto je domovom niekoľkých univerzít vrátane Americkej univerzity v Bejrúte. Ulice sú tak vždy plné študentov z celého sveta. Domáci si už na multikultúrny tón mesta zvykli a sú priateľskí k ľuďom každej národnosti, či vierovyznania.

7. Výlety v okolí

Ak chceš precestovať aj zvyšok Libanonu, Bejrút je ideálna základňa na jednodňové výlety. Jednoducho sa odtiaľ dostaneš do ktoréhokoľvek väčšieho libanonského mesta. Dve hodiny jazdy na sever a si v druhom najväčšom meste Tripolis, smerom na juh zasa za návštevu stoja prístavné mesto Súr alebo údolie Bikáa.

8. Nákupná mánia

Bejrút je módny centrom Blízkeho východu. Každý rok posiela do sveta prvotriednu módu a je domovom mnohých dizajnérov, módnych blogerov a influencerov. Pri objavovaní miestnej módy poteší aj to, že niektoré obchody pre turistov ponúkajú možnosť  zaplatiť za veci bez dane. Takže stať sa v Bejrúte nákupným maniakom nie je nič náročné.

Zdroj fotografie: Diego Fiore / Shutterstock.com

9. Poď a skús street food

Bejrútsky street food, malé bistrá a kaviarničky ti ponúknu to najlepšie z blízkovýchodnej kuchyne. Ochutnať určite treba humus, šalát  tabbouleh alebo preslávenú bejrútsku shawarmu.

10. Nočný život ťa prekvapí

Keď nad Stredozemným morom zapadne slnko, mesto začína žiť ešte intenzívnejšie. Bejrút má bez pochýb najvyhlásenejší nočný život v regióne. Atmosféru mnohí prirovnávajú k divokým 60. rokom, keď mesto zažívalo zlaté časy. Dnešná libanonská mládež chce párty ako z rozprávania starých rodičov zažiť tiež.

Do Bejrútu môžeš ísť aj s nami!

Máme pre teba skvelý 4 alebo 5-dňový pobyt v 4* hoteli s raňajakmi v centre mesta od 239€. A prepravíme ťa z letiska do hotela aj späť!

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

Komentáre

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

O tom, ako vznikol najfantazijnejší festival na Slovensku https://t.co/i3r6euYTzB #novinky54 minút dozadu
Ktoré krajiny môžeme navštíviť: mapa, aktuálne odporúčania a zákazy (COVID-19) https://t.co/x7NNWluw1g #novinky57 minút dozadu
Tipy na letné výlety pohodlne autobusom z Bratislavy za pár eur https://t.co/VBghs9cTUU #novinky1 hodinu dozadu
Koronavírus a cestovanie – všetko, čo potrebuješ vedieť https://t.co/QOAvhIh2a4 #novinky1 hodinu dozadu
Rakúsko varuje pred cestou do Španielska s výnimkou Baleárskych a Kanárskych ostrovov https://t.co/m7UVBL0Go0 #letenky1 hodinu dozadu
Cestovanie do Egypta: od 7. augusta potrebujete negatívny test na COVID-19 https://t.co/2tkgLFt6Fm #novinky1 hodinu dozadu
PONUKA DŇA: 4 noci na Zakynthosi v 3*hoteli s raňajkami za 269€ https://t.co/0rd08P5Afs #dovolenky21 hodín dozadu
Mount Everest sa verejnosti otvorí opäť na jeseň https://t.co/ldHZWfBKtG22 hodín dozadu
Tu sa svet točí len okolo golfu. Vitajte v hoteli Kaskáda Brno! https://t.co/r0X9DfLtzV #dovolenky24 hodín dozadu
Grécko má nové podmorské múzeum. Lákadlom je slávny staroveký vrak lode https://t.co/28PSwYMMn7 #novinky1 deň dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore