Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Ženy sú čoraz odvážnejšími a dobrodružnejšími cestovateľkami

Ženy sú čoraz odvážnejšími a dobrodružnejšími cestovateľkami

Hedonizmus, zmyslovosť, spiritualita. Tri slová, presahujúce celý dej knihy Jedz, modli sa a miluj, ktorá pred jedným desaťročím obletela celý svet a tisíce žien, ktorým absolútne učarovala. Cestovanie osamote zaváňa výzvou, ale i osobitou krásou. Ženy sú čoraz odvážnejšími a dobrodružnejšími cestovateľkami, i keď nie každá z nás by sa len tak s batohom na chrbte a mapou v ruke či navigáciou v mobile vydala sama za holým dobrodružstvom. Nie kvôli strachu, skôr z opatrnosti.

Túžba po nezávislosti žien tu je od nepamäti

Túžba po nezávislosti žien siaha do hlbokej histórie, ktorej zrkadlo nastavuje literatúra. Svedčí o tom i príbeh románu Henryho Jamesa Portrét dámy. Toto klasické dielo 19. storočia rozvíja príbeh Isabel Archerovej, mladej Američanky, ktorú keď navštívi jej teta, pani Touchettová, žijúca vo Florencii, jej život sa pohne nečakaným smerom. Prijíma ponuku na cestu do Európy, ktorá ju celkom pohltí. Po zdedení majetku, ktorý jej mal zabezpečiť slobodu, vzrastajú i ponuky na sobáš, ktoré krásna a inteligentná Isabel odmieta.

Adventure Women – ženy, ktoré plánujú dobrodružstvo pre ženy

Objavovanie živého vibrujúceho miesta je absolútne iným zážitkom, ak ste na to sama. Akokoľvek veríte v dobro ľudí, bezpečnosť a opatrnosť by ste na cestách nemali vôbec podceňovať. Na to pri plánovaní objavných ciest myslí spoločnosť Adventure Women, zameraná na ženy-cestovateľky, ktoré v malých skupinkách sprevádza po destináciách od Islandu po Indonéziu, s dôrazom na čo najmenší risk. Organizáciu vedie žena – matka so svojimi dvomi dcérami. Všetky z nich strávili podstatnú časť svojho života na cestách. Záväzok spoločnosti k rôznorodému cestovaniu tkvie v stretávaní sa skupín s miestnymi ženami, aby sa dozvedeli o ich živote a nachádzali medzikultúrne podobnosti. Na cestách ich vždy sprevádza i osobná prekladateľka, vďaka ktorej si môžu ženy vymieňať osobné dojmy o kultúre, ale i každodennom živote. K cestám s touto spoločnosťou sa pridávajú i lesbické páry. Ako tvrdí Nicole, jedna z dcér stojacich v čele cestovnej kancelárie, svoje zákazníčky vždy dopredu zoznámia s miestnymi zvykmi a pravidlami, čo im dáva priestor na otázky.

Ženy sú čoraz odvážnejšími a dobrodružnejšími cestovateľkami

Rozhodnutie vybrať sa na cesty osamote nemusí už žiadna z nás robiť na vlastnú päsť. Ako sa pre Condé Nast Traveller magazine vyjadril generálny riaditeľ cestovnej kancelárie REI Adventures, od roku 2010 stúpol žien cestujúcich so spoločnosťou o 60 percent. Na báze týchto čísel začala kancelária s projektami zameranými na ženy. Lezenie po skalách či riadenie motocykla sú atraktívnymi pozvánkami pre tie s dobrodružnou dušou. Prevetrať hlavu si môžete i so skupinou kamarátok, s ktorými zdolať Južné Alpy na Novom Zélande či zakúsiť horské bicyklovanie znie ako celkom odviazaná zábava, čo myslíte?

Cestovanie inšpiruje i ostatné

Každá z nás má v sebe niečo z Alice z krajiny zázrakov. Spadnúť do tajomného sveta, ďaleko od reality a s každým novým objaveným kútom toho sveta posilňovať svoju zvedavosť. Tak ako Reese Witherspoonová vo filme Wild, natočeného podľa memoárov spisovateľky Cheryl Strayedovej, ktorá sa vybrala na neuveriteľnú cestu po Tichomorskom turistickom chodníku, vedúceho od mexickej po kanadskú hranicu, ťahajúc sa hrebeňami hôr na ceste po 4 200 kilometroch. V roku 2014, po vyjdení filmu, sa počet cestovateliek a cestovateľov, prekonávajúcich toto fyzicky náročné americké dobrodružstvo takmer zdvojnásobil.

Finančná nezávislosť im dodáva odhodlanie

Prečo je to tak? Prečo sú ženy v poslednom desaťročí odvážnejšie, prečo sa čím ďalej tým viac rozširuje trend cestovať za netradičnou dovolenku – osamote? Potvrdzujú to i čísla spoločnosti VBT Bicycling and Walking Vacations, kde si napríklad v roku 2016 zabookovalo svoj pobyt bez sparringpartnera 68 ženských zákazníčok. V cestovnej kancelárii Country Walkers sa tento počet vyšplhal až na 87 percent. „Ženy majú tendenciu byť v cestovaní na medzinárodnej úrovni odvážnejšie, než muži,“ myslí si James Yeaton-Masi, viceprezident celosvetového produktu Country Walkers & CW Safaris. „Stávajú finančne nezávislé, a teda viac odhodlané cestovať. To im dodáva i väčšiu istotu za dobrodružnejšími cestami.“

Cestujúce ženy posilňujú svoje postavenie v spoločnosti

Pre CN Traveller sa vyjadrila i manažérka firmy Big Five Tours and Expeditions, prostredníctvom ktorej sa ženy vyberajú na zájazdy po Egypte, do Indie, Egypta či Delhi: „Ženy sa dostávajú do kedysi výsadne mužských domén,“ tvrdí s Deborah Kilcollins. „S cestujúcimi ženami, ktoré ovplyvňujú ďalšie cestovateľky v navštívení konkrétnych destinácií, dochádza k subtílnemu posilneniu postavania žien.“ Deborah dodáva, že keď ženy cestujú spoločne, majú tendenciu k väčšej sútrdžnosti a užším prepojeniam, než ako v zmiešaných skupinách. „Podporujú jedna druhú vo vyskúšaní niečoho, čo možno nikdy predtým nezakúsili. Je to akési malé víťazstvo pre nás všetky.“

5 (100%) 5 vote[s]
Pokračovať v čítaní
Advertisement
Komentáre
Advertisement Booking.com

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Štvrtok, 23. máj 2019
15:04 | Na víno do Bordeaux? Letenka z Viedne ako víno za 55 eur.
12:49 | Edinburgh na jeseň za super ceny. Leť spiatočne za 73 eur.
10:45 | 139 eur za kompletný letecký pobyt v Ríme? Klikni a vyber si termín 15-17. júl.
9:58 | Pridáva sa aj lacná Barcelona v lete: Z Viedne tam aj späť od 53 eur.
9:35 | Voilá, Paríž v júni za málo peňazí! Letenky z Viedne od 43 eur!

Streda, 22. máj 2019
16:15 | Turkish Airlines majú novinku: Obnovia leteckú linku do Osaky!
1 2 3 42

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore