Nájdeš nás aj na:

Novinky

Čierne listiny letectva: Ktoré aerolinky nesmú na územie Európskej únie?

Čierne listiny letectva: Ktoré aerolinky nesmú na územie Európskej únie?

Vedel(a) si, že aj letectvo má svoje čierne listiny? Najznámejšie sú tie v USA a Európskej únii. Zoznamy zakázaných leteckých spoločností aktualizujú zväčša dvakrát ročne. Tento týždeň uverejnili tie najnovšie.

Reklama

S blacklistom aeroliniek to je trocha komplikované. Zvyčajne platí zákaz pre celú krajinu, niekedy sa však dotkne len konkrétnych aeroliniek. Niektoré spoločností na zozname nemá úplný zákaz, existujú výnimky, ktoré môžu uplatniť.

Európska únia zverejnila svoj najnovší blacklist 8. decembra. Podľa neho má 96 aeroliniek v 22 krajinách zákaz lietanie cez alebo na územie Európskej únie. Ďalšie 3 letecké spoločnosti, každá z inej krajiny, podliehajú reštrikciám v rámci EÚ.

Ktoré krajiny sú na čiernom zozname EÚ?

Aktuálne medzi ne patrí napríklad Afganistan a všetky jeho aerolinky, vrátane Ariana Afghan Airlines či Kam Airlines. Ďalej sem patrí Angola so spoločnosťami Aerojet, Guicango, Air Jet, Bestflya, Heliang, SJL a Sonair. Zoznamu sa vyhli len TAAG Angola Airlines a Heli Malongo.

Zdroj: Shutterstock/dentorson

Zakázané sú i arménske spoločnosti Aircompany Armenia, Armenia Airways, Armenian Helicopters, Atlantis Armenian Airliners, Atlantis European Airlines, Mars Avia a Skyball.

Takisto Kongo – Canadian Airlines Congo, Equaflight Services, Equajet, Trans Air Congo a Societe Nouvelle Air Congo. Konžská demokratická republika – Air Fast Congo, Air Katanga, Busy Bee Congo, Compagnie Africaine D’Aviation, Congo Airways, Kin Avia, Malu Aviation, Serve Air Cargo, Swala Aviation a Mwant Jet.

Rovníková Guinea – Ceiba Intercontinental a Cronos Airlines. Eritrea – Eritrean Airlines a Nasair Eritrea. Kirgizsko – Air Company Air KG, Air Manas, Avia Traffic Company, Sky KG Airlines a Tez Jet. Líbia – Afriqiyah Airways, Air Libya, Al Mala Aviation, Buraq Air, Global Aviation and Services, Libyan Airlines, Libyan Wings Airlines a Petro Air. Moldavsko – všetky letecké spoločnosti okrem ir Moldova, Fly One a Aerotranscargo.

Zdroj: Shutterstock/Markus Mainka

EÚ zakazuje na svojom území všetky aerolinky zo Sudánu – Alfa Airlines, Badr Airlines, Blue Bird Aviation, Eldinder Aviation, Green Flag Aviation, Helejetic Air, Kata Air Transport, Kush Aviation, Nova Airways, Sudan Airways, Sun Air a Tarco Air.

Individuálne aerolinky na čiernej listine

Predošlé príklady sa týkali vo väčšine prípadov celého národa. EÚ však zakazuje vstup na svoje územie aj jednotlivým leteckým spoločnostiam. Medzi také sa radia napríklad Avior Airlines vo Venezuele, Blue Wings Airlines zo Surinamu, iránske Iran Aseman Airlines, iracké Iraqi Airways, nigérijské Med-View Airline či Daalloo Airlines z Djibouti.

Ktoré zákazy by EÚ mohla zrušiť?

Európska únia premýšľa nad vyradením nepálských aeroliniek, aktuálne sa na zozname nachádzajú konkrétne Air Dynasty Helicopter Services, Altitude Air, Buddha Air, Fishtail Air, Summit Air, Heli Everest, Himalaya Airlines, Kailash Helicopter Services, Makalu Air, Manang Air, Mountain Helicopters, Prabhu Helicopters, Nepal Airlines, Saurya Airlines, Shree Airlines, Simrik Air, Simrik Airlines, Sita Air, Tara Air a Yeti Airlines.

Zdroj: Shutterstock/mridulablog

Zakázané sú aj niekoré konkrétne lietadlá

Do poslednej skupiny, ktorá stojí za zmienku, patria také letecké spoločnosti, ktor nemajú celkový zákaz lietania cez alebo do územia EÚ, povolenie však nemajú niektoré ich stroje. Do tohto zoznamu patrí napríklad spoločnosť Severnej Kórei – Air Koryo, ktorá vlastní štyri lietadlá a dve z nich si k sebe Európska únia nepúšťa, uvádza Simple Flying.

Zdroj: Shutterstock/ Starz12

Podobne je na tom Iran Air – jeho tri lietadlá Fokker 100 a flotila Boeing 747 sú v Európe zakázané. Netradičnú výnimku majú aj komorské aerolinky Air Services Comores. Povolený prelet a pristátie v Európe má len lietadlo D6-CAM.

Zdroj úvodnej foto: Shutterstock/ Nieuwland Photography


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre

Hana je z Bratislavy, kde vyštudovala žurnalistiku. Vyskúšala si život vo Varšave ako študent médií a v Berlíne ako redaktor v online magazíne. Pracovné skúsenosti ju zaviali do cestovného ruchu a tam sa doteraz cíti ako doma. Miluje víkendové city breaky po európskych destináciách, ale aj exotiku.

Hore