Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Nastal čas poriadne si oddýchnuť: Zažite to najlepšie z kúpeľov v Česku

Nastal čas poriadne si oddýchnuť: Zažite to najlepšie z kúpeľov v Česku

Nechajte sa rozmaznávať v krásnom prírodnom prostredí. Úžasné zážitky na vás čakajú vo wellness a kúpeľoch v Českej republike. Kedy naposledy ste si naozaj oddýchli? Nie doma na gauči alebo u kaderníčky. Skrátka naozaj vypli, aspoň na pár dní zahodili všetky starosti za hlavu, sústredili sa len na seba a užívali si blahodárne procedúry. Ak márne tápete v pamäti a váš posledný relaxačný zážitok bola expres pedikúra počas obedňajšej pauzy či pohárik whisky na dobrú noc, možno je čas sa zamyslieť nad návštevou niektorého z miest, kde je relaxácia na dennom poriadku. Kde budete stredobodom všetkého vy a vaša telesná i duševná pohoda, odkiaľ budete odchádzať naozaj oddýchnutí, o starosti ľahší a dobití energiou.

Reklama

Dlhoročné české tradície aj svetové procedúry

Takéto miesta naozaj existujú a čo viac, nemusíte za nimi cestovať ďaleko. Kúpeľmi a wellness rezortmi je totiž Česko preslávené. Už po stáročia sú tu známe účinky liečebných prameňov, rašelinísk, čistého vzduchu a, samozrejme, umu českých liečiteľov a lekárov. Mnohí z nich pomohli k vzniku svetovo uznávaných techník, ktoré sa používajú dodnes. Okrem tradičných kúpeľov sa v Česku darí tiež ich mladším kolegom – wellness rezortom, ktoré často čerpajú inšpiráciu nielen v tradičných kúpeľných procedúrach, ale aj v prepojení s alternatívnymi náukami. Napríklad často s koreňmi v indickej ajurvéde, ktorú môžu návštevníci spojiť s jogou, meditáciou, saunou, masážami, kozmetickým ošetrením či aktivitami v prírode.

Kúpele ako riešenie na postcovidový syndróm a posilnenie imunity

Kúpele dnes hrajú nezanedbateľnú úlohu aj v liečení a rehabilitácii pacientov s postcovidovým syndrómom. Tí sa aj po vyliečení často stretávajú s problémami dýchacích ciest, psychiky a pohybového aparátu. České kúpele sú vhodným a efektívnym riešením aj v tomto prípade.

Mnohé z wellness rezortov i tradičných kúpeľov v Česku prispôsobujú ponuku procedúr nielen ľuďom, ktorí koronavírus prekonali, ale aj tým, ktorí chcú posilniť svoju imunitu a využiť ich ako prevenciu. K jednému i druhému prispieva tiež zdravý životný štýl, starostlivosť o telo či priestor na odpočinok. To všetko a omnoho viac nájdete v pestrej ponuke kúpeľov u našich susedov.

To NAJ z českých kúpeľov:

Najstaršie kúpele – navštevoval ich aj Beethoven

Najstaršími českými kúpeľmi sú tie, ktoré nájdete v Tepliciach neďaleko Krušných hôr. Už český názov mesta napovedá, o čom bude reč. Tunajší teplý prameň ľudia využívajú od nepamäti, možno už okolo prelomu storočí. Teplice ako mesto boli založené v 12. storočí a kláštor v meste využíval na liečbu aj termálne pramene. Kúpele ako miesto na odpočinok, liečbu a relax zažili veľký rozmach v 19. storočí. Vtedy sa Teplice dostali do stredu spoločenského života Európy. Navštevoval ich ruský cár Alexander, rodina rakúskeho cisára aj samotný Beethoven či básnik Goethe. Ak vás trápia problémy pohybového aparátu, teplické kúpele sú tu pre vás. V kúpeľoch v Tepliciach nájdete dom pomenovaný práve po svetoznámom skladateľovi – Beethovenov dom. Tu sa nachádza Thermalium, komplex najväčších a najteplejších bazénov s čisto termálnou vodou v Čechách. Zloženie prameňa pomáha predchádzať osteoporóze, pomáha oddialiť zmeny v kĺboch a posilňuje pohybovú kondíciu.

Najmladšie kúpele – liečenie v krásnom prostredí

Reč bola zatiaľ o najstarších kúpeľoch, poďme sa pozrieť teda aj na tie najmladšie. Sú nimi Lednice na južnej Morave. Status kúpeľov získala tunajšia liečebňa v roku 2017. Na liečbu používajú jódobrómovú prírodnú vodu, ktorá blahodárne pôsobí na pohybový a obehový systém, na neurologické choroby, ale aj gynekologické problémy a stavy po popáleninách kože. Kúpele Lednice sú síce mladé a malé, ale južná Morava toho ponúka toľko, že nebudete vedieť, kam sa skôr vybrať. Začať môžete napríklad prehliadkou Lednického zámku alebo neďalekých Valtíc.

Kúpele, ktoré poznajú po celom svete

Karlove Vary pravdepodobne poznáte. Západočeské Karlove Vary sú uznávanými kúpeľmi nielen v Českej republike, ale i na celom svete. Sú preto najznámejšími českými kúpeľmi. Boli založené už v stredoveku, no svoju slávu dosiahli v 19. storočí. Srdcom kúpeľov je Vřídelní kolonáda a prameň Vřídlo, vystrekujúci az do výšky 12 metrov. So svojimi 73°C je tiež najteplejším prameňom v celom Česku. Dokopy tu nájdete 15 teplých prameňov. Okrem pozitívneho vplyvu minerálnej vody na celý tráviaci trakt a pohybové ústrojenstvo podporuje pitná kúra čistenie organizmu.

Najstaršie radónové kúpele – objavila ich Skłodowská

Kúpele Jáchymov nájdete v západných Čechách. Pýšia sa jedným zaujímavým naj. Ide totiž o najstaršie radónové kúpele na svete. Označujú sa tak od roku 1906. K využívaniu radónu v medicíne viedli objavy Marie Curie Skłodowskej, dvojnásobnej držiteľky Nobelovej ceny, ktorá tu nejaký čas pôsobila. Unikátnym zdrojom tohto prírodného bohatstva v Jáchymove je baňa zo 16. storočia, ktorá je dodnes funkčná a z ktorej sa čerpá voda pre kúpele. Liečba má protizápalový účinok a prináša pacientom úľavu od dlhodobých bolestí.

Najvyššie položené kúpele s najčistejším vzduchom

Tak za tými sa musíte vydať na Moravu, konkrétne do pohoria Jeseníky. Obec Karlova Studánka leží v nadmorskej výške 800 metrov v malebnom údolí rieky Bílá Opava. Kúpele obklopené horskou prírodou sa pýšia najčistejším vzduchom v strednej Európe. Celkovú atmosféru dotvárajú zrubové kúpeľné budovy. Patrí im aj jedno české naj. Sú totiž najmenšími kúpeľmi. Karlova Studánka má len približne 250 stálych obyvateľov. K prírodným liečivým zdrojom tu patrí okrem podnebia tiež prírodný oxid uhličitý a minerálna voda, ktorá slúži na prípravu uhličitých kúpeľov i rašelinových zábalov, na inhaláciu a pitie. V kúpeľoch prebieha komplexná liečba pre choroby horných dýchacích ciest, naberanie síl po onkologickej liečbe a tiež sa tu lieči vysoký krvný tlak a problémy s kĺbmi.

Posledné NAJ pre otužilcov

Po celom svete sa v priebehu zimy vyrojili tisícky otužilcov, ktorí svoju imunitu podporujú studeným kúpeľom. Patríte medzi nich? Pokiaľ áno, nevynechajte Mariánské Lázně v západných Čechách. Pramene tu majú medzi 7 a 10 °C. Zároveň sú Mariánské Lázně druhými najväčšími českými kúpeľmi. Boli založené začiatkom 19. storočia v údolí, kde vyviera množstvo výborných liečivých prameňov. Priamo v areáli kúpeľov ich vyviera 40 a v najbližšom okolí takmer 100. Lieči sa tu široká škála chorôb, od pohybového ústrojenstva, obličiek, dýchacích ciest až po metabolické, gynekologické ochorenia aj tráviace ústrojenstvo.

Ako si vybrať tie pravé kúpele? Skúste to podľa kraja

Česko máme na dosah ruky a mnohí sa tam radi vraciame aj každý rok. Naši susedia ponúkajú nielen krásne kultúrne pamiatky, očarujúcu prírodu, ale aj povestné skvelé pivo a nekonečné možnosti zábavy. Ak ste sa rozhodli, že tentokrát vycestujete do Českej republiky za unikátnymi liečivými kúpeľmi alebo jednoducho za oddychom vo wellness, ľutovať určite nebudete.

Ponúk kúpeľov, ako ste si už možno všimli, je toľko, že môže byť naozaj ťažké si vybrať. Zamerať sa preto môžete napríklad aj na jednotlivé kraje a ich prednosti. Niektoré z nich ste možno ešte nenavštívili, alebo by ste si to radi zopakovali. Relaxačný pobyt spojte s prebádaním krásneho okolia. Tu je krátky prehľad:

 • Zlínsky kraj: Liečebné a relaxačné pobyty v Zlínskom kraji lákajú do krásnej prírody Hostýnských a Vizovických vrchov. Najväčším kúpeľným mestom sú tu Luhačovice.
 • Moravskosliezsky kraj: Práve tu sa nachádzajú najvyššie položené horské kúpele Karlova Studánka. Okrem toho sa oplatí navštíviť aj Lázně Darkov a sanatórium Klimkovice.
 • Stredná Morava a Jesenicko: Tu nájdete veľké množstvo zdravotných procedúr, minerálnych prameňov a relaxačných centier. V Jesenicku s úžasným čistým horským vzduchom pôsobil slávny „vodný doktor“ Priessnitz, ktorý na vlastnej koži zažil liečivé účinky vodoliečby. V Priessnitzových kúpeľoch nájdete aj európsku raritu – vonkajší Balneopark, ktorý nadväzuje na tradičné vodoliečebné metódy a rozvíja filozofiu liečby vodou, slnkom a pohybom.
 • Karlovarský kraj: Srdce českých kúpeľov, kam sa za odpočinkom a uzdravením vydávajú návštevníci zo všetkých kontinentov.
 • Královohradecký kraj: Tu nájdete hneď štyri mestá s kúpeľným statusom – Janské Lázně, Lázně Bělohrad, Velichovky a Náchod. Celosvetový ohlas zaznamenali Janské Lázně začiatkom 20. storočia, a to úspešnou liečbou následkov detskej obrny. Lázně Bělohrad sa zasa ako prvé v Európe pýšia certifikátom kvality EUROPESPAmed©, ktorý udeľuje Európsky zväz kúpeľov.
 • Vysočina: Hoci je Vysočina jedným z mála regiónov v Česku, kde liečebné kúpele nenájdete, vieme, prečo sem určite budete chcieť prísť – skvelé wellness hotely. Nechajte sa rozmaznávať v rezorte Svatá Kateřina prostredníctvom východných terapií. Ak hľadáte skutočnú romantiku, zavítajte do hotela Valeč či Chateau Herálec Boutique Hotel & Spa by L’Occitane.
 • Juhočeský kraj: Tento kraj uzdravuje nielen čerstvým vzduchom. Známe su blahodarné účinky rašelinových a slatinných kúpeľov. Tie nájdete v Třeboni, Bechyni a Vráži u Písku.
 • Stredočeský kraj: Železité, uhličité a sirnoželezité pramene tu čarujú už od stredoveku. Spoznajte na vlastnej koži účinky slatinných a parafínových zábalov, bylinných a morských kúpeľov či vodoliečbu, elektroliečbu a rehabilitačné cvičenia.
 • Plzenský kraj: Pre relax tela i duše si môžete dopriať procedúry pivných a bylinných kúpeľov. Hľadáte kúpele, ktoré naozaj ponúkajú ticho a pokoj? Vyberte si Konstantinovy Lázně ukryté v lesoch neobjaveného kúta Plzeňska. O vaše zdravie sa tu postarajú najväčšie pramene s obsahom voľného oxidu uhličitého v Česku.

Tento článok vznikol v spolupráci s CzechTourism.

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected] Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected] Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

 • Do pozornosti tiež dávame info o GreenPass aplikácii, v ktorej vieš uchovávať vakcinačný certifikát, certifikát o prekonaní Covid-19 a výsledok PCR/antigénového testu
 • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 12-krát denne
 • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
  • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
  5/5 - (2 votes)
Komentáre

Milujeme cestovanie a písanie. A tak sme to spojili a už roky vám na Pelipeckách prinášame články, cestopisy a reportáže o tom, ako šikovne precestovať celý svet. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka a Roland, ale sem-tam napíšu niečo aj naši kolegovia z Pelikána.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

PONUKA DŇA: Maurícius na 10 nocí s letenkami, 4*adults only hotelom a polpenziou za 1505€ https://t.co/2j1LEN83Q4 #dovolenky6 hodín dozadu
Zaži Dubaj zhora: 9 peckových rooftop barov https://t.co/Zecqy61FEP #cestopisy7 hodín dozadu
Poď na Maltu z Bratislavy: leť na jeseň od perfektných 34€ https://t.co/iEGVfiopr8 #cestopisy8 hodín dozadu
Za bohatou históriou a dlhými plážami: Letenky do Jordánska od 33€! https://t.co/cfrzwQJBQq #cestopisy8 hodín dozadu
Varšava z Viedne alebo Košíc od 19€! Poď za históriou a výhľadmi https://t.co/eIKSS0M3B1 #letenky8 hodín dozadu
Najlepšie mestá v Európe pre rok 2021: Istanbul je víťazom https://t.co/eufztLFgs6 #letenky8 hodín dozadu
Izrael sa od 1. novembra otvorí zaočkovaným turistom z celého sveta. Horúci Tel Aviv láka lacnými letenkami https://t.co/CEyAJXbuLc #novinky9 hodín dozadu
Ktoré krajiny môžeme navštíviť: mapa, aktuálne odporúčania a zákazy (COVID-19) https://t.co/x7NNWluw1g #novinky9 hodín dozadu
Kam môžem cestovať? S týmto rýchlym prehľadom si hneď v obraze https://t.co/7cHVIhbXek #novinky9 hodín dozadu
Koronavírus a cestovanie: kedy potrebujem test, ako lietať z Viedne/Budapešti + registrácia eHranica https://t.co/QOAvhHZqLu #novinky9 hodín dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore