Nájdeš nás aj na:

Ázia

Emiráty sú v kurze! Air Arabia opäť otvorí lacnú priamu linku z Viedne i Prahy

Emiráty sú v kurze! Air Arabia opäť otvorí lacnú priamu linku z Viedne i Prahy

Nízkonákladová letecká spoločnosť Air Arabia opätovne otvorí priame letecké spojenie z Viedne a Prahy na Blízky východ. Destinácia je naozaj zaujímavá – je ňou Sharjah, tretí najväčší emirát Spojených arabských emirátov neďaleko Dubaja. Priama linka z Viedne poletí 4-krát týždenne od 15. októbra tohto roku, z Prahy s rovnakou intenzitou – avšak skôr, už od 22. septembra 2021.

Reklama

Letový poriadok novej linky Air Arabia

Viedeň (VIE) – Sharjah (SHJ) – Viedeň (VIE)

 • od 15.10.21 do 30.10.21 (letný letový poriadok)
 • každú stredu a nedeľu VIE 21:45-05:25+1, SHJ 16:40-20:55 VIE
 • každý piatok a sobotu VIE 12:35-20:15, SHJ 07:30-11:45 VIE
 • od 31.10.21 do 26.3.22 (zimný letový poriadok)
 • každú stredu a nedeľu VIE 20:55-05:30+1, SHJ 16:40-20:05 VIE
 • každý piatok a sobotu VIE 11:45-20:20 SHJ 07:30-10:55 VIE

Praha (PRG) – Sharjah (SHJ) – Praha (PRG)

 • od 22.9.21 do 30.10.21 (letný letový poriadok)
 • každú stredu a sobotu PRG 21:40-05:50+1, SHJ 15:50-20:30 PRG
 • každý štvrtok a nedeľu PRG 12:50-21:00, SHJ 07:25-12:05 PRG
 • od 31.10.21 do 26.3.22 (zimný letový poriadok)
 • každú stredu a sobotu PRG 21:05-06:05+1, SHJ 15: 35-19:20 PRG
 • každý štvrtok a nedeľu PRG 12:00-21:00, SHJ 07: 35-11:20 PRG

Prečo letieť do Sharjah?

Sharjah sa nachádza na pobreží Perzského a Ománskeho zálivu, severovýchodne od Abú Dhabí a blízko od obľúbeného Dubaja. Sharjah je kultúrne centrum arabského sveta, v hlavnom meste sa nachádza až dvadsať múzeí. Emirát je známy aj pre ideálne podmienky na vodné športy. Pobrežie je plné krásnych lagún a zátok.

Čo bolo kedysi nedostupnou exotikou, máte teraz úplne na skok. Aktuálne uvádzacie ceny sú fantastické, preto sa rozhodne oplatí ponuku využiť bez ohľadu na to, do ktorého emirátu máte namierené.

Ako to vyzerá na palube?

Letecká spoločnosť nás príjemne prekvapila. Čistá a uprataná paluba a príjemný personál spríjemnili celý zážitok. Celá kabína je vyskladaná zo sedadiel ekonomickej triedy, no netreba sa báť! Najväčším strašiakom pre ľudí pri cestovaní lietadlom býva častokrát osobný priestor. Napriek tomu, že ide o lowcost let, priestor na nohy aj rozostupy medzi sedačkami sú väčšie ako pri väčšine nízkonákladových letov. Rozostupy medzi sedačkami sú až 82 cm, čo je porovnateľné s rozostupom v ekonomickej triede na palube lietadiel Qatar Airways!

Čo sa týka občerstvenia, to síce v základnej cene letenky nie je, je však možné si dopredu zvoliť vyššiu tarifnú triedu a hneď pri zakúpení letenky si priplatiť za teplé jedlo a fľašu vody.

Jedlo a pitie sa, samozrejme, podáva aj na palube priamo počas letu za poplatok. Výber jedál a nápojov je pritom naozaj veľký a ceny prijateľné. Menu si môžete dokonca naštudovať aj online pred cestou.

Cena nápojov sa pohybuje okolo 2 dolárov, teplé jedlo stojí približne 7 dolárov. Platiť sa dá nielen kartou, ale aj dolármi, eurami a emirátskymi dirhamami.

Let z Viedne do Sharjah trvá približne 6 hodín. Na cestu si nezabudnite pribaliť vlastný notebook či ipad, monitory na každom sedadle nenájdete. Letecká spoločnosť má však k dispozícii vlastný „entertainment service“. Po vzlietnutí stačí prepnúť zariadenie do letového režimu, vybrať wifi SkyTime a vybrať si film, seriál či hudbu z ponuky. Niečo podobné sme si skúsili aj s Turkish Airlines na ceste z Košíc do Istanbulu.

Air Arabia je pripravená aj na prípad, ak si zabudnete vlastné slúchadlá. Na palube sa dajú dokúpiť za dva doláre.

Exotická dovolenka 3v1

Letisko Sharjah je vhodné na pobyty v samotnom emiráte Sharjah ale aj okolitých emirátoch. Obľúbené sú najmä emiráty Ras Al Khaimah aj Dubaj, vzdialené od seba len niekoľko desiatok kilometrov. Exotickú dovolenku si vďaka veľmi výhodným cenám možno zakúpiť za bezkonkurenčné ceny.

Veľmi lacné letenky do Dubaja

Zo Sharjah je to všade blízko

Je tretím najväčším emirátom, má 1,1 milióna obyvateľov a susedí s megalomanským Dubajom. Tak možno v skratke charakterizovať Sharjah (čítaj Šardžá). Prečo sa tam oplatí letieť? Čaká vás nádherné miesto, ktoré roky stojí v tieni neďalekého Dubaja. Ten je vzdialený od Sharjahu len pár minút autom a okrem toho môžete navštíviť aj obľúbený najsevernejší emirát Rás al-Chajmá.

Poďme si teda Sharjah priblížiť. My vás na suchu nenecháme a prípájame aj akciové letenky, lebo z letiska Sharjah je to len kúsok do Dubaja a Rás al-Chajmá. Plus pripájame tipy, kam zbehnúť na drink.

Dve pobrežia

Zatiaľ, čo ostatné emiráty majú len jedno, emirát Sharjah má ako jediný pobrežie v Perzskom aj Ománskom zálive.

Kultúrne centrum arabského sveta

Mesto Shajrah je hlavným mestom emirátu Sharjah a je nesmierne bohaté na návštevy múzeí najrôznejšieho typu. Medzi obľúbené patria napríklad Múzeum islamskej civilizácie, Múzeum prírodnej histórie a botaniky, Múzeum kultúrneho dedičstva, Kaligrafické múzeum a mnohé iné. Nájdete ich tu až dvadsať!

Striktné pravidlá

Sharjah považujú za najkonzervatívnejší a najprísnejší emirát. Zákon tu určuje čo si smiete a nesmiete obliecť a prijatý bol už v roku 2001. Od tej doby sa veľmi prísne kontroluje jeho dodržiavanie a platí rovnako pre domácich, aj pre turistov.

Na verejnosti, vo verejných budovách, ale aj v obchodných centrách, je mužom zakázané nosiť krátke šortky a odhalenú hruď a ramená. Ženy majú zakázané nosiť oblečenie, ktoré odhaľuje ramená, hornú časť rúk, brucho, chrbát a kolená. Navyše je zakázané aj také oblečenie, ktoré príliš podčiarkuje postavu. Kto sa nechce odhaľovať, tomu sa tu veru bude páčiť!

Na druhej strane, väčšina hotelových rezortov uplatňuje na pravidlá obliekania sa výnimku – takže v areáli hotela sa môžete obliekať tak, ako vám to je príjemné.

Ideálne podmienky na vodné športy

V emiráte Sharjah možno nájsť ideálne podmienky pre vodné športy. Pobrežie je plné krásnych lagún, zátok, prístavov s ideálnym vetrom pre surfovanie, vodné lyžovanie a ďalšie športy. Mimoriadne obľúbené je šnorchlovanie a potápanie.

Dovolenka bez alkoholu? Nie tak celkom

Predovšetkým je potrebné povedať, že striktné pravidlá emirtátu často končia za bránami luxusných hotelových rezortov. Platí to v prípade oblečenia, ale aj v prípade striktného zákazu konzumácie alkoholu. V bare v 5* hoteli Fairmont Ajman si alkohol môžete dopriať bez problémov. A komu je to málo, môže nasadnúť do taxi a vyraziť na nočný zaťah do Dubaja, kam je to asi dvadsať minút jazdy autom.

Dve dovolenky v jednom

Ako už sme spomenuli vyššie, dovolenku v Sharjahu možno veľmi príjemne spojiť aj s návštevou Dubaja, ktorý je skutočne veľmi blízko.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


 • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
  • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
  4.2/5 - (4 votes)
Komentáre

Rada cestuje a potom všetkým neprimerane dlho a stále dokola rozpráva zážitky z ciest. A ešte ľúbi životné príbehy. Taká je naša Lucka, ktorá precestovala skoro celú Južnú Ameriku a po rokoch sa vrátila späť na Slovensko.

Hore