Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Nový park vo Viedni navrhli tak, aby sa v ňom ľudia nestretli

Nový park vo Viedni navrhli tak, aby sa v ňom ľudia nestretli

Mnohé parky a verejné záhrady, ako napríklad Schönbrunn či Belvedere vo Viedni, boli kvôli karanténe uzavrené s obavami, že by sa vzdialenosti medzi ľuďmi na takýchto miestach nedodržiavali. Rakúski dizajnéri však navrhli spôsob, akým by ľudia ostali fyzicky vzdialení, no mohli si užiť prírodu.

Reklama

Architekti zo Studio Precht prišli s návrhom, ako zaplniť prázdne miesto vo Viedni a premeniť ho na park, ktorý by podporoval pravidlá tzv. social distancingu – sociálnej vzdialenosti. Jeho názov je Parc de la Distance. Dizajn bol inšpirovaný odtlačkom prsta. Park má vyzerať ako akýsi labyrint – chodníky lemované kríkmi v tvare špirály.

Architekt Christ Precht vysvetlil, ako má labyrintový park fungovať: „Každý chodník má bránu pri vchode a východe, ktorá má indiktovať, či je daná ulička voľná na prechádzku. Jedntolivé uličky sú od seba vzdialené 240 centimetrov a kríky medzi nimi sú 90 centimetrov široké.“

Zdroj foto: Studio Precht

Návštevníci netradičného parku kráčajú po štrkovom chodníku, a hoci sú vizuálne oddelení od ostatných takmer po celý čas, môžu počuť kroky zo susedných cestičiek, takže sa necítia úplne izolovaní. Môžu sa celkom ponoriť do prírody, či nahliadnuť ponad plot na záhradu. Celý čas sú v bezpečnej vzdialenosti od iných ľudí. Dizajnérske štúdio napodobnilo vlnité vzory japonskej zen záhrady až ku samotnému stredu parku s fontánou.

„Prechádzka trvá asi 20 minút a ponúka čosi celkom jedinečné pre rušné mestské časti – krátky čas samoty. Ide teda o dočasné oddelenie od verejnosti. Chvíľu na premýšľanie, meditáciu či jednoducho prechádzku v prírode,“ dodáva Precht.

Zdroj foto: Studio Precht

Hoci bol park navrhnutý priamo pre Viedeň, architekti tvrdia, že projekt môže byť adaptovaný hociktorým iným mestom a mohol by fungovať aj v časoch, keď sa nebudeme musieť od seba fyzicky vzdaľovať.

Zdroj informácií: lonelyplanet.com
Zdroj hlavnej foto: Studio Precht

Mohlo by ťa zaujímať:


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre

Hana je z Bratislavy, kde vyštudovala žurnalistiku. Vyskúšala si život vo Varšave ako študent médií a v Berlíne ako redaktor v online magazíne. Pracovné skúsenosti ju zaviali do cestovného ruchu a tam sa doteraz cíti ako doma. Miluje víkendové city breaky po európskych destináciách, ale aj exotiku.

Hore