Nájdeš nás aj na:

Novinky

Výlet mimo Zeme? Prvé komerčné vesmírne lietadlo na svete

Výlet mimo Zeme? Prvé komerčné vesmírne lietadlo na svete

Vesmírny turizmus urobil ďalší krôčik vpred. Americká spoločnosť Virgin Galactic totiž odhalila dizajn kabíny komerčnej kozmickej lode VSS Unity. Mala by byť prvá svojho druhu na svete.

Reklama

Pôvodný plán bol spustiť 90-minútové lety mimo atmosféry Zeme v roku 2020. To však zatiaľ kvôli pandémii koronavírusu nevyšlo. Nádej na skoré odštartovanie letov do vesmíru teraz opäť narástla. Spoločnosť zverejnila virtuálnu prehliadku kabíny VSS Unity.

Do kabíny sa zmestí 6 pasažierov a 2 členovia posádky. Sedadlá sú nastaviteľné a majú sa prispôsobiť každého individuálnej výške a váhe. K dispozícii budú mať cestujúci aj zabudovaný komunikačný systém, ktorý ich spojí s pilotmi. Kabína je vybavená okrúhlymi oknami, ktoré poskytnú pasažierom nezabudnuteľný výhľad na modrú planétu.

Na palube sú zakázané mobilné telefóny. Inžinieri však mysleli na všetko. Do stroja pridali 16 fotoaparátov, ktoré zachytia unikátne momenty. Ďalšie 2 kamery zachytia let na videu. Do kozmickej lode bude umiestnené tiež veľké okrúhle zrkadlo, ktoré má umožniť cestujúcim vidieť sa vo vesmíre spôsobom, aký tu ešte nebol. Pre Lonely Planet to povedal hlavný vesmírny dôstojník George Whitesides zo spoločnosti Virgin Galactic.

Whitesides potvrdil, že si pasažieri v istom momente budú môcť odopnúť bezpečnostné pásy a “polietať si” v kabíne. Mäkké povrchy a držadlá v interiéri by mali zabrániť akýmkoľvek zraneniam.

Zatiaľ sa na let do vesmíru prihlásilo 60 ľudí. Cena za cestu je 250 tisíc dolárov. Kozmická loď vyštartuje v Novom Mexiku. VSS Unity pomôže vzlietnuť väčšie lietadlo, následne sa odpojí a vydá sa na jedinečnú cestu do vesmíru.

Zdroj foto: Virgin Galactic

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

Komentáre

Hana je z Bratislavy, kde vyštudovala žurnalistiku. Vyskúšala si život vo Varšave ako študent médií a v Berlíne ako redaktor v online magazíne. Pracovné skúsenosti ju zaviali do cestovného ruchu a tam sa doteraz cíti ako doma. Miluje víkendové city breaky po európskych destináciách, ale aj exotiku.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

LIMITOVANÁ PONUKA: New York z Budapešti koncom roka za 299€! https://t.co/Royh1vRpeO13 hodín dozadu
TOP AKCIA na Tatry je späť: rezervuj pobyt na 3 noci, jednu dostaneš grátis https://t.co/jVYgZ69JDa #dovolenky15 hodín dozadu
PONUKA DŇA: 4 noci na Zakynthosi v 3*hoteli s raňajkami za 269€ https://t.co/0rd08P5Afs #dovolenky15 hodín dozadu
Slovinsko zaradilo Česko na tzv. žltý zoznam krajín – karanténa pri vstupe povinná https://t.co/D86hM3ASaR #novinky17 hodín dozadu
Seychely teraz s 5*Qatarom za peckové ceny! Letenky od 599€ https://t.co/WJhLQ26a8G #letenky18 hodín dozadu
Bangkok v top sezóne od 429€! Letíš z Viedne alebo Budapešti https://t.co/E1R4YgOmsP #letenky19 hodín dozadu
O tom, ako vznikol najfantazijnejší festival na Slovensku https://t.co/i3r6euYTzB #novinky20 hodín dozadu
Ktoré krajiny môžeme navštíviť: mapa, aktuálne odporúčania a zákazy (COVID-19) https://t.co/x7NNWluw1g #novinky20 hodín dozadu
Tipy na letné výlety pohodlne autobusom z Bratislavy za pár eur https://t.co/VBghs9cTUU #novinky20 hodín dozadu
Koronavírus a cestovanie – všetko, čo potrebuješ vedieť https://t.co/QOAvhIh2a4 #novinky20 hodín dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore