Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Veľká noc vo svete: 8 najzvláštnejších zvykov

Veľká noc vo svete: 8 najzvláštnejších zvykov

Pre niektorých najdôležitejší náboženský sviatok, pre iných je Veľká noc vyhodenie si z kopýtka. Poďte sa s nami pozrieť na netypické zvyky a oslavy z krajín po celom svete.

Reklama

Cyprus loví kusy dreva

Cyperčania hľadajú na Veľkonočný pondelok ukryté vajíčka, neskôr oslavy pokračujú lovom na vyhodené kusy dreva. Staré dvere, vyschnuté konáre a haluze potom končia na jednej veľkej kope, ktorá sa na konci dňa zapáli a dediny medzi sebou súťažia, ktorá má najväčšiu veľkonočnú vatru. Miestna polícia je počas sviatkov v plnom nasadení, aby v prípade potreby urovnávala hádky medzi skupinkami tínedžrov, ktoré sa často pohádajú na posledných kúskoch dreva.

Veľká noc

So šarkanom na Bermudy

Koľko ľudí, toľko chutí. Toto porekadlo obzvlášť platí na obyvateľov Bermúd, ktorí počas Veľkonočného pondelka púšťajú šarkany ako symbol zmŕtvychvstania Ježiša Krista. Nie sú to však žiadne obyčajné šarkany, ale vlastné výtvory miestnych s jedinečnými tvarmi a motívmi, ktoré sa vyrábajú špeciálne pre túto udalosť. Na konci dňa sú vyhlásení víťazi v najrôznejších kategóriách. A ďalší rok všetci skúšajú šťastie znova, s novými, ešte nápaditejšími výtvormi.

Veľká noc

Nórsko oslavuje kriminálkami

V Nórsku sa oslavuje Veľká noc naozaj netradične – celé rodiny pozerajú a čítajú kriminálky. Večer si všetci sadnú k jednému stolu a snažia sa uhádnuť, ktorá z postáv je vrahom. Nóri milujú veľkonočné morbídne príbehy, a keďže je po nich počas sviatkov značný dopyt, vydavateľstvá aj televízie prispôsobili svoje kihy a programy tak, aby tie zožali čo najväčší úspech.

Vydávajú sa limitované edície detektívnych románov a poväčšinou sa vysielajú iba filmy a seriály s vraždami v nich. Už týždeň pred sviatkami vychádzajú špeciálne mini-komiksy s tajomnými vraždami, ktorých koniec je jasný až počas Veľkonočného pondelka.

Veľká noc

Fíni majú trávu, a dostatočne vysokú!

Fíni sú extrémne trpezlivý národ, o čom svedčí aj ich tradičná veľkonočná aktivita. Pár dní pred sviatkami zasadia do sviatočných kelímkov trávu a sledujú, ako rastie. Do Veľkonočného pondelka by mala byť tráva aspoň tak vysoká, aby mohol do nej veľkonočný zajac ukryť vajíčka, sladkosti a darčeky. Okrem Veľkej noci týmto zvykom Fíni pripomínajú aj príchod jari.

Veľká noc

Francúzska extravagantnosť je skvelá

Ak si myslíte, že v krajine galského kohúta nosí darčeky veľkonočný zajac, mýlite sa. To by bola podľa Francúzov nuda. Sviatky začínajú “Tichou sobotou,” kedy vo francúzskych kostoloch prestanú zvoniť zvony, aby pripomenuli Ježišovu smrť. Všetky zvony v krajine opustia kostolné veže, aby navštívili pápeža v Ríme a c estou naspäť zanechávajú deťom veľkonočné vajíčka a sladkosti. Ďalší deň ich počuť znova.

Veľká noc

Korfu rozbíja nádoby

Počas Veľkej soboty ľudia na Korfu vyhadzujú z okna veľké hlinené nádoby, riady, hrnce a džbány, ktoré končia na zemi, pod oknami, a rozbité na márne kúsky. Podľa miestnych je táto tradícia symbolom začiatku niečoho nového, a koniec starého. Zbavujú sa starých a nepotrebných vecí preto, aby oslávili novú úrodu, žatvu, ku ktorej sa hodia nové riady. Okrem toho Gréci tak oslavujú aj príchod jari.

Veľká noc

Sicíliu ovládnu diabolské masky

V sicílskom mestečku Prizzi miestni pochodujú vo veľkých róbach a tváre si zakrývajú pozinkovanými diabolskými maskami. Naobliekaní diabli celý deň naháňajú “duše” po meste a nútia ich, aby im platili za nápoje. Na konci dňa diablov už tradične zaháňajú Panna Mária a Ježiš Christus, a namiesto nich posielajú do mestečka anjelov.

Veľká noc

Zdroj fotografie: Lucky Team Studio / Shutterstock.com

Filipínčania dobrovoľne trpia

Na Filipínach sa oslavuje Veľká noc doslova. Miestni mladíci sa na Veľký piatok dobrovoľne dávajú pribiť na kríže, bičujú sa, alebo inak trýznia, aby odčinili hriechy, ktoré vykonali počas celého roka. Cirkev oslavy na Filipínach odsudzuje a bojuje proti nim aj miestna vláda. Keďže však ukrižovanie mladíkom zakázať nemôžu, záchranári im po oslavách bezplatne očisťujú rany.

Veľká noc

Zdroj fotografie: Tony Magdaraog / Shutterstock.com

Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodila dcérka Eliška.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Idete domov z Chorvátska cez Slovinsko? Na toto si dajte pozor https://t.co/IA9VGeWF6U #novinky2 hodiny dozadu
Prví cestujúci dnes odleteli z Bratislavy na Malorku a Korfu https://t.co/XPDvZ2ijpS #letenky12 hodín dozadu
Letisko Heathrow chce testovať na COVID-19. Slováci tým môžu obísť karanténu https://t.co/2aCIGul0PZ12 hodín dozadu
Nemohla letieť kvôli COVID-19, Qatar Airways jej poslali refund 20 miliónov dolárov https://t.co/vqCZhr1oWr #novinky13 hodín dozadu
Dubaj sa dnes otvoril turistom. Emiráty vyžadujú test, appku aj poistenie https://t.co/CPr5HnU6dI #letenky13 hodín dozadu
V tejto talianskej dedinke si môžeš užiť dovolenku zdarma https://t.co/5IV9q8qHZf #novinky1 deň dozadu
Aktualizované: Bali sa otvorí turistom už od septembra októbra. Zavedie špeciálne podmienky pre hotely https://t.co/ESIPbVznbs #novinky1 deň dozadu
Cestovateľský semafor pre Slovákov zozelenel, Čechov škrtli piati susedia https://t.co/A7YetA9IWY #novinky1 deň dozadu
Oplatí sa poistenie počas pandémie? Zväčša kryje liečebné náklady, nie však karanténu https://t.co/SKixQjdqcP #novinky1 deň dozadu
Mala to byť svadobná cesta. Ich pobyt v Južnej Amerike sa kvôli korone trocha natiahol https://t.co/1YHWbdDPwg #cestopisy2 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore