Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Veľká noc vo svete: 8 najzvláštnejších zvykov

Veľká noc vo svete: 8 najzvláštnejších zvykov

Pre niektorých najdôležitejší náboženský sviatok, pre iných je Veľká noc vyhodenie si z kopýtka. Poďte sa s nami pozrieť na netypické zvyky a oslavy z krajín po celom svete.

Reklama

Cyprus loví kusy dreva

Cyperčania hľadajú na Veľkonočný pondelok ukryté vajíčka, neskôr oslavy pokračujú lovom na vyhodené kusy dreva. Staré dvere, vyschnuté konáre a haluze potom končia na jednej veľkej kope, ktorá sa na konci dňa zapáli a dediny medzi sebou súťažia, ktorá má najväčšiu veľkonočnú vatru. Miestna polícia je počas sviatkov v plnom nasadení, aby v prípade potreby urovnávala hádky medzi skupinkami tínedžrov, ktoré sa často pohádajú na posledných kúskoch dreva.

Veľká noc

So šarkanom na Bermudy

Koľko ľudí, toľko chutí. Toto porekadlo obzvlášť platí na obyvateľov Bermúd, ktorí počas Veľkonočného pondelka púšťajú šarkany ako symbol zmŕtvychvstania Ježiša Krista. Nie sú to však žiadne obyčajné šarkany, ale vlastné výtvory miestnych s jedinečnými tvarmi a motívmi, ktoré sa vyrábajú špeciálne pre túto udalosť. Na konci dňa sú vyhlásení víťazi v najrôznejších kategóriách. A ďalší rok všetci skúšajú šťastie znova, s novými, ešte nápaditejšími výtvormi.

Veľká noc

Nórsko oslavuje kriminálkami

V Nórsku sa oslavuje Veľká noc naozaj netradične – celé rodiny pozerajú a čítajú kriminálky. Večer si všetci sadnú k jednému stolu a snažia sa uhádnuť, ktorá z postáv je vrahom. Nóri milujú veľkonočné morbídne príbehy, a keďže je po nich počas sviatkov značný dopyt, vydavateľstvá aj televízie prispôsobili svoje kihy a programy tak, aby tie zožali čo najväčší úspech.

Vydávajú sa limitované edície detektívnych románov a poväčšinou sa vysielajú iba filmy a seriály s vraždami v nich. Už týždeň pred sviatkami vychádzajú špeciálne mini-komiksy s tajomnými vraždami, ktorých koniec je jasný až počas Veľkonočného pondelka.

Veľká noc

Fíni majú trávu, a dostatočne vysokú!

Fíni sú extrémne trpezlivý národ, o čom svedčí aj ich tradičná veľkonočná aktivita. Pár dní pred sviatkami zasadia do sviatočných kelímkov trávu a sledujú, ako rastie. Do Veľkonočného pondelka by mala byť tráva aspoň tak vysoká, aby mohol do nej veľkonočný zajac ukryť vajíčka, sladkosti a darčeky. Okrem Veľkej noci týmto zvykom Fíni pripomínajú aj príchod jari.

Veľká noc

Francúzska extravagantnosť je skvelá

Ak si myslíte, že v krajine galského kohúta nosí darčeky veľkonočný zajac, mýlite sa. To by bola podľa Francúzov nuda. Sviatky začínajú “Tichou sobotou,” kedy vo francúzskych kostoloch prestanú zvoniť zvony, aby pripomenuli Ježišovu smrť. Všetky zvony v krajine opustia kostolné veže, aby navštívili pápeža v Ríme a c estou naspäť zanechávajú deťom veľkonočné vajíčka a sladkosti. Ďalší deň ich počuť znova.

Veľká noc

Korfu rozbíja nádoby

Počas Veľkej soboty ľudia na Korfu vyhadzujú z okna veľké hlinené nádoby, riady, hrnce a džbány, ktoré končia na zemi, pod oknami, a rozbité na márne kúsky. Podľa miestnych je táto tradícia symbolom začiatku niečoho nového, a koniec starého. Zbavujú sa starých a nepotrebných vecí preto, aby oslávili novú úrodu, žatvu, ku ktorej sa hodia nové riady. Okrem toho Gréci tak oslavujú aj príchod jari.

Veľká noc

Sicíliu ovládnu diabolské masky

V sicílskom mestečku Prizzi miestni pochodujú vo veľkých róbach a tváre si zakrývajú pozinkovanými diabolskými maskami. Naobliekaní diabli celý deň naháňajú “duše” po meste a nútia ich, aby im platili za nápoje. Na konci dňa diablov už tradične zaháňajú Panna Mária a Ježiš Christus, a namiesto nich posielajú do mestečka anjelov.

Veľká noc

Zdroj fotografie: Lucky Team Studio / Shutterstock.com

Filipínčania dobrovoľne trpia

Na Filipínach sa oslavuje Veľká noc doslova. Miestni mladíci sa na Veľký piatok dobrovoľne dávajú pribiť na kríže, bičujú sa, alebo inak trýznia, aby odčinili hriechy, ktoré vykonali počas celého roka. Cirkev oslavy na Filipínach odsudzuje a bojuje proti nim aj miestna vláda. Keďže však ukrižovanie mladíkom zakázať nemôžu, záchranári im po oslavách bezplatne očisťujú rany.

Veľká noc

Zdroj fotografie: Tony Magdaraog / Shutterstock.com

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodila dcérka Eliška.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

PONUKA DŇA: Tenerife v júni s letenkami a 4*hotelom za 486€ https://t.co/4NvUyaU3m0 #dovolenky3 hodiny dozadu
Cestovanie na Srí Lanku: podmienkou k vstupu je test a ubytovanie v hoteli Level 1 na prvé dva týždne https://t.co/znFyZQQ2BN #novinky4 hodiny dozadu
Najlacnejší PCR test: v Bratislave sa objednáš už od 37€ https://t.co/k5Fap3WeMP #novinky7 hodiny dozadu
Bari, Catania, Alicante. V lete 2021 objav autentické kúty Talianska a Španielska (letenky od 23€) https://t.co/Ct4I6M3LSR #cestopisy7 hodiny dozadu
Taliansko uvoľní opatrenia. Otvoria sa múzeá a povolené budú aj koncerty https://t.co/9gnqckniPt #letenky7 hodiny dozadu
Dnes oslavujeme Deň Zeme. Ktoré krajiny sú najzelenšie? https://t.co/9BAAy75V4W #cestopisy8 hodiny dozadu
Cestovať sa dá bezpečne aj počas pandémie: Adriana sa vybrala za vodnými športmi do Portugalska a Egypta https://t.co/jb470zuJ7V #cestopisy8 hodiny dozadu
Letenky do úchvatného Neapolu od 23€ aj na leto https://t.co/GF5k4h3zoP #letenky8 hodiny dozadu
Letné Porto za výbornú cenu od 42€ (priame lety z Viedne)! https://t.co/1mb7GGawfg #letenky8 hodiny dozadu
Lisabon v júni z Viedne spiatočne za 26€? WOW! Rezervuj teraz https://t.co/KRbuGr1D1H #letenky1 deň dozadu

Odporúčame tiež:

Reklama
Reklama
Hore