Nájdeš nás aj na:
velkonocny ostrov

Cestopisy

Veľkonočný ostrov: 6 vecí, ktoré si o ňom nevedel(a)

Veľkonočný ostrov: 6 vecí, ktoré si o ňom nevedel(a)

Veľkonočný ostrov alebo aj Rapa Nui je magické miesto plné tajomstiev a záhad. Historici a vedci strávili desaťročia snahou porozumieť geológii a kultúre ostrova. Objektom záujmu boli po mnohé roky aj dnes už známe sochy moai, ktoré postavili raní ľudia z Rapa Nui. Ako sa sochy dostali na svoje miesto, odkiaľ pochádza meno ostrova a prečo ho vlastne všetci dnes poznáme?

Reklama

1. Veľkonočný ostrov nie je jeho jediné meno

Keď holandský admirál Jacob Roggeveen prišiel ako prvý Európan na vzdialený Veľkonočný ostrov v roku 1722, nazval ho Paasch-Eyland (Veľkonočný ostrov po holandsky). Názov pôvodného obyvateľstva pre ostrov je Rapa Nui, existuje však aj starší – Te Pito O Te Henua (Svetová loď). Podľa istej teórie vznikol názov Rapa Nui v polovici 19. storočia, keď peruánski otrokári prirovnali ostrov k ostrovu Rapa vo Francúzskej Polynézii.

velkonocny ostrov

2. Najvzdialenejší obývaný ostrov

Veľkonočný ostrov leži v juhovýchodnom Tichom oceáne, asi 3800 kilometrov od najbližšieho pobrežia – Čile. Patrí k najvzdialenejším obývaným ostrovom na svete. Hoci je územím Čile, trvá asi 5 hodín, kým sa naň odtiaľ dostaneš. Najkratší let je 5 hodín zo Santiaga. Dostaneš sa sem aj z Tahiti, let trvá 7 hodín. Veľkonočný ostrov nemá žiadny prístav, takže jediná cesta vedie oblakmi. Odmenou za ďalekú strastiplnú cestu je pokoj a ticho, minimálne znečistenie a jedny z najčistejších oceánskych vôd na svete. Viditeľnosť pod hladinou v okolí ostrova je do hĺbky 50-60 metrov. Takže ti asi ani nemusíme hovoriť, ako parádne by si si tu zašnorchloval(a).

3. Kedysi na Veľkonočnom ostrove žili tisíce ľudí

Legenda hovorí, že nebojácny náčelník Hotu Matu’a viedol svojich ľudí na Veľkonočný ostrov niekedy pred 800 až 1700 rokmi. Títo ľudia pochádzali z mytologického polynézskeho ostrova Hiva (dnes ostrovy Marquesas) a na ostrov sa vydali na obrovských kanoe. Začali tu pestovať banány, cukrovú trstinu, chovať sliepky, a to všetko ďaleko od ostatných civilizácií. Až pokiaľ ostrov neobjavili Európania. Podľa historikov žili na Veľkončnom ostrove tisíce ľudí mnohé roky. V dôsledku civilizačných vojen, epidémií, otrokárstva, hladomoru a deforestácií ich bolo v roku 1877 už len 111. Dnes na ostrove žije približne 8 000 obyvateľov a takmer polovica z nich sa považuje za domorodých Rapa Nui.

velkonocny ostrov
Zdroj: Shutterstock/FCG

4. Najväčšiu sochu moai môžeš vidieť aj na Google maps

Asi najikonickejším elementom Veľkonočného ostrova sú obrovské kamenné sochy moai. Reprezentujú tváre uctievaných predkov. Všetky sa pozerajú smerom od pobrežia na pevninu, čo predstavuje symbol ochrany pre všetkých na ostrove. Pôvodne tu stáli tisícky týchto sôch. V rokoch 1700 však boli na ostrove občianske vojny medzi obyvateľmi Rapa Nui. Bojovali o vzácne zdroje, pričom strhli aj sochy svojich predstaviteľov. Niektoré sochy moai ukradli zberatelia predtým, ako bol ostrov pridaný na zoznam UNESCO v roku 1995. Najväčšia zo sôch moai je dokonca viditeľná na Google Earth. K sochám moai sa viaže množstvo teórií a legiend. Pôvodne boli nazvané „hlavy Veľkonočného ostrova“. V roku 1914 však archeológovia našli ich telá zakopané pod zemou.

velkonocny ostrov socha moai

5. Ako dokázali pôvodní obyvatelia preniesť obrovské sochy na ostrov?

Už sme si povedali, že sochy moai sú naozaj majestátne a veľké. Kamennými dlátami ich vytesali ostrovania zo stuhnutého sopečného popola zo sopečného krátra Rano Raraku. Ako sa však dostali na Veľkonočný ostrov? Nikto si nie je istý. Priemerná výška sochy moai je 4 metre, šírka 1,6 metrov a váha 12,5 ton – takže jedno isté je, presúvanie sôch na vzdialenosť 18 kilometrov musela to byť neuveriteľná makačka. Niektoré teórie hovoria, že ostrovania použili kombináciu lán, valčekov a drevených saní. V roku 2011 sa tým zaoberali vedci a dokázali, že 18 ľudí by mohlo premiestni5 5-tonovú sochu s troma lanami a trochou tréningu.

6. Festival Tapati Rapa Nui

Obyvatelia Veľkonočného ostrova oslavujú svoju kultúru každý rok festivalom Tapati Rapa Nui. Koná sa prvé dva februárové týždne a spájajú sa s nim tradičné aktivity ako vyrezávanie dreva a hra na unikátnom 8-strunovom plochom ukulele. Počas festivalu sa ostrov rozdelí na dva tímy. Oba majú na čele kráľovnú a kráľovná víťazného tímu je následne korunovaná Kráľovnou ostrova po zvyšok roka. Celý festival je úžasné podujatie a skvelý čas, kedy Rapa Nui navštíviť.

Zdroj informácií: The Real World


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (3 votes)
Komentáre

Hana je z Bratislavy, kde vyštudovala žurnalistiku. Vyskúšala si život vo Varšave ako študent médií a v Berlíne ako redaktor v online magazíne. Pracovné skúsenosti ju zaviali do cestovného ruchu a tam sa doteraz cíti ako doma. Miluje víkendové city breaky po európskych destináciách, ale aj exotiku.

Hore