Nájdeš nás aj na:

Novinky

Čím ste vyššie, tým ubieha čas rýchlejšie, dokázali v observatóriu Tokyo Skytree

Čím ste vyššie, tým ubieha čas rýchlejšie, dokázali v observatóriu Tokyo Skytree

Nejde o žiaden prvoaprílový žart ani hoax priatelia. Japonský tím vedcov skutočne preukázal, že čas v observatóriu Tokyo Skytree – približne 450 metrov nad morom – prejde za jeden deň o 4 nanosekundy rýchlejšie ako na úrovni zeme. Zdá sa vám to málo? V skutočnosti ide o prevratný objav a potvrdenie teórie jedného z najväčších vedcov všetkých čias.

Reklama

Interstellar a Albert Einstein

Zistenie je založené na „optických mriežkových hodinách“, ktoré vychádzajú z extrémne presnej synchronizácie (iba jedna sekunda každých 16 miliárd rokov). Vďaka týmto hodinám sa japonským vedcom podarilo dokázať všeobecnú teóriu relativity Alberta Einsteina. Tá hovorí, že hodiny v silnom gravitačnom poli budú pomalšie ako tie v poli so slabšou gravitáciou. Aj vy ste si pri tejto vete spomenuli na film Interstellar? 😉

Výsledok výskumu, ktorý viedol Hidetoshi Katori z výskumného ústavu kvantového metrologického laboratória Riken a Tokijskej univerzity vyšiel 6. apríla v online vedeckom časopise Nature Photonics. Začali ho realizovať ešte v októbri 2018.

Tímu vedcov sa podarilo miniaturizovať optické mriežkové hodiny tak, aby sa stali prenosnými, pričom jedny hodiny umiestnili vo výške 456,3 metrov nad morom a druhé 3,6 metrov nad morom na 634-metrovú štruktúru najvyššej vysielacej veže na svete.

Práca vedcov týmto dôkazom nekončí. Hodiny a spomínaná technológia majú v budúcnosti pomôcť na miestach, kde sa nachádzajú aktívne sopky a tiež podmorské trhliny – môžu poslúžiť na štúdium nepatrných pohybov zemského povrchu spôsobených zemetraseniami alebo sopečnými erupciami.

Hodiny, ktoré merajú čas na základe „vibrácií početných atómov stroncia v laserom generovanej optickej mriežke“ sú takmer 1 000-krát presnejšie ako súčasné medzinárodné hodiny na meranie času založené na vibráciách atómov cézia. Spomínaná technológia dokáže nerušene fungovať a neovplyvňujú ju zmeny teploty, vibrácie či elektromagnetické polia.

Vykonanie testu Einsteinovej teórie vyžaduje buď veľmi presné hodiny, alebo veľký výškový rozdiel. Mimo laboratória doteraz najlepšie testy vykonávali satelity vo výškach, ktoré sú od seba vzdialené tisíce kilometrov.

Vedec Katori uviedol, že japonská štúdia preukázala presnosť „porovnateľnú s najlepšími vesmírnymi meraniami“. Japantimes.com hovorí o veľkom úspechu, mnohí kolegovia z vedeckej obce navrhujú Hidetoshiho Katoriho k zisku Nobelovej ceny.

Odporúčame:


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (1 vote)
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodili dcérka Eliška a Nina.

Hore