Nájdeš nás aj na:

Novinky

Čím ste vyššie, tým ubieha čas rýchlejšie, dokázali v observatóriu Tokyo Skytree

Čím ste vyššie, tým ubieha čas rýchlejšie, dokázali v observatóriu Tokyo Skytree

Nejde o žiaden prvoaprílový žart ani hoax priatelia. Japonský tím vedcov skutočne preukázal, že čas v observatóriu Tokyo Skytree – približne 450 metrov nad morom – prejde za jeden deň o 4 nanosekundy rýchlejšie ako na úrovni zeme. Zdá sa vám to málo? V skutočnosti ide o prevratný objav a potvrdenie teórie jedného z najväčších vedcov všetkých čias.

Reklama

Interstellar a Albert Einstein

Zistenie je založené na „optických mriežkových hodinách“, ktoré vychádzajú z extrémne presnej synchronizácie (iba jedna sekunda každých 16 miliárd rokov). Vďaka týmto hodinám sa japonským vedcom podarilo dokázať všeobecnú teóriu relativity Alberta Einsteina. Tá hovorí, že hodiny v silnom gravitačnom poli budú pomalšie ako tie v poli so slabšou gravitáciou. Aj vy ste si pri tejto vete spomenuli na film Interstellar? 😉

Výsledok výskumu, ktorý viedol Hidetoshi Katori z výskumného ústavu kvantového metrologického laboratória Riken a Tokijskej univerzity vyšiel 6. apríla v online vedeckom časopise Nature Photonics. Začali ho realizovať ešte v októbri 2018.

Tímu vedcov sa podarilo miniaturizovať optické mriežkové hodiny tak, aby sa stali prenosnými, pričom jedny hodiny umiestnili vo výške 456,3 metrov nad morom a druhé 3,6 metrov nad morom na 634-metrovú štruktúru najvyššej vysielacej veže na svete.

Práca vedcov týmto dôkazom nekončí. Hodiny a spomínaná technológia majú v budúcnosti pomôcť na miestach, kde sa nachádzajú aktívne sopky a tiež podmorské trhliny – môžu poslúžiť na štúdium nepatrných pohybov zemského povrchu spôsobených zemetraseniami alebo sopečnými erupciami.

Hodiny, ktoré merajú čas na základe „vibrácií početných atómov stroncia v laserom generovanej optickej mriežke“ sú takmer 1 000-krát presnejšie ako súčasné medzinárodné hodiny na meranie času založené na vibráciách atómov cézia. Spomínaná technológia dokáže nerušene fungovať a neovplyvňujú ju zmeny teploty, vibrácie či elektromagnetické polia.

Vykonanie testu Einsteinovej teórie vyžaduje buď veľmi presné hodiny, alebo veľký výškový rozdiel. Mimo laboratória doteraz najlepšie testy vykonávali satelity vo výškach, ktoré sú od seba vzdialené tisíce kilometrov.

Vedec Katori uviedol, že japonská štúdia preukázala presnosť „porovnateľnú s najlepšími vesmírnymi meraniami“. Japantimes.com hovorí o veľkom úspechu, mnohí kolegovia z vedeckej obce navrhujú Hidetoshiho Katoriho k zisku Nobelovej ceny.

Odporúčame:

Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodila dcérka Eliška.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

12 tatranských hotelov, ktoré sú láska na prvý pohľad https://t.co/fAK2z21DFR #dovolenky15 hodín dozadu
Nórsko od 15. júla otvorí hranice pre viaceré krajiny vrátane Slovenska https://t.co/3muQH1DkbK #novinky2 dni dozadu
Od dnes sa z Bratislavy lieta do Malagy, od zajtra na Sardíniu https://t.co/iSbYDx4Q1u #letenky2 dni dozadu
Pri ceste do Grécka nezabudnite vyplniť online dotazník (aktualizované) https://t.co/wADZn4OYHE #letenky2 dni dozadu
Hotel Srdiečko. Južné svahy Nízkych Tatier vás obklopia srdečnosťou https://t.co/T2KHbp20JJ #cestopisy2 dni dozadu
Aerolinky LEVEL zrejme skončia aj vo Francúzsku, ponúkali lacný Karibik https://t.co/Y1s0HxtaVD #novinky2 dni dozadu
Ryanair má 35 rokov. Začínal s jedným lietadlom a 25 zamestnancami! https://t.co/Uxed65W35f #letenky2 dni dozadu
Grécko ponúka turistom zľavy na letenky a rodinné akcie https://t.co/9kSuV7g8cY2 dni dozadu
Etihad Airways budúci týždeň spustia novú nízkonákladovku v Abu Dhabi https://t.co/HWcbMY9kD7 #novinky2 dni dozadu
Taiwanské letisko ponúka falošné lety pre ľudí, ktorí už bez cestovania nevydržia https://t.co/xlxRCSvjnP #novinky2 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore