Nájdeš nás aj na:

Koronavírus

Mesto Trnava začalo ako prvé v Európe testovať COVID pasy

Mesto Trnava začalo ako prvé v Európe testovať COVID pasy

Mesto Trnava začalo počas uplynulého víkendového testovania na COVID-19 ako prvé mesto na Slovensku a pravdepodobne aj v celej EÚ využívať tzv. digitálne zelené osvedčenie. COVID pas už spĺňa potreby špecifikácie EÚ, ktorá vďaka tomuto certifikátu plánuje už toto leto uvoľniť hranice cestovateľom. Preukaz o negatívnom test alebo absolvovaní očkovania môže mať papierovú i digitálnu formu, jeho základným prvkom je totiž QR kód. Informoval o tom Denník N. Majitelia tohto COVID pasu môžu mať voľný vstup do vybraných prevádzok či zariadení.

Reklama

Fungovanie COVID pasu si v týchto dňoch môžu vyskúšať všetci, ktorí sa zúčastnili víkendového testovania v meste Trnava. Občania s nainštalovanou aplikáciou TrustOne, ale aj offline verziou kódu sa po novom už môžu pri vstupe do vybraných objektov preukázať QR kódom.

Európsky COVID pas príde v júni

Európsky COVID certifikát by Európsky parlament mal schváliť v júni a platiť by mal najneskôr začiatkom leta, teda ešte v júni – prípadne v júli. QR kód v tlačenej alebo digitálnej podobe by mal zaistiť bezpečný a voľný pohyb po krajinách EÚ počas letnej turistickej sezóny. Krajiny a mestá ich však môžu využívať napríklad pri bežnom vstupe do predajní, úradov alebo kín a divadiel.

COVID pas resp. certifikát je podľa európskej špecifikácie vydávaný v dvoch jazykoch (napríklad slovenský a anglický) a s informáciou, či je jeho držiteľ zaočkovaný, otestovaný alebo prekonal COVID (potvrdenie platí 3 mesiace).

Zdroj foto: Európska Komisia

Na základe digitálneho „zeleného pasu“ budú môcť ľudia zaočkovaní proti covidu-19 voľne cestovať v rámci Únie, testovanie a karanténne opatrenia však môžu pokračovať aj potom. Samotné očkovanie nebude jednou z podmienok voľného pohybu osôb, iba možnosťou – niektorí ľudia sa očkovať nemôžu, nechcú alebo nestihnú.

Dôležité informácie o COVID pase

  • COVID pas sa týka tých, ktorí absolvujú očkovanie alebo negatívny PCR test alebo majú doklad o prekonaní choroby COVID-19. Členské štáty EÚ musia očkovací pas poskytnúť všetkým, ktorí spĺňajú aspoň jednu z troch uvedených podmienok.
  • Certifikát bude mať podobu QR kódu. Kód bude obsahovať informácie, ako je meno, dátum narodenia a informáciu o zdravotnom stave človeka vo vzťahu k ochoreniu COVID-19, teda či už ochorenie prekonal, či bol očkovaný alebo má negatívny PCR či antigénový test.

„Ak niekto nebude môcť získať ani jeden z týchto troch elementov, mal by si cestovanie zatiaľ rozmyslieť,” uviedol pre portál EURACTIV zdroj, ktorý stál pri vzniku legislatívneho návrhu.

Akciové letenky od Pelikána

Zdroj: Euractiv


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    4.1/5 - (14 votes)
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodili dcérka Eliška a Nina.

Hore