Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Tri noci v Paríži: Vidieť Eiffelovku nestačí (tipy na peckový výlet)

Tri noci v Paríži: Vidieť Eiffelovku nestačí (tipy na peckový výlet)

Jednými milovaný, inými nenávidený. Hoci ide o jedno z najnavštevovanejších miest na svete, práve to robí z Paríža tak trocha kontroverzné mesto. Vyťažiť to najlepšie z obrovskej ponuky kultúry, histórie a úžasnej architektúry nie je ľahkou úlohou. Ak si však predĺžený víkend dobre naplánuješ, ruch či špinu metropoly úplne vytesníš. Na negatíva nebudeš mať čas.

Reklama

Teraz môžeš navštíviť Paríž za naozaj bezkonkurenčné ceny. Kúp si lacné letenky už dnes alebo si vyber z ponuky leteckých pobytov v Paríži.

Tu je dva a pol dňový itinerár, vďaka ktorému sa do mesta zamiluješ (ak nie, tak už naozaj nevieme, kde je chyba 🙂 ):

Deň prvý

Po príchode do Paríža v neskorších hodinách sa oplatí vidieť Baziliku Sacré-Coeur v mestkej štvrti Monmartre. V tme má kostol čarovnú atmosféru. Úžasná rímsko-byzantská architektúra s mnohými detailmi a výhľad na večerný Paríž z najvyššieho bodu mesta sú skvelým začiakom. Bazilika je otvorená až do neskorých večerných hodín, takže môžeš zájsť aj dovnútra. Nájdeš tu strop vyzdobený obrovskou mozaikou a jeden z najväčších zvonov na svete, ktorý váži až 19 ton.

Po bazilike sa prejdi na neďaleké Place du Tertre. Hoci ťa nečaká žiadny obrovský monument, ide o výnimočné námestie. Na začiatku 20. storočia tu žili a tvorili umelci ako Picasso, Renoir, Van Gogh či Dalí. Dnešní pouliční umelci udržiavajú tradíciu niekdajšej mekky moderného umenia. Na námestí predávajú svoje diela alebo vám urobia portér na počkanie. Treba si však dávať pozor na cenu a kvalitu.

Prvý večer môžeš zavŕšiť v jednej z lokálnych reštaurácií alebo vinární. V časti Monmartre nájdeš aj veľa barov, v ktorých stretneš skôr domácich, ako turistov. Treba sa len prejsť skrytými uličkami.

Deň druhý

Eiffelova veža je kontrovezným symbolom mesta. Praktický význam svojho času geniálneho architektonického diela sa ukázal najmä počas vojny. Svojim vzhľadom však každému oku neulahodila. Napriek všetkému je dodnes neodmysliteľnou súčasťou mesta. Poskytne ti tiež krásny výhľad na okolie. Ak nechceš čakať na výťah, určite neváhaj a daj to po schodoch. Vôbec to nie je také zlé.

Paríž, domov svetoznámych umelcov, je charakteristický desiatkami skvelých múzeí a galérií. Počas jedného víkendu nemá zmysel snažiť sa ich vidieť všetky. Treba si vybrať tie najlepšie. Veľké múzeá a top pamiatky je najlepšie navštíviť hneď ráno, aby ste sa vyhli dlhým radom. Po Eiffelovej veži sa vyber do múzea Orsay. Zážitkom je už len samotný interiér, prerobený z niekdajšej vlakovej stanice. Nájdeš tu preslávenú zbierku impresionistických aj postimpresionistických diel od Van Gogha, Moneta a Maneta či Renoira. Obrovské maľby plné života zaujmú aj tých, ktorí neradia umenie medzi svoje obľúbené zážitky.

Potom sa popri Seine prejdi k mostu Pont Neuf (Nový most). Oplatí sa na neho pozrieť, pretože ide o najstarší parížsky most z roku 1578, ktorý spojil pravý a ľavý breh rieky. Je tiež jedným z najstarších európskych chodníkov pre chodcov. Charakteristická je preň biela farba a štýl, ktorý bol v čase jeho postavenia netypický.

Malou vychytávkou pre milovníkov kníh je neďaleký obchodík Shakespeare & Co. – krásne kníhkupectvo s dušou. Otvorené bolo v roku 1951. Majú tu stovky skvelých autorov a titulov v anglickom jazyku. Môže sa však stať, že obchod bude naozaj plný. Nie len kvôli nezvyčajnému útulnému interiéru je veľmi vyhľadávaný.

Deň tretí

Konečne nastal čas na Louvre! Fotka pred sklenenou pyramídou samozrejme musí byť. Najväčšie múzeum umenia na svete skrýva tisícky skvostov a my vieme, ktorý chceš vidieť zo všetkého najviac. Mona Lisa je žiadaná slečna a cez húf turistov môže byť ťažké ju vzhliadnuť. Hodnota tejto najdrahšej maľby na svete je dnes okolo 700 miliónov dolárov. V múzeu nájdete aj ohromujúce zbierky gréckeho, rímskeho či mezopotámskeho umenia.


Rozlohou omnoho menším, no históriou o nič menej vzácnejším pokladom je Sainte-Chapelle (Svätá kaplnka). Kaplnka je impozantným príkladom gotických stavieb. Výnimočná je však hlavne pre predmet, kvôli ktorému ju postavili. Kráľ Ľudovít IX. ju dal zriadiť, aby ukryla Ježišovu Tŕňovú korunu. V interiéri ťa očarí jedna z najväčších zbierok vitrážových okien na svete z 13. storočia. Podľa návodu, ktorý vnútri ponúkajú v rôznych jazykoch, si z nich môžeš prečítať biblické príbehy znázorňujúce až 1 130 biblických postáv.

Postavený na počesť patróna Paríža, dnes ukrývajúci pozostatky Marie-Curie Sklodowskej či Victora Huga. Monumentálny parížsky Panteón je neprehliadnuteľnou stavbou, ktorú musíš vidieť.

Predposledný deň ukonči Víťazným oblúkom (Arc de Triomphe). Je situovaný uprostred najväčšieho kruhového objazdu na svete. Oplatí sa vyjsť aj na jeho vrchol, z ktorého budeš mať výhľad na mesto vrátane slávnej Champs-Élysées – najprestížnejšej a najširšej ulice v Paríži.

Deň štvrtý

Ak si privstaneš, pred odletom by si ešte mohol stihnúť Palais Garnier (Opera Palác Garnier), ktorý fakt stojí za to. Najväčšie divadlo v Európe bolo postavené z nevšedných dôvodov. Podnetom bol bombový atentát na Napoleona III. Kombinácia impozantných schodísk, prepletených chodieb, stĺpov s bronzovými bustami a nádherného stropu očarí všetkých fanúšikov aj nefanúšikov divadla.

Na záver nám nedá nespomenúť Notre Dame, gotické majstrovské dielo, ktoré bolo nedávno poškodené požiarom. Katedrálu, na ktorej sa začalo pracovať v 12. storočí, čaká veľká rekonštrukcia. Momentálne je pre návštevníkov uzavretá.

Leť za super ceny

Letenky do Paríža sú teraz za facku.

Ubytuj sa výhodne

Ak chceš ušetriť čas a nájsť kvalitu za dobrú cenu, pozri si tieto akciové letecké pobyty od Pelikána.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    4.5/5 - (13 votes)
Komentáre

Hana je z Bratislavy, kde vyštudovala žurnalistiku. Vyskúšala si život vo Varšave ako študent médií a v Berlíne ako redaktor v online magazíne. Pracovné skúsenosti ju zaviali do cestovného ruchu a tam sa doteraz cíti ako doma. Miluje víkendové city breaky po európskych destináciách, ale aj exotiku.

Hore