Nájdeš nás aj na:
amsterdam noord

Cestopisy

Objav najcoolovejšiu štvrť Amsterdamu: Noord s najvyššou hojdačkou v Európe a super jedlom

Objav najcoolovejšiu štvrť Amsterdamu: Noord s najvyššou hojdačkou v Európe a super jedlom

To najlepšie z každého trošku v Amsterdame nájdeš rovno oproti rieke IJ. Zelené plochy, jednu z najimpozantnejších architektúr v celom meste, festivaly, múzeá, koncertné sály, skvelé gastronomické možnosti a podniky na nábreží s terasami. Vitaj v Amsterdam-Noord.

Reklama

Cestuj v čase filmov

Do Noord sa dostaneš loďkou z Hlavnej stanice v Amsterdame zadarmo, pričom plavba trvá len asi 5 minút. Práve tu môžeš ochutnať skvelé výtvory od miestnych šéfkuchárov v cool reštauráciách a bistrách, ktoré boli kedysi veľkými továrňami napríklad na výrobu ocele. Úžasná je tiež lokálna kultúrna scéna. Navštíviť sa oplatí Filmové múzeum Eye. Stála výstava ponúka pamätné predmety z Hollywoodu aj vintage kamery. Dočasné výstavy skúmajú všetko od holandských filmov až po tzv. found footage snímky.

amsterdam eye film museum
Shutterstock/Harry Beugelink

Pohľad do budúcnosti

Asi 15-minútová prechádzka smerom na sever ťa dovedie k novému Nxt Museum, ktoré objavuje budúcnosť, stiera hranice technológií a dizajnu. Darí sa mu to vďaka podmanivým aduiovizuálnym inštaláciám a interaktívnym videám v priestore. Do Amsterdamu mnoho turistov prichádza aj za experimentami a otvorenosťou, ktorým sa tu medze nekladú. Ak si si aj ty prišiel(a) užiť túto stránku mesta, v štvrti Noord ťa zaujme Sexyland World, kde nájdeš koncepčný nočný klub a experimentálne galérie. Očakávať môžeš čokoľvek od drag šou, cez predčítanie z kníh až po avantgardné hudobné vystúpenia.

Fabrika alebo peckové jedlo?

V Amsterdam-Noord nie je nič ojedinelé, ak obídeš zvláštnu budovu, ktorá ti nič nehovorí a neskôr sa dozvieš, že v nej sídli jedna z najlepších miestnych reštaurácií. Dobrým príkladom je Hodel de Goudfazant. Táto večne plná reštaurácia, ktorá sa nachádza v priestrannej bývalej garáži v betónovo-oceľovom komplexe na východnom brehu rieky, je od svojho otvorenia v roku 2006 základom štvrti Noord. Hosťom usadeným na plastových jedálenských stoličkách ponúka jedlá vo francúzskom štýle. V prerobenom sklade o pár blokov ďalej pozýva bistro spojené s indie kinom FC Hyena na bio vína a pochúťky ako chobotnica s paradajkovou salsou. Alebo zamier do pivovaru Oidipus Brewing na okraji areálu bývalej oceliarne Stork, kde nájdeš pivá s príchuťou galangalu, pomarančovej kôry či sečuánskeho korenia.

amsterdam

Noorderpark

Niekdajší Flora Park sa spojil s Volewijskpark a spolu tvoria Noorderpark – zelenú oázu v srdci Amsterdam-Noord. Park má 4 pavilióny: The Yellow Pump, the Pink Tanker, Noorderpark kamer a Noorderpark Bar, v ktorom sa konajú koncerty a iné zábavné šou.

Najvyššia hojdačka v Európe

A’DAM LOOKOUT je rozhľadňa s dychberúcim panoramatickým výhľadom na Amsterdam. Na jej streche sa nachádza najvyššia hojdačka v Európe tzv. „Over the Edge“. Rozhojdá ťa vo výške 100 metrov ponad okraje veže, takže Amsterdam budeš mať doslova pod nohami. S troškou adrenalínu zbadáš prístav aj historické centrum. Posledný vstup na vežu je o 17:00.

Akciové letenky do Amsterdamu

Zdroj info: Condé Nast Traveller
Zdroj úvodnej foto: Shutterstock/Ingus Kruklitis


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (2 votes)
Komentáre

Hana je z Bratislavy, kde vyštudovala žurnalistiku. Vyskúšala si život vo Varšave ako študent médií a v Berlíne ako redaktor v online magazíne. Pracovné skúsenosti ju zaviali do cestovného ruchu a tam sa doteraz cíti ako doma. Miluje víkendové city breaky po európskych destináciách, ale aj exotiku.

Hore