Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

7 vecí, ktoré by ste si nemali obliecť do lietadla

Každý kto už letel lietadlom vie, že komfort je tu dôležitejší ako štýl či móda. Ručíme vám, že budete vyzerať lepšie, ak si dáte pohodlnú obuv a mikinu, namiesto ihličiek a tesných šiat. Aby ste sa počas letu cítili čo najpríjemnejšie, nemali by ste si obliecť nasledovné:

Reklama

1. Nepohodlné topánky

Každý cestovateľ vie, že ísť do lietadla v nepohodlných topánkach je veľmi zlý nápad. Napriek tomu môžete v lietadlách vidieť ľudí, ktorí túto chybu spravili. Táto rada sa teda týka najmä žien, ktoré ako obuv zvolia lodičky, vysoké opätky či sandále. Vďaka páru pohodlných topánok bude pre vás pohyb po letisku aj v samotnom lietadle jednoduchší. Obuv bez opätkov oceníte najmä v prípade, že budete musieť utekať, aby ste stihli ďalší let. Okrem toho, ak budete mať na sebe objemnejšie topánky, napríklad tenisky, uvoľníte miesto a znížite váhu vo vašom kufri.

lodicky do lietadla

2. Komplikované topánky

Pozrite sa na tieto topánky. Sú nočnou morou každého cestovateľa, ktorý stojí pri bezpečnostnej kontrole za vami a musí čakať, kým si ich rozšnúrujete a opäť zašnúrujete. Pri cestovaní lietadlom preto používajte jednoduché „našuchovacie“ topánky či tenisky.

tazke boty do lietadla

3. Nepriedušné látky

Vyhnite sa všetkým látkam, ktoré sú nepriedušné, ako je napríklad nylon alebo koženka. Do tohto zoznamu pridajte aj nepremokavú bundu. (Majte však na pamäti , že niektoré kvalitné nepremokavé bundy sú veľmi priedušné, záleží na tom, z čoho sú vyrobené.) Menej priedušné látky zabraňujú v cirkulácii vzduchu a budete sa v nich potiť.

4. Nevhodné oblečenie

Každý, kto už letel lietadlom vie, že záchody sú tu veľmi malé.  Takže manévrovanie pri vyzliekaní a obliekaní nohavíc môže byť zradné. Naša rada teda znie: Vyhnite sa tesným šatám, overalom, úzkym nohaviciam a všetkému, čo sa zložito oblieka, zipsuje či zaväzuje. Vyhnete sa tak nepríjemnému pádu počas obliekania, ľuďom, ktorí budú kvôli vám čakať pred toaletou, či tomu, aby sa dlhé sukne či nohavice dotýkali podlahy na toalete. Rovnako by ste si mali dať pozor na príliš krátke šaty či sukne, alebo tričká s nevhodnými nápismi.

oblecenie v lietadle

5. Kontaktné šošovky

Odborníci tvrdia, že vzduch v lietadle je tak suchý, že je vaše zdravie v ohrození zakaždým, keď letíte. Vlhkosť v lietadle je 10 až 20%, niekedy dokonca iba 1%. Pre porovnanie, na Sahare je vlhkosť 20 až 25%. Kvôli suchému vzduchu, budete mať suchšie aj oči a šošovky sa tak môžu stať nepríjemnými. Pri cestovaní lietadlom sa im vyhnite úplne, prípadne striedajte počas letu šošovky a okuliare.

6. Voňavka

Pre dobro vašich spolu cestujúcich sa pred letom vyhnite použitiu voňavky. Príliš silné voňavky, kolínske vody či telové spreje, nemusia voňať každému. Najmä v lete môžu byť tieto vône obzvlášť silné a nepríjemné. Človeku, ktorý sedí počas letu vedľa vás, tak môžete celý let znepríjemniť, prípadne mu môžete vyvolať alergickú reakciu. Preto odporúčame navoňať sa až po pristátí.

7. Letné oblečenie

Chybou, ktorú spraví takmer každý, kto cestuje z destinácie s horúcim počasím je to, že ide do lietadla oblečený naľahko. Po dovolenke pri mori väčšinou každý zabudne na to, že v lietadle je pustená klíma a v mieste pristátia môže byť tiež iná teplota, kvôli čomu môžete ľahko ochorieť. Kľúčom je vrstvenie oblečenia. Je vám teplo? Vyzlečte si niektorú z vrstiev a použite ju ako vankúš. Okrem toho má táto rada ešte jednu výhodu: čím viac oblečenie budete mať na sebe, tým viac si môžete zbaliť do kufra.

letne oblecenie do lietadla


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

 • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
   • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
   5/5 - (1 vote)
  Komentáre

  Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodili dcérky Eliška a Nina.

  Hore