Nájdeš nás aj na:

Letenky

Saudi Arabian Airlines nepustili pasažiera do lietadla. Dôvod? Nevhodné oblečenie

Korešpondent časopisu Forbes, Jordan Bishop, zažil nepríjemné chvíle. Posádka spoločnosti Saudi Arabian Airlines ho odmietla pustiť na palubu lietadla pokiaľ sa neprezlečie. Svoj zážitok spísal pre Forbes tu.

Novinár letel z Jakarty do Istanbulu s prestupom v saudskoarabskom Rijáde. Bez problémov prešiel cez check-in aj bezpečnostnú kontrolu, chvíľu pobudol v salóniku leteckej spoločnosti a pobral sa k vstupnej bráne. Tam si ho pracovník spoločnosti postavil bokom a oznámil mu, že do lietadla ho nemôžu pustiť, pretože má oblečené šortky, a to pravidlá spoločnosti nepovoľujú.

Scestovaný novinár zostal v šoku. Dlhé nohavice na prezlečenie nemal a zamestnanec Saudi Arabian mu povedal, že mu ani žiadne nemôže požičať. Bishop argumentoval, že na nijaký dress code spoločnosti nebol upozornený. Boarding sa chýlil ku koncu a novinár sa rýchlo pokúšal kúpiť si nohavice. Nakoniec našiel v jednom z kioskov sarong, teda dlhšiu šatku, ktorú si okolo seba uviazal. Do lietadla ho napokon so zdvihnutým obočím pustili.

Bishop neskôr zistil, že spomínaný dress code spoločnosť naozaj má. Je však dostupný iba online a obsahuje presne jednu vetu:  „Saudia od svojich pasažierov požaduje, aby dodržiavali dress code a boli oblečení spôsobom, ktorý je v súlade s verejným vkusom a nie je urážlivý pre ostatných cestujúcich.“

Hádky pre oblečenie sú bežné

To, či by šortky na palube lietadla niekoho skutočne urazili alebo nie, je na inú diskusiu. Takéto incidenty sa však dejú pravidelne, a to nie len na linkách spoločností konzervatívnych moslimských krajín. Známy je prípad spoločnosti Southwest Airlines, ktorej letuška z lietadla vykázala ženu – moslimku. Na hlave mala šál a svojho spolusediaceho požiadala, či by sa s ňou nevymenila, aby mohla sedieť v uličke. Letuška svoje rozhodnutie vysvetlila tak, že sa so ženou na palube necítila pokojne.

Za nevhodné označila spoločnosť JetBlue oblečenie modelky a playmate Iryny Ivanovej a tiež jej s nástupom do lietadla robila problémy. Modelka mala na seba dlhú úpletovú sukňu, cez ktorú jej bolo vidno spodné prádlo. JetBlue sa odvolávali na svoj dress code, ktorý im povoľuje do lietadla nepustiť každého, kto je „oblečený neprístojne, obscénne alebo urážlivo.“ Dve americké študentky zasa United Airlines na palubu nepustili, pretože mali oblečené legíny – za to sa však neskôr ospravedlnili.

Ahavelaar | Dreamstime.com

Zlý krok je, zdá sa, aj príliš veľa oblečenia. Pasažier spoločnosti British Airways chcel ušetriť na batožine, a tak si na seba obliekol niekoľko párov nohavíc a svetrov. Spoločnosť mu najprv dala zelenú, nakoniec si to však rozmysleli a tak naobliekaného ho do lietadla nepustili.

Pravidlá sú väčšinou vágne

Čo je teda vhodné a majú všetky spoločnosti skutočne svoj dress code, na základe ktorého môžu cestujúcich nevpustiť do lietadla? Väčšina spoločností ho naozaj má, no takmer vždy je veľmi nekonkrétny a pasažierov naň nejako zvlášť neupozorňujú. Navyše, posúdiť, čo už je nevhodné či urážlivé oblečenie je podľa odborníčky na etiketu náročné. Pomôcť by mohlo, keby boli spoločnosti vo svojich požiadavkách čo najkonkrétnejšie – napríklad, aká je minimálna dĺžka sukne či krátkych nohavíc.

Správnym oblečením až do biznis triedy

Mnohým sa dress code v lietadlách, kde sa na dlhých cestách chceme cítiť najmä pohodlne, môže zdať viac než obmedzujúci. Z pekného oblečenia však plynú aj výhody. Dokazuje to príbeh Georgea Hobicu, ktorý pred rokmi cestoval spoločnosťou United Airlines z newyorského letiska JFK do Los Angeles. Čisto náhodou mal na sebe modrý oblek a medzi ostatnými cestujúcimi, ktorí boli oblečení športovo, výrazne vyčnieval. Zrazu z ampliónu zaznelo jeho meno – zľakol sa, že let je prebookovaný a chcú ho požiadať, aby necestoval, no stal sa pravý opak. Oznámili mu, že ho z ekonomickej triedy presúvajú do biznis. Čudoval sa, no usúdil, že do vyššej triedy ho preradili vďaka peknému oblečeniu.

Pozrite si aj náš článok: 7 vecí, ktoré by ste si nemali obliecť do lietadla

Jeho slová potvrdzuje aj letuška Lufthansy. Hovorí, že ak má možnosť niekoho dať do vyššej triedy, uprednostní pekne a slušne oblečeného pasažiera. Iná letuška dokonca priznáva, že k takýmto cestujúcim sa podvedome správa inak – je k nim pozornejšia alebo im do pohára naleje viac, ako susedovi v šľapkách. Zdá sa teda, že aj na palubách platí staré známe – šaty robia človeka.

4.1 (82.22%) 9 vote[s]
Pokračovať v čítaní
Advertisement
Komentáre
Advertisement Booking.com

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Streda, 26. jún 2019
14:38 | Šialená ponuka na cestu okolo sveta platí aj dnes! Zaži jednou cestou Kaliforniu, Tahiti, Nový Zéland a Šanghaj za 1499 eur.

Utorok, 25. jún 2019
9:25 | Veľmi lacný Štokholm! Leť v lete za 33 eur z Viedne.

1 2 3 62

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore