Nájdeš nás aj na:
istanbul

Cestopisy

TOP výlet v Istanbule: Užitočné tipy

TOP výlet v Istanbule: Užitočné tipy

Istanbul je magickým miestom stretu západu a východu, histórie a modernej súčasnosti, mešít, trhov a Bosporu. Je to taký malý svet, v ktorom nie je čas na pochybnosti a zastavovanie – vidieť musíš všetko. Toto autentické Turecko s orientálnymi vôňami a chuťami je jednoducho must-see.

Reklama

Vedel(a) si o Istanbule, že…?

Tulipány, pre ktoré je dnes známe najmä Holandsko, pôvodne pochádzajú z Istanbulu a do Holandska boli privezené.

Ako sa dostať z letiska do centra Istanbulu?

Letisko Istanbul Airport

Letisko sa nachádza asi 35 kilometrov na severozápad od centra európskej časti mesta. Presun zo starého letiska Ataturk na nové Istanbul Airport bol nazvaný Bing Bang. Kapacita po jeho dokončení by mala byť 200 miliónov pasažierov. V budúcnosti bude centrum Istanbulu spájať s letiskom metro.

Z letiska Istanbul Airport autobusom do centra:

 • Do centra sa dostaneš letiskovým shuttle busom Havaist. Do Taksimu napríklad linkou ITS 19.

Letisko Sabiha Gocken

Sabiha Gockej je medzinárodné letisko na ázijskej strane Istanbulu.

Z letiska Sabiha Gocken autobusom do centra:

 • Jedným zo spôsobov, ako sa dostať do Taksimu alebo Bešiktašu, je shuttble bus Havabus.

Čo robiť, zažiť a vidieť v Istanbule

V Istanbule je množstvo pamiatok s nevyčísliteľnou hodnotou a jedna z nich je definitívne Aya Sofia. Pôvodne zrekonštruovaná ako kostol v roku 537, konvertovaná na mešitu Mehmetom Dobyvateľom v roku 1453 a vyhlásená a múzeum Ataturkom v roku 1935. Vyniká inovatívnou architektúrou, bohatou históriou, náboženským významom a nevídanou krásou.

Najfotogenickejšia stavba v Istanbule bol veľký projekt Sultána Ahmeta I., ktorého hrobka sa nachádza na severnej časti Modrej mešity (Blue Mosque). Jej exteriér zdobia kaskádovité kupoly a šesť minaretov. Modré dlaždice Iznik zdobia interiér a dávajú stavbe jej neoficiálne, no bežne používané meno.

Palác Topkapi rozpráva toľko pestrých príbehov, koľko všetky múzeá na svete nevedia. Roztopašní sultáni, ambiciózni dvorania, nádherné konkubíny či intrigánski eunuchovia tu žili a pracovali od 15. do 19. storočia, počas Ottomanskej ríše. Pavilóny, šperky a spomienky na hárem sú fascinujúcim pohľadom do histórie tohto miesta.

Táto podzemná štruktúra bola postavená v roku 532. Najväčšia zachovaná byzantská cisterna v Istanbule má 336 stĺpov. Mnohé z nich boli zachránené zo zničených chrámov a sú známe jemne vyrezávanými hlavicami. Symetria a unikátny koncept dodávajú tomuto chladnému úteku pred horúcim tureckým počasím neopakovateľné čaro.

Farebný a chaoticky Grand Bazár je srdcom istanbulského Starého mesta. Nie je len veľký, ale aj poriadne starý. Centrom nielen obchodného diania je už po stáročia. Je dokonca jedným z najstarších a najväčších krytých trhov na svete. Aký grandiózny je bazár v číslach? Predstav si 61 ulíc a 4 tisíc stánkov s najrôznejším tovarom od korenín, čerstvého ovocia až po topánky a knihy z druhej ruky.

Čo treba ochutnať v Istanbule

 • Baklava je dezertom, bez ktorého z Istanbulu nemôžeš odísť. Je tu mnoho krásnych obchodov, ktoré predávajú len baklavu v stovkách rôznych podôb.
 • Lahmacun je ďalšou z typických tureckých pochúťok, do ktorej sa zamiluješ. Tenučké cesto s vrstvou mletého mäsa, štipkou citróna a petržlenu. Mňam.
 • Pravý turecký kebap – je treba niečo dodať?

Výhodné ubytovanie v Istanbule

Hľadáš ubytovanie neďaleko centra, s dostupnou verejnou dopravou za skvelú cenu?

Tip na ubytovanie v blízkosti Grand Bazaar: Akciový pobyt s letenkami, hotelom a raňajkami od 239€.

Užitočné mobilné aplikácie v Istanbule

Grand Bazaar v mobile

Ako sa vyznať v obrovskom Grand Bazaare? No predsa pomocou aplikácie Grand Bazaar. Vyhľadaj si obchod či dokonca konkrétny produkt, toaletu alebo bankomat.

Street Art Istanbul

Za posledné roky sa stal Istanbul pôsobiskom umelcov. Táto aplikácia ťa prevedia najzaujímavejšími open-air umeleckými kúskami.

Trafi – MHD v Istanbule

Spoľahlivý zdroj, ak potrebuješ vedieť, ako sa dostať z bodu A do bodu B. Navyše ti pomôže vyrátať, koľko bude cesta trvať a kedy tvoj spoj dorazí.

Čo si vziať so sebou do Istanbulu?

V Istanbule je čo fotiť, možno ti nebude stačiť ani pamäť v telefóne, ale hlavne baterka! Zachráni ťa powerbanka. Aj takáto štýlová z bambusového dreva.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


 • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
  • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
  5/5 - (1 vote)
Komentáre

Hana je z Bratislavy, kde vyštudovala žurnalistiku. Vyskúšala si život vo Varšave ako študent médií a v Berlíne ako redaktor v online magazíne. Pracovné skúsenosti ju zaviali do cestovného ruchu a tam sa doteraz cíti ako doma. Miluje víkendové city breaky po európskych destináciách, ale aj exotiku.

Hore