Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Cesty na dvoch kolesách: TOP cyklistické destinácie 2020

Cesty na dvoch kolesách: TOP cyklistické destinácie 2020

Patríš medzi skupinku šialencov, ktorých to ťahá za každým dobrodružstvom? Nevieš si predstaviť sám(a) seba ležať týždeń na pláži a predvádzať prvotriedne ničnerobenie? Ak hľadáš pre seba a svojho dvojkolesového tátoša nové pôsobisko a nové výzvy, oplatí sa hodiť očkom na týchto 7 miest, ktoré odporúča na cyklistiku v roku 2020 Lonely planet.

Reklama

Siena, Taliansko

Medzi cyklistami je Siena známa svojou Strade Bianche, pretekami v skorej sezóne, ktoré sa tiahnu kopcovitými cestami tohto krásneho regiónu. Cieľom je Piazza del Campo. Nasadni na bicykel a prevez sa kolotočom viníc a olivových hájov. Čakajú tu na teba desiatky rôznych cyklistických trás, od menej náročných až po tie pre expertov na dvoch kolesách. Občerstviť sa môžeš výborným toskánskym jedlom a pohárom vína, ktorý v Taliansku samozrejme nesmie chýbať.

Yorkshire, Anglicko

Hoci ešte stále nie je Anglicko rozšírené ako top cyklistická destinácia, niektoré z jeho ciest sú porovnateľné s tými najznámejšími v Európe. Napríklad v prostredí národného parku Dales natrafíš na mnoho strmých kopcov, ktoré ti vynahradia dĺžku iných cyklistických trás. Kopcovitý terén ťa po hodinke či dvoch príjemne vyčerpá. Zastaviť sa môžeš na šálku dobrého čaju a koláčik. Za zastávku stojí aj mesto Harrogate, ktoré v roku 2019 hosťovalo Majstrovstvá sveta v cestnej cyklistike. Je totiž známe aj kúpeľmi, v ktorých poriadne zregeneruješ.

Stavanger, Nórsko

Predstav si jazdu po nórskych skalnatých a veterných terénoch, popri vodopádoch, lesoch a fjordoch. Stavenger, prosperujúce mesto na juhozápadnom pobreží, poskytuje skvelý štartovací bod na cyklistické dobrodružstvo v Nórsku. Okolitá príroda ťa nabije neuveriteľnou energiou. Z prístavu obklopeného drevenými budovami sa môžeš loďou odviezť na okraj dedinky Lysebotn, kde ťa čaká krásny výstup asi 9 kilometrov na členitú plošinu. Odtiaľ vedie asi 120-kilometrová slučka okolo fjordu späť do mesta.

Girona, Španielsko

Farebné katalánske mesto niekedy pripomína cyklistický rezort. Je tu množsvo kvalitných cyklo-obchodov, sprievodcovských spoločností či dokonca kaviarní, ktoré robia špeciálnu donášku pre cyklistov v meste. Zrejme aj kvôli celoročne príjemnému počasiu, tichým cestám, neďalekým horám a blízkosti pobrežia Stredozemného mora si mnohí profesionálni cyklisti urobili z Girony svoj domov. V tomto kúte Španielska sa však oplatí aj na chvíľu z tátoša zosadnúť a popozerať si kultúrne dedičstvo, či ochutnať výbornú lokálnu kuchyňu.

Amsterdam, Holandsko

Asi nie je žiadnou novinkou, že v hlavnom meste Holandska uvidíš bicykel na každom rohu. Či už študenti, bankári v oblekoch alebo staré mamy na nákupoch. Dvojkolesový prostriedok patrí medzi miestne must-have. Hoci nejde o žiadnu namáhavú jazdu v kopcovitých terénoch, aj počas krátkeho citybreaku si môžeš vychutnať turistiku v tomto štýle. Zajazdi si popri slávnych kanáloch, parkoch alebo bicykel jednoducho využi ako prepavu medzi úžasnými múzeami a reštauráciami. Stihneš viac a budeš sa cítiť lepšie.

Chihuahua, Mexiko

Ak si chceš dať trocha zabrať, mexická Chihuahua je tým pravým cyklo miestom na rok 2020. Pripav sa na dlhé, no malebné stúpania lemované borovicovými kríkmi a púšťou. Určite nevynechaj návštevu Copper Canyon, ktorý je väčší a hlbší ako americký Grand Canyon. Z Mexika určite neodíď bez toho, aby si ochutnal rôzne pouličné jedlo na cyklo aj necyklo cestách.

Vancouver, Kanada

Cyklistická trať s názvom Severné pobrežie (North Shore) vo Vancouvri je legendárnym miestom pre jazdu na horskom bicykli. Nachádza sa len kúsok od centra mesta. Cyklotrasy vedú pomedzi staré červené cédrové stromy, doplnené vystavanými mostami a kyvadlovými hojdačkami. Hory Mount Fromme a Mount Seymour sú domovmi najznámejších a najťažších trás. Nájde sa tu však i množstvo jemnejších trás pre menej zdatných cyklistov.

Zdroj informáci: lonelyplanet.com
Zdroj fotografií: shutterstock.com, pixabay.com


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (1 vote)
Komentáre

Hana je z Bratislavy, kde vyštudovala žurnalistiku. Vyskúšala si život vo Varšave ako študent médií a v Berlíne ako redaktor v online magazíne. Pracovné skúsenosti ju zaviali do cestovného ruchu a tam sa doteraz cíti ako doma. Miluje víkendové city breaky po európskych destináciách, ale aj exotiku.

Hore