Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

TOP 8 aktivít v Nemecku, ktoré si vychutnáte od leta do neskorej jesene

Nemecko je krajinou bohatou pre prírodné aj kultúrne krásy a počas oboch ročných období máte možnosť vyskúšať pestrú škálu aktivít, vďaka ktorým spoznáte autentickú atmosféru nemeckých krajov. Prebúdzať sa za spevu vtákov, stráviť deň pri jazere, stretnúť sa s priateľmi v pivnej záhrade pri západe slnka, usporiadať grilovačku, osviežiť sa v lesnom jazere či zbierať lesné plody – takto vyzerá dokonalé leto v Nemecku. Letná sezóna je ako stvorená pre výlety spojené s cyklistikou a relaxačnú dovolenku pri dlhých piesočnatých plážach pri Severnom a Baltskom mori. Avšak najfarebnejšie obdobie v Nemecku začína práve počas babieho leta. Listy na stromoch žiaria najkrajšími odtieňmi žltej, oranžovej a červenej farby a premieňajú lesné cesty na mozaiku. Vydajte sa do Národných parkov rozprestierajúcich sa v rôznych častiach Nemecka, kde môžete objavovať unikátne typy lesov.

Reklama

Zdroj úvodnej foto: GNTB, Ammergauer Alpen GmbH, Anton Brey

1. Sadnite na bicykel

Bicyklovanie vám umožní pohybovať sa v prírode bezstarostne a hlavne ekologicky. Počas cyklistickej dovolenky môžete prejsť v Nemecku až 250 diaľkových cyklotrás, ktoré majú spolu 750 000 kilometrov. Vďaka tomuto rozmanitému výberu cyklistických chodníkov si tu na svoje príde rekreačný aj profesionálny cyklista. Ideálnym obdobím pre tento šport je práve leto, kedy sú príjemné teploty a dlhé dni. Medzi nemeckými cyklistami je mimoriadne obľúbená 600 km dlhá Dunajská cyklistická cesta, ktorá je rozdelená na viaceré etapy. Absolútnymi vrcholmi je mesto Regensburg, ktoré je zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO a katedrála v Ulme s najvyššou kostolnou vežou na svete. Rovnako atraktívnou alternatívou je 123-kilometrová cyklotrasa Ilmtal v Durínsku. Na trase sa nachádza mesto Weimar, zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO, ktoré bolo v 18. a 19. storočí centrom intelektuálneho života v Nemecku a priťahovalo slávnych básnikov aj učencov vrátane Goetheho, Schillera a Herdera.

Cyklistika v Nemecku

Zdroj: GNTB, Thomas Kierok

2. Doprajte si osvieženie v pivnej záhrade

Treba spomenúť, že pivné záhrady nájdete v Nemecku všade. Len čo sa v lete oteplí, všetky vekové kategórie navštevujú rustikálne krčmičky pod holým nebom, aby si v uvoľnenej atmosfére vychutnali chladené pivo a výdatné občerstvenie. Nepochybne, táto tradícia pochádza z malebného Bavorska, kde sa dodržiava obzvlášť intenzívne a vo veľkom štýle. Jedny z najznámejších pivných záhrad sa nachádzajú v Mníchove, či už na Viktualienmarkt, v Anglickej záhrade alebo na Wiener Platz. Práve tu sa podáva osviežujúce pivo a občerstvenie, ako je klobása, syr, reďkovka (známa aj ako pivná reďkovka) a chrumkavé praclíky.

Pivná zahrada

Zdroj: GNTB, WFB Bremen, Carina Tank

3. Ponorte sa do vôd Severného a Baltského mora

Tí, ktorí si dovolenku pri mori spájajú len so stredomorským podnebím, by určite mali vyskúšať more na severe Nemecka. Pláže pri Severnom a Baltskom mori sú nádhernými destináciami s jemným bielym pieskom a nedotknutou prírodou. Obľúbenou plážovou destináciou je kraj Šlezvicko-Holštajnsko. Okrem oddychu na niektorom z typických plážových ležadiel, láka návštevníkov aj široká škála vodných športov – od potápania cez surfovanie až po paddleboarding. Úplne iná atmosféra čaká na dovolenkárov na Východofrízskych ostrovoch v Severnom mori. Dlhé prechádzky po pláži sú tu rovnako obľúbené ako návšteva Waddenského mora zapísaného na zozname svetového dedičstva UNESCO. Turistika po bahnitých pláňach odhaľuje túto jedinečnú pobrežnú krajinu s autentickými živočíchmi.

Pláže Severné more

Zdroj: GNTB, Nordseebad Spierkroog GmbH, Knippswerkstatt.de

4. Vydajte sa na prechádzku lesmi

Keď je v nemeckých mestách horúco a dusno, milovníkov prírody to ťahá do tieňov stromov na turistiku alebo bicyklovanie. V nemeckých pohoriach, ktoré sa týčia do výšky 1 500 metrov medzi Alpami a pobrežím, je veľa príležitostí na turistiku a bicyklovanie. Jedným z príkladov je Švábska Alba v južnom Nemecku, raj pre turistov s tajomnými jaskyňami, divokými údoliami a nádhernými výhľadmi. Veľkolepý je Albtrauf, 200 kilometrov dlhý skalnatý hrebeň, ktorý oddeľuje náhornú plošinu od úpätia Alb. Ak vás to ťahá na severovýchod Nemecka, mali by ste navštíviť Národný park Saské Švajčiarsko. Labské pieskovce so známym mostom Bastei sú rajom pre turistov, práve kvôli bizarnej skalnatej krajine a fascinujúcej flóre a faune. Cestou sem sa nachádza aj Felsenbühne Rathen, považovaný za najkrajší prírodný amfiteáter v Európe.

Lesy v Nemecku

Zdroj: GNTB, Adrian Trikowski

5. Zažite autentický zber úrody

Najautentickejšou aktivitou pre jeseň a babie leto je práve zber úrody. Jablká sú v Nemecku ovocím číslo jeden a pestujú sa najmä v Bádensku-Württembersku, Dolnom Sasku, Sasku a Severnom Porýní-Vestfálsku. V spolkovej krajine Bergisches Land v Leichlingene sa môžete vydať po tzv. „Obstweg“ – ovocnom chodníku. Vo Frickingene, severne od Bodamského jazera sa nachádza „jablkový okruh“ a vhodnou alternatívou do zlého počasia je Múzeum ovocia pri Bodamskom jazere, ktoré poskytuje informácie o histórii pestovania a zbere úrody.

Ochutnajte aj sladké gaštany. V Pfalzskom lese, najväčšej lesnej oblasti Nemecka, rastú popri mnohých ihličnatých stromoch aj sladké gaštany, ktoré kedysi vysadil bavorský kráľ Ľudovít I. Zrelé plody padajú zo stromov počas celého októbra.

Jedlé gaštany

Zdroj: GNTB, Adobe Stock, JiriD

6. Zbierajte hríby

Pre mnohých Nemcov je prechádzka po mäkkej lesnej pôde s košíkom v ruke, hľadanie a zbieranie hríbov aktivitou, pri ktorej si oddýchnu od stresu každodenného života. Avšak každý, kto zbiera huby s úmyslom konzumovať ich, si musí byť vedomý nebezpečenstva otravy, ktoré predstavujú niektoré druhy, a v prípade pochybností sa im vyhnúť alebo sa poradiť s odborníkom na hríby, ktorý jeho zbierku preskúma. Mykológovia často ponúkajú aj náučné hubárske vychádzky. Ak vás zbieranie hríbov láka, tak môžete spojiť vychádzku s výletom do mesta. Hlavné mesto Saska – Drážďany, láka návštevníkov na Drážďanské vresovisko. Mestské lesy v Heidelbergu sú tiež skvelou hubárskou oblasťou, rovnako ako berlínsky Grunewald alebo Spandauer Forst.

Zber hríbov v Nemecku

Zdroj: GNTB, German Roamers, Leo Thomas

7. Ochutnajte kvalitné víno počas jesenného vinobrania

Falcko, spolu s Bádenskom, Porýním a Franckom patrí k najlepším vinárskym oblastiam Nemecka. Pôdy poskytujú vynikajúce hrozno a vína. Práve jeseň je časom zberu hrozna, s ktorým sú spojené aj mnohé slávnosti. Nemecko má trinásť kvalitných vinohradníckych oblastí, väčšina z nich sa nachádza na juhozápade. Avšak Sasko patrí medzi tie najmenšie. Saská vínna cesta vedie pozdĺž rieky Labe, cez okolie Drážďan k najkrajším viniciam a vyhliadkovým miestam. Po ceste je veľa príležitostí vychutnať si pohár vzácneho zlatého rizlingu – vo vínnych pivniciach a útulných vinárňach. Nachádzajú sa tu aj vinárne, otvorené len počas zberu hrozna, kde vinári podávajú svoje vlastnoručne vyrobené vína. Najstrmšie vinice lemujú rieku Moselu medzi Koblencom a Trevírom, vrátane najstrmšej v celej Európe, ktorá sa nazýva Calmont pri Bremme a nachádza sa na známom meandri rieky Mosely.

Vínna oblasť v Nemecku

Zdroj: GNTB, DWI German Wine Institute

8. Doprajte si relax vo wellnesse

Ak obľubujete teplý relaxačný kúpeľ počas chladnej jesene, určite si v tomto kraji prídete na svoje. V Nemecku je viac ako 350 kúpeľov a liečební. V bavorskom Erdingu vás privítajú najväčšie termálne kúpele v Nemecku s liečivou vodou. Ak ste sa náhodou práve vrátili z jesennej túry v prírodnom parku Nassau, môžete zrelaxovať v termálnych kúpeľoch Bad Ems s 15 liečivými prameňmi, ktoré majú dokonca aj plávajúcu saunu.

Kúpele Bad Ems

Zdroj: GNTB, lookphotos, Heinz Wohner

Podmienky vstupu do Nemecka

Všetky opatrenia spojené s koronavírusom boli zrušené.

Článok vznikol v spolupráci s German National Tourist Board.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre

Dominika pochádza z Bratislavy a je absolventkou fakulty masmediálnej komunikácie. Počas štúdia si vyskúšala prácu v niekoľkých online redakciách zameraných na šport, hudbu, životný štýl a cestovanie. Zúčastnila sa marketingovej a novinárskej stáže v Portugalsku. Za svoje vysnívané destinácie považuje Juhovýchodnú Áziu, Kanadu, Nový Zéland, Austráliu, Indiu......a vlastne všetky. Riadi sa heslom: „Cestovať znamená žiť.“

Hore