Nájdeš nás aj na:

Destinácie

13 vecí, ktoré by ste mali vedieť pred cestovaním do moslimskej krajiny

Cestovanie do moslimskej krajiny je dnes oveľa bežnejšie, ako by ste si možno mysleli. Každoročne napríklad vzrastá počet turistov, navštevujúcich miesta ako Indonézia a Irán. Keď sa povie moslimská krajina, možno vám hlavou prebehne množstvo stereotypov. Pre tých, ktorí sa však rozhodnú ich krásnu a rozmanitú kultúru a bohatú históriu zažiť na vlastnej koži a tieto stereotypy zbúrať, ostanú príjemne prekvapení. Prirodzene, keďže sa ich zvyky odlišujú od tých našich, je dobré vedieť, na čo si dať pozor a čo pri návšteve takejto kultúry rešpektovať, aby ste si svoj pobyt užili naplno. Tu je 13 vecí, ktoré by ste mali vedieť pred cestou do moslimskej krajiny.

Reklama

Pri výbere oblečenia si zakryte čo najviac kože

Keďže väčšina moslimských krajín je, ak ide o oblečenie, skôr konzervatívnejšia, nezabudnite na to pri balení. V tomto prípade pri zachovaní rešpektu platí, že viac je skôr viac. Ako od turistu to od vás síce nikto očakávať nebude, avšak pri prechádzke mestom sa sami budete cítiť pohodlnejšie, ak na seba nebudete príliš upozorňovať.

Vyhľadajte si bližšie informácie o hidžábe v krajine

Pokiaľ práve necestujete do Saudskej Arábie či do Iránu, hidžáb inak nie je podmienkou. Ženy, ktoré ho tam nosia, to robia z vlastnej vôle a svoj hidžáb nosia s hrdosťou. V tom prípade hidžáb nestojí za útlakom a ženy, ktoré ho nosia sú často študentky, odborníčky, lekárky či právničky. Neváhajte sa opýtať, prečo sa ho rozhodli nosiť, ak vás to zaujíma. Urobte to však s úctou a pochopením.

Preskúmajte si hotely – niektoré nedovoľujú ubytovať sa nezosobášeným párom

Aj keď to nie je pravidlom, mnoho hotelov v konzervatívnejších moslimských krajinách nedovoľuje nezosobášeným párom prespávať v jednej izbe. Preto je dôležité, aby ste si túto informáciu vopred overili. Ak cestujete ako pár, snažte sa si lásku na verejnosti priveľmi neukazovať a nechajte si ju na momenty v súkromí.

Prejavy lásky si nechajte do súkromia

Moslimskí muži a ženy sa väčšinou nedotýkajú jeden druhého, pokiaľ nie sú v pokrvnom vzťahu. Rešpektujte to a dajte si pri návšteve moslimskej krajiny pozor na podávanie ruky a objímanie iného pohlavia, pokiaľ to neiniciuje váš moslimský priateľ či známy. Mnoho moslimských párov si lásku na verejnosti neprejavuje vôbec, je to prejav ich úcty k ľuďom okolo seba. Ak teda chcete rešpektovať ich zvyky, ako pár zredukujte verejné prejavy náklonnosti na minimum.

Pri návšteve mešity buďte úctiví

Počas cestovania v moslimskej krajine s veľkou pravdepodobnosťou navštívite aspoň jednu mešitu. Sú to nádherné miesta bohoslužieb a väčšie historické mešity ponúkajú dokonca i prehliadky v angličtine. Avšak i návšteva takejto náboženskej budovy so sebou nesie niekoľko pravidiel.

Ženy by mali mať zakryté vlasy a čo najviac pokožky. Muži by si takisto mali obliecť dlhé nohavice, nie príliš tesné. Pred vstupom do mešity si vyzujte svoje topánky. Nikdy neprechádzajte popred niekoho, kto sa práve modlí.

Zoznámte sa s univerzálnym moslimským pozdravom – Salamu alaikum

Salamu alaikum znamená „pokoj s vami“. Bez ohľadu na to, z akej kultúry moslimovia pochádzajú, alebo akým jazykom rozprávajú, toto je ich univerzálny pozdrav, ktorý sa vám na cestách určite zíde poznať. Použitie tohto pozdravu vám pri prvom stretnutí s akýmkoľvek moslimom zaručí úsmev a priateľské privítanie ako reakciu.

Volanie na modlitbu – adhan, budete počuť päťkrát denne

Moslimovia sa modlia päťkrát do dňa. V moslimských krajinách oznamujú mešity tento čas zvolávaním k modlitbe, adhan. Rozdiel od zvonenia zvonov na kostole je v tom, že tu k modlitbe zvoláva živý človek cez reproduktory. Zapamätať by ste si mali, že prvá modlitba dňa začína už pred svitaním. Ak sa teda náhodou ocitnete pri mešite o piatej ráno, vedzte, že hlasnému volaniu k modlitbe sa nevyhnete.

Vodovodná hadica vedľa toalety má svoj účel

Áno, táto téma môže byť nepríjemná a pre niektorých i trápna, avšak je dôležité vedieť, že moslimovia striktne dodržiavajú pravidlá hygieny. Veria, že pri návšteve toalety by mali použiť nielen papier, ale i vodu. To je dôvodom, prečo takmer pri každej toalete nájdete vodovodnú hadicu, prípadne menšie vedro s vodou. Majte teda na pamäti, že táto voda nie je určená na umytie rúk, tobôž nie na pitie.

Halal je spôsob, akým je zviera zabité na mäso

Moslimovia sa stravujú podľa princípu halal. Jedlá si teda vyberajú také, ktoré sú v islamskej tradícii povolené. Môže to byť konkrétne jedlo či ingrediencia, alebo spôsob, akým bolo zviera zabité na mäso. Aby sa zachoval princíp halal, musí napríklad zviera dostať pred smrťou vodu, či byť oddelené od ostatných zvierat, aby ho nevideli umierať. Najdôležitejším bodom pred zabitím zvieraťa je recitovanie Bismillahu, čo znamená  „v mene boha“.

Alkohol nie je všade bežne dostupný

Väčšina moslimov alkohol nepije (alebo by nemala piť), preto je v niektorých moslimských krajinách alkohol zakázaný. Pred vašou cestou sa preto uistite, či krajina, ktorú plánujete navštíviť, konzumáciu alkoholu turistom dovoľuje. Pri jeho požívaní na verejnosti buďte úctiví a neopíjajte sa.

Počas Ramadánu bude väčšina reštaurácií do večera zatvorená

Pred svojou návštevou si overte, v ktorom mesiaci islamského roka cestujete. Islamský rok sa riadi podľa lunárneho kalendára a jeho začiatok sa datuje na rok 622 (hidžra). Ak si svoju cestu naplánujete na mesiac Ramadán, vedzte, že väčšina moslimov sa vtedy počas dňa pôsti, a tak bude mnoho reštaurácií otvorených iba večer.

Nevyťahujte tému siekt, pokiaľ nebude otvorená vašim moslimským priateľom alebo známym

Popri islame, podobne ako popri kresťanstve a iných významných náboženstvách, vznikli v minulosti i rôzne sekty. Tou najvýraznejšou v islame je sunnitská vetva, šíitska vetva a sufizmus. Vo viacerých moslimských krajinách existujú komplikované, často i násilné problémy, týkajúce sa siekt. Preto sa tejto téme radšej vyhnite, pokým ju váš moslimský priateľ či priateľka, alebo známy/a neprinesie do diskusie.

Islam neznamená etnický pôvod, ani rasu

Moslimovia veria v Proroka Mohameda a v Korán, ktorý nasledujú. Avšak ich náboženstvo nezjednocuje ľudí v jednej kultúre či etnicite. Nájdete medzi nimi brazílskych moslimov, nigérijských moslimov, ruských moslimov i napríklad čínských moslimov. Odlišujú sa zvykmi, jazykom, a dokonca tradíciami praktizovania islamu. Preto je dôležité lepšie spoznať zvyky konkrétnej moslimskej krajiny, do ktorej cestujete.

Na jednej strane by ste pri návšteve moslimskej krajiny mali rešpektovať určité písané i nepísané pravidlá, na strane druhej získate to, čo pri cestovaní do akejkoľvek inej cudzokrajnej destinácie. Zažijtete inú kultúru, priučíte sa histórii, spoznáte rozdielnych ľudí a domov sa vrátite s ešte väčším očarením rozmanitosti sveta.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    4.3/5 - (9 votes)
Komentáre

Viki je blogerka, umelkyňa, milovníčka čerstvého vzduchu a pocitov nekonečna. Na Pelipecky prispieva už od roku 2016 a stretnúť ju môžete najmä v Berlíne, kde sa rozhodla žiť a študovať.

Hore