Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Irán: pravidlá perzskej kultúry a užitočné tipy pre turistov

Tento článok venujeme všetkým, ktorí sa rozhodli vystúpiť zo svojej komfortnej zóny a vydať sa na miesto, o ktorom si mnohí ľudia dodnes myslia, že je jedno z najnebezpečnejších na svete. Úvodná fotka už mohla napovedať, na dnešnom programe máme Irán.

Reklama

Irán je miesto, ktoré vám jednoznačne otvorí oči a odmení vašu cestovateľskú odvahu dokonalými zážitkami. Je to totiž krajina, ktorá je úplne o niečom inom ako o tom, čo sa o nej hovorí a píše. Bezprostredne po prílete zistíte, že všetky stereotypy sú veľmi ďaleko od reality. Iránci sú bezpochyby tým najpriateľskejšom národom na svete.

Nasledujúce odseky zahrňujú pár tipov, ako sa lepšie orientovať v perzskej kultúre a etikete, ktorou je celý Irán hlboko posiaty. Ak budete k miestnym čo i len z polovice úprimní a otvorení, ako budú oni k vám, tak vám garantujeme, že sa tam budete chcieť ešte niekedy vrátiť.

Čo si obliecť

Bezpochyby každý na svete vie, že Irán je krajina zasvätená islamu. K tomuto náboženstvo sa samozrejme viažu aj určité pravidlá, napríklad pri obliekaní. Aj napriek niektorým miestnym progresívnym ženám vo veľkých mestách, Irán nie je Dubaj alebo Malajzia.

Ženy, aj turistky, musia mať zakryté vlasy, krk a paže. Neznamená to však, že by mali nosiť chador (čierny habit, ktorý zakrýva celé telo), jednoducho stačí, aby si dali cez hlavu hidžáb alebo akúkoľvek šatku. Tiež sa odporúča nenosiť obtiahnuté oblečenie, ale skôr niečo voľnejšie. Muži to majú o niečo jednoduchšie. Musia len dodržať dresscode s dlhými nohavicami a uzavretou obuvou.

Ta’arof

Vysvetliť pojem ta’arof je tak trochu oriešok. Vo svojej pravej podstate sa jedná o dôležitý spoločenský koncept celej pôvodnej perzskej kultúry, ktorý je založený na vyjadrení pokory a rešpektu k druhým. Ide totiž o to, že môže byť považované za neslušné, keď sa človek vyjadrí príliš priamym spôsobom. Na prvý pohľad to vyzerá, že sa Iránci za každú cenu snažia vyzdvihnúť pozíciu druhého, zatiaľ čo tú svoju odkladajú tzv. na druhú koľaj. Tento postoj budete mať možnosť uvidieť počas úplne každej spoločenskej interakcie.

V praxi to znamená, že ak vás niekto zastaví na ulici a ponúkne pozvanie na čaj a podobne, vždy by ste mali najskôr odmietnuť, a to aj napriek tomu, že to chcete prijať. Obvyklé bývajú dve až tri kolá tohto vzájomného doťahovania sa. Rozhodne z nejakých sebeckých dôvodov nekývnete taxikárovi na to, že nemusíte platiť za cestu alebo obchodníkovi za tovar. Iránci vám na to síce nič nepovedia, ale je to považované za veľmi nevhodné a drzé. Oni totiž, napríklad tie peniaze, samozrejme chcú, len sú natoľko slušní, že si o to hneď nepovedia.

Ako sa správať v iránskej domácnosti

Ak vás počas ta’arofu nakoniec predsa len nejaký domáci zlomí, aby ste prijali pozvanie k nemu domov, nechoďte tam ako úplní neznalci. Opäť existujú pravidlá, ktoré je pre zachovanie dobrého mena turistov vhodné dodržať.

Ako úplne prvé pravidlo – zožeňte pre hostiteľa kvety alebo pečivo a hneď na začiatku návštevy sa ospravedlňte, že tie darčeky nie sú dostatočné. Je to slušnosť príslušiaca ta’arofu. Pokúste sa doraziť trochu skôr, prípadne minimálne včas. Dochvíľnosť je v iránskej spoločnosti veľmi dôležitá. S vyzúvaním topánok je to v každej domácnosti individuálne. Pre istotu sa to snažte odpozorovať od domácich. Zo slušnosti samozrejme tiež pozdravte, začnite od najstarších a s každým si podajte ruku. S každým mužom (maximálne malým dieťaťom), pochopiteľne. Fyzický kontakt s opačným pohlavím je neprípustný.

Pripravte sa na to, že vo väčšine domácností sú jedlá servírovaná na podlahu a jedené rukami. Ak sa však na tento spôsob necítite, môžete požiadať o príbor. Nikto vám to nebude mať za zlé. Iránci sa vždy snažia hostí zahrnúť všetkým čo majú, takže sa môžete tešiť, že vás budú neustále vyzývať, aby ste si pridali. V rámci ta’arofu je považované za slušnosť odmietnuť, aj keď to domáci ani nebudú brať vážne a vy si môžete dopriať, koľko len zvládnete. Určite ochutnajte zo všetkého, čo vám ponúknu, aspoň trošku. Ak už budete plní, jednoducho nechajte na tanieri malý zvyšok jedla. Bude to pre nich signál, že už ste skončili.

Na koniec dve malé poznámky. Po prvé, dávajte si pozor na to, aby ste príliš nechválili nejaké predmety, ktoré v miestnych domácnostiach uvidíte. Hostitelia sa potom budú intenzívne snažiť vám ich ponúknuť ako darček. Po druhé, ak ste vegetarián, potom iránska kuchyňa asi nebude to práve pre vás. Takmer každé jedlo obsahuje mäso, takže by mohlo byť náročné ho odmietnuť a zároveň neuraziť hostiteľa.

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodila dcérka Eliška.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

American Airlines už majú na konte takmer 200 letov s Boeingom 737 MAX https://t.co/SFOv3y5taz #novinky51 minút dozadu
Singapur ponúka COVID-19 poistenie pre hostí vybraných hotelov https://t.co/6Y5NWOH902 #novinky51 minút dozadu
KLM napokon nerušia všetky diaľkové lety, dohodli sa s holandskou vládou https://t.co/E21LWE0cE6 #novinky18 hodiny dozadu
Austrian Airlines začnú od cestujúcich požadovať nosenie respirátora. Ide o nariadenie vlády https://t.co/ZT1uwPRorj #novinky3 dni dozadu
Lufthansa plánuje najdlhší let v jej histórii. Smeruje na Falklandy https://t.co/BplkFm5BzG #letenky3 dni dozadu
Nórska vláda podporila záchranu Norwegian. Budú lietať po Európe, nové rezervácie sú bez obáv https://t.co/7wLmbFAVuF #novinky3 dni dozadu
Ako najlepšie na Zanzibar? Porovnali sme letenky od 489€ a máme v tom jasno! https://t.co/pmgnzRrPOT #letenky3 dni dozadu
Cestovanie do USA: test, 10-dňová karanténa a povinnosť rúšok na palube https://t.co/i87riLxQKr #letenky3 dni dozadu
Exotika bez testu a karantény. Krajiny, ktoré sľubujú bezpečnú dovolenku https://t.co/pN4m5cNz7f #dovolenky3 dni dozadu
Test pohodlne z auta. Letisko Bratislava ponúkne najväčšie drive-thru testovanie https://t.co/gNuqllA5X0 #novinky3 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Reklama
Reklama
Hore