Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

5 lákadiel švédskeho mesta Malmö + letenky na jeseň od 34€!

5 lákadiel švédskeho mesta Malmö + letenky na jeseň od 34€!

Keď sa povie Švédsko, väčšina z nás si asi predstaví Štokholm alebo jeden z 28 národných parkov, ktoré má táto krajina pod svojimi krídlami. Na Malmö, pôvodne dánsku oblasť, teraz tretie najväčšie mesto Švédska, sa často zabúda. Pritom je to nádherné miesto, ktoré s ľahkosťou a šarmom prepája staré s novým. Historické budovy a uličky Starého mesta sa prirodzene menia v okázalé architektonické experimenty a vy tak nebudete vedieť, kam skôr pozerať. Teraz to môžeš všetko zažiť už od 34 eur z Budapešti.

Reklama
  • POUŽI ZĽAVOVÝ KÓD – PECKYAPPKA – cez našu mobilnú appku a máš 10 eur zľavu

Lacné letenky do Malma

1. Gamla Staden (Staré mesto)

Nahusto naskladané dlažobné kocky pod starými farebnými domami vás v Starom meste zavedú k hlavnému námestí Stor Torget a trochu menšiemu, ale o to živšiemu námestíčku Lilla Torget. Ak ste milovníci kávy, tu si budete pripadať ako v nebi. Staré mesto je plné malinkých pražiarní a kaviarní, ktoré nájdete jednoducho – len nasledujte svoj čuch. Veľmi odporúčanou zastávkou je komentovaná prehliadka miestnej radnice, ktorá sídli v nádhernej historickej budove, len kúsok od námestia Stor Torget.

2. Lilla Torget

Námestie Lilla Torget si rozhodne zaslúži vlastný odsek. Od roku 1590 je to jedno z najrušnejších miest v celom Malmö a dodnes je využívané na účely organizovania pravidelných trhov s lokálnym tovarom. Zároveň sa označuje ako centrum dizajnu, pretože tu v nenápadnej žltej pokrivenej budove nájdete Centrum moderného umenia (Form Design Center), založené v roku 1964. Keď vás prepadne chuť na nejaký ten drink, Lilla Torget sa stane perfektnou voľbou. Moosehead Bar s veľkou slnečnou terasou je len jednou z mnohých miest, v ktorých budete môcť svoj smäd uhasiť.

3. Sankt Petri Kyrka

Nemusíte byť veriaci, aby vás miestny kostol Sankt Petri Kyrka oslovil už z diaľky. Táto najstaršia stavba mesta Malmö, pôvodne z 13. storočia je v až prekvapivo dobrej kondícii, a okrem honosných orgánov a gotickej veže rozhodne stoja za prehliadku aj priľahlé záhrady.

4. Turning Torso

Nekonvenčný mrakodrap architekta Santiaga Calatrava je typický zástupca moderny, ktorá sa v tomto meste v posledných rokoch tak rozmohla. Od roku 2005 teda už nie je symbolom mesta prístavný žeriav Kockums Crane, ale práve tento velikán, ktorý je zložený z deviatich nepravidelných päťuholníkových častí, ktoré sa pomyselne otáčajú okolo svojho jadra v smere hodinových ručičiek. Prezrieť si túto krásku však môžete iba zvonka (okrem troch týždňov počas leta), pretože sa jedná o súkromnú stavbu obsadenú kanceláriami a luxusnými bytmi, ktorá je bežne verejnosti nedostupná.

Zdroj: Tupungato | Dreamstime.com

5. Ribersborg

Ribersborg je umelo vytvorená pláž, ktorá sa tiahne pozdĺž pobrežia mesta Malmö, a aj napriek nie úplne letnej klíme, ktorá tu panuje, sa prezýva ako Švédska Riviéra alebo Riviéra severu. Navyše tu nájdete aj exkluzívne kúpele s dvoma vonkajšími bazénmi a piatimi saunami, a samozrejmosťou je aj možnosť využiť masérskych služieb. Ak teda máte dosť presúvania pešo, toto je ideálne útočisko.

Zdroj: Rolf52 | Dreamstime.com

Prehliadky mesta trochu inak

Hovorí sa, že najlepšie si Malmö vychutnáte počas prehliadky na lodi. Tá vás prevezie miestnymi kanálmi a ukáže vám toto mesto z úplne inej perspektívy. Ak patríte medzi tých, ktorí potrebujú svoju dovolenku tráviť aktívne, požičajte si bicykel a vydajte sa napríklad  k hradu Malmöhus Slott. Park Kungsparken (Kráľovský park) v jeho okolí je totiž rajom pre cyklistov. Nielen že má dokonale udržiavané chodníky, ale aj trávnik, ktorý láka ku krátkemu odpočinku i domácich prechádzajúcich sa navôkol. Mimochodom, až do septembra sa v Malmö teploty pohybujú okolo dvadsiatich stupňov, čo je pre mestskú cyklistiku úplne ideálne.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 15-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    4/5 - (1 vote)
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodili dcérky Eliška a Nina.

Hore