Nájdeš nás aj na:
sri lanka vlak

Novinky

Spoznaj to najkrajšie zo Srí Lanky: toto zažiješ za 15 dní počas pobytu so sprievodcom

Čo ti prvé napadne, keď sa povie Srí Lanka? Možno sú to nekonečné čajové plantáže, legendárna cesta modrým vlakom do mesta Ella, známy oblúkový most, pláže plné nadšených surférov alebo staroveké chrámy stojace na skalách. Srí Lanka je presne to a ešte omnoho viac. Vydaj sa s nami na nezabudnuteľnú cestu krajinou, ktorá je prezývaná aj perlou Indického oceánu a nazbieraj zážitky, na ktoré nikdy nezabudneš. Počas 15 dní bohatého programu so sprievodcom sa vyberieme za slonmi, vyšliapeme na kopce aj veže ako vystrihnuté z Pána prsteňov, ochutnáme dobroty miestnej kuchyne a zonámime sa možno aj s veľrybami. Toto sú TOP miesta a aktivity, na ktoré sa môžeš tešiť počas poznávacieho pobytu na Srí Lanke.

Reklama

Pinnawala Elephant Orphanage

Sloní sirotinec Pinnawala sa nachádza v Pinnawale na Srí Lanke. Sirotinec bol založený v roku 1975 ako útočisko pre opustené, zranené alebo osirelé slony a teraz je domovom pre viac ako 80 slonov. Sirotinec je známy svojím úsilím o ochranu a poskytuje týmto nádherným tvorom bezpečné prostredie. Návštevníci sirotinca môžu sledovať, ako slony kŕmia, kúpu a starajú sa o ne alebo sa sami napríklad kŕmenia zúčastniť.

sri lanka slony

Chrám Dambula

Dambula je najväčší a najzachovalejší jaskynný chrámový komplex na Srí Lanke. Skala sa týči 160 metrov nad okolitými planinami. V okolí je zdokumentovaných viac ako 80 jaskýň. Hlavné atrakcie sa rozprestierajú v piatich jaskyniach, kde nájdeš sochy a maľby. Tieto maľby a sochy súvisia s Gautamom Budhom a jeho životom. Celkovo je tu 153 sôch Budhu, tri sochy srílanských kráľov a štyri sochy bohov a bohýň.

dambula sri lanka

Sigiriya (Levia skala)

Sigiriya Lion Rock je starobylá skalná pevnosť známa svojim mohutným skalným stĺpom, ktorý dosahuje výšku takmer 200 metrov. Miesto sa datuje do obdobia vlády kráľa Kasyapa (477-495 n. l.), ktorý si toto miesto vybral za svoje nové hlavné mesto. Steny vyzdobil freskami a priamo na vrchole skalného stĺpa postavil impozantný palác, prístupný len cez ústa obrovského vyrezávaného leva.

levia skala sri lanka

Polonnaruwa

Druhé najstaršie kráľovstvo Srí Lanky, Polonnaruwa, sa stalo hlavným mestom Srí Lanky po zničení Anuradhapury v roku 993 nášho letopočtu. Impozantná zbierka ruín tvorí posvätný štvoruholník a uprostred je vatadage (starobylá stavba) so štyrmi vchodmi vedúcimi k miestu, kde bola kedysi uložená relikvia posvätného zuba. Preskúmajte veľkú stúpu (polguľovitú štruktúru obsahujúcu relikvie) Rankot Vihara a mníšske štvrte.

polonnaruwa sri lanka

Kandy a Temple of the Tooth

Vstupnou bránou na najväčšiu cestu vlakom na svete a k modrým vlakom, ktorými je Srí Lanka taká známa, je Kandy. Mesto kráľov, druhé najväčšie mesto Srí Lanky a nesporné historické a kultúrne hlavné mesto ostrova. Medzi najznámejšie miesta tu patrí relikvia Chrám zuba – najdôležitejšia náboženská svätyňa budhizmu, o ktorej sa hovorí, že je miestom, kde sa nachádza časť Budhovho zuba.

temple of tooth

Mathale Spice and Herbs Garden, Mathale Hindu Temple, Royal Botanical Garden

Korenie bolo po stáročia jedným z najslávnejších vývozných artiklov na Srí Lanke. Používalo sa na lieky, kozmetiku, ako aj na dochucovanie jedál. História hovorí, že Gréci, Arabi a Malajci sa spojili so Srí Lankou prostredníctvom obchodu s korením. Mathale Spice Garden ti pomôže nahliadnuť do dlhej histórie korenín na ostrove.

Neďaleko hlavnej cesty cez Matale je hinduistický chrám Muthumariamman (Matale chrám). Je to vysoká, bujne zdobená stavba, ktorú možno ľahko vidieť už z diaľky. Prominentné veže, nazývané Gopurams, sa pýšia stovkami detailných sôch v bohatej farebnej mozaike.

Kráľovské botanické záhrady, Peradeniya sú asi 5,5 km západne od mesta Kandy. Nachádzajú sa v blízkosti rieky Mahaweli (najdlhšia rieka na Srí Lanke). Sú známe svojou zbierkou orchideí. Záhrada zahŕňa viac ako 4000 druhov rastlín vrátane orchideí, korenín, liečivých rastlín a paliem. Je k pripojený „Národný herbár Srí Lanky“.

Ambuluwawa Tower, Gampola

Ambuluwawa Tower sa nachádza na predmestí mesta Gampola na Srí Lanke. Množstvo turistov sem smeruje najmä kvôli úchvatným výhľadom, ktorý môžeš zažiť, keď vystúpiš na vrchol veže. Známa je aj svojim úzkym točitým schodiskom. Je to jedno z najlepších miest na návštevu na Srí Lanke, ak si pripravený(á)na túto výzvu.

ambula tower

Nuwara Eliya, čajový závod, Ramboda Waterfalls

Nuwara Eliya je úplne iná ako celá Srí Lanka. Toto mesto je posadené na čajových kopcoch a je obklopené očarujúcou zeleňou. Vodopády rozosiate po regióne ešte viac zvýrazňujú jeho krásu. V Nuwara Eliya tiež nájdeš niekoľko chrámov, ktoré sa stali obľúbenými turistickými atrakciami. Tu navštívime tiež Colonial Hotel a najstaršiu poštu na Srí Lanke. Srí Lanka je štvrtým najväčším svetovým producentom čaju, a preto zastávka v čajovom závode nemôžeš chýbať.

ramboda waterfalls sri lanka

Ramboda Falls leží v okrese Pussellawa, v meste Kandy. Oblasť je známa nádhernou krajinou, ktorá zahŕňa vrchoviny, hrebene, nížiny, potoky a pahorkatiny. Ramboda Falls je ďalší populárny vodopád na Srí Lanke. Hoci to nie je dobre známy fakt, vodopády Ramboda sa skladajú z 3 častí s názvom Ihala Ramboda Oya Ella (Horný vodopád Ramboda Oya), Ramboda Oya Meda Ella (Stredný vodopád) a Pahala Ramboda Oya Ella (vodopád Dolný Ramboda Oya).

vlak sri lanka ella

Vlakom do Elly, Little Adam´s Peak, most The Nine Arches Bridge 

Hádam najznámejšia vlaková trasa z mesta Nanuoya do mesta Ella, ktoré je takisto jedno z najznámejších a najnavštevovanejších na Srí Lanke. Cesta trvá necelé 3 hodiny a čakajú ťa výhľady, ktoré poznáš z mnohých cestopisných fotografií. Little Adam’s Peak bol pomenovaný podľa svätého Adam’s Peak, ktorý sa nachádza neďaleko Dalhousie. Tvar oboch vrcholov je podobný, hoci Little Adam’s Peak je menší a ľahšie naň vystúpiš. Ďalším miestom, ktoré je známe z destinačných fotografií zo Srí Lanky, je most The Nine Arches Bridge. Nachádza sa neďaleko kopca Little Adam’s Peak.

nine arches bridge sri lanka

Ravana Waterfalls, Buduruwagalský kamenný chrám, Hiriketiya Beach

Vodopády Ravana sú pomenované po kráľovi démonov Ravanovi, o ktorom sa podľa tradičného folklóru predpokladá, že vládol Srí Lanke. Ide o obľúbenú vyhliadkovú atrakciu na Srí Lanke a v súčasnosti sa radí medzi najširšie vodopády v krajine. Buduruwagalský chrám, pochádzajúci z 9. alebo 10. storočia, pozostáva zo siedmich starovekých budhistických postáv vytesaných do veľkého útesu. Najväčšia meria viac ako 15 metrov, čo z nej robí najvyššiu sochu Budhu na Srí Lanke.

vodopady rawana sri lanka
Buduruwagala Rock Temple

Pláž Hiriketiya, tiež známa ako Hiriketiya Bay, je malý úsek pláže, ktorý sa krúti okolo vonkajšej strany mestečka Dikwella. Krivka pláže, ktorá tvorí tvar podobný zálivu, spôsobuje, že sem prichádzajú vysoké vlny a priťahujú do oblasti mnoho surfistov.

Hiriketiya Bay

Pozorovanie veľrýb v Mirissa (fakultatívny výlet)

Však si vždy chcel(a) vidieť obrovskú kosatku na vlastné oči? Pozorovanie veľrýb a delfínov v Mirisse je jednou z najvzrušujúcejších vodných aktivít, ktoré môžeš počas dovolenky na Srí Lanke zažiť. Často spozorované modré veľryby sú najväčšie zvieratá na svete.

mirissa sri lanka

Mesto a pevnosť Galle

Galle, pulzujúce mesto sa preslávilo svojou holandskou pevnosťou zo 17. storočia, zďaleka najlepšie zachovanou európskou pevnosťou v Ázii. Pevnosť Galle je veľkolepým svetovým dedičstvom UNESCO a je živou pamiatkou, ktorú obýva rušná komunita. Kedysi ospalá pevnosť Galle je dnes dynamickou oblasťou so stredomorskou atmosférou. Prejdi sa po úzkych uličkách s historickou atmosférou, s kaviarňami a reštauráciami. Dominantou tejto historickej časti je aj biely maják, ktorý stojí na hradbách pevnosti. Uži si západ slnka z unikátneho miesta.

Zdroj: Shutterstock/Timo Gotz

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (1 vote)
Komentáre

Hana je z Bratislavy, kde vyštudovala žurnalistiku. Vyskúšala si život vo Varšave ako študent médií a v Berlíne ako redaktor v online magazíne. Pracovné skúsenosti ju zaviali do cestovného ruchu a tam sa doteraz cíti ako doma. Miluje víkendové city breaky po európskych destináciách, ale aj exotiku.

Hore