Nájdeš nás aj na:

Novinky

Panoráma Álp a 7-chodové menu. Vitajte v Ľadovom expresse

Panoráma Álp a 7-chodové menu. Vitajte v Ľadovom expresse

Za 291 mostami a deviatimi tunelmi stojí železničná stanica veľkého horského strediska Zermatt v centre švajčiarskych Álp. Už 91 rokov k nej vedie jedna z najkrajších vlakových ciest na svete – Ľadovým expressom (Glacier express) premávajúcim na trati St. Moritz – Zermatt a späť.

Reklama
Fotografia: Glacier express od David \“hajes\“ Hajek | Dreamstime.com

Ak ste o tejto osemhodinovej ceste vlakom s panoramatickými výhľadmi na švajčiarske Alpy ešte nepočuli a nečítali, urobte tak teraz. Myslím si, že mnohí z vás si ju zapíšu do svojich tajných bucket listov. Tých pomyselných, aj tých skutočných.

Cesta Glacier expressom v zime.

O sedadlá pri okne sa už netreba biť

Glacier express má od tohto roka pre turistov jednu novinku – počet cestovných tried pre vás rozšírili o takzvanú Excellence class. Všetkých 20 pasažierov, ktorí si za cestovanie v tejto triede zaplatia, čakajú plyšové a kožené sedadlá pri okne, sedemchodové jedlo, popoludňajší čaj a šampanské na privítanie. Vozeň triedy Excellence má aj bar, kde vás obslúžia koktailmi, whisky, čerešňovým likérom a domácim vínom rodiny Z’Brun zo Salgeschu.

Fotografia: Excellence class | www.insider.com

Zabudnite na internet, pozerajte sa von oknom

Jednosmerný lístok stojí niečo menej ako 700 dolárov ( cca 627 eur). Vozeň Excellence je dokonca ozdobený zlatým prúžkom, aby medzi ostatnými vynikol. K dispozícii je samozrejme aj plne funkčná rýchla sieť WiFi a iPady s rozsiahlym výberom infotainmentu, hier a filmov. Myslím si však, že pri takých výhľadoch, aké ponúka Glacier express bez ohľadu na to, v ktorej triede sedíte, vám ani internet, ani elektronika nebudú tých pár hodín chýbať.  

Fotografia: Glacier express od Michelangelo Oprandi | Dreamstime.com

Nie je express ako express

Nenechajte sa zmiasť – pod slovom express sa tentokrát neskrýva pomenovanie pre vysokorýchlostný vlak, ide skôr o označenie neprerušovanej cesty vlakom bez zastavovania na iných nástupištiach a výstupištiach. Glacier Express je vlastne jeden z najpomalších vlakov na svete. Aj pre vašu bezpečnosť. Vedie cez údolia, skalné tunely a mosty, popri riekach a jazerách. Z expressu uvidíte aj skalnatú horu Matterhorn, prejdete horským priesmykom Oberalppass či obrovským viaduktom Landwasser – jedným z najkrajších na svete.

Fotografia Glacier express na Landwasser viadukte od Yulan | Dreamstime.com

Pozrite sa, aký má Glacier express cestovný poriadok pre tento rok, možno sa v ňom stretneme.

Ak vás fascinujú cesty vlakom, pozrite si náš výber európskych nočných liniek.

Zdroj informácií v článku: Insider.com| Glacierexpress.ch


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (6 votes)
Komentáre

Diana lepšie umýva riad, ako varí. Aj preto tak miluje svojho chlapa, čo sa v kuchyni snáď narodil. Na psy nedá dopustiť, na tie svoje, ani na tie z OZ Pes v núdzi. Ostatne, ako na všetky iné zvieratá. Keby mohla v živote vycestovať už len jediný raz, vrátila by sa domov k mame Esther, do Kene, na Aloo Drive do domčeka nad zátokou.

Hore