Nájdeš nás aj na:
pakistan lenka a david

Cestopisy

Svadobná cesta v Iraku? Dávid a Lenka cestujú už 4 mesiace po netradičných destináciách

Maldivy, Havaj či Bali sú destináciami ideálnymi pre medové týždne. A presne sem sa Lenka a Dávid po svadbe nevydali. Poňali to trocha v inom štýle a rozhodli sa navštíviť menej turisticky obľúbené miesta. Za sebou už majú napríklad Sýriu, Irak, Indiu či Pakistan, čaká ich ešte Nepál, Bangladéš a juhovýchodná Ázia. Dokopy by chceli byť na cestách jeden rok. S touto dobrodružnou dvojicou sme sa porozprávali o tom, ktoré krajiny ich najviac zaskočili, kde sa cítili najlepšie aj ako sa vlastne na takúto netradičnú svadobnú cestu dá pripraviť.

Reklama

Kedy sa zrodil nápad urobiť si rok dlhú netradičnú svadobnú cestu? Prečo mala vyzerať práve takto?

Ešte predtým ako sme sa spoznali, sme obaja mali v hlave myšlienku, že jedného dňa opustíme komfortnú zónu a vydáme sa na nejaké dobrodružstvo spoznávať svet. Nevedeli sme, akou formou to bude, do ktorých krajín sa vydáme či kedy to bude, no počas posledných pár rokov v stereotypnom životnom štýle sme sa rozhodli, že tento sen si splniť jednoducho musíme. A prečo práve takáto svadobná cesta? Oddych na pláži nám nič nehovorí a my sa jednoducho potrebujeme túlať. Často vyhľadávame destinácie, kde nemáte všetky informácie na zlatom podnose, no musíme sa spojiť s miestnymi alebo si ich dohľadať. Práve v tom je to jedinečné čaro, ktoré nás nesmierne baví.

babylon
Vstup do legendárneho Babylonu

Ako dlho už aktuálne cestujete?

Čas na ceste nesmierne rýchlo letí a pred pár dňami sme odštartovali náš štvrtý mesiac.

Ako ste to vyriešili so zamestnaním?

Dávid dal v práci výpoveď a momentálne sa sústredí na naše cestovné videá. Lenka si zas skrátila úväzok a na diaľku pracuje pár dní v týždni. Je to taká fajn rovnováha.

Ktoré krajiny ste chceli pôvodne navštíviť? Počas cestovania ste plány zmenili alebo ste sa držali pôvodného zoznamu?

Náš originálny plán bol veľmi jednoduchý – nasadnúť na Transibírsku magistrálu. Avšak, kvôli situácii vo svete sme plány museli zmeniť. Sme za to veľmi vďační, lebo sa nám podarilo dostať do krajín, o ktorých sme kedysi ani nesnívali. A áno, aj počas cesty sme pridali niektoré krajiny. Viete ako to je? Na ceste natrafíte na ďalších cestovateľov, ktorí vám dajú svoje odporúčania, a keď z rôznych strán počujete tip na tú istú krajinu, tak ju predsa nemôžete vynechať.

Hrobka vo svätyni v meste Karbala, Irak

Ako ste sa na cestu týmito nie úplne tradičnými destináciami pripravili?

Za niektorými krajinami sú hodiny štúdia na internete či odpozeraných videí, no do iných krajín len tak vhupneme bez plánu. Napríklad, do krajín ako sú Sýria či Irak Dávid začal prípravu týždne až mesiace vopred a stále sledoval aktuálnu situáciu aj počas nášho pobytu.

Taktiež sme riešili, čo si na cestu zbaliť, keďže sme chceli cestovať naľahko – len v jednom ruksaku. Čakali nás krajiny s inou kultúrou, kde chcete splynúť s davom, horúce dni či teploty na bode mrazu. A teda, balenie do týchto podmienok bola malá výzva. Čo sme si zbalili si môžete pozrieť v tomto videu.

Nastali aj situácie, na ktoré ste pripravení neboli?

Na cestu sme išli s nastavením mysle, že sa môže stať čokoľvek. Cestovanie nie je len u užívaní si, ale aj o únave a strese. No vždy sa snažíme byť obozretní a predvídať ovplyvniteľné situácie. Ale na nie všetko sa dá pripraviť. Napríklad spomenieme protesty v Pakistane, kedy z hodiny na hodinu zablokovali všetky príjazdové cesty vo veľkých mestách a my sme ostali zaseknutí na severe krajiny s takmer prepadnutými vízami. Vždy sa pri takýchto situáciách zhlboka nadýchneme a riešime ich s chladnou hlavou. Taktiež sme zažili pozitívne prekvapivé situácie, a to najmä pri interakciách s ľuďmi v Iraku, ktorí sa o vás starajú ako o hostí a robí im to nesmiernu radosť.

Mešita v meste Lahore, Pakistan

Ako ste si zostavovali itinerár v každej destinácii? Improvizujete alebo máte program dopredu naplánovaný?

Vo väčšine prípadov nemáme program pevne nastavený a plánujeme zo dňa na deň. Dáva nám to flexibilitu zostať dlhšie na miestach, ktoré na nás zapôsobia, ako aj dostať sa na miesta, o ktorých sa dozvieme od miestnych. Avšak v krajinách, v ktorých sme na obmedzený čas a máme kúpenú spiatočnú letenku, zostavujeme takmer fixný program.

Čo považujete zatiaľ za najťažšie počas vašich ciest?

Logistika je v niektorých krajinách dosť náročná – len si predstavte 12-hodinovú cestu nočným autobusom po serpentínach a rozbitých cestách bez klimatizácie. Okrem toho majú na náš organizmus dopad rôzne teplotné skoky, ktoré zažívame zo dňa na deň, a keď sme stále v pohybe, niekedy nie je čas na aklimatizáciu.

V akých typoch ubytovania sa zdržiavate?

My máme radi hostely, kde sa stretávame s inými cestovateľmi a vymieňame si tak poznatky, ako aj Guesthouses, kde žijeme priamo s lokálnymi. Ale z času na čas zavítame aj do hotelov, keď sa potrebujeme dať „dokopy“ po pár dňoch v divočine bez vody či elektriky.

Ktorá krajina bola najväčším prekvapením? Či už pozitívnym alebo negatívnym?

Jednoznačne Sýria. Keď sa rozprávame s ľuďmi v našom okolí a inými cestovateľmi, ktorých stretávame, hneď sa nás spýtajú, či sa tam dá niečo vidieť. My sme boli zachovalými pamiatkami ako sú antické mesto Busra, križiacky hrad Krak Des Chevaliers či životom v hlavnom meste Damašk veľmi ohromení.

Historická Busra, Sýria

Taktiež nás prekvapilo Kirgizsko. Pred návštevou tejto krajiny sme veľa o ňom nevedeli a zaskočila nás nádherná nedotknutá príroda. Len si predstavte, že idete na koni 3 dni a okolo vás sú len samé lúky, zasnežené štíty a ani jeden dom. Tieto pohľady sa nám vryli do pamäte.

Nádherná kirgizská príroda a náš výlet na koňoch

Ak by ste mali vybrať jeden zážitok, na ktorý nikdy nezabudnete, ktorý by to bol?

Zážitkov je neúrekom a len ťažko sa hľadá len jeden. No obom nám napadla šialená dvojhodinová cesta jeepom do údolia Fairy Meadows v Pakistane po jednej z najnebezpečnejších ciest na svete, po ktorej nasleduje neúprosná trojhodinová túra. Keď ju dovŕšite, z hustého ihličnatého lesa sa vynorí deviata najvyššia hora sveta – Nanga Parbat. A vy stojíte celí zadychčaní, no unesení, ako takúto „stenu“ mohla príroda vytvoriť a doslova vám padá sánka. Na ten pohľad nikdy nezabudneme.

Nebezpečná cesta jeepom do Fairy Meadows

Kde vám najviac chutilo?

Pre Dávida to bola Sýria. Doteraz spomína na pouličné falafely s granátovým jablkom či jahňacie mäso v jogurtovej omáčke. Lenke zas chutila kuchyňa v Indii, hlavne zeleninové kari či Paneer Butter Masala.

Dobroty v Sýrii

Kde ste sa stretli s najpriateľskejšími domácimi?

Jednoznačne v Iraku a Sýrii. Keď vás tu vidia domáci, zažiaria im oči, privítajú vás v ich krajine a prihovoria sa vám. Dokonca niekedy kvôli vám prídu neskoro do práce, len aby sa vyfotili a odprevadili vás na ďalšie miesto, ktoré chcete navštíviť. Tu sa naozaj cítite ako ich hosť, ktorému by dali aj to posledné.

Tento pán zo Sýrie nás pohostil kávou

V ktorej krajine bola najkrajšia príroda a kde naopak najkrajšie mesto?

Najviac nás zatiaľ očarila príroda v severnom Pakistane, kde sme sa cítili, akoby sme vkročili do pohľadnice. Naopak, radi sme sa túlali v uličkách uzbeckých miest ako sú Samarkand, Buchara či Chiva, ktoré dýchali históriou a my sme sa preniesli do čias hodvábnej cesty.

Ak by ste mali každú krajinu, ktorú ste navštívili, opísať dvoma slovami, ktoré by to bolo?

  • Libanon – Krajina kontrastov
  • Sýria – Obrovská história
  • Irak – Pohostinní ľudia
  • India – Všadeprítomný chaos
  • Pakistan – Dychberúce výhľady
  • Kazachstan – Široko-ďaleko nič
  • Kirgizsko – Panenská príroda
  • Uzbekistan – Očarujúce mestá

Samarkand, Uzbekistan

Viete si ešte vôbec predstaviť, že sa vrátite domov a zaradíte sa naspäť do „bežného života“?

Veríme, že všetko závisí od nášho nastavenia. Teraz sa snažíme každý deň užívať na sto percent a nechať si úsmev na tvári kresliť maličkosťami. Lebo v týchto krajinách vidíme, že sa to dá. A ak si toto donesieme domov do „bežného života“, určite návrat bude ľahší 🙂

Naše denno-denné príhody si môžete pozrieť v krátkych Youtube videách na kanáli @HAROVCI a taktiež sa čo-to o týchto nezvyčajných cestovateľských krajinách naučíte, keď budete sledovať náš Instagram @harovci

Za rozhovor ďakujeme Lenke a Dávidovi Haringovcom.
Foto: archív Lenky a Dávida

Taj Mahal, India

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre

Hana je z Bratislavy, kde vyštudovala žurnalistiku. Vyskúšala si život vo Varšave ako študent médií a v Berlíne ako redaktor v online magazíne. Pracovné skúsenosti ju zaviali do cestovného ruchu a tam sa doteraz cíti ako doma. Miluje víkendové city breaky po európskych destináciách, ale aj exotiku.

Hore