Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Pyramídy v Egypte? SUDÁN ich má viac, ale turistov žiadnych

Zdroj titulnej fotografie – Martchan / Shutterstock.com

Reklama

Prebuďte sa na prelome dňa pod zlatými pyramídami božských starovekých kráľov, prejdite cez spaľujúcu púšť na miesto, kde sa dva Níly spájajú do jedného a sledujte húf krvavo červených rýb, prúdiacich pomedzi záhrady koralov. Z akéhokoľvek uhla sa Sudánu prizriete, len ťažko by ste popreli, že medzi jeho ďalekosiahlymi kopcami a pieskom ležia skutočné poklady tohto sveta. Pre tých zopár návštevníkov, ktorí si trúfnu do Sudánu pricestovať, sa okamžite stáva fantastickým prekvapením. Tí, ktorí mali možnosť sa s miestnymi stretnúť tvrdia, že sú to nesmierne priateľskí a pohostinní ľudia. Aj takýto je Sudán – krajina, ktorá má viac pyramíd ako Egypt, no žiadnych turistov.

Zdroj fotografie – John Wollwerth / Shutterstock.com

Kráľovská nekropola El Kurru

Kráľ Tanutamun – monarcha, ktorý v 17. storočí pred Kristom prebýval v pyramíde K16 pohrebiska El Kurru je dávno preč. Sarkofág zmizol. Jeho prítomnosť je viditeľná jedine v elegantných nástenných maľbách, ktoré ilustrujú jeho úspechy. Akýsi umelec ho namaľoval, ako sa po smrti dostáva medzi bohov a bohyne egyptského panteónu. Ich kroky vedie matka bohyňa Isis, nasleduje ju šakal Anubis, strážca zosnulých a Thóth, pavián, boh múdrosti. Spoločne sprevádzajú Tanutamuna k mocnému Osirisovi, ktorý váži a zmeriava jeho dušu.

Kto bol pochovaný v najväčšej pyramíde?

El Kurru bola len jednou z mnohých kráľovských nekropol. Využívané boli predovšetkým medzi rokmi 795 a 315 pred naším letopočtom, no ďalšie generácie k ním neboli práve láskavé. Archeologické štúdie majú stále čo robiť, aby vyplnili viacero medzier na časovej osi. Napríklad, neexistuje konsenzus o tom, kto bol pochovaný v pyramíde K1, ktorá je tou najväčšou spomedzi dvadsiatich dvoch. Mnoho z jeho hrobiek bolo počas výtržníctiev v 19. storočí zrovnaných zo zemou.

Ríša faraónov siahala južnejšie ako je dnešný Egypt

Zahliadnuť tieto egyptské božstvá, vykreslené v hrobke muža, ktorý umrel v roku 653 pred naším storočím je skutočné privilégium. No bez akéhokoľvek kontextu sa môže stať i trochu zavádzajúcim. Nekropola El Kurru sa nenachádza v Egypte, ako by ste možno predpokladali, ale v Sudáne – 442 kilometrov severne od hlavného mesta Chartúm. Dnes sa to zdá zvláštne, no ríša faraónov siahala omnoho južnejšie ako len po dnešné hranice Egypta. Pozdĺž Nílu, popri priehrade Aswan a jazere Nasser. Tu, v severnom Sudáne, kde zanechali starí Egypťania množstvo chrámov a pyramíd, by ste dnes, po štyridsiatich dvoch storočiach narazili len na zopár turistov.

To hrôzostrašné slovo „Sudán“

Slovo „Sudán“ je dôvodom, prečo ho ročne navštevuje také malé množstvo cestovateľov, ktorí by sa v destináciách s menej hrôzostrašným imidžom premenili len na machuľu čakajúcich skupín a radov. Tento národ si však drží problematickú reputáciu, ktorá siaha ďaleko do minulosti – k egyptskej okupácii Mentuhotepom II v 21. storočí pred Kristom. Najzásadnejšou však bola osmanská anexia v roku 1821, podmanenie koloniálnou Britániou v roku 1882, nezávislosť v 1956-tom a následný prevrat do občianskej vojny, ktorá napokon podnietila vznik samostatného štátu Južný Sudán v roku 2011. Deväťdesiate roky, kedy ho Spojené štáty ostro kritizovali za paktovanie s terorizmom, po moment, kedy boli na Chartmún zvrhnuté bomby. Dokonca i dnes sú obyvatelia Sudánu evidovaní podľa rozdeľujúcich zákazov Trumpovej správy.

Zdroj fotografie – Kertu / Shutterstock.com

Život v pohybe a výrazná vôňa kávy

Ako to však býva, realita je omnoho príjemnejšia, než by ste si mysleli. Premiestnime sa napríklad dvadsať štyri kilometrov severovýchodne, pozdĺž listnatého koridoru k mestečku Karima. Všetko je tu v pohybe – dobytok, konverzácie a kavalkáda trojkoliek tuk-tuk na tržnom námestí. Jednoducho, beží tu každodenný život, čo len pridáva na domnienke úradu Foreign and Commonwealth Office (FCO) o tom, že väčšinová časť Sudánu je pre turistov bezpečná. Posaďte sa k silnej, výraznej aromatickej káve, pripravenej na uhliari a podávanej v malých pohároch v jednej z jednoduchých kaviarní.

Zdroj fotografie – John Wollwerth / Shutterstock.com

Zabudnuté pyramídy mestečka Meroë

Starobylé mesto Meroë, ležiace na sútoku Modrého a Bieleho Nílu a rieky Atbara bývalo bohatou metropolou kráľovstva Kush. Dnes tu leží Sudán a Južný Sudán. Najvýznamnejšie miesto dedičstva Kush slúžilo od 9. storočia pred Kristom po 4. Storočie po Kristovi. Práve tu nachádzali bezpečie tí, ktorí utekali pred mocou v rukách Asýrie (dnešný Irán a Irak) a neskôr Ríma, ktorí ovládali Egypt. Tieto národy zanechali na pyramídach svoje dekoratívne prvky. Kolekcia takmer dvesto pyramíd je výstavnou skriňou hrobiek kráľov a kráľovien tejto kultúry, postavených od 2 700 do 2 300 rokov dozadu.

O tom, prečo je Egypt tak obľúbený medzi turistami a najmä Slovákmi, sme tiež napísali článok.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (1 vote)
Komentáre

Viki je blogerka, umelkyňa, milovníčka čerstvého vzduchu a pocitov nekonečna. Na Pelipecky prispieva už od roku 2016 a stretnúť ju môžete najmä v Berlíne, kde sa rozhodla žiť a študovať.

Hore