Nájdeš nás aj na:

Destinácie

Ako ošéfovať Srí Lanku v lete? Východné pobrežie vás ohúri (+tip na poznávačku)

Medzi mnohými dovolenkármi panuje všeobecný názor, že na exotickú dovolenku sa proste lieta v zime. „Veď v lete je teplo a slnečno aj u nás a v exotike prší.“ Áno, vo väčšine prípadov je to aj pravda, no na druhej strane je pravda aj to, že keď viete kam máte ísť a vyberiete sa tam, zažijete rovnako exotickú a horúcu dovolenku aj v lete. Srí Lanka je toho skvelým príkladom.

Reklama

Kam teda v lete? Passikudah a Kalkudah

Každý, kto navštívi Srí Lanku v letných mesiacoch, vám potvrdí, že najkrajšie pláže tejto úžasnej krajiny sa nachádzajú práve na východe, v oblastiach Nilaveli, Passikudah a Kalkudah. To, že tam nejazdí toľko turistov má v podstate dve príčiny. Tou prvou je pomerne veľká vzdialenosť – z letiska na západe je potrebné počítať s dlhším presunom na východ, letoviská na juhozápade sú vzdialené maximálne dve či tri hodiny, v prípade východnej časti je to približne raz toľko (čo však ponúka možnosť spojiť dovolenku s poznávačkou – ako si ukážeme nižšie). Napokon v hlavnej sezóne, teda od novembra až do marca, panuje práve na východe monzúnové počasie, ktoré dažďom a rozbúreným morom dokáže poznamenať vašu dovolenku. Nič z toho sa však nedeje v lete, práve naopak, medzi aprílom a septembrom tu zažijete parádnu exotickú dovolenku, so všetkým čo k tomu patrí.

Počasie v letných mesiacoch na Srí Lanke: 

Zdroj foto: selectiveasia.com

Pretože je nutné vlastne prejsť ostrov naprieč, teda z Kolomba na východ, je ideálnym variantom zaradiť pobyt po niekoľkodňovej poznávacej ceste, alebo spraviť niekoľkodňovu zastávku uprostred Srí Lanky. Počas cesty smerom tam aj naspať sme vám naplánovali zastávky, vďaka ktorým objavíte krásne čajové plantáže,…

…vystúpite na horu Sigiriya,…

…spoznáte Národný park Wasagamuwa,…

…a zároveň sa nebudete musieť obávať, že vás počas zaslúženého oddychu na pláži nemilo prekvapia daždivé dni. Napokon to najlepšie vás čaká na záver – po troch dňoch poznávačky zažijete spomínané východné pláže, ktoré na vás to najkrajšie vybalia ihneď po príchode. Sú charakteristické svetlým pieskom na rozdiel od západného pobrežia, kde sú zlatistej farby.

Srí Lanka v lete: od západu na východ

Poznávačka + dovolenka na pláži

✔ 11 dní (9 nocí)
✔ letenky so všetkými poplatkami
✔ česky hovoriaci sprievodca
✔ ubytovanie v 3* a 4* hoteloch s polpenziou
✔ všetky vstupy
✔ všetky transfery

Kompletný itinerár cesty

1.deň

Odlet z Viedne alebo Budapešti.

2.deň – prílet do Kolomba – PINNAWALA – KANDY

Prestup v Dohe, prílet do Kolomba.

Na letisku Vás bude čakať zástupca Jetwing Travels s česky hovoriacim sprievodcom, ktorý Vás ďalej bude sprevádzať transferom do mesta Pinnawala. Pinnawala – Pinnawala Elephant Orphanage (transfer trvá cca 120 min) – jedinečný zážitok, ktorý si nemôžete nechať ujsť. Pinnawala sa nachádza približne 90 km od Kolomba. Slonia farma bola založená v roku 1975, kedy sa stala útočiskom pre opustené a zranené slony. Počet slonov postupne narastal až na dnešných 65, vrátane 25 mláďat. Najlepší čas na návštevu je v čase kŕmenia od 09:15 do 09:45 a v čase kúpania od 10:00 do 11:00 a tiež od 15:00 do 16:00, kedy opatrovatelia berú slony na prechádzku k blízkej rieke. Návšteva slonej farmy Pinnawala trvá približne 90 – 120 min. Potom pokračujete do Kandy (cesta trvá cca 120 min).

Kandy leží v krásnej kopcovitej krajine rovnomennej plošiny v centre Srí Lanky, obklopené prevažne čajovníkovími plantážami. Toto posvätné budhistické miesto, známe tiež ako Senkadagalapura, bolo posledným hlavným mestom kráľov Sinhala a patrí k ich najsvätejším miestam, keďže „Temple of the Sacred Tooth Relic of Lord Buddha“ – Chrám Budhovho zuba, ukrýva túto posvätnú relikviu. Chrám, postavený v 16. storočí, je dodnes významným pútnickým miestom. Samozrejme, že aj tento chrám navštívite s vašim sprievodcom. V blízkosti sú pozostatky kráľovského paláca Maha Wasala, paláca Palle Wasala, ktorý obývali blízki kráľovskej rodiny.

Pri jazere Lake sa nachádza kúpeľný pavilón a v strede jazera je situovaný ostrov „Kiri samudraya“, ktorý využívala kráľovská rodina ako svoje letné sídlo. Temple of the Sacred Tooth Relic – Chrám svätého zuba – sa teší veľkej popularite na Srí Lanke a v budhistickom svete už od 4. st. nášho letopočtu, kedy bol Budhov zub prinesený na Srí Lanku. Dnes je považovaný za najcennejšiu pamiatku Srí Lanky. Prehliadka trvá približne 45 min.

Transfer do hotela, ubytovanie v Kandy.

3.deň – DAMBULLA – SIGIRIYA – DAMBULLA

Po raňajkách odchod na výlet do Dambulla (transfer trvá cca 120 min).

Pri príchode navštívte Dambulla Cave Temple, ktorý je najväčší a najzachovalejší jaskynný chrámový komplex na Srí Lanke. Skalné veže sa nachádzajú 160 m nad okolitými pláňami. V okolí je viac ako 80 zdokumentovaných jaskýň. Hlavné atrakcie sa rozprestierajú v piatich jaskyniach, ktoré obsahujú sochy a maľby. Tieto obrazy a sochy súvisia s Gautámovým Buddhom a jeho životom. Existuje celkom 153 soch Budhu, tri sochy kráľov zo Srí Lanky a štyri sochy bohov a bohyní. Nástenné maľby pokrývajú plochu približne 2100 m2. Vyobrazenia na stenách jaskýň zahŕňajú pokušenie démonom Marou a prvé kázanie Budhu.

Následne sa presuniete ku skale Sigiriya (čas transportu 30 minút). Skalná pevnosť Sigiriya je súčasťou svetového dedičstva UNESCO, pochádza z 5. storočia nášho letopočtu a je označovaná za „Pevnosť v oblakoch“ a pravdepodobne sa jedná o najfantastickejší samostatný objekt na ostrove. Skala je tiež známa ako „Levia skala“, keďže pri vchode do paláca na vrchole skaly vysokej 180 metrov zvykol stáť obrovský lev. Na vrchole skaly sa nachádzajú základy kráľovského paláca, zvyšky nádrží na vodu a tiež základy ostatných stavieb a strážnych veží na okraji skaly. Na jednom zo schodísk môžete vidieť jediné známe staroveké dielo svetského maliara Sinhalu, ktoré sa zachovalo vo forme 21 fresiek dievčat v životnej veľkosti žiariacich v pôvodných farbách. Tiež by ste si nemali nechať ujsť vodné záhrady, záhrady medzi obrovskými balvanmi, fontánovú záhradu alebo jaskyne, ktoré sa nachádzajú v areáli. Výstup, prehliadka a zostup trvá približne 120 min.

Transfer do hotela, ubytovanie v Dambulle.

4.deň – DAMBULLA – WASGAMUWA NATIONAL PARK – PASSIKUDAH

Po raňajkách navštívite Národný park Wasgamuwa (približný čas transferu 90 minút).
Národný park Wasgamuwa je prírodný park na Srí Lanke, ktorý sa nachádza v okresoch Matale a Polonnaruwa. Bol vyhlásený za chránenú oblasť a útočisko pre voľne žijúce zvieratá počas rozvojového projektu Mahaweli v roku 1984 a je jedným zo štyroch národných parkov tohto druhu na Srí Lanke.

Pôvodne bola táto oblast v roku 1938 označená ako prírodná rezervácia, no na začiatku sedemdesiatych rokov bola oblasť vyhlásená za prísnu prírodnú rezerváciu. Wasgamuwa je jednou z chránených oblastí, kde môžete na Srí Lanke vidieť voľne žijúce slonie stáda. Je tiež významnou oblasťou na sledovanie vtáctva. Z parku sa presuniete do Passikudah.

Transfer do hotela, ubytovanie v hoteli Amaya Beach****.

5. – 9. deň – PASIKUDAH

Plážový pobyt v hoteli Amaya Beach****.

10. deň PASIKUDAH – ANURADHAPURA

Po raňajkách sa presuniete do Anuradhapura na prehliadku starobylého mesta (približný čas na cestu z Passikudah do Anuradhapury je 210 min).

Anuradhapura je najslávnejšia staroveká zrúcanina mesta na Srí Lanke. Najväčšími pokladmi mesta sú jeho stupy (staroveké budhistické stavby) postavené z malých tehál. Najvýznamnejšie z týchto stup sú Ruvenweli, ktorá sa datuje do 2. storočia pred n.l., Jetawanarama a Thuparama. Najnovšou relikviou mesta je posvätný strom Bo Tree, o ktorom sa hovorí, že vyrastal z vetvy stromu, pod ktorým Budha získal osvietenie. Bol zasadený pred 2250 rokmi a je najstarším historickým stromom na svete. Približný čas prehliadky starobylého mesta je 90 minút.

Transfer do hotela v Anuradhapura, ubytovanie.

11. deň – ANURADHAPURA –MESTO KOLOMBO – LETISKO

Po raňajkách sa presuniete do Kolomba. Približný čas transferu sú 4 hodiny.
Následuje prehliadka hlavného mesta Srí Lanky. Preveziete sa cez rušné mesto aj cez stromami lemovanú Cinnamon Gardens. Navštívite Fort – bývalé britské administratívne centrum a vojenskú základňu, Sea Street – Goldsmithova štvrť v srdci Pettahu, oblasť Bazaar, kde je aj hinduistický chrám s prepracovanými kamennými dielami a holandský kostol Wolfendhal z roku 1749. Tiež navštívte BMICH, kde uvidíme repliku Avukana Budhu a svoju púť mestom ukončíte na námestí Nezávislosti.

Nasleduje transfer na letisko a odlet zo Srí Lanky, prestup v Dohe.

12. deň

Prílet do Viedne alebo do Budapešti.

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodila dcérka Eliška.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

KLM napokon nerušia všetky diaľkové lety, dohodli sa s holandskou vládou https://t.co/E21LWE0cE6 #novinky8 hodiny dozadu
Austrian Airlines začnú od cestujúcich požadovať nosenie respirátora. Ide o nariadenie vlády https://t.co/ZT1uwPRorj #novinky2 dni dozadu
Lufthansa plánuje najdlhší let v jej histórii. Smeruje na Falklandy https://t.co/BplkFm5BzG #letenky2 dni dozadu
Nórska vláda podporila záchranu Norwegian. Budú lietať po Európe, nové rezervácie sú bez obáv https://t.co/7wLmbFAVuF #novinky2 dni dozadu
Ako najlepšie na Zanzibar? Porovnali sme letenky od 489€ a máme v tom jasno! https://t.co/pmgnzRrPOT #letenky2 dni dozadu
Cestovanie do USA: test, 10-dňová karanténa a povinnosť rúšok na palube https://t.co/i87riLxQKr #letenky3 dni dozadu
Exotika bez testu a karantény. Krajiny, ktoré sľubujú bezpečnú dovolenku https://t.co/pN4m5cNz7f #dovolenky3 dni dozadu
Test pohodlne z auta. Letisko Bratislava ponúkne najväčšie drive-thru testovanie https://t.co/gNuqllA5X0 #novinky3 dni dozadu
Cestovanie do Francúzska: pri vstupe treba negatívny PCR test, nie starší ako 72 hodín https://t.co/n8K3xmr7wv #letenky3 dni dozadu
PONUKA DŇA: All Inclusive Dominikánska republika s letenkami a 4*hotelom za 1208€ https://t.co/uKcwSarkaq #dovolenky3 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Reklama
Reklama
Hore