Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Španielsko: veľký sprievodca s tipmi na zaujímavé miesta + lacné letenky

Španielsko: veľký sprievodca s tipmi na zaujímavé miesta + lacné letenky

Španielsko sa nachádza na Pyrenejskom polostrove a je najväčšou krajinou južnej Európy. Okrem pevninskej časti k nemu patria aj Kanárske ostrovy, ktoré môžeme hľadať v Atlantickom oceáne, a Baleárske ostrovy v Stredozemnom mori. Španielsko je krajinou hrejivého slnka, nádhernej prírody, vášne, temperamentu a dobrého jedla. Spoznaj jeho známe aj menej známe miesta už toto leto.

Reklama

Článok vznikol v spolupráci s INSTITUTO DE TURISMO DE ESPAÑA – TURESPAÑA.

Čo vidieť v Španielsku od severu až po juh?

Santander

Prvým miestom, ktoré s radosťou odporučíme, je krásne mesto na severe Španielska v regióne Kantábrie – Santander. Oblasť, ktorú si už v 18. storočí vyhliadla pre svoje letné pobyty spoločenská smotánka, vrátane kráľovnej Isabely II či Amadea Savojského. Na vŕšku vybiehajúcom do mora nájdeš nádherný palác Palacio de la Magdalena, pozdĺž pobrežia krásnej a dlhej promenády a samozrejme aj pláže. Tou najznámejšou je pláž El Sardinero s jemným a zlatým pieskom a miernym vstupom do vody. Objavíš tu aj množstvo krásnych mušlí.

playa el sardinero španělsko

San Sebastián

Ďalším klenotom severnej časti je mesto necelých 20 km od francúzskej hranice – San Sebastián. Slávu si vydobylo už v 19. storočí, keď ho objavila španielska aristokracia. San Sebastián sa tak stalo prvým mestom v krajine, kde bolo zavedené elektrické osvetlenie či telefón a taktiež tu jazdila prvá električka v Španielsku. Celé mesto ako na dlani uvidíš z hory Urgull, na vrchole ktorej sa nachádza zrúcanina hradu a z ktorého je naozaj nádherný výhľad. Populárne tunajšie pláže La Concha a Playa de Ondarreta omieľa krištáľová voda a sú ideálnym miestom pre letný odpočinok pri mori. V letných mesiacoch sa tu konajú festivaly jazzu, klasickej hudby aj filmu.

San Sebastián španělsko

Santiago de Compostela

Myslel(a) si si, že všetky cesty vedú do Ríma? Cesty pútnikove vedú do mesta Santiago de Compostela, ktoré je najznámejším pútnickým miestom v Európe. V tunajšej katedrále sú uložené pozostatky svätého Jakuba Staršieho a práve po ňom je pútnická cesta pomenovaná. Svätojakubská púť by podľa tradície mala začínať pri dome každého pútnika, ale je to časovo aj fyzicky veľmi náročné. Väčšina trás preto začína na niekoľkých miestach Španielska. Veľmi obľúbený je úsek, ktorý má 1 000 kilometrov a začína v St. Jean pri hraniciach Španielska a Francúzska.

Santiago de Compostela španělsko

Madrid

Madrid je hlavné mesto Španielska a štvrté najväčšie mesto v Európe. Leží priamo uprostred Pyrenejského polostrova a je častým terčom turistov smerujúcich za rušným a pulzujúcim životom. Žije športom, kultúrou. Aj koncerty a nočné podniky tu praskajú vo švíkoch. Narazíš tu na dychberúci kráľovský palác, múzeá alebo môžeš zájsť na býčie zápasy aj na futbalové stretnutia slávneho Atlético Madrid. Keď budeš chcieť pokoj, relax a prírodu, zájdi do jedného z parkov.

madrid španělsko

Segovia

Neďaleko od Madridu leží nádherné stredoveké mesto Segovia. Dych ti budú brať stredoveké námestia, kostoly a výhľady na vrcholy hôr v pozadí cez piliere monumentálneho akvaduktu. Segovia je s Madridom prepojená pravidelnou autobusovou linkou alebo rýchlovlakom. Vo štvrtok si tu môžeš prejsť aj trh na námestí Plaza Mayor.

segovia španělsko

Barcelona

Pestrá a rozmanitá Barcelona ponúka nielen skvelú dovolenku pri mori, ale aj parádny pohľad na architektonické skvosty slávneho Antonia Gaudího, ktorého stopa je viditeľná takmer na každom kroku. Najslávnejším dielom je chrám Sagrada Família, ktorého stavba začala roku 1882 a trvá dodnes. Navštíviť musíš určite aj park Güell, ktorý je plný farebných sôch, múrikov a prvkov, ktoré sú pre Antonia Gaudího typické. V Barcelone je možné tiež zavítať do jedného z najväčších akvárií v Európe, užiť si deň na luxusnej mestskej pláži či vyraziť na kopec Montjuïc, ktorý je oázou pokoja. Mrkni na ďalších 7 tipov, čo robiť v srdci Katalánska.

barcelona španělsko

Valencia

Valencia leží na východnom pobreží Španielska. Vďaka polohe je veľmi obľúbeným miestom turistov, ktorí sem cestujú na letnú dovolenku. Valencia je zelené mesto, aleje stromov zaujmú na prvý pohľad. Veľmi zaujímavý je niekoľko kilometrov dlhý park Jardín del Turia, kde sú vysadené pomarančovníky, palmy a kvety všetkých farieb. V centre mesta sa môžeš nechať očariť veľkým množstvom pamiatok a pozdĺž pobrežia krásnymi čistými plážami. Veľmi známe a zaujímavé je národné múzeum zvané – Mesto umenia a vedy (Ciudad de las Artes), ktoré sa stalo symbolom mesta.

Valencie

Spoznaj krásy a rozmanitosť Andalúzie

Autonómne spoločenstvo Andalúzie leží v južnej časti Španielska a je stelesnením všetkých španielskych klišé. Tanečnica flamenca v uliciach, maurské pamiatky, prírodné skvosty, preslávené biele dedinky, korida i senzačné pláže. Môžeš si požičať auto a prejsť niekoľko miest oblasti behom pár dní alebo sa usadiť v jednom z nich a užiť si dokonalú atmosféru. V Andalúzii je krásne všade.

  • Požičaj si auto cez Pelikán. Klikni, zvoľ si destináciu, porovnaj ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzdvihneš po prílete na letisko.

Malaga

Prístavné mesto na slnečnom pobreží s pôsobivou rímskou pevnosťou Alcazaba a hradom Gibralfaro na kopci. Práve z neho je najlepší výhľad na mesto, prístav a ikonickú stavbu pre býčie zápasy – La Malagueta Bullring. V historickej časti mesta nájdeš napríklad múzeum a rodný dom Pabla Piccasa.

Málaga Španělsko

Ronda

Ronda leží približne 100 km od Málagy a viaže sa k nej mnoho zaujímavostí. Zdržiaval sa tu Ernest Hamingway, na Plaza del Socorro bola v roku 1918 prvýkrát videná andalúzska vlajka a majú tu jednu z najstarších arén pre býčie zápasy v Španielsku. Mesto sa rozdeľuje na dve časti, ktoré spája úchvatný most Puento Nuevo.

Most v místě Ronda

Júzcar

Južné Španielsko je známe pre svoje biele dedinky. Dedinka Júzcar bola tiež jednou takou, až do roku 2011, kedy bola celá premaľovaná na modro na oslavu premiéry filmu Šmoulovej. Odvtedy sa jej hovorí šmolkavá dedinka a vďaka svojej jedinečnosti láka turistov zo širokého okolia.

Sevilla

Hlavné mesto regiónu ukazuje španielsky temperament v celej svojej kráse. Sevilla je mesto niekoľkých monumentálnych pamiatok, ktoré sú zapísané na zozname UNESCO a pýšia sa najkrajším španielskym námestím Plaza de España, kde sa točili filmové scény slávnych Hviezdnych vojen.

Sevilla španělsko

Córdoba

Mestu dominuje hrad kresťanských kráľov zo 14. storočia s priľahlou záhradou plnou fontán, kvetov a rozmanitých stromov. V Córdobe žili od nepamäti kresťania, židia aj moslimovia, čo potvrdzuje aj tunajšia mešita z ôsmeho storočia, ktorá je charakteristická pozoruhodnou kombináciou islamských a kresťanských prvkov. Mestom preteká rieka Guadalquivir, cez ktorú vedie architektonický skvost most Puente Romano patriaci k najstarším mestským pamiatkam.

cordoba

El Torcal

Turistika medzi skaliskami s krásnymi výhľadmi a kamzíkmi všade okolo. Vápencové skalné formácie sa rozpínajú na relatívne malej ploche s rozlohou 17 km2, ale aj vďaka tomu je miesto skvelým tipom pre popoludňajší výlet v prírode pre dospelých aj deti. Môžeš tu tiež obdivovať bohatú faunu a flóru.

el torcal

Španielske ostrovy

Dovolenku môžeš stráviť aj na rade španielskych ostrovov, ktoré lákajú na úžasné pláže, divokú prírodu aj španielsku kultúru a jedinečnú atmosféru. Máme pre teba zoznam tých najzaujímavejších z nich. Ostrovy sa delia na Baleárske v Stredozemnom mori a Kanárske v Atlantickom oceáne. Prvé menované sú napríklad:

Mallorca

Najväčší ostrov, ktorý patrí Španielsku. Je ideálnou kombináciou pre strávenie odpočinkovej aj aktívnej dovolenky. Očaria ťa tu dlhé a čisté pláže, historické mestá i obľúbené pohoria Serra de Tramuntana s najvyššou horou Puig Major. Mallorca je tiež perfektnou voľbou, pokiaľ rád jazdíš na bicykli. Široká sieť cyklotrás s rôznorodou náročnosťou na výlety na bicykli priamo nabáda. Navyše tu aj v zimnom období panujú príjemné teploty a užiješ si slnko. Tu je 8 dôvodov, prečo je dovolenkovou stálicou po celý rok.

Mallorca

Menorca

Na svoje si prídu milovníci šnorchlovania, potápania a ďalších vodných aktivít. Ostrov je známy pre svoje krásne a pokojné pláže, kde máš možnosť stráviť nerušenú dovolenku. Výlet si môžeš urobiť napríklad po stopách dávnych civilizácií a navštíviť megalitickú hrobku Naveta des Tudons, ktorá bola postavená pred viac ako 3500 rokmi.

Menorca

Ibiza

Ibiza je synonymom pre nikdy nekončiacu párty. Pokiaľ si chceš užiť s partiou kamarátov plážové večierky, prídeš si na ostrove na svoje. Avšak ostrov toho rozhodne ponúka oveľa viac. Panenská príroda najzelenšieho z Baleárskych ostrovov s borovicovými a píniovými hájmi ťa zaručene dostane, rovnako ako zaujímavé pamiatky zapísané na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Na Kanároch sa vydaj na:

Gran Canaria

Na ostrove sa aj napriek pomerne malej rozlohe strieda rôznorodá krajina. Urob si výlet do vnútrozemia po úzkych kľukatých cestách do mesta Teror, ktoré je obľúbeným miestom pútnikov. Ubytuj sa v jaskyňových domoch v horskej dedine Artenára alebo naopak obdivuj tunajšie biele i čierne pláže. Ostrov toho ponúka mnoho a dovolenka tu je vždy správnou voľbou.

gran canaria

Fuerteventura

Tento ostrov je vyhľadávaný predovšetkým pre nádherné pláže, ktoré sú často označované za jedny z najkrajších v Atlantickom oceáne. Je ich tu približne 150, vďaka čomu sa Fuerteventura stáva prakticky ideálnym miestom na odpočinok. Veľkej popularite sa tu dostáva vodným športom, ale aj golfistom a cyklistom.

kanarske ostrovy

Lanzarote

Umelec a rodák César Manrique dostal nápad urobiť z Lanzarote najkrajší ostrov na svete. Medzi jeho najznámejší výtvor patrí skalná vyhliadka Mirador del Rio, odkiaľ sa ti naskytne luxusný výhľad na prírodu tvorenú sopečnou činnosťou. Mieša sa tu jedinečná sopečná krajina s charakteristickou architektúrou a vulkanická pôda veľmi dobre svedčí vínnej réve. Práve tu nájdeš veľké množstvo viníc s najlepšími odrodami vín.

lanzarote

Tenerife

Na najväčšom z Kanárskych ostrovov sa nachádza aj najväčšia hora celého Španielska, 3718 metrov vysoký vulkán Pico de Teide a výstup je zážitkom na celý život. Hora je doslova symbolom ostrova a je možné ju vidieť z ktoréhokoľvek miesta na ostrove. Podnebie je ideálne celý rok a nemusíš sa báť sem vyraziť ani v zime, keď sa teploty pohybujú okolo 22 °C.

La Palma

Menej navštevovaný, napriek tomu úchvatný ostrov La Palma sa pýši zelenou vegetáciou, kde stretneš tropické rastliny. Nechýbajú ani sopečné vrcholy, ktoré nabáda k outdoorovým činnostiam. Práve sopečná krajina a geologické a biologické diverzity sú hlavnými lákadlami ostrova.

la palma španělsko

Mena a ceny

V Španielsku sa platí eurom a ceny v obchodoch s potravinami sú porovnateľné s cenami u nás. Obed či večera v reštaurácii naopak vyjde väčšinou o niečo drahšie ako na Slovensku. Lacno tu zaobstaráš predovšetkým ovocie.

Kultúra

Najväčším dedičstvom Španielska je pravdepodobne Korida, respektíve býčie zápasy, pričom zástancovia tvrdia, že ku Španielsku neodmysliteľne patria a odporcovia, že sa jedná o týranie zvierat. Temperamentní Španieli tiež milujú flamenco a futbal. Tamojšie futbalové kluby patria k najlepším na svete. Ľudia sú spoločenskí, hlasní a priateľskí. Napriek ich energii a verve majú však na všetko dosť času a veci radi odkladajú na maňana, teda na zajtrajšok.

Počasie: kedy cestovať do Španielska?

Na východe Španielska a jeho južnom pobreží prevláda slnečné počasie s minimom zrážok, a keď už prší, tak prevažne v zimnom období. Vo vnútrozemí panujú pomerne studené zimy a suché a horúce letá. Kanárske ostrovy sa môžu chváliť stabilným počasím po celý rok a teplotami v rozmedzí 18–24 °C. Takmer tu neprší a väčšina dní v roku je slnečných. Pokiaľ pôjdeš do Španielska primárne za morom, tak budeš najviac spokojný medzi májom a septembrom. Na Kanároch však s prehľadom oblečieš plavky aj v decembri.

Akciové letenky do Španielska

Podmienky vstupu do Španielska

Španielsko od 2. júna zrušilo vstupné opatrenia. Netreba sa preukázať testom, očkovaním ani dokladom o prekonaní koronavírusu.

Nezabudni na poistenie

Ak potrebujete storno letenky z dôvodu koronavírusu, s poistením STORNO pri COVID-19 budete mať nárok na náhradu 90 % stornopoplatkov. Po predchádzajúcich informáciách vás asi neprekvapí, že ochranné krídla poistenia ISTOTA pri COVID-19 sú oveľa širšie, pokryjú aj také záležitosti, akými sú liečba COVID-19, pri ktorej vznikajú náklady alebo karanténa v zahraničí (50 €/noc). Aj tu platí to, že ISTOTA obsahuje zároveň aj STORNO poistenie.

poistenie od pelikana

Článok pre Pelipecky napísal Marevatrip.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected] Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected] Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Zľava na PCR testy cez Pelipecky. Klikni a rezervuj si termín od 36,90€
  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut alebo Vivid
  • Do pozornosti tiež dávame info o GreenPass aplikácii, v ktorej vieš uchovávať vakcinačný certifikát, certifikát o prekonaní Covid-19 a výsledok PCR/antigénového testu
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 12-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre

Milujeme cestovanie a písanie. A tak sme to spojili a už roky vám na Pelipeckách prinášame články, cestopisy a reportáže o tom, ako šikovne precestovať celý svet. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka a Roland, ale sem-tam napíšu niečo aj naši kolegovia z Pelikána.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Biznis trieda s 50% zľavou! Leť z Budapešti do New Yorku luxusne Dreamlinerom https://t.co/lqSINQUoqH #letenky12 hodín dozadu
PECKA DŇA: 7 nocí v Egypte s 4*hotelom, all inclusive a letenkami za 379€! https://t.co/RunVG3WG41 #dovolenky12 hodín dozadu
Úžasná lokalita a skutočný tatranský šmrnc. Grandhotel Praha uspokojí všetkých https://t.co/G2HB2dzGnd #cestopisy13 hodín dozadu
5* OBLU Select Sangeli je voľba pre zamilované dvojice. Takto to vyzerá v novom päťhviezdičkovom raji https://t.co/g93LAaqxbF #dovolenky16 hodín dozadu
Lacný Rím v januári: leť z Bratislavy od 33€! https://t.co/Uv8FUvoCh9 #letenky17 hodín dozadu
Poď do Štokholmu od 35€ spiatočne! Našli sme previanočné termíny https://t.co/PH9HjhGtqP #letenky17 hodín dozadu
10 dôvodov, prečo navštíviť Manchester + lacná letenka z Bratislavy za 27€ https://t.co/507mB5Rf2S #letenky17 hodín dozadu
Vianoce bez stresu? Daruj poukážku na vysnívaný zážitok (už od 25€) https://t.co/HA3OpTfTc6 #novinky17 hodín dozadu
Zaži Portugalsko ako domáci: tipy na výlet s autentickou atmosférou https://t.co/gOlcP1QDcJ #letenky19 hodín dozadu
PONUKA DŇA: 10 nocí na Punta Cana s letenkami, 4*hotelom a all inclusive za 1651€ https://t.co/yZ3LWQX27j #dovolenky19 hodín dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore