Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Slovinsko za 7 dní: čo všetko stihneš za týždeň? (kompletný itinerár a tipy na dovolenku)

Slovinsko za 7 dní: čo všetko stihneš za týždeň? (kompletný itinerár a tipy na dovolenku)

Krajina jazier, vodopádov, hôr i slnečných pláží. Slovinsko je destinácia, kde si na svoje príde naozaj každý. Navyše, vďaka malej rozlohe tejto čarovnej krajiny program vtesnáte do 7-dňového itineráru. Čo by v správnom bedekri nemalo chýbať a ako si naplánovať týždeň v azúrovej krajine?

Reklama

1. deň: Jazero Bled a Vintgar Gorge

Jazero Bled jednoducho počas výletu do Slovinska nesmiete vynechať. Privstaňte si a vyberte sa pozorovať východ slnka z kopca Ojstrica. Z kempu vám to chôdzou potrvá len 15 minút. Po vysnenom ráne navštívte hrad Bled a historické múzeum, alebo si užite deň v kajaku alebo na paddle boarde. Ďalšou zastávkou po ceste na sever by mala byť rozhodne roklina Vintgar Gorge. Poplatok za vstup je 10 eur a rovnako si priplatíte aj za parkovné.

Nocľah: Bled je rozhodne destináciou, v ktorej sa oplatí stráviť minimálne jednu noc a vychutnať si aspoň jeden západ alebo východ slnka pri tomto krásnom jazere.

2. deň: Jazero Bohinj a vodopád Peričnik

Ďalšie slovinské jazero, ktoré by malo byť na vašom zozname je vzdialené len hodinu autom od mestečka Bled. Pri Bohinj by sa dalo stráviť aj niekoľko dní, my sme sa však vybrali naspäť na sever obdivovať vodopád Peričnik. Cesta k vodopádu nie je vôbec náročná a trvá približne 15 minút z parkoviska. Po prechádzke sme sa presunuli do mestečka Mojstrana, odkiaľ vedie cesta aj na najvyšší vrch Slovinska, Triglav.

Nocľah: Ak sa rovnako chystáte zdolať najvyšší slovinský vrch, odporúčame prespať v najbližšom mestečku Mojstrana, je plné malebných domčekov, farebných uličiek a skutočne fotogenických výhľadov.

3. deň: Noc na Triglavskom dome Kredarica

Na vrchol vo výške 2 864 m n.m. vedie niekoľko turistických ciest. My sme si zvolili menej náročnú cez dolinu Krma až k Triglavskému domu Kredarica. Pripravte sa na magické výhľady a strmé stúpanie. Na chate Kredarica v nadmorskej výške 2 515 m n.m dočerpajte sily. Výstup na samotný Triglav trvá z chaty približne 1,5 hodiny, odporúčame ho však len skúsenejším horalom.

Noc na Triglavskom dome Kredarica: Nocľah vám odporúčame zabezpečiť si vopred. Vysokohorské chaty zvyknú byť počas hlavnej sezóny vybookované aj napriek vysokej kapacite. Na Triglavskom dome je 300 ubytovacích miest. Noc v zmiešanej nocľahárni vás bez stravy vyjde 25 € na osobu.

4. deň: Výstup na Triglav a jazero Jasna

V hlavnej sezóne je Triglav najvyhľadávanejším turistickým cieľom zahraničných, ale aj domácich turistov. Práve preto sme si privstali a vydali sa na cestu ešte pred východom slnka. Po náročnom výstupe sme si dopriali oddych na Kredarici a zamierili naspäť na parkovisko Pri lesi. Po kvalitnej turistike sa osviežte v chladnom horskom jazierku Jasna. Výhľady na smaragdové jazerá pripomínajú pohľadnice z Kanady.

Nocľah: Užite si noc v ďalšom krásnom mestečku Kranjska Gora, alebo prespite v jednom z rezortov v okolí jazera Jasna. Dychberúce výhľady sú tu zaručené.

5. deň: Bovec a rieka Soča

Bovec je centrom adrenalínových zážitkov. Užite si rafting, najdlhší zipline v Európe, alebo si len tak zaskáčte do priezračných korýt rieky Soča. Zastavte sa pri Malom i Veľkom Korite Soči a obdivujte azúrovú farbu rieky. Ak vám po dni plnom adrenalínu zostali sily, vyberte sa pozorovať západ slnka z Mangartského sedla. Pod tretí najvyšší vrch Slovinska vedie asfaltová cesta, ktorá je sprístupnená pre autá. Pripravte si pamäť na fotky a videá, panoramatické výhľady očaria nielen milovníkov hôr.

Nocľah: Po dni plnom adrenalínu a výhľadov si určite doprajte nocľah v zažitkovom Boveci. Odporúčame stráviť tu pokojne aj 2 noci, my sme však zvolili presun do ďalšieho mestečka Tolmin.

6. deň: Tolmin a vodopády Boka a Kozjak

Po ceste z mestečka Bovec do Tolminu sa môžete pokochať hneď dvoma ďalšími krásnymi vodopádmi – Slap Boka a Slap Kozjak. Ku vodopádom Boka vedie strmá cestička a k vodopádu Kozjak kratučký upravený chodník. Pri vstupe sa vyberá poplatok 5 eur. Ďalšie adventúry vás čakajú aj cestou do neďalekého mestečka Tolmin – rozlohovo je o niečo väčšie a menej turistické ako Bovec, ukrýva však rovnako krásne miesta ako Tolmin Gorge a mosty s výhľadmi na azúrovú Soču – miesto, ktoré azda najviac charakterizuje Slovinsko.

Nocľah: Využite neďaleký kemp a vychutnajte si drink v najvychillovanejšom bare Sotočje pri rieke neďaleko od Tolminu.

7. deň: Hrad Predjama a Mesačný záliv v Pirani

Po ceste k slovinskému moru je ideálnou zastávkou prehliadka unikátneho zámku vtesaného do skál. Počas prehliadky Predjamy môžete navštívit aj jaskyňu, ktorá sa ukrýva v podzemí hradu. Len 2 hodiny autom od julských álp vás prekvapia prvé pohľady na Mesečev záliv. Samotné mestečko Piran očarí prímorskou atmosférou a výhľadmi na susedné krajiny (Slovinsko tu hraničí s Chorvátskom a Talianskom). Zaparkovať v centre bohužiaľ nie je možné, určite preto vyhľadajte parkovacie domy, kde vás miesto vyjde približne 15 eur na deň.

Nocľah: V Pirani je možností na prespanie hneď niekoľko, ak však hľadáte budget friendly možnosti, jediný low cost hostel v centre je Hostel Adriatic. Noc v sharovanej izbe vás vyjde bez raňajok 25 eur na osobu.

Slovinsko a užitočné tipy pre dovolenku počas celého roka

Parkovanie a kemping

Parkovanie v Slovinsku vás vyjde naozaj draho, pomáhajte si preto odporúčaniami z appky Park4night. Prespávanie v autách a kempervanoch je na parkoviskách prísne zakázané, platené kempy však nájdete pri každom turistickom mestečku.

Cestovanie a diaľnica Slovinsko

Vzdialenosti medzi miestami sú krátke, pokojne si preto môžete naplánovať viacero zastávok na jeden deň. Cestu vám uľahčí aj ďiaľničná známka, ktorá stojí na 7 dní len 10 €. Zíde sa vám najmä pri ceste naspäť na Slovensko, ušetríte si tak 2 hodiny cestovania.

Miestne špeciality v Slovinsku

V slovinskej krčme si určite vypýtajte miestny borovničevec alebo tropinovec, kúpite ho aj v supermarketoch a je pomerne lacný aj na slovinské ceny. Vegetariánom odporúčame slovinský jablkový koláč, ostatným zase tradičnú Kranjsku klobásu. Nenechajte sa zmiasť výberom kávy – v Slovinsku nájdete 3 druhy „kávy s mlékem“, všetky tri sú však lungo s mliekom.

Tip na záver

Netrápte sa, keď nestihnete všetko. Slovinsko nie je destináciou na jedno pozretie, ale na každoročnú návštevu 🙂


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (2 votes)
Komentáre

Jesika začala písať o svojich cestách už počas štúdia na Slovensku. Hneď po ukončení školy sa vybrala na leto do Ameriky, neskôr žila na Novom Zélande, prešla kus Európy, Austrálie i Ázie a momentálne organizuje eventy v kanadskom Banffe. Miluje horské prostredie, ale často ju nájdete pátrať aj po dobrodružstvách pri sopkách, v džungli či v tuk-tuku.

Hore