Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Silvester v Európe: 7 miest na (spontánny) novoročný výlet

Silvester v Európe: 7 miest na (spontánny) novoročný výlet

Ešte stále rozmýšľate, ako osláviť ďalší nový rok? Ak vás prestanú baviť televízne programy alebo vám padnú dohodnuté plány, stále sa môžete rozhodnúť niekam spontánne vyraziť. Tu je zoznam európskych miest, kde sa na Silvestra určite nudiť nebudete. Do niektorých z nich si to môžete aj jednoducho odšoférovať!

Reklama

Viedeň

Na oslavy Nového roku sa centrum Viedne premení na jednu veľkú párty zónu. Tento rok sa uskutoční už 30. ročník známeho Vienna New Year’s Trail, ktorý každoročne navštívi viac ako pol milióna ľudí. Na štrnástich miestach po celom meste budú znieť rozličné hudobné žánre od klasickej hudby až po hip-hop a zároveň môžete ochutnať rozmanité kulinárske špeciality. Pre tých odvážnejších s troškou rytmu je tu aj možnosť naučiť sa valčík priamo od učiteľov z viedenských tanečných škôl.

Celá akcia začína 31. decembra v poobedných hodinách a pokračuje až do skorého rána. Ak ste milovníkmi klasickej hudby, určite si prvý januárový deň privstaňte a vyberte sa na Rathausplatz. Od desiatej ráno sa tu bude premietať tradičný novoročný koncert Viedenskej filharmónie.

Berlín

Berlín je jedným z tých európskych miest, ktoré môže človek navštíviť aj tisíckrát a stále ho neomrzí. Mesto dýcha históriou a kultúrou a zakaždým sa nájdu nové miesta na objavovanie. Nový rok prichádzajú do nemeckého hlavného mesta vo veľkom štýle osláviť tisícky ľudí z rôznych kútov sveta. Veľká open air party sa pravidelne koná medzi Brandenburskou bránou a Víťazným stĺpom. V ponuke sú živé kapely, DJ-i, lejzrová šou a samozrejme nesmie chýbať aj dobré jedlo.

Ak sa rozhodnete tento výlet podniknúť, kvôli bezpečnosti nechajte petardy a veľké ruksaky radšej doma a choďte si užiť oslavy Nového roka s krígľom dobrého nemeckého piva.

Brusel

Belgický Brusel žije oslavami Nového roka doslova po celom meste. Každoročne sa tu uskutočňujú desiatky párty s DJ-mi rôznych hudobných štýlov, vybrať si tak nebude problém. Všetko však nie je len o divokých oslavách, Brusel ponúka aj kultúrne vyžitie. Ak hovoríte francúzsky, môžete si vybrať z viacerých divadelných predstavení či ísť na stand-up comedy. Ochutnať belgické špeciality môžete na miestnych vianočných trhoch, tie sú otvorené až do začiatku januára. Po polnoci Brusel ponúka jeden z najkrajších ohňostrojov a to priamo pod symbolom mesta – Atomium.

Predtým ako začnete piť belgické pivo zbehnite na poriadnu dávku miestnych hranoliek, aby ste si aspoň niečo z večera pamätali!

Dubrovník

Chorvátsko už dávno nie je len destináciou na letné rodinné dovolenky. Svoje čaro má aj v zime a aj tu sa dá stráviť Nový rok. Ak vám nevadí dlhšia cesta až na juh krajiny, rozhodne musíte dať šancu mestu Dubrovník. Oslavy prichádzajúceho Nového roka začínajú už 30. decembra rockovým koncertom a pokračujú až do prvého januárového dňa. Domáci aj turisti sa zhromažďujú na hlavnej ulici Stradun v historickom centre. Ulica, na ktorej sa natáčal populárny seriál Game of Thrones, ožíva počas sviatkov stánkami s miestnymi špecialitami a koncertami domácich kapiel. Večer si môžete užiť ohňostroj priamo nad známymi mestskými hradbami.

Ak nie ste fanúšikom mrazov a mínusových teplôt, Nový rok na juhu môže byť dokonalým únikom. Teploty v tomto období dosahujú príjemných 10 stupňov. Dokonca aj ubytovanie zoženiete za zlomok ceny, ktorú by ste platili v lete, nakoľko nie je sezóna.

Rím

Ak vo vás drieme duša romantika alebo gurmána, pravdepodobne vás to bude ťahať práve do Ríma. Taliani ako milovníci jedla majú aj na Nový rok plné reštaurácie. Večer môžete spolu s domácimi aj turistami osláviť príchod ďalšieho roku na street festivale a spoločne sledovať ohňostroj. Ulice Ríma sú plné v každom ročnom období, a Nový rok nie je výnimkou. Plné sú kostoly, ulice, reštaurácie i divadlá.

Ak vás davy ľudí v uliciach príliš nelákajú, vždy je možnosť spojiť návštevu Talianska s lyžovačkou v Alpách!

Krakov

Druhé najväčšie poľské mesto je jednou z lacných alternatív na novoročné oslavy. Krakov je krásny v ktoromkoľvek ročnom období a zo Slovenska rýchlo a jednoducho dostupný. V celom meste vládne na Nový rok skvelá atmosféra a v troch častiach mesta je naplánovaný bohatý hudobno-gurmánsky program. Určite sa oplatí vyraziť aj pár dní pred Silvestrom a poriadne si užiť mesto, kým sa naplní novoročnými turistami.

Malé upozornenie pre milovníkov ohňostrojov – v Krakove platí posledné roky kvôli bezpečnosti a smogu ich zákaz, a tak žiadne ohňostroje v meste ani tento rok nečakajte.

Budapešť

Predĺžený víkend v maďarskej metropole je vždy dobrý nápad – tak prečo nie aj na Nový rok? Koncerty rôznych hudobných štýlov, reštaurácie plné maďarských špecialít, termálne kúpele či dokonca plavba po Dunaji. Ak sa rozhodnete stráviť tu Nový rok, o polnoci sa môžete tešiť na menší ohňostroj a zažiť môžete aj spievanie maďarskej hymny.

Tak ako každé mesto na Nový rok, aj ulice Budapešte budú plné, a tak dávajte pozor aby ste sa nestratili!

Tak čo, vybrali by ste si?


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    2/5 - (1 vote)
Komentáre

Rada cestuje a potom všetkým neprimerane dlho a stále dokola rozpráva zážitky z ciest. A ešte ľúbi životné príbehy. Taká je naša Lucka, ktorá precestovala skoro celú Južnú Ameriku a po rokoch sa vrátila späť na Slovensko.

Hore