Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

7 aktivít v Saudskej Arábii, ktoré ocenia fanúšikovia turistiky i adrenalínu

Pokiaľ na dovolenke vyhľadávaš dobrodružstvo, Saudská Arábia ti rozhodne má čo ponúknuť. Jej rôznorodý terén tvorený rozľahlou púšťou s piesočnými dunami, zelenými horami a skalnými útvarmi sa postará o vzrušujúce zážitky. Keď si k tomu pripočítaš fakt, že zo západu krajinu ohraničuje Červené more a na severovýchode zase Arabský záliv, je ti jasné, že sa tu maximálne vyšantia aj milovníci vodných športov. Zoznám sa so športovou stránkou tejto krajiny, ktorá je spojená napríklad aj s takými pretekmi ako je Formula 1 alebo Rally Dakar.

Reklama

1. Vyblázni sa v dunách

Vysoké duny a dlhé piesočné údolia, ktoré Saudskú Arábiu obklopujú, vytvárajú skvelé podmienky pre množstvo aktivít sľubujúcich nezabudnuteľné spomienky. Vyskúšaj napríklad obľúbenú jazdu v dunách, tzv. dune bashing. V špeciálne upravenom aute prejdeš terénom kombinujúcim bahnitý povrch aj kopce, a to buď so skúseným vodičom alebo s výletnou skupinou. Výlety bývajú zostavené rôzne, často je okrem jazdy súčasťou aj piknik alebo kempovanie cez noc.

saudska arabia pust jazda na dunach

Počas programov ti stúpne adrenalín, ale tiež môžeš vidieť pôsobivé miesta, ako napríklad Mesačnú horu neďaleko Džiddy alebo kráľovskú rezerváciu King Khalid severne od Rijádu.

Ak ťa jazda na dunách láka, vydať sa za ňou môžeš napríklad do púšte Rub al-Chálí či Al Araqana. Medzi ďalšie zážitky, ktoré si z týchto pieskom pokrytých miest môžeš odniesť, patrí navyše jazda na štvorkolkách, už spomínané kempovanie alebo pozorovanie hviezd.

saudska arabia kempovanie pust

2. Miesto, kde sa jazdí Rally Dakar

Rally Dakar je zrejme najslávnejším vytrvalostnými pretekmi terénnych vozidiel na svete. Historicky viedla trasa z Paríža do Dakaru, avšak aj keď sa už v Afrike nekončí, názov zostáva rovnaký. Saudská Arábia túto udalosť hostí od roku 2020.

Preteky sa skladajú približne z desiatich etáp s tým, že počas každej strávia jazdci za volantom takmer celý deň. Prekonávanie neľahkého terénu, od dún cez hory a močiare až po skalnaté údolia, každoročne preverí ako fyzickú, tak mentálnu zdatnosť účastníkov. Tí sa orientujú pomocou GPS a údajov z tzv. roadbooku. Jazdí sa v niekoľkých kategóriách – motocykle, štvorkolky, automobily, kamióny a buginy.

saudska arabia rally dakar auto muz pust

3. Nasaď si šnorchel

Už pri pohľade na mapu Saudskej Arábie ti musí byť jasné, že keď krajinu ohraničuje Červené more a Arabský záliv, vodní ľudia si tu prídu na svoje. Pomyselnou základňou vodných aktivít je mesto Džidda. Stačí si nasadiť šnorchel a zoznámiť sa so všetkými krásami Červeného mora, od koralových útesov cez podvodné jaskyne až po plávanie so žralokmi.

Čo sa týka západného pobrežia, za šnorchlovaním sa cestovatelia najčastejšie vydávajú na pláže už spomínanej Džiddy alebo k neďalekému mestu Dhabhan. Obe destinácie sľubujú pokojné prostredie, ktorým ťa radi prevedú aj profesionálni šnorchliari. A keby ti to napriek tomu bolo málo, odporúčame si objednať loď, vďaka ktorej sa dostaneš na skutočne zaujímavé miesta.

Za centrum na pobreží Arabského zálivu je považovaný Dana Beach Resort. Ten leží v zátoke Half Moon, ktorá sa využíva na plachtenie alebo sa tu s certifikovaným inštruktorom potápania môžeš ponoriť medzi najrôznejšie druhy rybiek.

4. Namier si to do hôr

Saudská Arábia je posiata horami, takže turistike, lezeniu či cyklistike sa medze nekladú. Za objavovaním kaňonov a skalných dómov sa môžeš vydať na východ, k vrchu Jabal Halaliyat. Severne od AlUly je zase možné vyšplhať k skalným útvarom v púšti. Zaujímavou je aj hora Al Hada ležiaca medzi Taifom a Mekkou alebo oáza s červenými skalnými útvarmi, prírodnými prameňmi a starovekými ruinami Wadi Al Disah, ktorú nájdeš v oblasti Tabuk.

saudska arabia hory

Krajina sa rozvoju turistiky venuje, a tak stále pribúdajú nové a nové chodníky sľubujúce nezabudnuteľné dobrodružstvá. Ak priletíš do Rijádu, mohol by ťa osloviť napríklad 10-kilometrový MusayqirahTrail vedúci ku Graffiti Rock alebo Caravan Trail blízko pohoria Tuwaq.

Veľkým lákadlom je najvyššia hora Saudskej Arábie, Mount Soudah. Nájdeš ju v oblasti Aseer, ktorá je plná historických a archeologických chodníkov vedúcich naprieč lesmi a širokými údoliami. Na zoznam si ešte zapíš napríklad chodník Aqabat Al Quroon alebo Fog Walkaway na vrcholných pohorí Abha.

saudska arabia al hada

5. Niečo pre adrenalínových nadšencov

Hory sú ideálne nielen pre turistiku, ale aj pre paragliding. Ďalším obľúbeným adrenalínovým športom je skydiving alebo parašutizmus. Či už ťa láka ktorýkoľvek z nich, je len na tebe, či skočíš z lietadla alebo sa rozbehneš z horského svahu.

Pohľad na saudské vrcholky a údolia tak razom dostane úplne iný rozmer. Pokiaľ ťa tento zážitok láka, vydaj sa do oblastí ako Taif, Rijád alebo Džidda. Nachádza sa tu množstvo centier poskytujúcich školiace kurzy pre tých, ktorí o tieto športy majú záujem.

saudska arabia paraglading

6. Zaži preteky F1

Toto je niečo pre milovníkov motoršportu, pretože jeden z pretekov Formule 1 sa od roku 2021 jazdí práve v Saudskej Arábii, konkrétne v Džidde na okruhu Jeddah Corniche Circuit. Ide o jeden z najdlhších mestských okruhov, ktorý je súčasne považovaný za najrýchlejší v kalendári sezóny. Atraktívna je najmä časť trate tiahnuca sa po pobreží Červeného mora. Napriek tomu je však Džidda iba dočasným riešením, pretože do budúcna by sa veľká cena mala presunúť na autodróm blízko Rijádu.

Veľká cena Saudskej Arábie nechýba ani v tohtoročnom ročníku. Termín konania je stanovený na sobotu 9. marca 2024, takže ak chceš byť pri tom, začni sa obzerať po voľných vstupenkách.

7. Teš sa na najväčší aquapark na svete aj projekt The Rig

Jedným z megalomanských projektov Saudskej Arábie, ktoré majú pritiahnuť turistov, je aj aktuálne vznikajúci vodný park Qiddiya. Stavba neďaleko Rijádu s plánovanou rozlohou cca 338-tisíc metrov štvorcových sa má stať najväčším aquaparkom na svete.

Za projektom stojí architektonická spoločnosť Dewan. Tá vodný svet rozvrhla do deviatich sekcií, ktoré budú inšpirované saudskými národnými zvieratami. V parku by si si mal v budúcnosti užiť 22 zjazdov v podobe tobogánov a šmykľaviek. Zaujímavosťou je aj revolučná technológia, vďaka ktorej sa bude šetriť voda. Obmedzí sa dokonca aj odparovanie vody súvisiace s umiestnením aquaparku v púšti.

Súčasťou komplexu budú okrem iného športové haly, priestory na organizovanie koncertov či zábavný park. Qiddiya má byť skrátka stredobodom kultúry a zábavy v regióne.

Ako ďalší si zapíš projekt s názvom The Rig. Jedná sa o epickú offshorovú destináciu ležiacu v Arabskom zálive predstavujúcu nové ihrisko, ktoré si obľúbia všetci milovníci adrenalínu a dobrodružstva. Vyskúšaš si tu ako športy prebiehajúce pod vodou, tak aj tie, ktoré si užiješ nad jej hladinou.

Na prvý pohľad ťa zaujme jedinečný design, ktorý je inšpirovaný ropnými plošinami. Zhruba 40 kilometrov od pobrežia sa na viac ako 300 tisíc metroch štvorcových bude nachádzať miesto s nespočetným množstvom turistických atrakcií. Okrem nich tu budú 3 hotely, asi 11 reštaurácií a niekoľko obchodov. Na plošinu sa bude dopravovať rýchlymi trajektmi, vrtuľníkmi alebo hydroplánmi.

Online víza

Vedeli ste, že ku vstupu do Saudskej Arábie vám okrem cestovného dokladu postačia cestujúcim zo Slovenska aj Česka online víza? Online víza do Saudskej Arábie (tzv. eVisa) sú jednoročné vízum na viac vstupov, ktoré turistom umožní stráviť v krajine až 90 dní. Cena víz je 120€. V cene online víz je aj zdravotné poistenie. Čas potrebný na vydanie online víz je približne od 30 minút do maximálne 48 hodín. O online víza môžete požiadať na tomto linku. Nezabudnite, že váš cestovný pas musí byť platný minimálne šesť mesiacov po dátume vstupu do Saudskej Arábie.

Akciové letenky do Saudskej Arábie

Zdroje:


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre

Tereza je českou rodáčkou z Vysočiny. Miluje kopce, lesy a rozkvitnuté lúky. Možno aj preto bola vždy presvedčená, že najlepší spôsob na cestovanie je pešo. Potom, čo sa ale zoznámila so surfovaním v Portugalsku jej k srdcu prirástol aj oceán. A keď práve necestuje, vždy si rada zacvičí jogu, posedí pri táboráku alebo sa stará o svoje izbové rastliny.

Hore