Nájdeš nás aj na:

Pelipecka

Ryanair už napadol na súde štátnu pomoc pre aerolinky vo Švédsku

Ryanair už napadol na súde štátnu pomoc pre aerolinky vo Švédsku

Írsky dopravca Ryanair už začal právne kroky na pozastavenie finančnej pomoci leteckým dopravcom vo Švédsku. V piatok minulý týždeň požiadal sudcov Európskej únie, aby zrušili súhlas Komisie so švédskou zárukou na pôžičku vo výške 455 miliónov eur pre letecké spoločnosti.

Reklama

Tento krok by potenciálne mohol spomaliť úsilie európskych vlád pri poskytovaní pomoci národným dopravcom, ktorí bojujú o prežitie po uzemnení lietadiel z dôvodu šírenia nového koronavírusu.

Čo šéf Ryanairu sľúbil, to splnil

Nízkonákladový prepravca tak postupuje podľa plánu. Minulý týždeň jeho generálny manažér Michael O’Leary totiž pohrozil, že si posvieti na pomoc v jednotlivých krajinách. Považuje ju totiž za nevhodnú. Podľa jeho slov zvýhodňuje štátnych dopravcov oproti ostatným aerolinkám.

Prvého mája tak spoločnosť Ryanair podala žalobu na Všeobecný súd Európskej únie, v ktorej tvrdí, že Švédsko porušilo právne predpisy EÚ o štátnej pomoci. Ako Problém Ryanair popisuje to, že švédska vláda sa zaručuje za finančné prostriedky iba tým leteckým spoločnostiam, ktoré vlastnia švédsku licenciu na komerčné obchodovanie. Tento krok znamená potenciálnu pomoc len pre švédskych dopravcov, s ostatným aerolinkami so základňou mimo Švédska sa tak s peniazmi nepočíta.

Letecká spoločnosť okrem toho kritizuje samotnú Európsku komisiu za to, že si neplnila svoje povinnosti dohľadu nad štátnymi dotáciami a tiež aby program náležite preskúmala.

Najviac dostanú škandinávske SAS

Európska Komisia schválila ešte v apríli švédsku schému štátnej pomoci vo výške 455 miliónov eur na podporu leteckých spoločností. Najviac peňazí zo štátnej pomoci dostanú škandinávske aerolinky SAS, ide o sumu približne 137 miliónov eur.

Švédska vláda vlastní takmer 15% podiel v aerolinkách SAS, dánska vláda o niečo menej (14,24%).

Čo bude ďalej?

Sami sme zvedaví, ako sa táto situácia vyvinie. Ryanair sa totiž už o podobné námietky snažil v minulosti a v mnohých prípadoch nebol úspešný.

Napríklad v auguste minulého roka Európska únia aj po namietkach Ryanairu rozhodla, že írsky lowcost musí vrátiť 8,5 milióna eur späť Francúzsku po tom, čo Komisia zistila, že marketingová dohoda s letiskom v Montpellier nebola zákonnáa.

V roku 2007 zase Európska Komisia zablokovala ponuku spoločnosti Ryanair na prevzatie domácej leteckej spoločnosti Aer Lingus. Odvtedy má generálny riaditeľ Ryanair O’Leary ťažké srdce na Komisiu a tvrdí, že regulačný orgán EÚ je zaujatý.

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodila dcérka Eliška.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

LAST MINUTE: 7 nocí v 4* hoteli s all inclusive na Rodose za 605€ https://t.co/kBn5ou6OLL #dovolenky17 hodín dozadu
Do týchto krajín sa potrebujete pred cestou registrovať (vstupné formuláre a dotazníky) https://t.co/XRUprAbDXh #novinky18 hodín dozadu
Leť na krásny Zakynthos od 60€! https://t.co/X5hPtqbjIT #letenky18 hodín dozadu
Viedeň zadarmo. Slovak Lines má Nový Travel Pass pre nekonečné cestovanie https://t.co/Rl6o4x3leL #novinky19 hodín dozadu
Havana opäť sprísňuje obmedzenia. Počet nakazených narastá https://t.co/etokIOcJvH19 hodín dozadu
Pri vstupe na Ukrajinu už Slováci nepotrebujú test ani karanténu https://t.co/bdHmHebta6 #novinky19 hodín dozadu
Európska únia aktualizovala zoznam krajín, ktoré ju môžu navštíviť https://t.co/pQabCOC34921 hodín dozadu
Hrad Windsor v Londýne otvára časť záhrady prvýkrát po desiatkach rokov https://t.co/LIJ39wWTeu #novinky22 hodín dozadu
Maurícius vyhlásil stav enviromentálnej núdze https://t.co/O6scGyYMvA #novinky22 hodín dozadu
Koronavírus a cestovanie – všetko, čo potrebuješ vedieť https://t.co/QOAvhIh2a4 #novinky23 hodín dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore