Nájdeš nás aj na:
transylvania rumunsko

Cestopisy

To najlepšie z Rumunska za 5 dní: Bukurešť a Transylvánia (cestopis)

Rumunsko je krajina krásnej prírody či malebných zámkov. Najväčšou turistickou atrakciou Rumunska je zámok Drakulu v Transylvánii. Okrem neho však Rumunsko skrýva veľa zaujímavých miest. V tomto článku nájdeš návod a všetky potrebné informácie, ako navštíviť hlavne mesto Bukurešť, malebné mestečko Brašov a Transylvániu za 5 dní.

Reklama

Základne informácie a rady:

 • V Rumunsku sa platí rumunským leuom (1 euro- 4,94 RON). Pokiaľ priletíš na letisko, je vhodné si zameniť aspoň menšiu hotovosť, ktorá ti postačí na cestu. Ostatné peniaze si môžeš neskôr zameniť v centre mesta či na stanici, kde je oveľa lepší kurz.
 • Doprava v hlavnom meste a mimo neho je veľmi komplikovaná. Rumunský vodiči častokrát nerešpektujú pravidlá cestnej premávky, preto je nutné si na cestách dávať veľký pozor.
 • Vstupenky na atrakcie a hrady si kupuj priamo na mieste, kam ideš. Internetové lístky väčšinou neobsahujú žiadnu zľavu ani ti neušetria veľa času.

Bukurešť

Hlavné mesto Rumunska je veľké a ponúka veľa významných a krásnych pamiatok. Väčšina z nich sa nachádza však ďaleko jedno od druhého, preto je potrebné cestovať autobusom či metrom. Ak sa rozhodneš cestovať autobusom, musíš rátať s veľkými zápchami a meškaniami. Rumuni jazdia veľmi nebezpečne a nerešpektujú pravidlá cestnej premávky. Na kruhových objazdov to častokrát vyzerá tak, že prednosť má ten, kto viac trúbi alebo je rýchlejší. Preto ak sa rozhodneš ísť autom alebo len pešo cez prechod, je nutné dávať veľký pozor. Pri cestovaní po meste sa meškanie autobusom pohybuje okolo 10-15 minút. Pokiaľ však pôjdeš autobusom z letiska do centra, tak sa ti môže jazda predĺžiť aj o 30 minút.

bukurest

Ubytovanie v Bukurešti

Ubytovanie je tu pomerne lacné. Nájdeš mnoho krásnych ubytovaní blízko centra za dobrú cenu. Je dobré si nájsť ubytovanie v časti mesta, kde sa blízko nachádzajú reštaurácie, obchody či zmenáreň peňazí. Aby si nemusel(a) cestovať ďaleko od ubytovania, len aby si sa mohol ísť najesť. Ceny ubytovania v centre a mimo centra sa líšia len minimálne, preto odporúčam zvoliť práve ubytovanie bližšie k centru.

Hotely v centre Bukurešti za super ceny:

Doprava v Bukurešti

V hlavnom meste môžeš cestovať autobusmi, metrom aj električkami. Vzhľadom na pravidelné meškania autobusov, je vždy najrozumnejšie a najrýchlejšie zvoliť cestu metrom. Pokiaľ však budeš cestovať na letisko, vyraz z dostatočním predstihom, kedže autobus niekedy aj vôbec nepríde. Cesta taxíkom stojí okolo 10-15é. Niekedy sa ti podarí zohnať taxík do centra aj za nižšiu cenu. Lístok na autobus stojí okolo 50 centov.

Čo musíš vidieť v Bukurešti:

Rumunské Athenaeum

Jedno z najkrajších pamiatok v Bukurešti je jednoznačne Athenaeum. Ide o krásnu bielu budovu obkopanú záhradami a kvetmi. Dostaneš sa sem kedykoľvek a môžeš tu len tak sedieť a oddychovať pri dobrej káve. Neďaleko sa nachádza kaviareň 5 to go, ktorá ma viacero pobočiek po celom Rumunsku a robia tu výbornú kávu.

Rumunské Athenaeum bukurest

Národne múzeum Rumúnska

Približne 15- 20 minút chôdze od Atheneamu sa nachádza Rumúnske múzeum. Ponuka stálu expozíciu Rumunskej histórie. Pokaľ však nie si fanúšik histórie a múzeí, môžeš navštíviť pasáž Macca – Vilacrosse Passage.

Parlament 

Od múzea môžeš pokračovať pešo k Parlamentu. Cesta trvá ďalších 15 minút a ponúka krásne rumunské uličky. Najkrajší výhľad na parlament uvidíš práve s Piata Constitutiei, čo je niečo ako námestíčko odkiaľ je nádherný výhľad. Následne môžeš prejsť priamo k parlamentu. Parlament je z každej strany dobre strážený policajtami, tí sa ťa niekedy môžu opýtať na dôvod návštevy, prípadne ťa poslať iným vchodom.

bukurest parlament

Víťazný oblúk

Táto pamiatka sa nachádza na okraji mesta, preto je najlepšie sem zájsť autobusom. Okolo oblúku vedie niekoľko pruhov kruhového objazdu, preto sa nevieš dostať priamo k nemu. Pokiaľ si budeš chcieť spraviť peknú fotku, budeš musieť zájsť k jednému z ostrovčekov a počkať na moment, kedy pôjde najmenej áut.

Okrem toho tu nájdeš mnoho krásnych parkov, múzeí či iných architektonických skvostov. V centre mesta nájdeš rôzne dobré reštaurácie a pekárne. Napriek tomu, že Bukurešť je veľké mesto, na jeho návštevu ti pokojne stačia aj 2 dni.

Mestečko Brašov

Ide o malé mestečko s neuveriteľnou atmosférou. Akýsi malý Hollywood Rumunska, a to hlavne vďaka svojmu nápisu týčiacemu sa nad mestom. Dostaneš sa sem priamym vlakovým spojom z Bukurešti, a to za 2,5 hodiny. Cesta vlakom je skutočným zážitkom. Počas cesty budeš prechádzať mnohými mostami či pohoriami, ktoré ponúkajú krásne výhľady. Občas sa budeš dokonca cítiť ako vo vlaku z Harryho Pottera.

V tomto mestečku zažiješ pravú atmosféru Rumunska.  Nájdeš tu rôzne tradične rumunské reštaurácie, ale aj vynikajúce pizzerie či fastfoody. Centrum mestečka je pomerne malé a nachádza sa tu majestátny kostol. Ten si môžeš pozrieť zvonku aj zvnútra. Na námestí sa často nachádzajú rôzne trhy či akcie. Pokiaľ sem zavítaš v zime, určite vyskúšaj varené víno a miestny trdelník. Je tak 2-krát väčší než ten, ktorý nájdeš na Slovensku a chutí vynikajúco.

Ubytovanie v Brašove

Ubytovanie v meste Brašov nájdeš ľahko, ale máš veľmi malý výber. V centre mesta sa nachádzajú prevažne hostely, menšie apartmány alebo drahšie hotely. Môžeš však aj bývať mimo centra a do mesta zájsť autobusom. Tu už doprava premáva načas a aj pomerne často. Z vlakovej stanice sa dostaneš do centra autobusom, pričom lístok si môžeš zakúpiť priamo na stanici. Cena lístka je cca 1€.

Čo musíš vidieť v Brašove: 

Čierny kostol

Nezabudnuteľnou súčasťou mesta je Čierny kostol, ktorý sa nachádza priamo v centre. Svoj názov získal vdaka požiaru, ktorý tu vznikol v 17. storočí. Obyvateľom mesta sa čierna farba zapáčila, tak sa aj po renovácii rozhodli zachovať kostolu takýto vzhľad. Kostol je krásny však aj zvnútra, preto sa jednoznačne oplatí ho navštíviť.

cierny kostol brasov rumunsko

Hora Tampa

Vysoká hora týčiaca sa nad mestom Brašov pripomína malý Hollywood, a to vďaka svojmu nápisu. Na horu sa môžeš dostať buď pešo alebo lanovkou. Cesta pešo netrvá dlho a ponúka krásne výhľady na panenskú prírodu Rumunska. Pri ceste lanovkou však budeš mať celý Brašov ako na dlani. Výber spôsobu cesty je už len na tebe. Po príchode na horu sa ti naskytne výhľad na celý Brašov. Môžeš sa dokonca prechádzať aj pomedzi  slávne (hollywoodske) písmenka.

tampa brasov

Mestské opevnenie

Súčasťou histórie Brašova sú aj mestské hradby, ktoré sa podarilo zachovať. Medzi najznámejšie z nich patria Čierna veža a Biela veža.

brasov rumunsko

Transylvánia, Hrad Bran

Z Brašova sa dostaneš autobusom priamo na hrad Bran, kde vraj žil slávny Drakula. Autobus vyráža z autobusovej stanice a za 50 minút ťa odvezie priamo pod Drakulov hrad. Hrad sa nachádza priamo v dedine a zo zastávky budeš musieť prejsť už len 5 minút ku vchodu. Vstupné na hrad stojí 8,50€ pre dospelú osobu a 5,50€ pre študentov. Na hrade sa nachádza múzeum s rôznymi predmetmi z čias Habsburgovcov. To či tu naozaj žil Drakul a- Vlad Tepeš nevie nikto úplne potvrdiť ani vyvrátiť. Niektoré informácie hovoria o tom, že tu kedysi prebýval, iné, že sa tu nikdy ani neukázal. Či už to bolo tak či onak, Drakula sa stal nezabudnuteľnou súčasťou tohto hradu a aj samotného Rumunska. Súčasťou hradu je aj skanzen v podhradí, kde nájdeš aj veľkú záhradu s kvetmi. Po návšteve hradu si môžeš v dedine kúpiť suveníry alebo dať dobrú kávu či jedlo. Pokiaľ si chceš niekde v Rumunsku kupovať suveníry, tak tu ich zoženieš najviac a to za najlepšiu cenu.

hrad bran transylvania rumunsko

Z Branu sa môžeš vrátiť cez Brašov naspať do Bukurešti, alebo môžeš pokračovať ďalej v objavovaní krás Rumunska.

Pre Pelipecky napísala článok Nikola Pavlíková.

Akciové letenky


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


 • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
  • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
  5/5 - (2 votes)
Komentáre

Milujeme cestovanie a písanie. A tak sme to spojili a už roky vám na Pelipeckách prinášame články, cestopisy a reportáže o tom, ako šikovne precestovať celý svet. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka a Roland, ale sem-tam napíšu niečo aj naši kolegovia z Pelikána.

Hore