Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Riga: mesto s najrýchlejším internetom a najväčším trhom (letenky od 40€)

Riga: mesto s najrýchlejším internetom a najväčším trhom (letenky od 40€)

Rige, najväčšiemu z pobaltských hlavných miest, dominujú gotické veže a secesný štýl. Ako väčšina severských miest, aj Riga je navonok tichá a rezervovaná, v jej vnútri sa však skrýva neodmysliteľný šarm krásnych katedrál, trhov s čerstvými pochúťkami a originálnych múzeí.

Reklama

Vedel(a) si o Rige, že…?

 • Centrálny trh v Rige je jedným z najväčších v Európe.
 • Lotyšsko má údajne jedno z najrýchlejších internetových pripojení na svete. V Rige je okolo 800 verejných wifi spotov.
 • Riga bola kedysi najväčším a najrozvinutejším mestom Švédska.

Akciové letenky

Čo by si v Rige nemal(a) vynechať?

Staré mesto

Pre Staré mesto v Rige sú typické úzke uličky a dláždené chodníčky. Najužšia z nich je ulica Rozena. Nájdeš tu tiež mnoho krásnych budov zo stredoveku, ale i barokový, gotický či modernistický štýl stavieb. Známe sú i niektoré miestne kostoly. Napríklad Evanjelický katedrála alebo Kostol svätého Petra s najvyššou vežou v meste s výhľadovou platformou. Historické centrum Rigy patrí medzi UNESCO pamiatky.

Centrálny trh

Centrálny trh v Rige bol po prvýkrát otvorený v roku 1930. V tých časoch bol najväčším a najrýchlejšie sa rozvíjajúcim v celej Európe. Dnes v ňom nájdeš asi 3 tisíc stánkov s pestrou ponukou produktov. Okrem čerstvej zeleniny, mäsa či rôznych ručne vyrábaných predmetov je trh miestom, ktoré spája lokálnych ľudí i turistov. Tu zažiješ autentickú Rigu.

Do parku a botanickej záhrady

Bastejkalns je krásny a tichý park v centre Rigy. Okrem lavičiek a mostov pretkávajúcich kanál, ktorý parkom preteká, je tu množstvo pamätníkov venovaným bojovníkom za slobodu. Za pekného počasia si môžeš užiť plavbu loďkou po kanáli.

Záhrady patriace Lotyšskej univerzite sa rozliehajú na ploche asi 15 hektárov. Nájdeš tu viac ako 6 tisíc rôznych druhov rastlín a napríklad aj motýlí dom. Zbierka botanickej záhrady v Rige je naozaj bohatá, rastú tu chránené rastliny i rastliny používané na medické účely, stromy a kríky netypické pre Lotyšsko, ale napríklad aj bažinové rastliny.

Kreatívne štvrte

Ako protiklad k historickým uliciam s vydláždenými cestami nájdeš kreatívne štvrte s hipsterským nádychom a peckovými galériami či koncertovými halami. Jednou z nich je napríklad štvrť Spikeri, ktorá je typická renovovanými domami a outdoorovými priestormi, na ktorých pravidelne prebiehajú blšie trhy, alebo napríklad premietanie v open-air kine.

Prerobené sklady v štvrti Spikeri

Ďalšou cool štvrťou je Kalnciems, v ktorej nájdeš krásne drevené domy z 19. storočia premenené na kaviarne, reštaurácie a obchodíky s umením a remeselnými výrobkami.

Slečna sloboda

Pamätník bol postavený za peniaze, ktorými prispeli samotní obyvatelia Rigy. Mladá žena držiaca nad hlavou tri hviedzy symbolizuje tri historické provincie Lotyšska, národnú jednotnosť, slobodu a nezávislosť.

Skanzen

V Rige sa nachádza jeden z najstarších a najväčších skanzenov na svete. Open-air múzeu nájdeš pri brehu jazera Jugla. Budovy zo všetkých lotyšských provincíí predstavujú život, akým kedysi ľudia v krajine žili. Je ich tu asi 118, väčšina z nich bola postavená v rozmedzí od 17. storočia až po rok 1930. V skanzene uvidíš napríklad sauny, ktoré obyvatelia využívali v minulosti, zistíš ako farmárčili a nahliadnuť môžeš aj do kostolov rôznych vierovyznaní.

Riga cez žalúdok

V hlavnom meste Lotyšska by si nemal(a) vynechať niektoré tradičné dobroty. Jednoduchou pochúťkou je napríklad tmavý celozrnný chlieb. Povráva sa, že priemerný Lotyš zje asi 50 kíl takéhoto chlebíka ročne. Národným alkoholickým nápojom je Black Balsam. Podľa povesti bol tento drink prvýkrát vynájdený pre Katarínu Veľkú, ako liek na jej bolesti brucha počas návštevy Rigy. No a napríklad taký Rasol, zemiakový šalát s niekoľkými vrstvami mäsa, ryby, vajíčok a zeleniny ťa zaručene zasýti.

Hromadná doprava

V Rige sa medzi jednotlivými miestami môžeš prepravovať autobusmi, električkami a trolejbusmi. K dispozícii sú mesačné lístky, lístky na určitý počet jázd, 24-hodinové lístky, 3 alebo 5-dňové lístky. Jedna jazda stojí 1,15€, celodenný lístok stojí 5€. Po meste sa môžeš presúvať aj železničnou dopravou. Cena jednej jazdy je 0,70€. Letisko Riga International Airport s mestom spája autobus číslo 22.

Počasie

Mierne klimatické pásmo znamená, že sa v Rige striedajú krásne štyri ročné obdobia. V zime môžu teploty dosiahnuť až -30 stupňov a v lete +30 stupňov.

Ak Riga nestačí

Asi 45 minút cesty autom od Rigy sa nachádza jediný oficiálny lotyšský rezort s prírodnými zdrojmi – Jurmala. Ľudia sem cestujú za liečivým bahnom, termálnymi prameňmi a borovicovým lesom. Môžeš si tu aj zaplávať v Baltickom mori, Jurmalou sa totiž tiahne 25 kilometrov dlhá pláž. Lákadlom je tiež vyhliadková veža v lesoparku Dzintari či skanzen predstavujúci život rybárov z 20. storočia.

Krátky lotyšský slovník

 • Dobrý deň – Sveiki
 • Dovidenia – Uz redzēšanos
 • Áno – Jā
 • Nie – Nē
 • Prepáčte – Piedodiet
 • Ďakujem – Paldies
 • Prosím – Lūdzu

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


 • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
  • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
  5/5 - (2 votes)
Komentáre

Hana je z Bratislavy, kde vyštudovala žurnalistiku. Vyskúšala si život vo Varšave ako študent médií a v Berlíne ako redaktor v online magazíne. Pracovné skúsenosti ju zaviali do cestovného ruchu a tam sa doteraz cíti ako doma. Miluje víkendové city breaky po európskych destináciách, ale aj exotiku.

Hore