Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Zastav sa a zaži každý deň niečo príjemné. Rezort Svatá Kateřina je kus Indie uprostred českých hôr

Spomaľ, odlož notebook, vypni telefón a kľúče od auta odlož až na dno tašky. Rezort Svatá Kateřina ti ukáže, aké dôležité je vypnúť a zažiť každý deň niečo príjemné. Má na to široko-ďaleko najlepšie vybavenie. Poď sa so mnou pozrieť do rezortu, kde majú autá zákaz vstupu a slovíčko harmónia naberá úplne nový rozmer.

Reklama

Nádych, výdych. Toto je najčistejší vzduch v Českej republike

Rezort Svatá Kateřina sa nachádza v malebnej oblasti medzi mestami Pelhřimov a Telč. Nám cesta do rezortu z Bratislavy trvala autom približne dve a pol hodinky. Od Prahy či Brna je tento rezort približne na pol ceste, avšak južnejšie, smerom na Rakúsko, v nadmorskej výške 740 metrov nad morom.

Chceš na úvod zaujímavosť? O tomto rezorte sa hovorí ako o jednom z najzdravších miest v Českej republike. Môže za to liečivá sila Vysočiny, miestnych lesov, prírodné pramene a čerstvý vzduch, ktorý budeš dýchať plnými dúškami.

Ďalšia zaujímavosť. Na izbách tohto hotelového rezortu nenájdeš televíziu, iba Wi-Fi pripojenie. Tak si to údajne návštevníci prajú. Nejde však len o nejaký módny výstrelok. Zaspávať bez vizuálneho smogu má pre telo obrovské benefity. A ak ti predsalen nejaké tie svetielka budú chýbať, choď sa v noci pozrieť von, hviezd je tam milión.

Milujem svoje deti, ale užijem si aj adult friendly hotel

Svätá Katarína je vysnívaným miestom pre každého, kto je unavený zo stereotypu každodenného života, každodenného zhonu, kolegov v práci a priznajte si, niekedy aj vlastných detí. Všetci tak trochu trpíme neduhmi modernej doby. Hoci sme vyrovnaní, úspešní a vcelku spokojní, všetci si túžime oddýchnuť, nechať sa rozmaznávať, športovať, zhodiť pár kíl, oddýchnuť si uprostred lesa a prísť na iné myšlienky.

Kúsok Indie vsadený do českých hôr

Rezort Svatá Kateřina má ešte jednu obrovskú výhodu. Nachádza sa mimo ruchu veľkomiest a v oblasti, ktorú obklopujú lesy, hory a lazy. Tu ťa naozaj nebude nikto rušiť. Okolie je plné zelených lúk, hustých lesov a malebných vodných plôch, čo poskytuje ideálnu atmosféru pre relaxáciu a oddych.

V roku 2019 bol v rámci rezortu otvorený nový Ájurvédsky pavilón, ktorý umožňuje poskytovať terapie a procedúry na najvyššej možnej úrovni. Ide o výnimočné architektonické dielo a pri jeho navrhovaní sa architekt Jakub Tejkl riadil princípmi ájurvédy. V roku 2019 bola táto jedinečná budova vyhlásená „Stavbou roku“.

Okrem toho ajurvédsky pavilón disponuje viacerými vírivkami, bazénom, vonkajšou relaxačnou zónou, saunami. Všetko vsadené do veľmi príjemných priestorov a s patričnou atmosférou. To všetko si môžeš užívať od rána do neskorého večera.

Môžeš využiť vyhrievaný relaxačný bazén, vírivé vaňe a pohodlné oddychové zóny s panoramatickým výhľadom do okolia. Oddych si môžete dopriať v meditačnej záhrade alebo na vonkajšej slnečnej terase. Romantickým zážitkom je kúpanie v jacuzzi pod holým nebom, to nájdeš priamo v hlavnej hotelovej budove.

ZAUJÍMAVOSŤ: Rezort Svatá Kateřina bol hlavnou filmovou kulisou aj pre známu českú komédiu Kurz manželské touhy:

Meditácia uprostred kamenného kruhu? Prečo nie. Rezort má svoj vlastný Stonehenge. Kamenný kruh druidov je modernou replikou megalitickej stavby a miestom na intenzívnu hlbokú relaxáciu, meditáciu a liečenie. Bol postavený v roku 2014 ako najväčší kromlech v krajine s cieľom pomôcť ľuďom v ich duchovnom rozvoji a zlepšiť ich zdravie.

V rezorte sú tri hotelové budovy

Ticho. Žiadne autá. Príroda. Wellness. Joga. Ájurvéda. A ty. Vítaní sú individuálni hostia aj skupiny. V troch hotelových budovách je k dispozícii 79 izieb, vrátane apartmánov. Chceš si užiť absolútne súkromie a pokoj? Môžeš bývať v kompletne zrekonštruovanej chatke v lese, s prístupom ku všetkým službám rezortu. Ubytovanie možno objednať v štandardných alebo superior izbách, v oboch prípadoch s možnosťou prístelky. Na pobyt so sebou možno vziať aj domácich miláčikov, avšak treba to vopred ohlásiť.

Toto miesto ťa na chvíľu vezme do Indie. Svatá Kateřina totiž ponúka okrem štandardných pobytov aj ajurvédske a to so všetkým, čo k tomu patrí. Maséri pochádzajú z Cejlónu a Indie, čo si všimneš už počas prvej masáži. Tématické pobytové programy sa týkajú zdravia a celkovej vnútornej harmónie: ájurvéda, joga, wellness, odpočinok, romantika, výživové poradenstvo a chudnutie pod dohľadom odborníkov.

Všetky procedúry a lekárske konzultácie, ako aj byliny, oleje, ájurvédské výrobky a doplnky stravy sú garantované a vyrábané spoločnosťou Kairali, so sídlom v indickom štáte Kerala, kolískou ájurvédy.

Môžeš si vybrať z celého radu ájurvédskych pobytov a procedúr: Ájurvédske omladenie, Ájurvéda beauty, Ájurvéda pre ženy, Ájurvéda proti bolestiam chrbta, Ájurvédsky chudnutie alebo čistiace programy Panchakarma v trvaní 4 až 22 dní. Do tajov ájurvédy sa môžete ponoriť počas ájurvédskeho víkendu.

Joga je sestrou ájurvédy a Resort Svätá Katarína je taktiež ideálnou voľbou pre praktizovanie jogy. Príď individuálne alebo so skupinou, objednae si jeden z jógových balíčkov, zúčastni sa každoročného Jóga maratónu, možností je veľa. Počas pobytu môžete vyskúšať ájurvédsku stravu a pri peknom počasí cvičiť jogu pod holým nebom.

Najpríjemnejším prekvapením je gastronómia

Mať kvalitné ubytovanie a dobré stravovanie je základ, však? Rezort však ponúka skutočne výnimočnú gastronómiu a podáva špeciality českej, ajurvédskej i medzinárodnej kuchyne. Nové menu pripravuje špičkový šéfkuchař Adrian Peka, ktorý prišiel do rezortu začiatkom roku 2020. Vo svete gastronómie pôsobí už 17 rokov a má za sebou mnoho úspechov a skúseností nielen v ČR. V reštaurácii varí aj známy ajurvédsky kuchár Nalin Kodithuwakku, mimochodom víťaz prestížnej súťaže Emirates Culinary.

Osobne som bol veľmi príjemne prekvapení vynikajúcou medzinárodnou kuchyňou, kde si prídu na svoje aj vegetariáni. U všetkých jedál je tiež uvedená približná kalorická hodnota.

Začína to výbornými raňajkami, pokračuje ľahkým obedom a vrcholom sú večere, ktoré boli naozaj na vynikajúcej úrovni a nechýbali k nim ani prémiové vína. Všetko servírované v okolí jazierka alebo v príjemnom prostredí s výhľadom na okolitú prírodu.

Auto necháš na parkovisku a neuvidíš ho do konca pobytu

Motorovým vozidlám vrátane hybridných vozidiel je vstup do rezortu zakázaný, s výnimkou hotelového autobusu, ktorý ťa odvezie do rezortu. K dispozícii sú tiež dve nabíjacie stanice, jedna pre vozidlá TESLA a jedna univerzálna pre ostatné elektrické vozidlá. V rezorte je povolené používať len hotelové elektrické vozidlo a golfové vozíky.

Rezort sa tiež snaží pristupovať šetrne k životnému prostrediu a vidno to vo viacerých smeroch. Šetrí vodou – čerpadlá boli upravené tak, aby množstvo nespotrebovanej vody uniklo čo najmenej. Má vlastnú čističku odpadových vôd, ktorá je vybavená špeciálnym lapačom tukov. V zime kúri výlučne elektrinou a drevom, aby eliminoval znečistenie ovzdušia.

Tradícia, ktorá trvá už niekoľko storočí

Prvé zmienky o existencii kúpeľov pochádzajú zo začiatku 16. storočia. V rokoch 1507 až 1531 dal Adam I. z Hradca postaviť letný palác a kúpele, vtedy nazývané „Dobrá voda“. Kúpele svätej Kataríny sa v súčasnosti nachádzajú na mieste pôvodných kúpeľov svätej Kataríny, vedľa liečivého prameňa zasväteného svätej Kataríne. Ako lekár tu pôsobil otec bratov Čapkovcov a strýko Franza Kafku, inšpiráciu tu hľadal spisovateľ Július Zeyer a F. X. Šalda.

Kúpele majú svoju historickú tradíciu a kedysi boli veľmi obľúbeným centrom viedenskej vyššej spoločnosti, ktorá tu úspešne liečila nervové choroby, ochorenia obličiek, srdca a žlčníka a dopriala si kúpele na zmiernenie reumatických bolestí a iných neduhov.

Rezort Svatá Kateřina ponúka desiatky aktivít v okolí i v rezorte

Možností, ako si na tomto mieste uprostred Vysočiny aktívne oddýchnuť, je veľa: jazda na koni, golf (golfové odpalisko), plávanie v prírodnom biotope, beh, cyklistika, nordic walking, tenis a ďalšie. Okolie Svätej Kataríny priamo láka na prechádzky. Začať môžeš pri kapele, kde vyvierajú liečivé vody z prameňa Svätej Kataríny. V lesoch skryté pramene Svätej Margity a Svätého Vojtecha lákajú na ďalšie potulky okolitou prírodou, kde možno nájsť aj počiatok rieky Jihlava.

Na terasách pod sebou sa nachádzajú dva najlepšie antukové tenisové kurty široko-ďaleko, ktoré sa dajú využiť aj na volejbal či nohejbal. Pre hotelových hostí je tiež k dispozícii posilňovňa v budove Gymnasionu, otvorená každý deň do 22.00 hod.

Malebná príroda na Vysočine priamo nabáda k potulkám na koni. Ak chceš zabudnúť na každodenné starosti a pozrieť sa na svet zo sedla, absolvujte lekciu základov jazdy na jednom zo siedmich koní alebo romantickú jazdu kočom.

Golfový driving range Svätá Kateřina je nielen najkrajšia, ale aj najvyššie položená tréningová lúka v Českej republike, ktorá sa nachádza v nadmorskej výške 747 m.

Výnimočné je aj tým, že golfový nadšenec je na ňom až na pár výnimiek sám. Na obrovskej lúke obklopenej lesom sa môže oddávať nácviku golfových úderov bez toho, aby ho rušili kritické a pochybovačné pohľady skúsenejších golfistov. Mimo odpaliska si tiež môžeš zahrať v neďalekej Telči alebo v Monarchus Golf Resorte v Novej Bystřici.

Záver nie je prekvapením

Naozaj premýšľam nad tým, či by som dokázal niečo vytknúť. Keď mi to napadne, dopíšem to do článku. Všetkým ostatným odporúčam pobyt v rezorte Svatá Kateřina minimálne na 3 dni. Toto miesto si skutočne zaslúži našu pozornosť a je to naozaj zaujímavý únik z uponáhľanej reality.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodili dcérka Eliška a Nina.

Hore